18
سپتامبر

Изгореници од сончање – совети како да се третираат изгореници од сонце

Изгореници од сончање За жал, за да се спречи сончање, единствениот начин да се спречи сериозно изложување на сончева светлина е, но постои решение за изгореници од сонце и рани. Подолу, ви презентираме методи кои се лесно применливи и овозможуваат изгореници од сонце да се појават природно и дома.

Третман за сончање
1 Изберете го вистинскиот начин за туширање
Откако ќе помине долг ден на сонце, секој излегува во тоалет што е можно поскоро. Но, пред да одите во тоалет, запомнете дека сапунот ја суши и ја иритира кожата. Впивањето без ладна вода со сапуница е многу подобра опција.

Дерматологот Фредрик Хоберман препорачува комбинација на вода и засладени пијалоци за да се намали воспалението и чешањето. Работи подобро со сушење на кожата, па затоа е подобро да го исушите на вашата кожа наместо да ја исушите со пешкир.

Сокот од јаболко и бел оцет се други хемикалии за лекување на изгореници од сонце. Дерматолозите веруваат дека комбинацијата на ладна вода со чаша оцет е многу корисна за заздравување на раните. По консултација со вашиот лекар, можете да земате лековити лекови во бањата и да земате олеснување на болката долго време. Не заборавајте да ја исушите кожата по нанесување на каква било маст, растворувач, итн., Бидејќи не ја иритираат кожата.

Ако ви треба сапун за да ја измиете кожата, користете меки сапуни како бебешки сапун. Ефектите од остатокот од сапун на кожата предизвикуваат сува кожа.

Третман за сончање
2 Користете навлажнувач
По миењето и испразнувањето на телото, користете навлажнувачки лосиони и масла. Во спротивно, вашата кожа ќе стане сува и иритирана. Запомнете го навлажнувачкиот конзерванс во фрижидер, така што тонерот станува покорисен кога го користите.

Третман за сончање
3 Третирајте го сончањето со замрзнат зелен грашок

Сонцето гори болката што Бог не ви ја дава, но кога ќе ја добиете, барате нешто интересно за да ви ја олеснат болката. За да го направите ова, можете да му помогнете на мразот на чаша и да го поставите на сончево подрачје. Ова предизвикува дел од топлината да се апсорбира, да се намали договорот за артерии и да се намали количината на воспаление. Ако мразот не е достапен, одете во замрзнувач и користете зовриена храна како замрзната храна или нешто друго што го наоѓате во замрзнувачот. Само имајте на ум дека овие пакети не спаѓаат директно во зоната на прав без ткаенина.

Третман за сончање
4 Сок со сок од овошје
Не пропуштајте ги придобивките од водата за пиење. Треба да пиете многу вода за да ги неутрализирате ефектите од сончањето на сувата кожа. Можеби не обрнувате внимание на количината на вода во овошјето, како и повеќето луѓе. Овие плодови содржат значителна количина на вода, така што тие се многу корисни во третманот на сува кожа. Една парче лубеница содржи повеќе од една чаша вода. Овошјето како коска и диња исто така ви помагаат. Секое од овие плодови е полно со вода. Не заборавајте ја скриената моќ на плодовите за лекување на изгореници од сонце.

Третман за сончање
5 Користете компресиран мраз
Користењето сладолед е вообичаен метод со кој повеќето луѓе се запознаени.

Ставете мраз и вода во сад. Ставете крпа на неа, а потоа нанесете ја на вашата кожа за да ги намалите воспаленијата и болката. Повторете го ова неколку пати на ден за 10 до 15 минути. Ако имате чешање и болка, консултирајте се со лекар и ако е потребно, земајте лекови.

Третман за сончање
6 третман против стареење со лекови на рецепт
Понекогаш се вели дека третманите не ја лекуваат болката, затоа треба да го преземете лекот против шалтер. Одете во аптека и прашајте ја вашата аптека дали лекот е најдобар за олеснување на болката. Примери за лекови на рецепт и исцелители се наведени подолу

Хидрокортизон: 1% хидрокортизон може да излечи воспаление на кожата.

Алое Вера гел: Алое Вера има одличен терапевтски ефект. Без алкохол гел, боја и парфем, исто така, помагаат во лекувањето на сончање. Ако листот од алое вера е исто така во првите редови, можете едноставно да ја отстраните содржината со лажица и да ја поставите на областа на чешање и гребење.

За повеќе информации за третман на сончање, видете ја оваа врска.

برچسب‌ها:, , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility