කණ ආසාදන ප්‍රතිකාර – කණ ප්‍රතිකාර පිළිබඳ කණ පුහුණුව

කණ ආසාදන ප්‍රතිකාරය කණ ආසාදන වල බහුලව දක්නට ලැබෙන හා පොදු ළමා රෝග වලින් එකකි. වයස අවුරුදු දෙකකට අඩු දරුවන් වෛද්‍යවරයකු වෙත යොමු කිරීමට වඩාත් පොදු හේතුව වන්නේ මැද කණ ආසාදනයයි. මධ්‍ය කාලීන ආසාදනය ඔටිටිස් මාධ්‍ය ලෙස හැඳින්වේ. 60% ක්ම, මැද කණ ආසාදනයට තනිවම ප්‍රතිකාර කළද, ප්‍රතිකාර නොකල හොත් එය සුව කළ නොහැකි ය. සමහර දරුවන් ඔස්ටියෝ ආතරයිටිස් රෝගයට ගොදුරු වන අතර එය මාස 6 ට වඩා 6 ගුණයකින් අඩු යැයි සැලකිය හැකිය.

කණ ආසාදන ප්රතිකාර
මැද කණ ක්ෂුද්‍ර ජීවීන්ගේ ප්‍රහාරයෙන් ආරක්ෂා කරන්න
මැද කණ විසර්ජනයෙන් පිටවන්න

මැද කණ සහ ස්වරාලය අවකාශයේ වායු පීඩනයේ සමතුලිතතාවය

යුස්ටැචියන් නළය කෙටි වන අතර බොහෝ විට කාටිලේජ වේ. කෝණය අංශක 10 ක් පමණ වන අතර වැඩිහිටියන් එය අංශක 45 ක් වන අතර එය මැද කණ වැඩි ප්‍රමාණයක් ආරක්ෂා කරයි.

කණ ආසාදන ප්රතිකාර
නෙෆ්රිටිස් සහ මැද කණ ආසාදනය
දුර්වල කාර්ය සාධනය ඔටිසම් මාධ්‍යය සලකා බැලිය යුතු එක් සාධකයකි. යාන්ත්‍රික හෝ ක්‍රියාකාරී අවධානයට යොමුවූ විට, මෙම ක්‍රියාවලිය සම්පූර්ණ කිරීම සඳහා, මැද කණෙහි ඇති ඕනෑම වාතය ශ්ලේෂ්මල පටලය හරහා අවශෝෂණය කර negative ණාත්මක පීඩනයක් ඇති කරන අතර මැද කණෙහි තරලයක් ඇති වේ. එය මැද කණේ දැවිල්ල හා සමාන වේ. වේ. ටොන්සිල හා ඇඩිනොයිඩ් වල නිදන්ගත ආසාදන බාසල් හෝ විවෘත ධ්වනි නාලිකා බාධා කිරීම් වලට තුඩු දෙන යාබද ව්‍යුහයන්ට බලපානු ඇත, මෙම තත්වයට තුඩු දෙන යාන්ත්‍රික බාධා හෝ කුඩා ප්ලාස්ටික් හා අං වැඩ වලට බාධා ඇති විය හැකිය. ටිම්පනික් පටලයට ප්‍රතිකාර කිරීමේදී කුහර වාතාශ්‍රය නලයක් හඳුන්වා දීමෙන් නරක නල ක්‍රියාකාරිත්වය බොහෝ විට වක්‍රව ප්‍රචාරණය වේ.

කණ ආසාදන ප්රතිකාර
කන් ආසාදනය ළදරු වියේ හා ළමා කාලයේ බහුලව දක්නට ලැබෙන රෝගයකි. කන් ආසාදන නිසා ශ්‍රවණාබාධ ඇතිවීම දරුවන් තුළ කථන ආබාධ ඇති විය හැක. කණේ ප්‍රදේශය මත පදනම්ව, ආසාදනයට වෙනස් ආකාරයකින් ප්‍රතිකාර කළ හැකිය. කණ ආසාදනය විද්‍යාත්මක නම ඔටිටිස් ලෙස හැඳින්වේ. පිටත කණ සහ මැද කණ හරහා ශබ්දය ගොළුබෙල්ලා වෙත ළඟා වේ. හ voice සම්ප්‍රේෂණයට ඇති ඕනෑම බාධාවක් ශ්‍රවණාබාධ ඇතිවීමට හේතු වේ. පහත වගුවේ කන් ආසාදන වර්ග, ඒවායේ රෝග ලක්ෂණ සහ හේතු සහ ප්‍රතිකාර:

