16
اکتبر

जुनूनी-बाध्यकारी थेरापी – जुनूनी-बाध्यकारी समस्याहरूको तार्किक समाधानहरू छन्

ओब्सिसीभ-बाध्यकारी डिसअर्डर तपाई घरबाट बाहिर निस्कन चाहानुहुन्छ, तर यसलाई लक गरिएको छ भनेर निश्चित गर्न धेरै पटक अनलक गर्नुहोस् र बन्द गर्नुहोस्। नुहाउने काम सामान्य भन्दा लामो र लामो छ, वा सडकहरू हिड्दै गर्दा लेनहरू माथि हिंड्नुहुन्न। यी लक्षणहरू आज OCD (ओब्सिसिभ-कम्पल्सिव डिसअर्डर) को लक्षणहरूको एक हिस्सा हो। ओसीडी विश्वमा रोगसँग सम्बन्धित रोगहरूको २० प्रमुख कारणहरू मध्ये एक हो र यो हालको विश्वमा सबैको लागि पहुँचयोग्य छ र हुनसक्छ हामी मध्ये धेरैले यसलाई नबुझीकन पीडित छौं। आउनुहोस्, आफू र हाम्रा वरिपरिका बच्चाहरू वा हामी पीडित बच्चाहरूलाई बचाउन जुन जुन बाध्यकारी बाध्यताको विकारको उपचार गर्ने लक्षणहरू र तरिकाहरू हेर्ने हो, तर निस्सन्देह हामी यसलाई पत्ता लगाउन सक्दैनौं।

जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर
यदि तपाईं दुई पटक फलाममा जानुहुन्छ भने, यसलाई अनप्लग गर्नुहोस् कि भनेर हेर्नुहोस्। वा तपाईंले कारको ढोका लक गर्नुभयो, यो सामान्य हो। तर यदि तपाईंसँग जुनूनी-बाध्यकारी डिसऑर्डर (OCD) छ, तपाईंको जुनूनी-बाध्यकारी विचार र व्यवहार यति तीव्र हुन्छ कि उनीहरू तपाईंको दैनिक जीवनसँग द्वन्द्व हुन्छन्। तपाईले गर्नुहुने सबै समस्याले यो समस्या समाधान गर्न असम्भव छ। तर चिन्ता नलिनुहोस्, यो एक समाधान हो। तपाईं यी अनावश्यक विचारहरू र स्वतन्त्र हेरचाह रणनीति र रणनीतिहरूको साथ तर्कहीन विचारहरूको छुटकारा पाउन सक्नुहुन्छ र आफ्नो जीवनको नियन्त्रण पुनः प्राप्त गर्न सक्नुहुनेछ।

जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर के हो?
ओब्सिसेभ-कम्पल्सिव डिसअर्डर (ओसीडी) एक चिन्ता विकार हो जुन अनियन्त्रित, अनावश्यक विचारहरू र दोहोर्याउने व्यवहारहरू द्वारा वर्गीकरण गरिएको छ जुन तपाईं गर्न बाध्य महसुस गर्नुहुन्छ। यदि तपाईंसँग OCD छ भने, तपाईंलाई सम्भवतः थाहा छ कि तपाईंको जुनूनी विचार र व्यवहार तर्कहीन छ, तर तपाईं समस्याको प्रतिरोध गर्न सक्षम हुनुहुने छैन र भाग्नुहुनेछ।

पुरानो उष्णकटिबंधीय काउन्टरमा सियो जस्तै जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डरले दिमागलाई केही विचार वा चाहनाहरूमा लक गराउँछ। उदाहरण को लागी, तपाई ओभनको ढोका बन्द छ वा हात सफा छन् भनेर निश्चित गर्न तपाई २० पटक काट्न वा २० पटक हात धुनुहुन्छ।

जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर
जुनूनी – बाध्यकारी समझ
जबरजस्ती जुनूनी विचार, छवि, वा हानिकारक मनसाय जुन तपाइँको दिमागमा बारम्बार आएको छ। यो तपाईले चाहानु भएको जस्तो होइन, तर तपाईले यसलाई रोक्न सक्नुहुन्न। दुर्भाग्यवश, यी जुनूनी विचारहरू प्राय: विचलित र व्याकुल हुन्छन्।

ओब्सन, व्यवहार, वा व्यवहारको आवर्ती बान्कीहरू जुन तपाइँ लाग्नुहुन्छ तपाइँ अधिक र अधिक गर्न चाहनुहुन्छ। जुनूनी बाध्यकारी डिसआर्डर सामान्यतया जुनूनी बाध्यकारी विकार हटाउन खोज्दछ।

उदाहरण को लागी, यदि तपाइँ दूषित हुन डराउनुहुन्छ, छिटो सफा गर्न को लागी एक प्रवृत्ति हुनेछ। यद्यपि शान्ति कहिल्यै टल्दैन। वास्तवमा, जुनूनी विचारहरू पहिले भन्दा धेरै प्रगाढ हुन्छन् र प्रायः चिन्ताको कारण हुन्छन् किनकि ती विगतको भन्दा धेरै गाह्रो र समय खपत हुने भएका छन्। यो OCD को नराम्रो सर्कल हो।

जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर
जुनूनी-बाध्यकारी डिसआर्डरको साथ व्यक्तिको वर्गीकरण
ओभ्सेसिभ विचार र व्यवहार हुनुको मतलब यो होइन कि तपाईं एक जुनूनी बाध्यकारी गडबडी छ। OCD साथ व्यक्तिहरूमा, यी विचारहरू र व्यवहारले अत्यधिक चिन्ता निम्त्याउँछ, धेरै समय खर्च गर्दछ र दैनिक जीवन र सम्बन्धहरू विघटन गर्दछ।

जुनूनी-बाध्यकारी डिसऑर्डर (OCD) को साथ धेरै मानिसहरू दुबै जुनूनी र बाध्यकारी हुन्छन्, तर केहि मानिसमा यो एक्लो हुन्छ।
जुनूनी विचार

जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर
जुनूनी विचार
जुनूनी बाध्यकारी विकार मा जुनूनी-बाध्यकारी विचारहरू समावेश:

कीटाणुहरू, माटो वा अन्य दूषित पदार्थहरूद्वारा दूषित हुने डर
नियन्त्रण गुमाउने र आफैलाई वा अरूलाई चोट पुर्‍याउने डर
तीब्र यौन विचार र विचारहरू
नैतिकता मा धेरै ध्यान
तपाईलाई चाहिएको चीज हराउने वा हराउने डर
अर्डर: यो विचार कि सबै कुरा यसको ठाउँमा “ठीक” हुनुपर्दछ
अन्धविश्वास: राम्रो वा नराम्रो चीजहरूमा बढी ध्यान दिनुहोस्

जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर
जुनूनी-बाध्यकारी व्यवहार जुन प्रायः जुन जुन बाध्यकारी बाध्यकारी विकारसँग सम्बन्धित छ:
ताजा र मौलिक चीजहरू जस्तै लकहरू, उपकरणहरू र स्विचहरू, र यस्तै
तिनीहरूको स्वास्थ्य र कल्याण सुनिश्चित गर्न परिवारका सदस्यहरूसँग बारम्बार सम्पर्क गर्नुहोस्
गणना, फिंगरप्रिन्टि specific, विशिष्ट शब्दहरू दोहोर्याउँदै, र अन्य बकवासहरू चिन्ता कम गर्न
धेरै समय सफा गर्न र धुनुहोस्
वातावरणीय संवेदनशीलता
पुरानो अखबार वा खाली खाना जस्तो भ्याकुम क्लीनर छनौट गर्नुहोस्

भण्डारण र जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर बीचको सम्बन्ध

भण्डारण

जुनूनी-बाध्यकारी भण्डारण (मूल्यवान वस्तुहरू स collecting्कलन र भण्डारण) जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर भएका व्यक्तिहरूको साधारण लक्षण हो। जहाँसम्म, स्टोरेजको लक्षण भएका व्यक्तिहरू अन्य विकारहरू जस्तै डिप्रेसन, ट्राउमेटिक स्ट्रेस डिसअर्डर (PTSD), जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर, एडीएचडी, वा एडीएचडी जस्ता बढी हुने सम्भावना हुन्छ।
बच्चाहरूमा जुनूनी-बाध्यकारी विकारको लक्षण

जुनूनी-बाध्यकारी डिसअर्डर
बच्चाहरूमा OCD
जबकि जुनूनी-बाध्यकारी डिसआर्डरको शुरुआत सामान्यतया किशोरावस्थामा वा किशोरावस्थामा देखा पर्दछ, कहिलेकाँही बच्चाहरूले ओडीसी जस्तै लक्षणहरू अनुभव गर्छन्। यद्यपि अन्य विकारहरूका लक्षणहरू जस्तै ध्यान घाटा डिसअर्डर, अटिज्म र तोरा सिन्ड्रोम ओसीडी लक्षणसँग मिल्दोजुल्दो छ कुनै पनि निदान आवश्यक पर्नु अघि, यदि पूर्ण चिकित्सा र मनोवैज्ञानिक जाँच गरिन्छ।
जुनूनी बाध्यकारी डिसअर्डरको उपचारमा स्व-औषधि
सुझाव १: आपसी मद्दतमा समय खर्च गर्नुहोस्

तपाईंको जीवनशैलीले तपाईंलाई कस्तो लागिरहेको छ भन्नेमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेल्छ र तपाईंको चिन्ता र प्रदर्शन नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्दछ।
नियमित व्यायाम

जुनूनी बाध्यकारी डिसअर्डरको उपचारमा व्यायामको प्रभाव

व्यायाम चिन्ता कम गर्न एक प्राकृतिक र धेरै प्रभावी तरीका हो। व्यायामको साथ, तपाई ओसीडीका लक्षणहरूलाई नियन्त्रण गर्न सक्नुहुन्छ नर्वस सिस्टमलाई मजबूत बनाएर ध्यान केन्द्रित राख्न जब तपाईं यसको साथ चिन्ता गर्नुहुन्छ। व्यायाम को अधिक प्रयोग को लागी, d

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility