30
سپتامبر

කම්මැලි ප්‍රතිකාර – පුරුදු ඉවත් කිරීමෙන් සහ ස්පර්ශයන් අවසන් කිරීමෙන්

නරක ආහාර පුරුදු වලට කම්මැලි ලෙස සැලකීම නරක ආහාර, ඔක්කාරය හා උදර වේදනාව වැනි තත්වයන් නිර්මාණය කිරීමට අමතරව අපගේ මානසික තත්වයට බලපානු ඇත. ක්‍රියාකාරී වේ. ඔබ මනෝභාවය වෙනස් වීමෙන් පීඩා විඳින්නේ නම්, ඔබ ගන්නා ආහාර සහ ඔබේ මනෝභාවය වෙනස් වීම අතර ඇති සම්බන්ධය දැන ගැනීමට දවස පුරා ඔබ ගන්නා ආහාර ලැයිස්තුගත කරන්න.

කම්මැලි ප්රතිකාර

 1. නිවාස සැලැස්ම
  ඔබට සතුටින් හා සතුටින් සිටීමට අවශ්‍ය නම්, පරිසරය අපගේ මනෝභාවයට විශාල බලපෑමක් කරන බැවින් ඔබේ නිවසේ සැලසුම වෙනස් කරන්න. නිදසුනක් වශයෙන්, රතු පැහැයෙන් මිනිසුන් කෝපයට පත් විය හැකි අතර කහ පැහැය ප්‍රීතියක් ඇති කරන අතර නිල් පැහැයෙන් සාමය ඇති කරයි. සුන්දර දර්ශන වැනි ලිහිල් රූප භාවිතා කිරීම අපගේ මනෝභාවයට ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කරන අතර ආතතිය හා ව්‍යාකූලත්වය අවම කරන බව පර්යේෂණවලින් ද පෙනී යයි.

කම්මැලි ප්රතිකාර

 1. වැඩි දියුණු කිරීම
  අපගෙන් බොහෝ දෙනෙක් වැඩි දියුණු කිරීම් ගැන සිහින දකින නමුත් යථාර්ථය නම් එය යහපත් යැයි අප සිතන බවයි. වෝර්වික් විශ්ව විද්‍යාලයේ පර්යේෂකයන් සොයාගෙන ඇත්තේ සේවකයෙකු උසස් කරන විට ඔහුගේ හෝ ඇයගේ ආතතිය හා ආතතිය අඩාල වන අතර ඔහුගේ හෝ ඇයගේ මානසික සෞඛ්‍යය අඩපණ වන බවයි.

කම්මැලි ප්රතිකාර

 1. ඇඳ අසල විදුලි පහන්
  ඔබ නිතිපතා රූපවාහිනිය නරඹන්නේ නම් හෝ නින්දේ දී කියවන විට, ඊළඟ දවසේ ඔබේ ස්නායු හා මනෝභාවයට ඇති වන බලපෑම් ගැන විමසිල්ලෙන් සිටින්න. මිනිස් මනෝභාවයට බලපාන හෝමෝනයක් වන මෙලටොනින් නිපදවීමට රාත්‍රී ආලෝකය බාධාවක් විය හැකි බව පර්යේෂණවලින් පෙනී යයි. මෙලාටොනින් නිපදවන්නේ අඳුරේ පමණි, එබැවින් ඔබේ නිවසේ thick න තිර භාවිතා කිරීමට උත්සාහ කරන්න සහ ඔබ නිදා සිටියදී සියලු විදුලි පහන් නිවා දමන්න.

කම්මැලි ප්රතිකාර

 1. පෝෂණ encies නතා
  මානසික අවපීඩනයට හේතු විය හැකි සාධක බොහොමයක් ඇත, නමුත් ඒ සමඟම, ආහාර ගැනීමෙන් මානසික අවපීඩනය වඩාත් නරක අතට හැරෙනු ඇත. විටමින් ඩී, විටමින් බී සහ ඔමේගා -3 මේද අම්ල නොමැතිකම මානසික අවපීඩනයට හා ව්‍යාකූලත්වයට හේතු වේ. එබැවින් මෙම පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ඔබේ ආහාර වේලට ඇතුළත් කිරීමට උත්සාහ කරන්න.

කම්මැලි ප්රතිකාර

 1. මිතුරන්
  යහළුවන් සමඟ කාලය ගත කිරීම හොඳක් ලබා ගැනීමට හොඳ ක්‍රමයක් යැයි නොසිතන්න, කෙසේ වෙතත්, ඒ සියල්ල ඔවුන්ගේ මනෝභාවය මත රඳා පවතී. පර්යේෂකයන්ට අනුව, අපගේ හැඟීම් (ධනාත්මක හෝ negative ණාත්මක) බෝවන අතර බොහෝ විට එය නොදැන පුද්ගලයෙකුගෙන් පුද්ගලයාට සම්ප්‍රේෂණය වේ. සිත්ගන්නා කරුණ නම්, සමහර විට මිතුරන් නොදැක පවා, ඔවුන්ගේ මනෝභාවයෙන් අපට බලපෑම් ඇති වේ. උදාහරණයක් ලෙස, එක් අධ්‍යයනයකින් හෙළි වූයේ ෆේස්බුක් භාවිතා කරන්නන්ට දින 3 ක් දක්වා පරිශීලකයින්ට බලපෑම් කළ හැකි බවයි.

කම්මැලි ප්රතිකාර

 1. අඩු නින්ද
  අප බොහෝ දෙනෙක් දන්නා පරිදි නින්ද නොමැතිකම තෙහෙට්ටුවට හේතු වන නමුත් පර්යේෂකයන් පවසන්නේ නින්ද නින්දට සමාන බවයි. පසුපසට වැටුණු අය නින්දට වැටුණත් මානසික අවපීඩනයට ගොදුරු වේ. ඒ නිසා රාත්‍රියේදී නින්දක් ලබා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න.
 2. ගර්භණී පෙති
  පර්යේෂකයන් පවසන්නේ උපත් පාලන පෙති ඇති කාන්තාවන්ට නාරිවේද රෝග ඇතිවීමේ අවදානම දෙගුණයක් බවයි. සමහර කාන්තාවන්ට මෙම පෙති මගින් මනෝභාවය වෙනස් වීම සහ ලිබිඩෝ නැතිවීම වැනි තත්වයන් ද ඇති වේ.

කම්මැලි ප්රතිකාර

 1. දුම් පානය
  දුම්පානය පිළිකා, හෘද රෝග හා මුල් අවදියේ අවදානම වැඩි කරන බව අපි කවුරුත් දනිමු. නමුත් දුම්පානය මිනිසුන්ගේ මානසික සෞඛ්‍යයට බලපාන බව දැන ගැනීම සිත්ගන්නා කරුණකි. නවසීලන්ත පර්යේෂකයන් සොයාගෙන ඇත්තේ දුම් පානය කරන්නන් සහ නිකොටින් වලට ඇබ්බැහි වූවන් අනෙක් අයට වඩා මානසික අවපීඩනයෙන් පෙළෙන බවයි.
 2. හිරු
  අඳුරු ශීත දවස්වල සෘතුමය බලපෑම් ආබාධ ඇතිවීමේ අවදානමක් ඇත, නමුත් සූර්යයාට මිනිසුන් වෙහෙසට හා මානසික අවපීඩනයට පත් කළ හැකි බව ඔබ දැන සිටියාද? ගිම්හාන ආශ්‍රිත ආබාධ 1% කට පමණක් බලපාන නමුත් නින්ද නොයාම, ආහාර රුචිය නැතිවීම සහ මානසික අවපීඩනය වැනි බරපතල සංකූලතා බහුලව දක්නට ලැබේ.

කම්මැලි ප්රතිකාර
තෙහෙට්ටුවට පළමු හේතුව: මානසික අවපීඩනය සහ ආතතිය
ඔබට පිපාසය දැනෙනවා නම් සහ ඕනෑම ක්‍රියාකාරකමක් කිරීමට අවශ්‍ය නම්, ඔබ කලකිරීමට පත්වන අතර කාලය ගතවන ක්‍රියාකාරකමක් භුක්ති විඳිනු ඇත, එවිට ඔබට වෙහෙස හා කලකිරීමක් දැනෙනු ඇත; බොහෝ අවස්ථාවලදී ඔබ කලකිරීමට පත්විය හැකිය. කාංසාව හෝ මානසික අවපීඩනය නැවත පැමිණේ. මෙම තත්වයන් දෙක අත්විඳින පුද්ගලයින් ඉතා වෙහෙසට පත්වන අතර ඉවසීමේ සීමාව අඩු නිසා ඉක්මනින් නොසන්සුන් වේ. මානසික අවපීඩනයේ රෝග ලක්ෂණ හඳුනාගෙන ඉවත් කරන්න.
අධික හා දීර් stress ආතතිය අවධානය සහ කලකිරීම අඩු කරයි. ආතති කළමනාකරණ ශිල්පීය ක්‍රම පිළිබඳව ඔබව හුරු කරවීමට උත්සාහ කරන්න. පරිපූර්ණත්වයට පත්වීම සහ ඉහළ ධාවකයන් සොයනවා වෙනුවට ධාවනය කිරීම, එය ටිකක් අඩු ප්‍රතිවිරෝධී සහ අඩු පීඩනයට ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව අඩුය.
ඔබට සෞඛ්‍ය සම්පන්නව හා සතුටින් සිටීමට අවශ්‍ය නම්, ඔබේ ජීවන පරිසරය දෙස සමීපව බලා ඔබේ මනෝභාවය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා ඔබේ නිවසේ සැලසුම වෙනස් කරන්න.

කම්මැලි ප්රතිකාර
අධික නින්ද, අධික කෑම සහ වෙනත් අලස දේවල් සහ දුර්වල කැමැත්තෙන් වළකින්න.
11- තීරණ ගැනීමට අපොහොසත් වීම සහ ක්‍රියා කිරීම ප්‍රමාද වීමෙන් බොහෝ අධ්‍යාත්මික හා ද්‍රව්‍යමය ප්‍රතිලාභ අහිමි වන අතර එමඟින් බොහෝ පාඩු සිදුවිය හැකිය.

 1. ඔබේ පෙර තක්සේරුව ගැනීමට අවශ්‍ය තීරණ නිවැරදි කිරීමට මතක තබා ගන්න සහ අතීතය සඳහා වැදගත් දේ කිරීමට ඔබ සූදානම් බව අවධානය යොමු කරන්න.

13 – වංශයේ තීරණ හා ක්‍රියාකාරකම් ගැන සැලකිලිමත් වන්න, හොඳ පරිණතභාවයකින් සිටින්න, එවිට ඔබට වෙහෙස මහන්සි වී වැඩ කිරීමට සහ ඔබේ තීරණ ගැනීම සහ ක්‍රියාත්මක කිරීම ශක්තිමත් කිරීමට ධෛර්යය ලැබේ.

 1. නිතිපතා ව්‍යායාම කිරීම අමතක නොකරන්න, එය කැමැත්ත ශක්තිමත් කිරීමට ඉතා effective ලදායී වේ.
 2. සරල කාර්යයන් වලදී පහසු තීරණ ගැනීමෙන්, එය ක්‍රමයෙන් ආත්ම අභිමානය සහ සවිබල ගැන්වීම වැඩි කරන අතර දුෂ්කර හා සංකීර්ණ තීරණ සඳහා මග පාදයි.

කම්මැලි ප්රතිකාර
තෙහෙට්ටුවට දෙවන හේතුව දුර්වල පෝෂණයයි
නරක ආහාර පුරුදු අපගේ මානසික තත්වයට බලපායි

برچسب‌ها:

Accessibility