නිදිබර වීමට හේතුව – හේතුව දැනගෙන එයට ප්‍රතිකාර කරන්න

නිදිබර ගතියට හේතුව කුමක්ද? නිදිබර ගතියට හේතුව කුමක්ද? විවිධ හේතු තිබිය හැකිය: දීර් flight ගුවන් ගමන්, නින්දේ සාමාන්‍ය රිද්මයට බාධා කරන කාර්යයන් හෝ දිගු රිය පැදවීම වැනි ක්‍රියාකාරකම්. අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් පූර්ණ නින්ද නොසලකා හරින අතර නින්දේ තවත් ගැටළු කිහිපයක් තිබේ. නින්දේ ආශ්වාසය, නොසන්සුන් කකුල් සින්ඩ්‍රෝමය සහ නින්දට පහර දීම මෙයට ඇතුළත් ය. සුසාන භූමියේ සේවය කරන හෝ රැකියා මාරුවීම් අවශ්‍ය පුද්ගලයින් නින්ද අහිමි වේ. මෙයට හේතුව රාත්‍රියේ දැඩි නිදිබර ගතිය සහ දිවා කාලයේ ප්‍රමාණවත් නින්දක් ලබා ගැනීමට නොහැකි වීමයි.

නිදිබර වීමට හේතු
නිදිබර ගතිය නිසා බොහෝ වැඩිහිටියන්ට රාත්‍රියේ පැය 2 සිට 4 දක්වා නින්දක් අවශ්‍ය වේ. සමහරුන්ට ඔවුන්ගේ ශරීරය නිසි ලෙස විවේක ගැනීමට මෙම ප්‍රමාණය වැඩි හෝ අඩු ප්‍රමාණයක් අවශ්‍ය වේ. “නින්දේ ගැටලු, ප්‍රමාණවත් නින්ද සහ දුර්වල නින්ද නරක ප්‍රතිවිපාක ගෙන දිය හැකිය” යැයි ෂ්වේස් පවසයි. නිසි නින්දක් නොමැතිකම අපේ යුගයේ ප්‍රධාන සෞඛ්‍ය ගැටලු සමඟ සමීපව බැඳී පවතී. අධි රුධිර පීඩනය, හෘද රෝග, ආ roke ාතය, දියවැඩියාව, අධික බර සහ උමතුව වැනි ගැටළු

නිදිමත වීමට හේතු ඔබේ ඇස් ප්‍රමාණවත් තරම් වසා ඇති නමුත් ඔබට නිදිමත දැනේ නම් ඔබට නින්දේ ආබාධ ඇතිවිය හැකිය. නින්දේ ආබාධ අතර පුද්ගලයෙකුට නින්ද නොයෑම හෝ දිගටම නිදා ගැනීමට නොහැකි වීම හෝ නිදාගැනීම වැනි අමුතු නින්දේ හැසිරීම් ඇතුළත් වේ. තවත් සමහර නින්දේ ආබාධ නින්දට පහර දීම වැනි තාවකාලික වේ. නින්දේ පහරදීම් වලදී, යමෙකු දවස පුරා පාලනයකින් තොරව නිදා සිටියි. රෝගීන් ඩාවිලගේ නින්ද සායනයට ගිය විට, ඇයට මුලින්ම දැන ගැනීමට අවශ්‍ය වන්නේ ගැටලුව ඇගේ නින්දේ ප්‍රමාණය හෝ ගුණාත්මකභාවයද යන්නයි. “වෛද්‍යවරුන් ඔවුන්ගේ නින්ද ගැන අසන පළමු ප්‍රශ්නය නම් ඔවුන්ට ප්‍රමාණවත් නින්දක් තිබේද යන්නයි” ඇය පවසන්නීය. ඔවුන් සම්පූර්ණයෙන්ම නිදාගෙන සිටිනවාද? මෙය වැදගත් ප්‍රශ්නයකි. බොහෝ මිනිසුන්ට මෙම ගැටලුව ඇති බව අප විශ්වාස කරන බැවිනි. ඒවා අර්ධ වශයෙන් හෝ වරින් වර වන අතර සමහර විට නිදන්ගත නින්ද නොයෑමද ඇත. තම සේවාදායකයින්ට නින්දේ ආබාධයක් ඇත්දැයි බැලීමට නිදාගැනීමේ අපහසුතාවයක් නොමැති බව විශ්වාස නම් ඩේවිලා ගුණාත්මකභාවය සොයයි.

නින්දට හේතු ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ සමාජ සායනයේ ජර්නලයට අනුව; ඔබට සෑම විටම වෙහෙසට පත්විය හැකි හේතු බොහොමයක් ඇත.

අධ්‍යයනවලින් පෙනී යන්නේ රාත්‍රියේ පැය 9 කට වඩා නිදාගන්නා අයට දියවැඩියාව හා තරබාරුකම වැනි රෝග වලට ගොදුරු වීමේ අවදානම වැඩි බවයි.

අධික නින්දට හේතුව ස්වාභාවික අවශ්‍යතාවයක් වන අතර සෑම පුද්ගලයෙකුටම දිනකට පැය 6 ක ප්‍රයෝජනවත් නින්දක් අවශ්‍ය වේ.මෙම නින්දේ මට්ටම වැඩි වූ විට පුද්ගලයා නිදිබර ගතියෙන් පෙළේ. සංඛ්‍යාලේඛන වලට අනුව ලෝක ජනගහනයෙන් 1.6% ක් නිදි අසනීපයෙන් පෙළෙන අතර මෙය වැඩි වෙමින් පවතී.

තෙහෙට්ටුව සහ නිදිබර ගතිය සඳහා හේතු 4 ක්:

නිදිබර ආසාදන ඇතිවීමට හේතු: ආසාදනවල පැහැදිලි රෝග ලක්ෂණ බොහෝමයක් තිබුණද, සමහර විට ඔබ නොදැනුවත්ව හෝ වෛද්‍යවරයකු විසින් හඳුනා නොගෙන ඒවා ඔබේ ශරීරයට පැතිර යා හැකිය. නිදසුනක් වශයෙන්, ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතියේ ආබාධයකදී, ආසාදනය දැඩි තෙහෙට්ටුවක් දක්වා වර්ධනය විය හැකිය.

නිදිබර ගතිය අසාත්මිකතාවන්ට හේතු: අසාත්මිකතාවන්ට එරෙහිව සටන් කිරීම සඳහා ශරීරය ස්‍රාවය කරන හිස්ටමින් සහ වෙනත් රසායනික ද්‍රව්‍ය මෝහනය බව දැන ගැනීම සිත්ගන්නා කරුණකි. නින්ද නොයාම නින්ද නොයාමට හේතු වේ.

අධික නිදිබර ගතියට හේතුව රක්තහීනතාවයයි. ප්‍රධාන රතු රුධිර සෛල පෙනහළු වලින් ඔක්සිජන් වෙනත් අවයව වලට ලබා දීමට ක්‍රියා කරයි. පුද්ගලයෙකුට රතු රුධිර සෛල iency නතාවයක් හෝ රුධිර සෛල අක්‍රිය වූ විට, පුද්ගලයා රක්තහීනතාවයට පත්වන අතර ඒ සමඟම ඔහුට හෝ ඇයට ඔවුන්ගේ දෛනික කටයුතු කිරීමට නොහැකි තරමට වෙහෙස දැනේ.

හාස්‍ය ආබාධ: කාන්තාවන් තුළ බොහෝ විට එස්ටජන් ක්ෂය වීම බර අඩු කර ගැනීමට හා තෙහෙට්ටුවට හේතු වේ.

නිදිබර වීමට හේතුව පිළිබඳ වැඩි විස්තර සඳහා මෙම වීඩියෝව නරඹන්න.

برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *