10
اکتبر

උමතු-සම්පීඩන චිකිත්සාව – ගැටළු සහ උමතු බලකිරීම් වලට තාර්කික විසඳුම් ඇත

උමතු-සම්පීඩන ආබාධය (OCD) යනු උමතු සහ උමතු දෙයකි, නමුත් සමහර පුද්ගලයින්ට එය තිබේ.
උමතු සිතුවිලි

උමතු-සම්පීඩන ආබාධ ප්‍රතිකාර
උමතු සිතුවිලි
උමතු-සම්පීඩන ආබාධයේ උමතු-සම්පීඩන සිතුවිලි වලට ඇතුළත් වන්නේ:

විෂබීජ, පස හෝ වෙනත් අපවිත්‍ර ද්‍රව්‍ය වලින් දූෂණය වීමේ බිය
පාලනය නැති වී ඔබට හෝ අන් අයට රිදවීමට ඇති බිය
දැඩි ලිංගික සිතුවිලි සහ සිතුවිලි
ආචාර ධර්ම කෙරෙහි වැඩි අවධානයක් යොමු කිරීම
ඔබට අවශ්‍ය දේ අහිමි වීමට හෝ අහිමි වීමට බිය
ඇණවුම: සෑම දෙයක්ම නිසි තැන “නිවැරදි” විය යුතුය යන අදහස
මිථ්‍යා විශ්වාස: හොඳ හෝ නරක දේ කෙරෙහි වැඩි අවධානයක් යොමු කරන්න

උමතු-සම්පීඩන ආබාධ ප්‍රතිකාර
සාමාන්‍යයෙන් උමතු-සම්පීඩන ආබාධ සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති උමතු-සම්පීඩන හැසිරීම්:
අගුල්, උපාංග සහ ස්විච වැනි දෑ ප්‍රබෝධමත් කිරීම සහ රැඩිකලීකරනය කිරීම යනාදිය
පවුලේ සාමාජිකයින්ගේ සෞඛ්‍යය හා යහපැවැත්ම සහතික කිරීම සඳහා නිතර සම්බන්ධ වීම
කාංසාව අඩු කිරීම සඳහා ගණන් කිරීම, ඇඟිලි සලකුණු කිරීම, නිශ්චිත වචන පුනරාවර්තනය කිරීම සහ වෙනත් විකාර
පිරිසිදු කිරීම සහ සේදීම සඳහා බොහෝ කාලයක් ගත කරන්න
පාරිසරික සංවේදීතාව
පැරණි පුවත්පත් හෝ හිස් ආහාර වැනි වැකුම් ක්ලීනර් තෝරන්න

ගබඩා කිරීම සහ උමතු-සම්පීඩන ආබාධය අතර සම්බන්ධතාවය

ගබඩා කිරීම

උමතු-සම්පීඩන ගබඩා කිරීම (වටිනා දෑ එකතු කිරීම හා ගබඩා කිරීම) යනු උමතු-සම්පීඩන ආබාධ සහිත පුද්ගලයින්ගේ පොදු රෝග ලක්ෂණයකි. කෙසේ වෙතත්, මානසික අවපීඩනය, කම්පන සහගත ආතති ආබාධය (පීටීඑස්ඩී), උමතු-සම්පීඩන ආබාධ, ඒඩීඑච්ඩී හෝ ඒඩීඑච්ඩී වැනි වෙනත් ආබාධවලට වඩා ගබඩා කිරීමේ රෝග ලක්ෂණ ඇති පුද්ගලයින් වැඩි ය.
ළමුන් තුළ උමතු-සම්පීඩන ආබාධයේ රෝග ලක්ෂණ

උමතු-සම්පීඩන ආබාධ ප්‍රතිකාර
ළමුන් තුළ OCD
සාමාන්‍යයෙන් නව යොවුන් වියේදී හෝ නව යොවුන් වියේදී උමතු-සම්පීඩන ආබාධයක් ඇතිවීම සමහර විට ළමයින්ට ODC හා සමාන රෝග ලක්ෂණ අත්විඳිය හැකිය. කෙසේ වෙතත්, සවිස්තරාත්මක වෛද්‍ය හා මානසික පරීක්ෂණයක් සිදු කරන්නේ නම්, රෝග විනිශ්චය අවශ්‍ය වීමට පෙර අවධානය යොමු කිරීමේ හිඟය, ඔටිසම් සහ ටෝරා සින්ඩ්‍රෝමය වැනි වෙනත් රෝග ලක්ෂණ OCD රෝග ලක්ෂණ වලට බෙහෙවින් සමාන විය හැකිය.
උමතු-සම්පීඩන ආබාධ සඳහා ප්‍රතිකාර කිරීමේදී ස්වයං ation ෂධ
යෝජනාව 1: අන්‍යෝන්‍ය උපකාර සඳහා කාලය ගත කරන්න

ඔබේ ජීවන රටාව ඔබට හැඟෙන ආකාරයෙහි වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරන අතර ඔබේ කාංසාව සහ ක්‍රියාකාරිත්වය පාලනය කිරීමට උපකාරී වේ.
නිතිපතා ව්යායාම කිරීම

උමතු-සම්පීඩන ආබාධ සඳහා ප්‍රතිකාර කිරීමේදී ව්‍යායාමයේ බලපෑම

ව්‍යායාම යනු කාංසාව අවම කිරීම සඳහා ස්වාභාවික හා ඉතා effective ලදායී ක්‍රමයකි. ව්‍යායාම කිරීමෙන් ඔබට ස්නායු පද්ධතිය ශක්තිමත් කිරීමෙන් OCD හි රෝග ලක්ෂණ පාලනය කළ හැකිය. ඔබගේ ව්‍යායාමයෙන් උපරිම ප්‍රයෝජන ලබා ගැනීම සඳහා බොහෝ දිනවල විනාඩි 30 ක් හෝ ඊට වැඩි වායු ව්‍යායාම කරන්න. මිනිත්තු 10 ක ව්‍යායාම කිහිපයක බලපෑම දිගු ව්‍යායාමයක් මෙන් විය හැකිය, විශේෂයෙන් ඔබ ව්‍යායාම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්නේ නම්.
ඔබේ පවුලේ අය සහ මිතුරන් සමඟ සම්බන්ධතා පවත්වන්න

උමතු උමතු-බලහත්කාරී චින්තනය සමාජ හුදකලා වීමේ අවධිය කරා ළඟා වීමට බොහෝ කාලයක් ගතවනු ඇත. සමාජ හුදකලාව OCD රෝග ලක්ෂණ උග්‍ර කරයි. පවුලේ අය සහ මිතුරන් සමඟ කාලය ගත කිරීම ඉතා වැදගත් ය. ඔබගේ ගැටළු සහ ආශාවන් ගැන කථා කිරීමෙන් එහි තීව්‍රතාවය අඩු කර ගත හැකිය.
ප්‍රමාණවත් නින්දක්

කාංසාව සහ කාංසාව නින්ද නොයාමට හේතු වනවා පමණක් නොව, නින්ද නොලැබීම කාංසාවේ සිතුවිලි සහ හැඟීම් උග්‍ර කරයි. ඔබට ප්‍රමාණවත් නින්දක් සහ විවේකයක් ලැබෙන විට, ඔබේ චිත්තවේගීය සමබරතාවය පවත්වා ගැනීම පහසුය. අසභ්‍ය-සම්පීඩන ආබාධ වැනි කාංසාව ආබාධ ජය ගැනීමට නින්ද වැදගත් සාධකයකි.

උමතු-සම්පීඩන ආබාධ ප්‍රතිකාර
යෝජනාව 1: උදව් කිරීමට කාලය ගන්න

ඔබේ ජීවන රටාව ඔබට හැඟෙන ආකාරයෙහි වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කරන අතර ඔබේ කාංසාව සහ ක්‍රියාකාරිත්වය පාලනය කිරීමට උපකාරී වේ.

ව්‍යායාම යනු කාංසාව අවම කිරීම සඳහා ස්වාභාවික හා ඉතා effective ලදායී ක්‍රමයකි. ව්‍යායාම මගින් OCD හි රෝග ලක්ෂණ පාලනය කළ හැකි අතර, ස්නායු පද්ධතිය ශක්තිමත් කිරීමෙන් ඔබේ මනස නැවත අවධානයට යොමු වේ. ඔබගේ ව්‍යායාමයෙන් උපරිම ප්‍රයෝජන ගැනීමට, බොහෝ දිනවල මිනිත්තු 5 ක් හෝ ඊට වැඩි කාලයක් වායුගෝලීය ව්‍යායාම කිරීමට උත්සාහ කරන්න. මිනිත්තු 10 ක ව්‍යායාම වල බලපෑම දිගු පුහුණු සැසියකට සමාන විය හැකිය, විශේෂයෙන් ඔබ ව්‍යායාම කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන්නේ නම්.
පවුලේ අය සහ මිතුරන් සමඟ සම්බන්ධතා පවත්වන්න

උමතු-බලහත්කාරයෙන් සිතීම සමාජ හුදකලාව කරා ළඟා වීමට ඔබට බොහෝ කාලයක් ගතවනු ඇත. සමාජ හුදකලාව OCD රෝග ලක්ෂණ වඩාත් නරක අතට හැරේ. පවුලේ අයට සහ මිතුරන්ට කාලය ඉතා වැදගත් වේ. ඔබගේ ගැටළු සහ ආශාවන් ගැන ඔවුන් සමඟ මුහුණට මුහුණ කථා කිරීමෙන් ඔවුන්ගේ තීව්‍රතාවය අඩු කර ගත හැකිය.
ප්‍රමාණවත් නින්දක් ගන්න

උමතු-සම්පීඩන ආබාධ ප්‍රතිකාර
කාංසාව සහ කනස්සල්ල නිසා නින්ද නොයාම පමණක් නොව නින්ද නොලැබීමද කනස්සල්ලට පත්වන සිතුවිලි සහ හැඟීම් උත්සන්න කරයි. ඔබට ප්‍රමාණවත් නින්දක් සහ විවේකයක් ලැබෙන විට චිත්තවේගීය සමබරතාවය පවත්වා ගැනීම වඩා පහසු වනු ඇත. OCD වැනි කාංසාව ආබාධ නිරාකරණය සඳහා ප්‍රමාණවත් නින්ද ප්‍රධාන සාධකයකි

ලිහිල් කිරීමේ ක්‍රම පුහුණු වන්න

OCD ප්රතිකාර කිරීමේදී ලිහිල් කිරීමේ ක්රම

මානසික ආතතියෙන් OCD රෝග ලක්ෂණ අවුලුවන හෝ නරක අතට හැරිය හැක. මනසින් භාවනා කිරීම, යෝගා, ගැඹුරු හුස්ම ගැනීම සහ වෙනත් ලිහිල් කිරීමේ ක්‍රමවේදයන් මඟින් ඔබේ සමස්ත ආතතිය හා ආතති මට්ටම අඩු කර ගත හැකි අතර ඔබේ උමතුව පාලනය කිරීමට උපකාරී වේ. හොඳම ප්‍රති .ල ලබා ගැනීම සඳහා නිතිපතා ලිහිල් කිරීමේ ක්‍රමයක් පුහුණු වන්න.
ඔබේ OCD තුළ කම්පන ඇති කාර්යභාරය සැලකිල්ලට ගන්න

උමතු-සම්පීඩන ආබාධ ප්‍රතිකාර
සමහර පුද්ගලයින් තුළ, OCD හි රෝග ලක්ෂණ, එනම්, උමතු-බලහත්කාරයෙන් සේදීම හෝ ගබඩා කිරීම වැනි චිත්තවේගීය කම්පනයන්ට ප්‍රතිචාරයකි. ඔබට පශ්චාත් කම්පන ආතති ආබාධයක් තිබේ නම්, ඔබ කම්පන සහගත ආතතියෙන් මිදෙන තෙක් සංජානන ප්‍රවේශයන් effective ලදායී නොවේ.
ඉඟිය 2: නිරන්තර හැසිරීම් රටාවන්ට එරෙහි වන්නේ කෙසේදැයි ඉගෙන ගන්න

ඔබට උමතු-සම්පීඩන ආබාධ (OCD) තිබේ නම්, උපකාර කිරීමට බොහෝ ක්‍රම තිබේ

برچسب‌ها:

Accessibility