31
مه

درمان سنگ کیسه صفرا – بیماری سنگ صفرا یک بیماری پنهان

درمان سنگ کیسه صفرا بسیاری از مردم از سنگهای صفراوی بدون اطلاع از این موضوع رنج می برند. مغز استخوان در بعضی موارد نشانه ای از علائم را نشان نمی دهد، اما اگر تشخیص داده شود، ممکن است در معرض ابتلا به کولیتیازیس باشد، در صورتی که مشکلی جدی نداشته باشد، بهتر است آن را درمان کنید. در این مقاله شما علل سنگ های صفراوی، علائم و راه های پیشگیری و درمان آنها را کشف خواهید کرد.

درمان سنگ کیسه صفرا

کیسه صفرا چیست و چه چیزی باعث آن می شود؟

مثانه مثانه یک کیسه کوچکی است که تحت کبد و شکم بالا سمت راست صفرا قرار دارد. صفرا یک مایع سبز یا زرد است که به هضم غذا کمک می کند. اکثر سنگ های صفراوی به دلیل کلسترول بیش از حد در صفرا تشکیل می شود.

طبق مجله دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد، 80 درصد سنگ های صفراوی از کلسترول و 20 درصد از نمک های کلسیم و بیلیروبین به دست می آیند. مشخص نیست که چه چیزی باعث تشکیل سنگ صفراوی می شود، اما نظریه هایی وجود دارد که عوامل زیر می توانند به تشکیل سنگ صفراوند منجر شوند.

درمان سنگ کیسه صفرا

1 کلسترول بیش از حد در صفرا

کلسترول بیش از حد در صفرا می تواند باعث ایجاد سنگهای کلسترول زرد شود. این سنگ های سخت هنگامی شکل می گیرد که کلسترول تولید شده توسط کبد باعث افزایش کلسترول می شود که زگیل می تواند حل کند.

2 بیلیروبین بیش از حد در صفرا

بیلیروبین یک ماده شیمیایی است که وقتی کبد گلبول های قرمز را تجزیه می کند تولید می شود. مواردی مانند آسیب کبدی و اختلالات خاصی از خون باعث این مشکل در کبد می شود که بیلی روبین بیشتری تولید کند. هنگامی که صفرا شکستن بیلی روبین اضافی را تشکیل می دهد، سنگ های رنگی مثانه را تشکیل می دهند. رنگ این سنگ اغلب قهوه ای تیره یا سیاه است.

درمان سنگ کیسه صفرا

3 پر کردن کیسه صفرا

مثانه باید صفرا را خالی کند تا سالم بماند و به درستی عمل کند. اگر این کار انجام نشده است، صفرا بسیار متمرکز است و باعث سنگ صفراوی می شود.

درمان سنگ کیسه صفرا

نشانه های سنگ صفرا چیست؟

وجود سنگ در کیسه صفرا می تواند منجر به درد در قسمت فوقانی شکم شود. افرادی که سنگ های صفراوی دارند ممکن است وقتی غذاهایی با چربی بالا مصرف می کنند مانند غذاهایی که می خورند احساس درد دردناک داشته باشند.

شما همچنین ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

تهوع
استفراغ
تیره بودن ادرار
مدفوع به شکل خاک رس
درد در شکم
لرزیدن
اسهال
سوزش جسمانی ….

این علائم همچنین به عنوان کولیک صفراوی شناخته می شود.

سنگ های صفراوی باعث درد مشابهی نمی شوند. هنگام مسدود کردن سنگهای صفراوی از جنبش کیسه صفرا درد ایجاد می شود.

طبق نظر کالج آمریکایی گوارش، 80 درصد از مردم “زخم معده” دارند، هیچ درد و یا علائم دیگری ندارند. در این موارد، سنگهای صفراوی با اشعه ایکس یا در طی عمل جراحی تشخیص داده می شوند.

درمان سنگ کیسه صفرا

درمان سنگ کلیه

در اغلب موارد، سنگ صفرا را نباید درمان کرد، مگر اینکه باعث درد و ناراحتی شود. گاهی اوقات، مجاری صفراوی بدون آنکه متوجه آن شود، ناپدید می شود. کسانی که درد دارند احتمالا جراحی توصیه می کنند. در موارد نادر، دارو را می توان تجویز کرد.

کسانی که در حراج قرار دارند، به طور جدی در معرض خطر قرار گرفتن در معرض لوله تخلیه داخل کیسه صفر و زخم هایشان قرار می گیرند تا خطر جراحی کاهش یابد.

