31
مه

درمان وسواس فکری – مشکلات و وسواس های فکری راه حل هایی منطقی دارند

درمان وسواس فکری میخواهید از خانه خارج شوید، اما چند بار قفل را باز کرده و می بندید تا مطمئن شوید قفل شده است. حمام رفتن طولانی تر و طولانی تر از افراد عادی است و یا هنگام راه رفتن در خیابان ها روی خطوط گام نگذارید. این علائم بخشی از نشانه های اختلال امروزه به نام OCD (اختلال وسواسی-اجباری) است. OCD یکی از 20 علت عمده بیماری های مرتبط با بیماری در جهان است و امکان دسترسی به آن در جهان جاری جهانی برای همه است و شاید بسیاری از ما بدون دانستن آن از آن رنج می بریم. بیایید بررسی علائم و راه های درمان اختلال وسواسی-اجباری را برای صرفه جویی در خودمان، افراد اطراف ما و یا کودکانی که از این اختلال رنج می بریم، بررسی کنیم، اما بدون شک می توانیم آن را تشخیص ندهیم.

درمان وسواس فکری

اگر دو بار به سوی اتو می روید  تا ببیند که آیا آن را از پریز کشیده اید. یا درب ماشین را قفل کرده اید، این اتفاق طبیعی است. اما اگر اختلال وسواسی-اجباری (OCD) را داشته باشید، افکار و رفتارهای وسواسی-اجباری شما چنان شدید می شوند که با زندگی روزمره تان تعارض دارند. هر کاری که شما انجام میدهید برای حل این مشکل بعید است. اما نگران نباشید، این یک راه حل است. شما می توانید از این افکار ناخواسته و افکار غیر منطقی با استراتژی ها و استراتژی های مراقبت از خود خلاص شوید و کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورید.

اختلال وسواس فکری چیست؟

اختلال وسواس فکری (OCD) یک اختلال اضطرابی است که با افکار غیر قابل کنترل و ناخواسته و رفتارهای مکرر که شما احساس می کنید مجبور به انجام آن هستید تعریف می شود، مشخص می شود. اگر OCD دارید، احتمالا می دانید که افکار و رفتارهای وسواسی شما غیر منطقی است، اما شما قادر به مقاومت در برابر این مشکل نیستید و از آن فرار خواهید کرد.

اختلال وسواسی-اجباری، مانند سوزن در یک شمارنده گرمسیری قدیمی، باعث می شود مغز به برخی از افکار یا تمایلات قفل شود. به عنوان مثال، شما می توانید 20 بار به گاز بروید و یا دست ها را 20 بار بشویید تا مطمئن شوید که دریچه ی کوره بسته شده یا دست ها تمیز هستند.

درمان وسواس فکری

درک وسواسی-اجباری

افکار وسواس انگیز اجباری، تصاویر یا انگیزه های مضر که بارها در ذهن شما بوجود آمده اند. این چیزی نیست که میخواهید، اما نمیتوانید آن را متوقف کنید. متاسفانه، این افکار وسواسی اغلب آزار دهنده و مزاحم است.

وسواس عملی، رفتار، یا الگوهای مکرر رفتار که شما احساس می کنید تمایل دارید تا بارها و بارها انجام دهید. وسواس های عملی معمولا در تلاش برای از بین بردن اختلال وسواسی اجباری است.

به عنوان مثال، اگر شما از آلودگی می ترسید، تمایل برای تمیز کردن اولیه ایجاد خواهد شد. با این حال، صلح این کار هرگز پایدار نیست. در واقع، افکار وسواس فکری شدیدتر از همیشه است و اغلب به اضطراب منجر می شود، زیرا آنها سخت تر و زمان گیر تر از گذشته می شوند. این یک دایره بدی از OCD است.

درمان وسواس فکری

طبقه بندی افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری

داشتن افکار و رفتارهای وسواسی لزوما به این معنی نیست که شما یک اختلال وسواس فکری دارید. در افراد مبتلا به OCD، این افکار و رفتارها موجب اضطراب شدید، زمان زیادی را صرف می کنند و زندگی روزمره و روابط را مختل می کنند.

اکثر افراد مبتلا به اختلال وسواسی-اجباری (OCD) هر دو وسواسی و وسواسی هستند، اما برخی افراد تنها آن را دارند.
افکار وسواس فکری

درمان وسواس فکری

افکار وسواس فکری

افکار وسواسی-اجباری در اختلال وسواسی-اجباری عبارتند از:

ترس از آلودگی با میکروب ها، خاک یا سایر مواد آلوده
ترس از دست دادن کنترل و آسیب رساندن به خود یا دیگران
افکار و اندیشه های جنسی  شدید
تمرکز بیش از حد بر اخلاق
ترس از دست دادن یا از دست دادن چیزهایی که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید
سفارش: این ایده که همه چیز باید در جای خود باید  “درست” باشد
خرافه: با توجه به چیزهایی که خوش یمن یا بدیمن هستند بیشتر توجه داشته باشد

درمان وسواس فکری

رفتارهای وسواسی-اجباری که معمولا با اختلال وسواس فکری همراه است:

بازخوانی و رادیکالی کردن چیزهایی مانند قفل ها، دستگاه ها و سوئیچ ها و غیره
تماس های مکرر با اعضای خانواده برای اطمینان از سلامتی و رفاه آنها
شمارش، ضرب با انگشت یا پا، کلمات خاصی را تكرار كنید و چیزهایی دیگر را بی معنی كنید تا اضطراب را كاهش دهید
تمیز کردن و شستن وقت زیادی را صرف کنید
حساسیت نسبت به محیط زیست
جاروبرقی مانند روزنامه های قدیمی یا غذاهای خالی را انتخاب کنید

رابطه بین ذخیره سازی و اختلال وسواسی-اجباری

ذخیره سازی

ذخیره سازی وسواسی-اجباری (جمع آوری و نگهداری اشیاء با ارزش) نشانه ای رایج از افراد مبتلا به اختلال وسواسی-اجباری است. با این حال، افرادی که علائم ذخیره سازی را نشان می دهند، بیشتر از سایر اختلالاتی مانند افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، وسواس، کلاینت، اختلال بیش فعالی کمبود توجه بیشتر هستند (ADHD)
علائم اختلال وسواسی-اجباری در کودکان

درمان وسواس فکری

OCD در کودکان

در حالی که شروع اختلال وسواسی-اجباری معمولا در نوجوانی یا در جوانی اتفاق می افتد، گاهی کودکان علائم مشابه با ODC را تجربه می کنند. با این وجود، علائم اختلالات دیگر مانند اختلال کمبود توجه، اوتیسم و ​​سندرم تورات ممکن است قبل از اینکه هر تشخیصی ضروری باشد، بسیار شبیه علائم OCD است، اگر معاینه کامل پزشکی و روانی باشد.
خود دارو در درمان اختلال وسواسی-اجباری
پیشنهاد 1: صرف زمان برای کمک متقابل

شیوه زندگی شما نقش مهمی در احساس شما دارد و می تواند به کنترل اضطراب و عملکرد شما کمک کند.
ورزش منظم

تأثیر ورزش در درمان اختلال وسواسی-اجباری

ورزش یک روش طبیعی و بسیار موثر برای کاهش اضطراب است. با تمرین، شما می توانید علائم OCD را با تقویت سیستم عصبی کنترل کنید تا تمرکز خود را در ذهن خود داشته باشید زمانی که با آن وسواس دارید. برای بیشترین استفاده از ورزش، تمرینات هوازی را برای اکثر روزها، 30 دقیقه یا بیشتر تمرین کنید. تأثیر چندین تمرین 10 دقیقه ای می تواند شبیه تمرین طولانی باشد، به ویژه اگر تمرکز روی تمرین تمرکز کنید.
در تماس باشید با خانواده و دوستان خود

وسواس وسواس فکری و عملی می تواند زمان زیادی را صرف کند که شما به مرحله انزوای اجتماعی برسید. انزوای اجتماعی علائم OCD را تشدید می کند. بسیار مهم است که وقت خود را صرف خانواده و دوستان کنی. صحبت کردن در مورد نگرانی ها و خواسته های شما می تواند شدت آن را کاهش دهد.
خواب کافی

اضطراب و اضطراب نه تنها موجب بی خوابی می شود، بلکه کمبود خواب می تواند افکار و احساسات اضطراب را تشدید کند. وقتی به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید، بسیار راحت است که تعادل احساسی خود را حفظ کنید. خواب عامل مهمی در غلبه بر اختلالات اضطرابی مانند اختلال وسواس فکری است.

