31
مه

درمان عفونت گوش – اموزش های اولیه برای درمان گوش

درمان عفونت گوش یکی از رایج ترین و شایع ترین بیماری های دوران کودکی عفونت گوش است. شایع ترین علت انتقال کودکان به پزشک زیر دو ساله عفونت گوش میانی است. عفونت میان مدت به عنوان رسانه اوتیت متوسط شناخته می شود. در 60٪ موارد، عفونت گوش میانی به صورت خود درمان می شود، اما اگر درمان نشود، ممکن است آسیب جبران ناپذیری داشته باشد. بعضی از کودکان مستعد ابتلا به استئوآرتریت هستند که می تواند 6 بار کمتر از 6 ماهگی در نظر گرفته شود.

درمان عفونت گوش

حفاظت از گوش میانی از حمله میکروارگانیسم ها

خروج از ترشحات گوش میانی

تعادل فشار هوا در گوش میانی و فضای حنجره

لوله Eustachian کوتاه و اغلب غضروف است. زاویه حدود 10 درجه است، در حالی که در بزرگسالان آن بالاتر است و زاویه 45 درجه است که از گوش میانی بیشتر محافظت می کند.

درمان عفونت گوش

نفریت و عفونت گوش میانی

رسانه های اوتیسم عملکرد ضعیف یکی از عواملی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. هنگامی که در شیپور توجه به مکانیکی و یا کاربردی، برای تکمیل این فرایند در هر دام افتاده هوا در گوش میانی از طریق غشای مخاطی جذب و یک فشار منفی ایجاد و مایع در گوش میانی همان است که التهاب گوش میانی با افیوژن نشانه ای از عفونت است. نمیتواند دیده شود عفونت مزمن لوزه ها و آدنوئید می تواند سازه های مجاور را تحت تاثیر قرار التهاب منجر به انسداد پایه یا کانال صوتی باز، که منجر به این وضعیت می تواند انسداد مکانیکی یا دخالت در پلاستیکی کوچک و شاخ کار می شود شود. عملکرد لوله بد اغلب به صورت غیر مستقیم به وسیله معرفی یک لوله تهویه توخالی (تهویه) در درمان غشای تمپانا منتشر می شود.

درمان عفونت گوش

عفونت گوش یکی از بیماری های شایع در دوران نوزادی و کودکی می باشد. کم شنوایی ناشی از عفونت گوش می تواند باعث اختلالات گفتاری در کودکان شود. متناسب با منطقه ای از گوش که درگیر عفونت شود درمان متفاوتی می تواند داشته باشد.عفونت گوش را با نام علمی اوتیت می شناسند. صدا از طریق گوش خارجی و گوش میانی به حلزون می رسد. هر گونه مانع در انتقال صدا می تواند باعث کم شنوایی شود. در جدول زیر به معرفی انواع عفونت گوش، علائم و علل و درمان آن می پردازیم:

درمان عفونت گوش

عفونت گوش میانی

گوش به عنوان یکی از اندام های مهم بدن می تواند درگیر عوامل بیماری زا و عفونت زا از جمله ویروس ها و باکتری ها است. از جمله بیماری های شایع دوران کودکی عفونت گوش به ویژه عفونت گوش میانی است. گوش از 3 بخش گوش خارجی، گوش میانی و گوش درونی تشکیل شده است. التهاب گوش میانی را اوتیت مدیا نام دارد. اوتیت مدیا معمولا در سن 6 تا 24 ماهگی رخ می دهد. طبق آمار حدودهفتاد درصد کودکان زیر سه سال و هشتاد درصد کودکان زیر پنج سال اوتیت مدیا را تجربه کرده اند.

بیماری اوتیت مدیا یا عفونت گوش میانی در پسران شایع تر می باشد.

درمان عفونت گوش

عوامل موثر بر اختلالات گوش میانی

ﺳﺎﺑﻘﮫ ﺿﺮﺑﮫ و ﺟﺮاﺣﯽ

ﻧﺎھﻨﺠﺎری ﺳﺎﺧﺘﺎری

ﺳﺎﺑﻘﮫ اﺑﺘﻼ ﺑﮫ اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎ

ﺳﺎﺑﻘﮫ ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ اﺑﺘﻼ ﺑﮫ اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎ

در ﻣﻌﺮض ﺳﯿﮕﺎر ﺑﻮدن

آﻟﺮژی

ﻋﻔﻮﻧﺖ ھﺎی ﺳﯿﻨﻮس ھﺎ

ﻋﻔﻮﻧﺖ ھﺎی ﮔﻠو
عفونت گوش مبانی یا اوتیت مدیا دارای انواع مختلفی است که در زیر به انواعآنها اشاره می کنیم:

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﺳﺮوز

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﭼﺴﺒﯽ

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﭼﺮﮐﯽ

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﺣﺎد

اتیت Adhesive

اﺗﯿﺖ ﻣﺪﯾﺎی ﻣﺰﻣﻦ

اﺗﯿﺖ ﻣﺰﻣﻦ ﭼﺮکی

درمان عفونت گوش

سینوزیت و عفونت گوش

سینوس ها فضاهای خالی ابین برخی از استخوان ها هستند که معمولا از هوا پر شده اند و در زمینه آنها غشاء مخاطی وجود دارد. سینوس ها در بیش تر نقاط صورت از جمله گونه ها، فک و پیشانی وجود دارند. بسته به اینکه سینوس های کدام محل درگیر شوندف علائم آن نیز متفاوت است. درگیری سینوس های بالای پیشانی باعث درد در نواحی بالا ابرو می شود. درگیری سینوس های فکی باعث درد در همین نواحی می شود.

سینوس اسنفوئید از جمله سینوس هایی است که در صورت درگیری می تواند باعث درد گوش و عفونت در گوش شود. از دیگر علائم درگیری این سینوس می توان به درد گردن، درد در پشت چشم ها یا در بالای سر اشاره کرد. دود سیگار یکی از عواملی است که می تواند در کودکان به صورت همزمان باعث سینوزیت و عفونت گوش میانی شود. درمان سینوزیت معمولا دارویی است و پزشک معالج با توجه به مراحل بیماری، اقدام به تجویز دارو می کند.

درمان عفونت گوش

لوزه ها و عفونت گوش

لوزه های شامل بافت های نرمی که محل تجمع آنها بیش تر در قسمت انتهایی دهان می باشد. ورم وعفونت در این مکان می تواند باعث تب، درد گلو، احساس خستگی و… شود. عفونت گوش یکی از شایع ترین علل ارجاع کودکان به پزشک می باشد. گوش کودکان به علت ساختار خاص آناتومیکی مستعد عفونت می باشد. یکی از لوزه های مستعد عفونت در کودکان، لوزه سوم می باشد.بزرگی لوزه سوم می تواند باعث عفونت گوش شود.

نقش لوزه سوم در ایمنی بدن بسیار تاثیر گذار است و مکان ان در پشت بینی قرار دارد. لوزه سوم در نزدیکی شیپور استاش قرار دارد. شیپور استاش رابط بین دهان و گوش میانی است. هر گونه انسداد در شیپور استاش می تواند باعث عفونت گوش میانی شود. در صورت وروم و عفونت لوزه سوم، دهانه شیپور استاش مسدود می شود و همین امر باعث بروز عفونت در گوش میانی می شود. یکی از علل های اصلی عفونت گوش میانی، در واقع انسداد شیپور استاش بوسیله ورم لوزه سوم است. درمان های دارویی راه اولیه درمان می باشد و در صورت حاد شدن عفونت، ممکن است عمل جراحی و برداشتن لوزه توسط پزشک انجام گیرد.

عفونت گوش می تواند باعث وزوز گوش شود

علل های مختلفی باعث وزوز می شوند. یکی از علل های وزوز، عفونت گوش می باشد. عفونت گوش شایع ترین علت ارجاع کودکان به پزشک می باشد. بزرگسالان نیز به علت های مختلفی از جمله شنا کردن در آب های آلوده، محیط های آلوده، باکتری ها و ویروس ها ممکن است به بیماری عفونت گوش مبتلا شوند. وزوز نشانه یک بیماری است. وجود مایع در گوش میانی علاوه بر کم شنوایی، وزوز هم به دنبال دارد. التهاب گوش میانی باعث ایجاد وزوز ضربانی می شود. سرایت عفونت گوش میانی به گوش داخلی نیز ممکن است باعث ایجاد وزوز شود.

اگر وزوز ناشی از عفونت گوش برگشت پذیر باشد، با درمان عفونت گوش، وزوز نیز از بین می رود و در صورتی که عفونت شدید باشد ممکن است وزوز برگشت ناپذیر شود.

هندزفری می تواند باعث عفونت گوش شود؟

استفاده کردن از هندزفری و هدفون در بین جوانان بسبار شایع است. هندزفری اثرات زیان باری بروی شنوایی می تواند داشته باشد. سلول های موئی گوش داخلی بسیار حساس می باشند. استفاده از هندزفری با صدای بلند می تواند به سلول های موئی آسیب برساند. ناشنوایی ناشی از هندزفری ابتدا ممکن است به صورت وزوز بروز کند استفاده مداوم از هندزفری باعث عفونت گوش می شود. به علت ثابت ماندن هندزفری در گوش، ممکن است عفونت قارچی یا باکتری در گوش خارجی ایجاد شود. این عفونت ممکن است به ساختار گوش خارجی آسیب بزند و مسیر ورود صدا را تحت تاثیر قرار دهد.سردرد و سرگیجه از دیگر عوارض استفاده مداوم از هندزفری می باشد.

برای دیدن اطلاعات بیشتر راجب درمان عفونت گوش این کلیپ را تماشا کیند

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,