14
سپتامبر

Djegiet nga dielli – Këshilla se si të trajtoni djegien nga dielli

Djegiet nga dielli Për fat të keq, për të parandaluar djegien nga dielli, e vetmja mënyrë për të parandaluar ekspozimin e rëndë të diellit është, por ekziston një zgjidhje për djegiet nga dielli dhe plagët. Më poshtë, ne paraqesim metoda që janë lehtësisht të zbatueshme dhe lejojnë që djegiet nga dielli të ndodhin natyrshëm dhe në shtëpi.

Trajtimi për djegien nga dielli
1 Zgjidhni mënyrën e duhur për të bërë dush
Pasi të kaloni një ditë të gjatë në diell, të gjithë marrin sa më shpejt në banjë. Por para se të shkoni në banjë, mos harroni se sapuni thahet dhe irriton lëkurën. Njomja pa ujë të ftohtë me sapun është një mundësi shumë më e mirë.

Dermatologu Fredrick Hoberman rekomandon një kombinim të ujit dhe pijeve të ëmbël për të zvogëluar inflamacionin dhe kruajtjen. Ajo funksionon më mirë me tharjen në lëkurë, kështu që është më mirë ta thani atë në lëkurën tuaj në vend që ta thani atë me një peshqir.

Lëngu i mollës dhe uthulla e bardhë janë kimikate të tjera për të trajtuar djegien nga dielli. Dermatologët besojnë se një kombinim i ujit të ftohtë me një filxhan uthull është shumë i dobishëm për shërimin e plagëve. Pasi të këshilloheni me mjekun, mund të merrni ilaçe shëruese në banjë dhe të merrni lehtësimin e dhimbjes për një kohë të gjatë. Mos harroni të thani lëkurën pasi të aplikoni ndonjë vaj, tretës, etj, pasi nuk irriton lëkurën.

Nëse keni nevojë për sapun për të larë lëkurën tuaj, përdorni sapunë të butë si sapun për fëmijë. Efektet e mbetjeve të sapunit në lëkurë shkaktojnë lëkurë të thatë.

Trajtimi për djegien nga dielli
2 Përdorni një hidratues
Pas larjes dhe zbrazjes së trupit tuaj, përdorni locione dhe vajra hidratues. Përndryshe lëkura juaj do të thahet dhe irritohet. Mos harroni ruajtësin hidratues në frigorifer në mënyrë që toneri të bëhet më i dobishëm kur e përdorni.

Trajtimi për djegien nga dielli
3 Trajtoni djegien nga dielli me bizele të ngrira jeshile

Dielli po dhemb dhimbjen që Zoti nuk ju jep, por kur e merrni, thjesht kërkoni diçka interesante për të lehtësuar dhimbjen tuaj. Për ta bërë këtë, ju mund të ndihmoni një akull në një gotë dhe ta vendosni në një zonë me diell. Kjo bën që disa nga nxehtësia të përthithen, arteriet kontraktohen dhe sasia e inflamacionit zvogëlohet. Nëse akulli nuk është i disponueshëm, shkoni në frigorifer dhe përdorni ushqime të vluara si ushqim i ngrirë ose ndonjë gjë tjetër që gjeni në frigorifer. Vetëm mbani në mend se këto pako nuk bien direkt në zonën e pluhurit pa pëlhurë.

Trajtimi për djegien nga dielli
4 Lëng duke përdorur fruta me lëng
Mos harroni përfitimet e ujit të pijshëm. Duhet të pini shumë ujë për të kompensuar efektet e djegies nga dielli në lëkurën e thatë. Ndoshta ju nuk i kushtoni vëmendje sasisë së ujit në frut, si shumica e njerëzve. Këto fruta përmbajnë një sasi të konsiderueshme uji, kështu që ato janë shumë të dobishme në trajtimin e lëkurës së thatë. Një fetë shalqi përmban më shumë se një filxhan ujë. Frutat si cantaloupe dhe pjepër ju ndihmojnë gjithashtu. Secila prej këtyre frutave është plot me ujë. Mos harroni fuqinë e fshehur të frutave për të trajtuar djegien nga dielli.

Trajtimi për djegien nga dielli
5 Përdorni akull të ngjeshur
Përdorimi i akullores është një metodë e zakonshme me të cilën shumica e njerëzve janë njohur.

Vendosni akullin dhe ujin në një enë. Vendosni një leckë në të dhe më pas aplikojeni në lëkurën tuaj për të zvogëluar inflamacionin dhe dhimbjen. Përsëriteni këtë disa herë në ditë për 10 deri në 15 minuta. Nëse keni kruajtje dhe dhimbje, këshillohuni me një mjek dhe merrni mjekim nëse është e nevojshme.

Trajtimi për djegien nga dielli
6 Trajtimi kundër plakjes me ilaçe pa recetë
Ndonjëherë trajtimet thuhet se nuk shërojnë dhimbjen, kështu që duhet të merrni përsipër ilaçin kundër. Shkoni në farmaci dhe pyesni farmacinë tuaj nëse ilaçi është më i miri për lehtësimin e dhimbjes. Shembuj të barnave me recetë dhe shëruesve janë renditur më poshtë

Hydrocortisone: 1% hidrokortizon mund të kurojë inflamacionin e lëkurës.

Xhel Aloe Vera: Aloe Vera ka një efekt të shkëlqyeshëm terapeutik. Xhel, ngjyra dhe parfumi pa alkool ndihmojnë gjithashtu në trajtimin e djegies nga dielli. Nëse fleta e aloe vera është gjithashtu në ballë, thjesht mund të hiqni përmbajtjen me një lugë dhe ta vendosni në zonën e kruajtjes dhe kruarjes.

Për më shumë informacion mbi trajtimin e djegies së diellit, shihni këtë lidhje.