درمان وسواس فکری

پیشنهاد ۱: برای خودیاری وقت صرف کنید

سبک زندگی شما نقش مهمی در چگونگی احساس شما بازی می‌کند و می‌تواند به کنترل اضطراب و عملکرد شما کمک کند.

ورزش یک روش طبیعی و بسیار مؤثر در کاهش اضطراب است. با ورزش می‌توان نشانه‌های OCD را به وسیله‌ی تقویت سیستم عصبی کنترل کرد تا هنگام بروز وسواس فکری و عملی، به ذهن‌تان تمرکز دوباره بدهید. برای اینکه از بیشترین مزایای ورزش بهره ببرید، سعی کنید اغلب روزها، ۳۰ دقیقه یا بیشتر، تمرین‌های هوازی (ایروبیک) را انجام بدهید. تأثیر چند جلسه تمرین ده دقیقه‌ای می‌تواند مشابه یک جلسه تمرین طولانی‌ باشد، به ویژه اگر حین تمرینات، تمرکز داشته باشید.
ارتباط خود را با خانواده و دوستان حفظ کنید

وسواس فکری و عملی می‌تواند آنقدر وقت شما را بگیرد که به مرحله‌ی انزوای اجتماعی برسید. انزوای اجتماعی نشانه‌های OCD را بدتر می‌کند. وقت گذاشتن برای خانواده و دوستان بسیار مهم است. صحبت رو در رو با آنها درباره‌ی نگرانی‌ها و تمایلات‌تان، می‌تواند از شدت آنها کم کند.
خواب کافی داشته باشید

درمان وسواس فکری

اضطراب و نگرانی نه تنها باعث بی‌خوابی می‌شود، بلکه کمبود خواب هم می‌تواند افکار و احساسات اضطراب‌آور را تشدید کند. وقتی به اندازه‌ی کافی بخوابید و استراحت کنید، حفظ تعادل احساسی بسیار آسان‌تر خواهد بود. خواب کافی یک عامل کلیدی در برطرف کردن اختلالات اضطراب از قبیل OCD‌ است

تکنیک‌های آرام‌سازی را تمرین کنید

تکنینک های آرام سازی در درمان OCD

استرس می‌تواند سبب تحریک نشانه‌های OCD شود یا آنها را بدتر کند. مراقبه‌ی آگاهانه، یوگا، تنفس عمیق و دیگر تکنیک‌های آرام‌سازی می‌تواند استرس کلی و سطح تنش شما را پایین بیاورد و به شما کمک کند تمایلات‌تان را به وسواس کنترل کنید. برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر، به طور منظم، یک تکنیک آرام‌سازی را تمرین کنید.
به نقشی که ضربه‌های روحی در OCD شما دارند، دقت کنید

درمان وسواس فکری

در برخی افراد، نشانه‌های OCD‌ از قبیل شستشوی وسواس‌گونه یا ذخیره‌سازی، واکنشی است که آنها به آسیب‌های روحی نشان می‌دهند. اگر شما استرس پس از سانحه دارید، تا زمانی که ضربات روحی ناشی از آن را پشت سر نگذارید، رویکردهای شناختی مؤثر نخواهند بود.
پیشنهاد ۲: یاد بگیرید چگونه در برابر الگوهای مکرر رفتاری مقاومت کنید

اگر اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) دارید، راه‌های زیادی برای کمک به خودتان وجود دارد. یکی از قدرتمندترین استراتژ‌ی‌ها، حذف رفتارها و الگوهای وسواس‌گونه‌ای است که موجب تداوم وسواس می‌شوند.
از ترس‌های‌تان دوری نکنید

