28
سپتامبر

Trajtimi i mërzitjes – Duke eleminuar zakonet dhe prekjet e mbarimit

Mjekimi i mërzitshëm i zakoneve të këqija të ngrënies Dieta e keqe, përveç që mund të krijojë kushte të tilla si nauze dhe dhimbje barku, mund të ndikojnë në gjendjen tonë mendore, duke shkaktuar kushte të tilla si nervozizëm, ndryshime të humorit, decentralizim, agresion, zemërim ose më shumë Bëhet aktiv. Nëse vuani nga lëkundjet e humorit, rendisni ushqimet që hani gjatë gjithë ditës për të zbuluar lidhjen midis ushqimeve që hani dhe lëkundjeve tuaja të humorit.

Trajtimi i mërzisë

 1. Plani i shtëpisë
  Nëse doni të jeni më të lumtur dhe më të lumtur, ndryshoni modelin e shtëpisë tuaj sepse mjedisi ka një ndikim të madh në gjendjen shpirtërore. Për shembull, e kuqja mund t’i bëjë njerëzit të irrituar dhe nervozë, ndërsa e verdha krijon një gëzim dhe blu krijon paqe. Hulumtimet gjithashtu tregojnë se përdorimi i pamjeve relaksuese, siç janë skenarët e bukur, do të kenë një efekt pozitiv në gjendjen shpirtërore dhe do të zvogëlojnë stresin dhe kaosin.

Trajtimi i mërzisë

 1. Përmirësimet
  Shumica prej nesh ëndërrojnë për azhurnime, por realiteti është që ne mendojmë se nuk është premtuese. Studiuesit e Universitetit të Warwick kanë zbuluar se kur një punëtor promovohet, stresi dhe stresi i tij ose saj janë komprometuar dhe shëndeti i tij mendor rrezikohet.

Trajtimi i mërzisë

 1. Dritat e shtratit
  Nëse shikoni rregullisht TV tuaj ose kur lexoni në gjumë, vëzhgoni për efektet në nervat dhe gjendjen shpirtërore ditën tjetër. Kërkimet tregojnë se drita e natës mund të jetë një pengesë për prodhimin e melatoninës, një hormon që ndikon në gjendjen shpirtërore të njeriut. Melatonin prodhohet vetëm në errësirë, kështu që përpiquni të përdorni perde të trasha në shtëpinë tuaj dhe fikni të gjitha dritat ndërsa flini.

Trajtimi i mërzisë

 1. Mangësi ushqyese
  Ka shumë faktorë që mund të çojnë në depresion, por në të njëjtën kohë, dieta mund ta bëjë depresionin më keq ose më keq. Mungesa e vitaminës D, vitaminave B dhe acideve yndyrore omega-3 mund të çojë në depresion dhe kaos. Prandaj përpiquni të përfshini këto ushqyes në dietën tuaj.

Trajtimi i mërzisë

 1. Shokët
  Mos mendoni se të kaloni kohë me miqtë është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u bërë mirë, megjithatë, gjithçka varet nga disponimi i tyre. Sipas studiuesve, emocionet tona (pozitive ose negative) janë ngjitëse dhe shpesh transmetohen nga një person në person pa e ditur atë. Lyshtë interesante, që ndonjëherë edhe pa parë miq, ne jemi të ndikuar nga gjendja shpirtërore e tyre. Për shembull, një studim tregoi se përdoruesit e Facebook mund të ndikojnë tek përdoruesit deri në 3 ditë.

Trajtimi i mërzisë

 1. Gjumë i ulët
  Shumë prej nesh e dinë që mungesa e gjumit shkakton lodhje, por studiuesit thonë se gjumi është po aq gjumë. Ata që kanë rënë prapa janë të prirur për depresion, edhe nëse bien në gjumë. Kështu që përpiquni të bëni një gjumë herët natën dhe, natyrisht, të merrni gjumë të mjaftueshëm.
 2. Pilula shtatzënie
  Studiuesit thonë se gratë me pilula të kontrollit të lindjes kanë dy herë më shumë të ngjarë të zhvillojnë sëmundje gjinekologjike. Për disa gra, këto pilula gjithashtu shkaktojnë kushte të tilla si lëkundja e humorit dhe humbja e dëshirës seksuale.