1. فیزیوتراپی و درمان های خانگی

کسانی که دارای سنگ صفراوی هستند اما هیچ نشانه ای ندارند می توانند تغییرات خاصی در شیوه زندگی شان ایجاد کنند. به عنوان مثال:

وزن ایده آل را حفظ کنید
اجتناب از کاهش سریع وزن.
یک رژیم ضد التهابی
ورزش منظم
استفاده از مکمل های غذایی معتبر تحت عنوان دکتر شما.

برخی از مکمل هایی که می توانید مصرف کنید عبارتند از ویتامین C، آهن و لسیتین. یک مطالعه نشان داد که ویتامین C و لسیتین خطر ابتلا به سنگهای صفراوی را کاهش می دهند. در مورد دوز مناسب برای این مکمل ها با پزشک خود صحبت کنید.

بعضی از مردم فکر می کنند که تردید را با روزه گرفتن و سپس خوردن روغن زیتون و آب لیمو کمک می کند تا سنگهای صفراوی را از بین ببرند. شواهدی وجود ندارد که این تکنیک موثر باشد و حتی سنگهای صفراوی ممکن است باعث ایجاد کیسه صفرا شود.

درمان سنگ کیسه صفرا

2. جراحی

پزشک شما ممکن است مجبور به عمل جراحی لاپاروسکوپی شود. این جراحی رایج است و نیاز به بیهوشی عمومی دارد. جراح معمولا 3 یا 4 شکاف در شکم بیمار ایجاد می کند، سپس یک دستگاه سیگنال کوچک را به یکی از شکاف ها بگذارید و کیسه صفرا را به دقت از بین ببرید.

اگر وضعیت کلی بیمار مطلوب است، معمولا در همان روز یا روز بعد تخلیه می شود.

مدفوع بیمار پس از تخلیه کیسه صفرا ممکن است شل یا آبدار باشد. با حذف کیسه صفرا، مجرای صفراوی از کبد به روده کوچک تبدیل می شود. مواد صفراوی از طریق کیسه صفرا عبور نمی کنند و کمتر متمرکز می شوند و منجر به اسهال می شوند. برای درمان آنها، شما نیاز به یک رژیم غذایی کم چربی برای کاهش دمای بدن است.

3. درمان های غیر جراحی

به ندرت، استفاده از مواد دارو  امروز برای درمان مجاری صفراوی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا تکنیک های آندوسکوپی و رباتیک جراحی کمتر سودمند است. با این حال، افرادی که مایل به انجام عمل جراحی نیستند می توانند 2-4 بار در روز Ursodil (Actal، Ursus) را برای حل کردن سنگ های صفراوی از کلسترول دریافت کنند. ممکن است چندین سال طول بکشد تا سنگهای صفراوی را از بین ببرند و اگر درمان متوقف شود سنگهای صفراوی ممکن است شکل بگیرند.

انفجار شات یکی دیگر از گزینه است. این دستگاه موجب تخریب مجرای صفراوی با تولید امواج از بدن می شود.

غذاهایی که باید اجتناب کنید

غذاهایی با چربی و چربی بالا – نشانه های صفراوی

این نکات را برای کمک به بهبود وضعیت خود و کاهش خطر ابتلا به سنگ های صفراء دنبال کنید.

کاهش مصرف چربی و حفظ بیشترین میزان چربی، چربی و غذاهای تازه.
برای کمک به تنظیم حرکت روده، فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برای جلوگیری از مصرف بیش از حد فیبر از گاز معده، هربار بخشی از فیبر را بخورید.
اجتناب از نوشیدنی هایی که حاوی کافئین، لبنیات با چربی بالا، دسر و سایر غذاها و نوشیدنی هایی هستند که باعث اسهال می شوند.
به جای سه وعده غذا در روز، یک وعده غذا بخورید. وعده های غذایی کوچک برای هضم آسان تر است.
6 تا 8 عینک در روز بخورید.

اگر وزن خود را کاهش دهید، آن را به تدریج انجام دهید. سعی نکنید وزن خود را کمتر از 1 کیلوگرم در هفته بگذارید. کاهش سریع وزن ممکن است خطر ابتلا به سنگ های صفراوی و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.

چه انتظاراتی در دراز مدت بعد از جراحی دارید؟

اما به غیر از جراحی (حتی با مصرف دارو)، فرصتی برای بازگشت به سنگ وجود دارد.

اگر مجاری صفراوی علائم ندارند یا درد ایجاد نکنند، نیازی به درمان نیست. با این حال، تغییر در شیوه زندگی فرد ممکن است برای جلوگیری از مشکلات لازم باشد.

برای اطلاعات بیشتر درمان سنگ کیسه صفرا این ویدیو را تماشا کنید.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility