17
سپتامبر

සන්බර්න් පිලිස්සුම් – අව් රශ්මියට ප්‍රතිකාර කළ යුතු ආකාරය පිළිබඳ උපදෙස්

අව්වේ පිළිස්සීම් අවාසනාවකට මෙන්, අව් රශ්මිය වැළැක්වීම සඳහා, දැඩි හිරු එළිය නිරාවරණය වීම වළක්වා ගත හැකි එකම ක්‍රමය වන්නේ අව්වේ පිළිස්සුම් හා තුවාල සුව කිරීමට විසඳුමක් ඇත. පහතින්, අපි පහසුවෙන් අදාළ කළ හැකි ක්‍රම ඉදිරිපත් කරන අතර ස්වාභාවිකවම සහ නිවසේදී අව්වේ පිළිස්සීම් ඇතිවීමට ඉඩ දෙන්නෙමු.

අව්වේ පිළිස්සීමට ප්රතිකාර කිරීම
1 ස්නානය කිරීමට නිවැරදි මාර්ගය තෝරන්න
අව්වේ දිගු දිනක් ගත කිරීමෙන් පසු, සෑම කෙනෙකුම හැකි ඉක්මනින් නාන කාමරයට පැමිණේ. නමුත් නාන කාමරයට යාමට පෙර සබන් වියළී සමේ කෝපයක් ඇති බව මතක තබා ගන්න. සීතල සබන් වතුරෙන් තොරව පොඟවා ගැනීම වඩා හොඳ විකල්පයකි.

චර්ම රෝග විශේෂ F ෆ්‍රෙඩ්රික් හොබර්මන් දැවිල්ල සහ කැසීම අඩු කිරීම සඳහා ජලය සහ පැණිරස බීම වර්ගයක් නිර්දේශ කරයි. එය සම මත වියළීම සමඟ වඩා හොඳින් ක්‍රියා කරයි, එබැවින් එය තුවායෙන් වියළීම වෙනුවට ඔබේ සම මත වියළීම වඩා හොඳය.

ඇපල් යුෂ සහ සුදු විනාකිරි අව්වේ පිළිස්සීමට ප්‍රතිකාර කරන වෙනත් රසායනික ද්‍රව්‍ය වේ. චර්ම රෝග විශේෂ believe යින් විශ්වාස කරන්නේ විනාකිරි කෝප්පයක් සමඟ සීතල වතුර මිශ්‍ර කිරීම තුවාලය සුව කිරීමට බෙහෙවින් ප්‍රයෝජනවත් වන බවයි. ඔබේ වෛද්යවරයාගෙන් උපදෙස් ලබා ගැනීමෙන් පසුව, ඔබට නාන කාමරයේ සුව කිරීමේ ations ෂධ ලබා ගත හැකි අතර දිගු වේලාවක් වේදනා සහනයක් ලබා ගත හැකිය. සමට කෝපයක් නොවන බැවින් විලවුන්, ද්‍රාවක ආදිය ආලේප කිරීමෙන් පසු සම වියළීමට අමතක නොකරන්න.

ඔබේ සම සෝදා ගැනීමට ඔබට සබන් අවශ්‍ය නම්, ළදරු සබන් වැනි මෘදු සබන් භාවිතා කරන්න. සම මත ඉතිරිව ඇති සබන් වල බලපෑම වියළි සමට හේතු වේ.

අව්වේ පිළිස්සීමට ප්රතිකාර කිරීම
2 මොයිස්චරයිසර් භාවිතා කරන්න
ඔබේ ශරීරය සේදීමෙන් හා හිස් කිරීමෙන් පසු මොයිස්චරයිසින් දියර සහ තෙල් භාවිතා කරන්න. එසේ නොවුවහොත් ඔබේ සම වියළි හා කෝපයට පත් වේ. ශීතකරණය තුළ ඇති මොයිස්චරයිසින් කල් තබා ගන්නා ද්‍රව්‍ය මතක තබා ගන්න එවිට ටෝනර් භාවිතා කරන විට එය වඩාත් ප්‍රයෝජනවත් වේ.

අව්වේ පිළිස්සීමට ප්රතිකාර කිරීම
3 ශීත කළ මුං ඇට සමඟ අව්වේ පිළිස්සීම සලකන්න

සූර්යයා දැවෙන වේදනාව දෙවියන් වහන්සේ ඔබට ලබා දෙන්නේ නැත, නමුත් ඔබ එය ලබා ගත් විට, ඔබ සොයන්නේ ඔබේ වේදනාව සමනය කිරීම සඳහා රසවත් දෙයක් පමණි. මෙය සිදු කිරීම සඳහා, ඔබට වීදුරුවකට අයිස් උදව් කර අව්ව සහිත ස්ථානයක තැබිය හැකිය. මෙය යම් තාපයක් අවශෝෂණය කර ගැනීමටත්, ධමනි හැකිලීමටත්, දැවිල්ල අඩු කිරීමටත් හේතු වේ. අයිස් නොමැති නම්, ශීතකරණය වෙත ගොස් ශීත කළ ආහාර වැනි තාපාංක ආහාර හෝ ශීතකරණය තුළ ඔබ සොයා ගන්නා වෙනත් ඕනෑම දෙයක් භාවිතා කරන්න. මෙම පැකේජ රෙදි නොමැතිව දූවිලි කලාපයට කෙලින්ම වැටෙන්නේ නැති බව මතක තබා ගන්න.

අව්වේ පිළිස්සීමට ප්රතිකාර කිරීම
ඉස්ම සහිත පලතුරු භාවිතා කරන යුෂ
පානීය ජලයේ ප්‍රතිලාභ අතපසු නොකරන්න. වියළි සම මත අව් රශ්මියෙන් ඇතිවන බලපෑම සමනය කිරීම සඳහා ඔබ ඕනෑ තරම් ජලය පානය කළ යුතුය. බොහෝ අය මෙන් ඔබ පලතුරු වල ඇති ජල ප්‍රමාණය ගැන අවධානය යොමු නොකරනු ඇත. මෙම පලතුරු වල සැලකිය යුතු ජල ප්‍රමාණයක් අඩංගු වන බැවින් වියළි සමට ප්‍රතිකාර කිරීමේදී ඒවා ඉතා ප්‍රයෝජනවත් වේ. කොමඩු පෙත්තක් වතුර කෝප්පයකට වඩා අඩංගු වේ. කැන්ටලූප් සහ කොමඩු වැනි පලතුරු ද ඔබට උපකාරී වේ. මෙම සෑම පලතුරක්ම ජලයෙන් පිරී ඇත. අව්වේ පිළිස්සීමට ප්රතිකාර කිරීම සඳහා පලතුරු වල සැඟවුණු බලය අමතක නොකරන්න.

අව්වේ පිළිස්සීමට ප්රතිකාර කිරීම
සම්පීඩිත අයිස් භාවිතා කරන්න
අයිස්ක්‍රීම් භාවිතා කිරීම බොහෝ දෙනා දන්නා හුරුපුරුදු ක්‍රමයකි.

අයිස් සහ ජලය කන්ටේනරයකට දමන්න. එය මත රෙදි කැබැල්ලක් තබා සම මත ආලේප කිරීමෙන් දැවිල්ල හා වේදනාව අඩු වේ. මෙය දිනකට කිහිප වතාවක් විනාඩි 10 සිට 15 දක්වා නැවත නැවත කරන්න. ඔබට කැසීම සහ වේදනාව ඇත්නම්, වෛද්‍යවරයෙකුගෙන් උපදෙස් ලබාගෙන අවශ්‍ය නම් බෙහෙත් ගන්න.

අව්වේ පිළිස්සීමට ප්රතිකාර කිරීම
බෙහෙත් වට්ටෝරු සමඟ වයස්ගත වීම වැළැක්වීම
සමහර විට ප්‍රතිකාර මගින් වේදනාව සුව නොවන බව කියනු ලැබේ, එබැවින් ඔබ ප්‍රති medicine ෂධ ලබා ගත යුතුය. ඔබේ වේදනාව සමනය කිරීම සඳහා ation ෂධය වඩාත් සුදුසු දැයි ෆාමසියට ගොස් ඔබේ ෆාමසියෙන් විමසන්න. බෙහෙත් වට්ටෝරු සහ සුව කරන්නන් සඳහා උදාහරණ පහත දැක්වේ

හයිඩ්‍රොකාටිසෝන්: 1% හයිඩ්‍රොකාටිසෝන් මගින් සමේ දැවිල්ල සුව කළ හැකිය.

කෝමාරිකා ජෙල්: කෝමාරිකා සඳහා විශාල චිකිත්සක බලපෑමක් ඇත. ඇල්කොහොල් රහිත ජෙල්, වර්ණය සහ සුවඳ විලවුන් ද අව්වේ පිළිස්සීමට ප්‍රතිකාර කරයි. කෝමාරිකා කොළ ද ඉදිරියෙන් සිටී නම්, ඔබට හුදෙක් හැන්දකින් අන්තර්ගතය ඉවත් කර කැසීම සහ සීරීම් ප්‍රදේශය මත තැබිය හැකිය.

අව්වේ පිළිස්සුම් ප්රතිකාර පිළිබඳ වැඩි විස්තර සඳහා, මෙම සබැඳිය බලන්න.

برچسب‌ها:

Accessibility