Trajtimi i mërzisë

 1. Pirja e duhanit
  Të gjithë e dimë se pirja e duhanit rrit rrezikun e kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe fillimit të hershëm. Por është interesante të dini se pirja e duhanit ndikon në shëndetin mendor të njerëzve. Studiuesit e Zelandës së Re zbulojnë se duhanpirësit dhe varësit nga nikotina janë më të dëshpëruar se të tjerët.
 2. Dielli
  Ekziston rreziku i çrregullimeve afektive sezonale në ditët e errëta të dimrit, por a e dini se dielli mund t’i bëjë njerëzit gjithashtu të lodhur dhe depresion? Edhe pse çrregullimet afektive të verës prekin vetëm 1% të njerëzve, komplikimet serioze si pagjumësia, humbja e oreksit dhe depresioni janë të zakonshme.

Trajtimi i mërzisë
Shkaku i parë i lodhjes: depresioni dhe stresi
Nëse ndjeheni të etur dhe dëshironi të bëni ndonjë aktivitet, do të zhgënjeheni dhe do të shijoni një aktivitet që kërkon kohë, dhe mund të ndjeheni të lodhur dhe të mërzitur; në shumë raste, mund të zhgënjeheni që Ankthi ose depresioni kthehet. Njerëzit që i provojnë këto dy gjendje janë shumë të lodhur dhe së shpejti nervozohen për shkak të pragut të ulët të tolerancës. Njohni dhe hiqni qafe simptomat e depresionit.
Stresi i tepërt dhe i zgjatur zvogëlon përqendrimin dhe zhgënjimin. Mundohuni të njiheni me teknikat e menaxhimit të stresit. Vrapimi në vend që të jeni perfeksionist dhe të kërkoni vrapues të lartë, është pak më pak antagonist dhe më pak të ngjarë të përballoni më pak presion.
Nëse doni të jeni më të shëndetshëm dhe më të lumtur, hidhni një vështrim më të ngushtë në mjedisin tuaj të jetesës dhe ndryshoni modelin e shtëpisë tuaj për të përmirësuar gjendjen shpirtërore.

Trajtimi i mërzisë
Shmangni gjumin e tepërt, overeating, dhe gjëra të tjera të ngadaltë dhe një vullnet të dobët.
11- Mosmarrja e vendimeve dhe vonesa në veprim sjell humbjen e shumë përfitimeve shpirtërore dhe materiale që mund të sjellin shumë humbje.

 1. Mos harroni të korrigjoni vendimet që ju nevojiten për të bërë vlerësimin tuaj të mëparshëm dhe i kushtoni vëmendje faktit që jeni gati të bëni gjëra të rëndësishme për të kaluarën.

13 – Kini kujdes në lidhje me vendimet dhe aktivitetet e klanit, jini të pjekurisë së mirë, në mënyrë që të keni guximin të punoni shumë dhe të forconi vendimmarrjen dhe zbatimin tuaj.

 1. Mos harroni ushtrimin e rregullt, i cili është shumë efektiv në forcimin e vullnetit.
 2. Duke marrë vendime të thjeshta në detyra të thjeshta, ajo gradualisht rrit vetëvlerësimin dhe fuqizimin dhe i hap rrugën vendimeve të vështira dhe komplekse.

Trajtimi i mërzisë
Shkaku i dytë i lodhjes është ushqimi i dobët
Zakonet e këqija të ngrënies ndikojnë në gjendjen tonë mendore

برچسب‌ها:,

Accessibility