1
اکتبر

Третман на здодевност – со елиминирање на навиките и завршувањето на допирите

Досадно третирање на лоши навики во исхраната Лошата диета, покрај тоа што може да создаде услови како што се гадење и болки во стомакот, може да влијае на нашата ментална состојба, предизвикувајќи услови како што се раздразливост, промени во расположението, децентрализација, агресија, гнев или повеќе Станува активен. Ако страдате од промени во расположението, наведете ја храната што ја јадете во текот на денот за да ја откриете врската помеѓу храната што ја јадете и менувањето на расположението.

Досадување третман

 1. Куќа план
  Ако сакате да бидете посреќни и посреќни, променете го вашиот дом дизајн затоа што околината има огромно влијание врз нашето расположение. На пример, црвената може да ги натера луѓето да бидат нервозни и нервозни, додека жолтото создава радост, а синото создава мир. Истражувањата исто така покажуваат дека користењето на релаксирачки слики, како убава глетка, ќе има позитивен ефект врз нашето расположение и ќе го намали стресот и хаосот.

Досадување третман

 1. Надградби
  Повеќето од нас сонуваат за надградби, но реалноста е дека сметаме дека не е ветувачки. Истражувачите од Универзитетот во Ворвик откриле дека кога работникот се унапредува, неговиот или нејзиниот стрес се компромитирани и неговото или нејзиното ментално здравје е компромитирано.

Досадување третман

 1. Светла во кревет
  Ако редовно гледате ТВ или додека читате во сон, внимавајте на ефектите врз вашите нерви и расположение следниот ден. Истражувањата покажуваат дека ноќната светлина може да биде пречка за производство на мелатонин, хормон што влијае на човечкото расположение. Мелатонинот се произведува само во мракот, затоа обидете се да користите густи завеси во вашиот дом и да ги исклучите сите светла додека спиете.

Досадување третман

 1. Недостатоци на хранливи материи
  Постојат многу фактори кои можат да доведат до депресија, но во исто време, диетата може да ја направи депресијата полоша или полоша. Недостаток на витамин Д, витамин Б и омега-3 масни киселини може да доведе до депресија и хаос. Затоа, обидете се да ги вклучите овие хранливи материи во вашата исхрана.

Досадување третман

 1. Пријатели
  Немојте да мислите дека поминувањето време со пријателите е одличен начин да се постигне добро, сепак, сето тоа зависи од нивното расположение. Според истражувачите, нашите емоции (позитивни или негативни) се заразни и честопати се пренесуваат од личност до личност без да се знае тоа. Интересно е што понекогаш дури и без да гледаме пријатели, ние сме под влијание на нивното расположение. На пример, една студија покажа дека корисниците на „Фејсбук“ можат да влијаат врз корисниците до 3 дена.

Досадување третман

 1. Низок сон
  Многумина од нас знаат дека недостатокот на сон предизвикува замор, но истражувачите велат дека спиењето е исто толку сон. Оние кои се вратија назад, се склони кон депресија, дури и ако заспијат. Затоа, обидете се да спиете рано навечер и, се разбира, да спиете доволно.
 2. Апчиња за бременост
  Истражувачите велат дека жените со апчиња за контрацепција имаат двојно поголема веројатност да развијат гинеколошки заболувања. За некои жени, овие апчиња предизвикуваат услови како што се промени во расположението и губење на либидото.

Досадување третман

 1. пушење
  Сите знаеме дека пушењето го зголемува ризикот од рак, срцеви заболувања и рано појавување. Но, интересно е да се знае дека пушењето влијае на менталното здравје на луѓето. Истражувачите од Нов Зеланд откриваат дека пушачите и зависниците од никотин се повеќе депресивни од другите.
 2. Сонцето
  Постои ризик од сезонски афективни нарушувања во мрачните зимски денови, но дали знаевте дека сонцето може да ги натера луѓето да бидат уморни и депресивни? Иако летните афективни нарушувања влијаат само на 1% од луѓето, сериозни компликации како што се несоница, губење на апетит и депресија се чести.

Досадување третман
Првата причина за замор: депресија и стрес
Ако се чувствувате жедни и сакате да направите каква било активност, ќе бидете фрустрирани и ќе уживате во активност што одзема многу време, и можеби ќе се чувствувате уморни и вознемирени; во многу случаи, можеби ќе бидете разочарани од тоа Враќањето на вознемиреност или депресија. Луѓето кои ги доживуваат овие две состојби се многу уморни и наскоро стануваат нервозни заради прагот на ниска толеранција. Препознајте и ослободете се од симптомите на депресија.
Прекумерниот и продолжен стрес го намалува фокусот и фрустрацијата. Обидете се да се запознаете со техниките за управување со стресот. Трчање наместо да бидете перфекционистички и да барате високи тркачи, малку помалку е антагонистички и помалку веројатно да издржите помал притисок.
Ако сакате да бидете поздрави и посреќни, погледнете внимателно во животната средина и променете го дизајнот на вашиот дом за подобрување на вашето расположение.

Досадување третман
Избегнувајте прекумерно спиење, прејадување и други слаби работи и слаба волја.
11- Неуспехот да донесувате одлуки и одложувањето на дејствување резултира во загуба на многу духовни и материјални придобивки што можат да резултираат во многу загуби.

 1. Запомнете да ги исправите одлуките што ви требаат за да направите претходна проценка и да обрнете внимание на фактот дека сте подготвени да направите важни работи за минатото.

13 – Бидете внимателни во врска со одлуките и активностите на кланот, бидете со добра зрелост за да имате храброст да работите напорно и да го зајакнете вашето донесување и спроведување на одлуките.

 1. Не заборавајте редовно вежбање, што е многу ефикасно во зајакнувањето на волјата.
 2. Со носење лесни одлуки во едноставни задачи, таа постепено ја зголемува самодовербата и зајакнувањето и го отвора патот за тешки и сложени одлуки.

Досадување третман
Втората причина за замор е лошата исхрана
Лошите навики во исхраната влијаат на нашата ментална состојба

برچسب‌ها:

Accessibility