درمان وسواس فکری

از ترس هایتان دوری نکنید

دوری از موقعیت‌هایی که افکار وسواس‌گونه‌ی شما را تحریک می‌کنند شاید کار هوشمندانه‌ای به نظر برسد، اما هر چه بیشتر از این موقعیت‌ها دوری کنید، برای شما ترسناک‌تر می‌شوند. به جای دوری از آن افکار، خودتان را در معرض محرک‌های OCD قرار بدهید، سپس سعی کنید در برابر تمایل‌ به انجام الگوهای مکرر و وسواس‌گونه‌ی رفتاری مقاومت کنید یا آنها را به تأخیر بیندازید. اگر مقاومت، کار بسیار سختی است، سعی کنید زمانی را که صرف انجام الگوهای مکرر رفتاری می‌کنید، کاهش دهید. هر زمان که خود را در معرض محرک‌های خود قرار می‌دهید، اضطراب شما کم می‌شود و می‌فهمید که بیشتر از آنچه فکر می‌کردید، کنترل دارید و ترس‌تان هم نسبت به قبل، کمتر شده است.

درمان وسواس فکری

پیش‌بینی تمایلات OCD

شما می‌توانید با پیش‌بینی تمایلات وسواس‌گونه قبل از بروز، آنها را کاهش دهید. برای نمونه، اگر وسواس عملی شما شامل اطمینان از قفل بودن درها، بسته بودن پنجره‌ها یا خاموش بودن دستگاه‌ها است، سعی کنید برای بار اول که دری را قفل می‌کنید یا دستگاهی را خاموش می‌کنید، این کار را با دقت بسیار انجام دهید.

یک تصویر ذهنی کامل از کاری که انجام دادید، ایجاد کنید و سپس یک تذکر ذهنی به خودتان بدهید. به خودتان بگویید: «پنجره الان بسته است» یا «دارم می‌بینم که گاز خاموش است».
زمانی که تمایل به چک کردن بروز کرد، با خیال راحت‌تری به خودتان می‌گویید: «این فقط یک فکر وسواس‌گونه است».

پیشنهاد ۳: افکار وسواس‌گونه را به چالش بکشید

درمان وسواس فکری

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، اختلال وسواس فکری-عملی (OCD)، همانند سوزنی که روی صفحه‌ی گرامافون گیر کرده باشد، سبب می‌شود مغز، روی فکر خاصی قفل کند که مشوّق اضطراب است. استراتژی‌های زیر به شما کمک می‌کند این قفل مغزی را باز کنید.

افکار یا نگرانی‌های وسواس‌گونه‌ی خود را یادداشت کنید

افکار وسواس گونه خود را یادداشت کنید

با استفاده از قلم و کاغذ، لپ‌تاپ، گوشی هوشمند یا تبلت، این افکار و نگرانی‌های وسواس‌گونه را ثبت کنید. وقتی این افکار و نگرانی‌ها به سراغ‌تان آمد، همگی آنها را یادداشت کنید.

همانطور که تمایل ادامه‌ می‌یابد، شما هم به نوشتن ادامه دهید، هدف‌تان این باشد که دقیقا، افکارتان را ثبت کنید، حتی اگر در حال تکرار جملات یکسانی باشید یا به طور مداوم، تمایل به انجام کاری دارید که وسواس‌گونه است.
نوشتن همه‌ی اینها به شما کمک می‌کند شاهد تکراری بودن وسواس‌های فکری‌تان باشید.
صدها بار نوشتن جملات تکراری که به زبان می‌آورید، به کم کردن قدرت آنها کمک می‌کند.
نوشتن افکار به مراتب سخت‌تر از خود فکر کردن است، بنابراین، افکار وسواس‌گونه‌ی شما به زودی ناپدید می‌شوند.

یک دوره‌ی نگرانی برای OCD معین کنید

برای نگرانی خود زمان تعیین کنید

به جای سرکوب وسواس‌های فکری و عملی، عادت کنید به آنها مهلت زمانی بدهید.

هر روز برای این «دوره‌ی نگرانی»، یک یا دو مهلت ۱۰ دقیقه‌ای تعیین کنید تا خودتان را وقف وسواس‌های فکری کنید. زمان و مکان تعیین کنید (مثلا، در اتاق نشیمن از ساعت ۸:۰۰ تا ۸:۱۰ و از ۵:۰۰ تا ۵:۱۰) این ساعات با ساعات خواب، فاصله‌ی کافی دارند و موجب نگرانی شما قبل از خواب نمی‌شوند.
در طول دوره‌ی نگرانی، فقط روی افکار و تمایلات منفی تمرکز کنید. سعی نکنید آنها را اصلاح کنید. در پایان دوره‌ی نگرانی، چند نفس آرام‌بخش بکشید، اجازه دهید آن افکار و تمایلات از مغز شما بیرون بروند، سپس فعالیت‌های عادی و روزمره‌تان را ادامه دهید. سعی کنید باقی روز را بدون هیچ گونه وسواس فکری و عملی سپری کنید.
وقتی افکار و تمایلات وسواس‌گونه در طول روز به سراغ شما می‌آیند، آنها را بنویسید و به دوره‌ی نگرانی خود موکول کنید. آنها را برای بعد نگه دارید و به کارهای دیگر بپردازید.
در طول دوره‌ی نگرانی، نوشته‌های قبل را مرور کنید. به افکار و تمایلاتی که آن روز نوشته‌اید، فکر کنید. اگر آن افکار همچنان آزارتان می‌دهد، به خودتان اجازه‌ی نگرانی بدهید، اما فقط به همان اندازه‌ی زمانی که خودتان به دوره‌ی نگرانی اختصاص داده‌اید.

از وسواس‌های خود یک نوار صوتی تهیه کنید

روی یک نگرانی یا وسواس فکری خاص تمرکز کنید و توصیف آن را به وسیله دستگاه ضبط صوت، لپ‌تاپ یا گوشی هوشمند ضبط کنید.

عبارت، جمله یا داستان وسواس‌گونه‌‌ را همانطور که به ذهن‌تان می‌آید، توصیف و ضبط کنید.
هر روز به مدت ۴۵ دقیقه، به صدای ضبط شده‌ی خودتان گوش دهید، تا اینکه گوش دادن به وسواس‌های فکری، دیگر سبب پریشانی و اضطراب شما نشود.
مواجهه‌ی مستمر با نگرانی‌ها و وسواس‌های فکری، سبب کاهش تدریجی آنها می‌شود. پس از گذارندن این دوره، می‌توانید این تمرین را برای وسواس دیگری انجام دهید.

درمان وسواس فکری-عملی (OCD)

درمان OCD

درمان تأییدشده‌ی OCD توسط اغلب تحقیقات انجام شده، درمان رفتاری-شناختی است. این روش درمانی شامل دو قسمت می‌شود: ۱) مواجهه و پیشگیری از واکنش، ۲) شناخت‌درمانی (cognitive therapy)
مواجهه و پیشگیری از واکنش

مواجهه و پیشگیری از واکنش، شامل مواجهه‌ی مکرر با منبع وسواس فکری می‌شود. سپس از شما خواسته می‌شود از آن رفتار وسواس‌گونه که معمولا انجام می‌دادید، اجتناب کنید تا اضطراب‌تان کاهش یابد.

برای نمونه، اگر وسواس شما، شستن مکرر دست‌های‌تان است، شاید درمانگر از شما بخواهد دسته‌ی در یک توالت عمومی را لمس کنید و سپس شما را از شستن دست‌هایتان منع کند. همانطور که با اضطراب نشسته‌اید، میل به شستن دست‌هایتان به تدریج از بین می‌رود. با این روش، یاد می‌گیرید برای رهایی از اضطراب، نیازی به انجام الگوهای مکرر رفتاری نیست و شما توانایی کنترل وسواس فکری و عملی خود را دارید.

مطالعات نشان می‌دهد که می‌توان با روش مواجهه و پیشگیری از واکنش، دوباره به مغز آموخت که وقوع نشانه‌های اختلال وسواس فکری-عملی را برای همیشه کاهش دهد.
شناخت‌درمانی برای OCD

شناخت‌درمانی در اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) بر افکار مصیبت‌بار و احساس اغراق‌آمیز مسؤلیتی که شما بر دوش خود احساس می‌کنید، تمرکز می‌کند. بخش بزرگی از شناخت‌درمانی برای OCD، شیوه‌های سالم و مؤثر واکنش به افکار وسواس‌گونه را بدون متوسل شدن به وسواس عملی، آموزش می‌دهد.
درمان‌های دیگر برای OCD

علاوه بر درمان رفتاری-شناختی، از درمان‌های زیر نیز برای اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) استفاده می‌شود:

دارو: گاهی اوقات داروهای ضدافسردگی به عنوان مکمل در درمان OCD استفاده می‌شوند. دارو به تنهایی در برطرف کردن نشانه‌های OCD، به ندرت مؤثر است.
خانواده‌درمانی: از آنجا که OCD، اغلب مشکلاتی را در زندگی خانوادگی و روابط اجتماعی ایجاد می‌کند، خانواده درمانی توصیه می‌شود. خانواده درمانی، درک و شناخت این اختلال را بالا می‌برد و می‌تواند به کاهش ناسازگاری‌های خانوادگی کمک کند. همچنین می‌تواند به اعضای خانواده انگیزه بدهد و به آنها بیاموزد که چگونه به عزیزان‌شان کمک کنند.
گروه‌درمانی: گروه‌درمانی یک روش دیگر در درمان اختلال وسواس فکری-عملی است. گروه درمانی از طریق گرد هم‌ آوردن افراد دیگری که مبتلا به OCD هستند، پشتوانه و دلگرمی ایجاد می‌کند و احساس انزوای این افراد را کاهش می‌دهد.

کمک به دوست یا عضوی از خانواده که اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) دارد

کمک به افرادی که OCD دارند

نوع واکنش شما به نشانه‌های OCD در دوست یا عضوی از خانواده‌، تأثیر زیادی دارد. نظرات یا انتقادات منفی می‌تواند OCD را بدتر کند، در حالی که دلگرمی اطرافیان می‌تواند بر نتیجه‌ی درمان اثر بگذارد و آن را بهتر کند. سعی کنید تا جای ممکن در برخورد با این افراد، مهربان و صبور باشید.
پیشنهادات

از انتقاد اجتناب کنید. فراموش نکنید رفتارهای آنها نشانه‌های OCD‌ است، نه عیوب شخصیتی.
آنها را سرزنش نکنید و به آنها نگویید انجام الگوهای مکرر رفتاری‌شان را متوقف کنند. آنها نمی‌توانند خواسته‌ی شما را عملی کنند و فشار آوردن برای توقف این رفتارها، فقط نشانه‌ها‌ی OCD را وخیم‌تر می‌کند.
در انجام الگوهای مکرر رفتاری با آنها همراه نشوید. کمک به آنها در انجام این کارها سبب تقویت و تشدید نشانه‌های OCD می‌شود. از خودِ فرد حمایت کنید نه از رفتارهایش.
ارتباطات‌ را مثبت و شفاف نگه دارید. ارتباطات مهم هستند، بنابراین میان حمایت از فرد مبتلا و ایستادگی در برابر اختلال او، توازن برقرار کنید و سبب اضطراب فرد مبتلا به OCD نشوید.
جنبه‌ی خنده‌دار OCD را پیدا کنید. با هم خندیدن به جنبه‌های خنده‌دار و پوچ برخی نشانه‌های OCD به فرد مبتلا کمک می‌کند از این اختلال راحت‌تر فاصله بگیرد. مطمئن شوید او احساس احترام می‌کند و می‌داند که با او می‌خندید نه به او.

برای اطلاعات بیشتر درمان وسواس فکری این کلیپ ویدیویی را تماشا کنید.

منبع

chetor.com

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,