28
سپتامبر

Третман за чешање на главата – Третирајте различни методи на чешање на главата

Исчистете го чешањето на јадењето на кокосовото масло Неколку лажички масло од кокос

1 Загрејте малку масло и нанесете на скалпот и целата коса.

2 Масирајте го скалпот неколку минути, така што маслото добро се апсорбира.

Додавањето неколку капки масло од витамин Е, исто така, помага во лекувањето на влажноста на скалпот, сувата и оштетена кожа.

Колку долго

Двапати неделно за вашата коса.

Третман за чешање на главата

 1. Оцет од јаболка
 • 1 споделете јаболков оцет
 • 4 пати вода
  Инструкции

Измешајте јаболков оцет со вода и нанесете на дланката на раката за да ја запалите главата на чудесен начин.
Колку долго

Двапати неделно

Јаболковиот оцет ја чисти кожата и делува како навлажнувач. Маличната киселина, која има антибактериски и антифунгални својства, ги акумулира сите мртви клетки на кожата кои предизвикуваат скалирање и чешање. Јаболковиот оцет ја прилагодува pH-то на скалпот.

Третман за чешање на главата

 1. Слатка вриење
  Елементи
 • 2-3 лажици сода
 • Вода
  Инструкции

1 Измијте го тестото со вода и врие.

2 Ставете ја оваа паста на врвот и оставете ја за 10 до 15 минути. Потоа измијте го.
Колку долго

Повторете по неколку дена.

Зошто е корисно?

Сода не е само антибактериско, туку и антифунгално средство. Уништи штетни бактерии во скалпот што можат да предизвикаат инфекција, чешање и опаѓање на косата. Исто така, ја неутрализира киселоста на кожата и ја смирува кожата.

Третман за чешање на главата

 1. Маслиново масло
  Елементи
  Маслиново маслиново
  Инструкции

1 Загрејте масло и нанесете на кожата и косата.

2 Нека биде преку ноќ. Следното утро, редовно мијте ја косата.
Колку долго

Двапати неделно.
Зошто е корисно?

Постојат два главни елементи во маслиновото масло, уоценталниот и олеуропинот, кои имаат антиинфламаторни и заштитни својства. Овие супстанции го елиминираат воспалението на скалпот и го намалуваат чешањето.

Третман за чешање на главата

 1. Сок од лимон
  Елементи
 • 2-3 капки свеж сок од лимон
 • Памучни топчиња
  Упатства за ова домашно лекување чешање главата

1 Користејќи памучна топка, нанесете сок од лимон на целиот скалп.

2 Оставете го да отстои 5-10 минути, а потоа исплакнете.
Колку долго

Не повторувајте повеќе од двапати неделно
Зошто е корисно?

Сокот од лимон е природен антимикробен за кисела и хранлива вредност. Овие хербални лекови исто така имаат антиинфламаторно дејство.
Внимание

Користењето многу сок од лимон може да ја осветли бојата на косата.

Третман за чешање на главата
Прекрасен лешник
Елементи

 • 1 дел од атрактивно масло од лешник
 • 2 парчиња вода
  Упатства за ова домашно лекување чешање главата

1 Измешајте ги мешаните состојки и ставете го прстот на дланката на раката.

2 масажа за една минута или повеќе. Оставете го да отстои 10 минути и потоа исплакнете.
Колку долго

На секои три до четири дена

Погледнете го ова видео за повеќе информации за третманот со пруритусот.

برچسب‌ها:

Accessibility