31
مه

درمان یبوست نوزاد – بوست یك یك از مشكلات و دردهای دردناک

درمان یبوست نوزاد یبوست یك از مشكلات و دردهای دردناک برای بزرگسالان است، اما همچنین برای نوزادان. در طول یبوست، کودک گریه و رنج کودک عزیز شما را از این بیماری تماشا می کند. افزودن غذای جامد به رژیم غذایی کودک، حساسیت یا عدم تحمل پروتئین شیر، مصرف بالای محصولات لبنی توسط مادر پرستار، کودک، خشکسالی بعضی از علل اصلی یبوست نوزادان است. گلودرد، درد شدید شکم، ناراحتی یا گریه قبل از ترخیص، مدفوع خشک و سرب و عادات روده کمتر از 3 بار در هفته نشانه ی یبوست است. شما نمی توانید درمان های یبوست را در بزرگسالان برای کودکان انجام دهید، زیرا بعضی از این درمان ها ممکن است بر سلامت کودک تاثیر بگذارد. قبل از انتخاب هر گونه درمان خانگی، مطمئن شوید سن کودک خود را در نظر بگیرید. این مقاله به شما مؤثرترین راه برای درمان یبوست نوزاد تبدیل خواهد شد.

درمان یبوست نوزاد

1. ماساژ شکم

با آرام کردن دست و پای خود کودک را با نوک انگشتان خود ماساژ دهید. ماساژ منطقه مخفی در اطراف حفره ناف را با هر دو حرکت دایره ای و خارجی. این سبب استرس معده کودک می شود و نشانه های یبوست را کاهش می دهد.

درمان یبوست نوزاد

2. تمرین کنید

کودک خود را پشت سر بگذار. پاهای خود را در موقعیت نیمه خمیده قرار دهید. به آرامی پاهای خود را حرکت می دهیم، مثل یک پدال دوچرخه ای. آن را در سرعت سریع انجام دهید. دوچرخه برای کودک شما بسیار لذت بخش است و روده ها ساکن هستند.
کودک را در یک کراوات بکشید. پای خود را مانند یک خرگوش یا قورباغه بر روی دست خود قرار دهید. این فشار کم روی انتهای روده بزرگ نوزاد قرار دارد و به شکمش کمک می کند.

درمان یبوست نوزاد

3. راه حل محلول شکر

1 قاشق چای خوری شکر و 1 اونس آب اضافه کنید. سه روز قبل از غذا به کودک بدهید. توصیه می شود از شکر قهوه ای به جای شکر سفید استفاده کنید.

 

برای درست کردن این دارو از آب جوشیده‌ی خنک استفاده کنید.

درمان یبوست نوزاد

۴. آب آلو استفاده کنید

آب آلوی رقیق شده  به بطری شیر نوزاد اضافه کنید. این ماده به او کمک می‌کند از شر یبوست راحت شود.

اگر کودکتان بزرگ‌تر از ۴ ماه است، ۴ اونس شیر خشک یا شیر مادر و ۱ اونس آب آلو را با هم ترکیب و مخلوط کنید. آن را دو بار در روز به کودکتان بدهید.
اگر نوزادتان کمتر از ۴ ماه دارد، فقط یک قاشق غذاخوری آب آلو را در ۴ اونس شیر مادر یا شیر خشک ترکیب کنید و 2 بار در روز به او بدهید تا حرکات روده‌اش تدرست شود.

درمان یبوست نوزاد

5. شربت ذرت سیاه

ترکیبی از 4 اونس آب و یک قاشق چای خوری شربت ذرت سیاه یک درمان موثر برای کاهش یبوست در شیرخواران است. این شربت را کودک حداقل دو بار در روز بنوشانید.

درمان یبوست نوزاد

6. حمام آب گرم

استفاده از آب گرم برای معلق کردن کودک خود. . هنگام خشک کردن نوزادتان به آرامی او را ماساژ دهید. آب گرم، عضلات شکمی را شانه می کند و یبوست را بهبود می بخشد.

۸. شکر قهوه‌ای

یک اونس آب جوشیده‌ی خنک را بردارید و نصف قاشق چایخوری شکر قهوه‌ای به ان اضافه کنید. تا زمانی‌که مدفوع نوزاد نرم می‌شود، سه بار در روز و درست قبل از شیر خشک این محلول را به او بدهید.

توجه: می‌توان به جای شکر قهوه‌ای از شکر سفید نیز استفاده کرد.

درمان یبوست نوزاد

۹. روغن کرچک

کرچک رایج‌ترین درمانی است که برای بهبود یبوست کودکان استفاده می‌شود. یک برگ فلفل بتل (betel) بردارید و ساقه‌ی آن را به روغن کرچک آغشته کنید. آن را به انتهای روده‌ی بزرگ نوزاد وارد کنید. اگر کودک‌تان بزرگ‌تر از ۲ سال است، به او ‌مخلوطی از روغن کرچک (۱ قاشق چایخوری) و یک لیوان شیر بدهید. مقدار آن را متناسب با سن کودک تنظیم کنید.

درمان یبوست نوزاد 12: چای گیاهی

2 لیتر آب را روی دو فنجان برگ نعنا و دو فنجان آنییس رومی قرار دهید.  آن را خیس کن تا سرد شود چای را در یک بطری قرار داده و هر بار برای استفاده از آن 4 اونس مصرف کنید.

درمان یبوست 13: پرورش گیاهی

نصف لیتر آب را جوش داده و همان مقدار فلفل شیرین و دانه های روغنی را اضافه کنید. اجازه دهید 18 تا 20 دقیقه طول بکشد. سپس اجازه دهید آن را سرد. هر یک ساعت یکبار قاشق چایخوری را به کودک ببرید.
درمان یبوست نوزاد 14: چای گیاهی

چای نعنا

آب داغ (جوش ندهید). ظرف چای نعنا را ظرف 5 دقیقه. پور 1 اونس از این مایع را به یک فنجان شیر کودک. همراه با تغذیه منظم، این چای را به جوانان خود بدهید. این چای باعث می شود معده صاف و گوارشی باشد. این کنترل حرکت روده است.

چای بابونه

یکی دیگر از درمان موثر برای یبوست شاه بلوط سینه. کاسه چای بابونه را در آب جوش قرار دهید. بیا کمی برویم پس از خنک شدن آن را به فرزند خود بدهید.

چای زنجبیل

ریشه زنجبیل (تازه) را بشویید و آن را به قوری بمالید. بعضی از آب پز را به آن اضافه کنید آن را ببندید و آنرا 5-6 دقیقه بگذارید. صاف و مرطوب نگه دارید. از فرزند خود بخواهید که این چای را بنوشاند.
رژیم غذایی مناسب برای کودکان مبتلا به یبوست

با خوردن یک رژیم غذایی مناسب می توانید خطر ابتلا به یبوست در کودکان را تا حد زیادی کاهش دهید. مایعات (سوپ، آب سبزیجات)، غلات کامل و مواد غذایی غنی از فیبر (اسفناج، لوبیا، نخود فرنگی، گوجه فرنگی خام، سیب زمینی شیرین و غیره) و از بین بردن علائم مربوط به یبوست است….

برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان یبوست نوزاد می توانید این ویدیو را تماشا کنید.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,