කණ ආසාදන ප්රතිකාර
මැද කණ ආසාදනය
ශරීරයේ වැදගත් අවයවයක් ලෙස කණ රෝගකාරක සහ වෛරස් හා බැක්ටීරියා වැනි බෝවන කාරක වලට සම්බන්ධ විය හැකිය. ළමා රෝග වල බහුලව දක්නට ලැබෙන රෝගයක් වන්නේ කන් ආසාදන, විශේෂයෙන් මැද කණ ආසාදන. කණ පිටත කණ, මැද කණ සහ අභ්‍යන්තර කණ කොටස් 3 කින් සමන්විත වේ. මැද කණ දැවිල්ල ඔටිටිස් මාධ්‍ය ලෙස හැඳින්වේ. ඔටිටිස් මාධ්‍ය සාමාන්‍යයෙන් සිදුවන්නේ වයස අවුරුදු 6 සිට 24 දක්වා ය. වයස අවුරුදු 3 ට අඩු ළමුන්ගෙන් සියයට හැත්තෑවක් සහ අවුරුදු පහට අඩු ළමුන්ගෙන් සියයට අසූවක් ඔටිටිස් මාධ්‍ය අත්දැකීම් ලබා ඇත.

පිරිමි ළමයින් තුළ ඔටිටිස් මාධ්‍ය හෝ මැද කණ ආසාදනය බහුලව දක්නට ලැබේ.

කණ ආසාදන ප්රතිකාර
මැද කණ ආබාධවලට බලපාන සාධක

මේදය හා මේදය

ව්‍යුහාත්මක අස්ථාවරත්වය

අබි බෙබා මෝඩා

අබි බෙබා මෝඩි පවුලේ කේබලය

රැකියාවෙහි යෙදීම

අසාත්මිකතා

සුප් නාද

ඔබේ නාද
කණ ආසාදන හෝ ඔටිටිස් මාධ්‍යයට විවිධ වර්ග තිබේ, ඒවා පහත ලැයිස්තු ගත කර ඇත:

මේ දින සැමරුම

මෙම මාතයන්

මෙම ගාංචු

මේවා සරල ක්‍රම වේ

මැලියම් මැලියම්

මෙම පොදු පිළියම්

මෙම සුන්දර ස්ථානය

කණ ආසාදන ප්රතිකාර
සයිනසයිටිස් සහ කණ ආසාදන
කෝ sin රක යනු සමහර අස්ථිවල අස්ථි අවකාශයන් වන අතර ඒවා සාමාන්‍යයෙන් වාතයෙන් පිරී ඇති අතර ශ්ලේෂ්මල පටල අඩංගු වේ. කම්මුල්, හකු සහ නළල ඇතුළුව මුහුණේ බොහෝ කොටස් වල කෝ sin රක දක්නට ලැබේ. කුමන කෝ sin රක වලට සම්බන්ධද යන්න මත රෝග ලක්ෂණ වෙනස් විය හැකිය. ඉහළ ඉදිරිපස කෝ sin රක වලට සම්බන්ධ වීම ඉහළ ඇහි බැමෙහි වේදනාව ඇති කරයි. හකු කෝ sin රක වල ක්‍රියාකාරිත්වය මෙම ප්‍රදේශවල වේදනාව ඇති කරයි.

සයිනොසොයිඩල් සයිනස් යනු කණ හා කණ ආසාදන ඇති වුවහොත් ඇති විය හැකි කෝ sin රක වලින් එකකි. මෙම සයිනස් ආබාධයේ අනෙක් රෝග ලක්ෂණ වන්නේ බෙල්ලේ වේදනාව, පිටුපස වේදනාව හෝ හිසරදයයි. සිගරට් දුමාරය එකවර දරුවන් තුළ සයිනසයිටිස් සහ මැද කණ ආසාදන ඇති කළ හැකි එක් සාධකයකි. සයිනසයිටිස් ප්‍රතිකාරය සාමාන්‍යයෙන් ation ෂධයක් වන අතර වෛද්‍යවරයා රෝගයේ අවධීන් අනුව ation ෂධ නියම කරනු ඇත.

කණ ආසාදන ප්රතිකාර
ටොන්සිල සහ කණ ආසාදන
ටොන්සිල යනු මුඛයේ end ත කෙළවරේ බහුලව පිහිටා ඇති මෘදු පටක වලින් සමන්විත වේ. මෙම ප්‍රදේශයේ ඉදිමීම සහ ආසාදනය උණ, උගුරේ අමාරුව, තෙහෙට්ටුව සහ යනාදිය ඇති විය හැක. කන් ආසාදන යනු දරුවන් වෛද්‍යවරයකු වෙත යොමු කිරීමේ වඩාත් පොදු හේතුවකි. නිශ්චිත ව්‍යුහ විද්‍යාත්මක ව්‍යුහය හේතුවෙන් දරුවන්ගේ කන් ආසාදනයට ගොදුරු වේ. ළමුන් තුළ ආසාදනය වීමේ වැඩි අවදානමක් ඇත්තේ තුන්වන ටොන්සිලරයයි. තුන්වන ටොන්සිලය විශාල වීම කණ ආසාදන ඇති කරයි.

ප්‍රතිශක්තිය සඳහා තුන්වන ටොන්සිලරයේ කාර්යභාරය ඉතා වැදගත් වන අතර එහි පිහිටීම නාසය පිටුපසින් ඇත. තෙවන ටොන්සිල් යුස්ටැචියන් නළය අසල ඇත. යුස්ටැචියන් නළය යනු මුඛය සහ මැද කණ අතර අතුරුමුහුණතයි. යුස්ටැචියන් නල වල ඇති ඕනෑම බාධාවක් මැද කණ ආසාදනය වීමට හේතු වේ. ටොන්සිල ඉදිමීම හා ආසාදනය වූ විට, යුස්ටැචියන් නළය අවහිර වී ඇති අතර මෙය මැද කණෙහි ආසාදන ඇති කරයි. මැද කණ ආසාදනයට එක් ප්‍රධාන හේතුවක් වන්නේ ඇත්ත වශයෙන්ම ටොන්සිලයිටිස් මගින් යුස්ටැචියන් නල බාධා කිරීමයි. Treatment ෂධ ප්‍රතිකාරය මූලික ප්‍රතිකාරය වන අතර උග්‍ර ආසාදනයක් ඇති වුවහොත් සැත්කම් හා ටොන්සිලෙක්ටෝමාව ඔබේ වෛද්‍යවරයා විසින් සිදු කළ හැකිය.

කණ ආසාදන ටින්ටිටස් ඇති විය හැක
විවිධ හේතූන් නිසා අවුලක් ඇති වේ. ටින්ටිටස් වලට එක් හේතුවක් වන්නේ කන් ආසාදනයයි. ළමයින් වෛද්‍යවරයකු වෙත යොමු කිරීමට වඩාත් පොදු හේතුව කණ ආසාදන වේ. දූෂිත ජලයේ පිහිනීම, දූෂිත පරිසරයන්, බැක්ටීරියා සහ වෛරස් ඇතුළු විවිධ හේතූන් නිසා වැඩිහිටියන්ට කණ ආසාදන ඇතිවිය හැකිය. Buzz යනු රෝගයක රෝග ලක්ෂණයකි. ශ්‍රවණාබාධයට අමතරව මැද කණෙහි තරලය පැවතීම ටින්ටිටස් විසින් අනුගමනය කරනු ලැබේ. දැවිල්ල

این را به اشتراک بگذارید!

به خواندن ادامه دهید

قبلیبعدی

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *