8
اکتبر

Obsesif-Kompulsif Terapi – Sorunlar ve obsesif zorunluların mantıklı çözümleri var

Obsesif-Kompulsif Bozukluk Evden çıkmak istiyorsunuz, ancak kilitli olduğundan emin olmak için birkaç kez kilidini açıp kapatın. Banyo yapmak normalden daha uzun ve daha uzun veya caddelerde yürürken şeritlerde yürümeyin. Bu semptomlar, günümüzde OKB semptomlarının (obsesif-kompulsif bozukluk) bir parçasıdır. OKB, dünyadaki hastalığa bağlı hastalıkların 20 ana nedeninden biridir ve mevcut dünyadaki herkese açıktır ve belki de birçoğumuz bilmeden acı çekmektedir. Kendimizi, çevremizdekileri veya yaşadığımız çocukları kurtarmak için obsesif-kompulsif bozukluğu tedavi etmenin semptomlarına ve yollarına bakalım, ama şüphesiz onu tespit edemiyoruz.

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi
Eğer ütüye iki kez giderseniz, fişini prizden çekip çekmediğinizi kontrol edin. Ya da arabanın kapısını kilitledin, bu normal. Fakat eğer obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) varsa, obsesif-kompulsif düşünceleriniz ve davranışlarınız o kadar yoğunlaşır ki günlük yaşamınızla çatışırlar. Yaptığın her şeyin bu sorunu çözmesi pek mümkün değil. Ama endişelenme, bu bir çözüm. Öz bakım stratejileri ve stratejileri ile bu istenmeyen düşüncelerden ve mantıksız düşüncelerden kurtulabilir ve hayatınızın kontrolünü yeniden kazanabilirsiniz.

Obsesif-kompulsif bozukluk nedir?
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) kontrolsüz, istenmeyen düşünceler ve yapmak zorunda hissettiğiniz tekrarlayan davranışlarla karakterize kaygı bozukluğudur. OKB’niz varsa, muhtemelen takıntılı düşüncelerinizin ve davranışlarınızın irrasyonel olduğunu biliyorsunuzdur, ancak soruna karşı koyamayacaksınız ve kaçacaksınız.

Eski bir tropikal tezgahtaki iğne gibi obsesif-kompulsif bozukluk, beynin bazı düşünce veya arzularda kilitlenmesine neden olur. Örneğin, fırın kapağının kapalı veya ellerin temiz olduğundan emin olmak için 20 kez ısırır veya ellerinizi 20 kez yıkarsınız.

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi
Obsesif kompulsif anlama
Zorla takıntılı düşünceler, görüntüler veya tekrar tekrar aklınıza gelen zararlı motifler. İstediğin bu değil, ama durduramazsın. Ne yazık ki, bu takıntılı düşünceler genellikle rahatsız edici ve rahatsız edicidir.

Gözlem, davranış veya tekrar tekrar yapmak istediğinizi düşündüğünüz tekrar eden davranış kalıpları. Obsesif kompulsif bozukluk genellikle obsesif kompulsif bozukluğu ortadan kaldırmaya çalışır.

Örneğin, kontaminasyondan korkuyorsanız, erken temizlik eğilimi olacaktır. Ancak, barış asla sürmeyecek. Aslında, saplantılı düşünceler her zamankinden daha yoğundur ve geçmişte olduğundan daha zor ve zaman alıcı hale geldiğinden sık sık endişe yaratmaktadır. Bu kötü bir OKB çemberi.

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi
Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerin sınıflandırılması
Obsesif düşünce ve davranışlara sahip olmak mutlaka bir obsesif-kompulsif rahatsızlığınız olduğu anlamına gelmez. OKB hastalarında bu düşünce ve davranışlar aşırı endişe yaratır, çok fazla zaman harcar ve günlük yaşamı ve ilişkileri bozar.

Obsesif-kompulsif bozukluğu (OKB) olan çoğu kişi hem obsesif hem de kompulsifdir, ancak bazılarında yalnız.
Obsesif Düşünceler

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi
Obsesif Düşünceler
Obsesif-kompulsif bozukluktaki obsesif-kompulsif düşünceler şunlardır:

Mikrop, toprak veya diğer kontamine olmuş malzemelerle kirlenme korkusu
Kontrolünü kaybetme ve kendini ya da başkalarını incitme korkusu
Yoğun cinsel düşünce ve düşünceler
Etiğe çok fazla odaklanmak
İhtiyacınız olanı kaybetme veya kaybetme korkusu
Düzen: Her şeyin yerine “doğru” olması gerektiği fikri
Batıl inanç: İyi ya da kötü şeylere daha fazla dikkat edin

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi
Genellikle obsesif-kompulsif bozuklukla ilişkili olan obsesif kompulsif davranışlar:
Kilitler, cihazlar ve anahtarlar, vb. Gibi şeylerin yenilenmesi ve radikalleştirilmesi
Sağlıklarını ve iyiliklerini sağlamak için aile üyeleriyle sık iletişimde bulunmak
Kaygıyı azaltmak için sayma, parmak izi alma, belirli kelimeleri tekrar etme ve diğer saçma
Temizleme ve yıkama için çok zaman harcayın
Çevresel duyarlılık
Eski gazeteler veya boş yiyecekler gibi elektrikli süpürgeler seçin

Depolanma ile obsesif-kompulsif bozukluk arasındaki ilişki

depolama

Obsesif-kompulsif depolama (değerli eşyaların toplanması ve depolanması), obsesif-kompulsif bozukluğu olan kişilerin yaygın bir semptomudur. Bununla birlikte, depolanma semptomları olan kişilerin, depresyon, travmatik stres bozukluğu (TSSB), obsesif-kompulsif bozukluk, DEHB veya DEHB gibi diğer bozukluklardan daha olasıdır.
Çocuklarda obsesif kompulsif bozukluk belirtileri

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi
Çocuklarda OKB
Obsesif kompulsif bozukluğun başlangıcı genellikle ergenlikte veya ergenlikte görülürken, bazen çocuklar ODC’ye benzer semptomlar yaşarlar. Ancak, dikkat eksikliği bozukluğu, otizm ve Tevrat sendromu gibi diğer bozuklukların belirtileri, eğer kapsamlı bir tıbbi ve psikolojik inceleme yapılırsa, herhangi bir tanı konmadan önce OKB belirtilerine çok benzeyebilir.
Obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde kendi kendine ilaç tedavisi
Öneri 1: Karşılıklı yardıma zaman ayırın

Yaşam tarzınız, nasıl hissettiğinizi ve kaygınızı ve performansınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.
Düzenli egzersiz

Obsesif kompulsif bozukluğun tedavisinde egzersizin etkisi

Egzersiz, kaygıyı azaltmanın doğal ve çok etkili bir yoludur. Egzersiz ile, takıntılı durumdayken odak noktanızı göz önünde bulundurarak sinir sistemini güçlendirerek OKB semptomlarını kontrol edebilirsiniz. Egzersizin en fazla kullanımı için, d

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility