29
مه

درست کردن ژله بستنی – اموزش صحیص و جامع درست کردن ژله بستنی

درست کردن ژله بستنی ژله بستنی یکی از معروف ترین و پر طرفدارترین دسرهای ایرانی است. این دسر خوشمزه به روش های مختلفی تهیه می شود. این نوع ژله با رنگ های های مختلفی تهیه می شود و با نام ژله لایه ای معروف است. در این آموزش سریع ترین و ساده ترین نوع طرز تهیه ژله بستنی را آماده کرده ایم. با مواد لازم ذکر شده در این دستور می توانید برای ۴ نفر دسر ژله بستنی تهیه نمایید. با دستور طرز تهیه ژله بستنی در ادامه با همدوره همراه باشید.
مواد لازم ژله بستنی
ژله ۲ بسته
بستنی وانیلی ۱٫۵ عدد
آب جوش به میزان کافی
دستور طرز تهیه

درست کردن ژله بستنی

ابتدا بستنی وانیلی را در دمای محیط قرار می دهیم تا نرم شود ( فقط بستنی باید کمی نرم شود و نباید بیش از حد شل شود ) . در مرحله بعد یک بسته پودر ژله را در یک لیوان آب جوش حل می کنیم و روی حرارت بخار آب مواد را هم می زنیم تا ژله شفاف شود.

وقتی پودر ژله را در آب جوش حل کردیم نصف بستنی وانیلی را به آن اضافه و مخلوط می کنیم تا مواد صاف شوند سپس در قالب مورد نظرمان می ریزیم و در یخچال قرار می دهیم تا ژله ببندد. برای بستن ژله حدودا ۴۵ دقیقه زمان نیاز است.

بعد از اینکه لایه اول ژله خودش را گرفت ، بسته دوم ژله را مانند روشی که در بالا توضیح دادیم در آب جوش حل می کنیم و پس از مخلوط کردن با بستنی وانیلی روی لایه اول می ریزیم و در یخچال قرار می دهیم تا دسر ما آماده شود.

درست کردن ژله بستنی

در مرحله پایانی حداقل ژله را به مدت ۲ ساعت باید در یخچال قرار دهیم تا ژله آماده سرو شود. نکته مهم در مورد تهیه ژله بستنی دو لایه این است که بهتر است برای زیباتر شدن نمای دسر ، ژله ای که رنگش روشن تر است در لایه بالایی قرار بگیرد.

در این آموزش ما ژله بستنی دو لایه را آموزش دادیم ، شما اگر می خواهید ژله ای با لایه های بیشتر تهیه کنید فقط کافیست همین مراحل را چند بار دیگر تکرار کنید و لایه های رنگی بیشتری تولید کنید. هر چه لایه ها بیشتر باشد ژله شما زیباتر خواهد شد.

درست کردن ژله بستنی

آموزش ژله بستنی و طرز تهیه ژله بستنی رولی (فرفره‌ ای)

ژله بستنی یکی از دسرهای ساده و خوشمزه‌ای است که با کمی تغییر و خلاقیت می‌توان آن را به شکل‌های بسیار متنوعی تهیه کرد و یک دسر خوشمزه و متفاوت ارائه داد. شاید با شنیدن اسم ژله بستنی فکر کنید کار سختی در پیش دارید اما واقعیت این است که درست‌کردن ژله بستنی، به سادگی تهیه ژله معمولی است.
این دسر خوشمزه را می‌توان در انواع طعم‌ها و رنگ‌ها آماده کرد و به روش‌های متفاوتی سرو کرد. در اینجا قصد داریم ابتدا طرز تهیه ژله بستنی را همراه با نکات و ریزه‌کاری‌های آن توضیح داده، سپس طرز تهیه ژله رنگین کمان و ژله بستنی رولی (فرفره‌ای) که از زیباترین انواع ژله بستنی‌ها هستند را به شما آموزش دهیم.
ژله رولی و ژله رنگین کمان دو انتخاب عالی و زیبا برای پذیرایی از مهمانان در جشن تولد و دورهمی‌های خودمانی هستند و مورد توجه همه به خصوص بچه‌ها قرار می‌گیرند. ژله رولی (رولتی یا فرفره‌ای) به دو صورت تهیه می‌شود؛ هم با مارشمالو و هم با بستنی. با طرز تهیه ژله رولی (رولتی) با مارشمالو آشنا شوید.

درست کردن ژله بستنی

ژله بستنی، انواع دسر، ژله رولی، ژله تزریقی، ژله رولتی، ژله میوه ای

نکات پایه برای تهیه انواع ژله و دسرهای ژلاتینه

از همه جنس قالب از پیرکس گرفته تا شیشه‌ای، پلاستیکی، فلزی، سیلیکونی ، تفلون و … می توانید برای ژله استفاده کنید.
قبل از ریختن ژله در قالب، داخل آن آب‌ بگر‌دانید و چند دقیقه‌ای آن را داخل فریزر بگذارید. به این ترتیب ژله راحت‌تر از قالب جدا خواهد شد. در بعضی مواقع می‌توان از مقدار خیلی کمی روغن برای چرب‌کردن قالب استفاده کرد یا کف قالب سلفون کشید تا ژله راحت‌تر برگردد.
بهتر است بعد از حل‌کردن پودرژله در آب جوش، برای اینکه ژله شفاف‌تری داشته باشیم؛ ظرف را روی بخار آب گذاشته تا تمام ذرات ژله حل شود (روش بن‌ماری). این روش برای تمام محلو‌ل‌های ژلاتینه پیشنهاد می‌شود.
برای برگرداندن ژله یا دسرهای ژلاتینه در ظرف سرو، ابتدا یک ظرف بزرگ‌تر را از آب داغ یا آب‌ گرم پر کنید تا حدی‌که وقتی ظرف ژله را داخل آن قرار می‌دهید، از دیواره‌ها بیشتر نباشد و آب به درون ژله نفوذ نکند. سپس ظرف ژله را درون آب قرار داده و برای 10 تا 30 ثانیه در آن نگه دارید. ممکن است برای قالب‌های متفاوت، این زمان کم و زیاد شود مثلا برای قالب‌های فلزی این زمان خیلی کم‌تر و برای ظرف پایرکس (پیرکس) بیشتر خواهد بود یا مثلا قالب‌های سیلیکونی اکثرا بدون آب گرم هم از ژله جدا خواهند شد. تست‌کردن آن هم به این صورت است که وقتی ظرف را تکان می‌دهید، ژله از دیواره‌ها جدا می‌شود. اگر بیشتر نگه دارید، ژله آب می‌شود پس مراقب باشید.

درست کردن ژله بستنی

نگهداری ژله آماده شده

ژله آماده‌شده را چه قبل از برگرداندن و چه بعد از آن می‌توان تا یک هفته داخل یخچال نگه‌داری کرد اما بهتر است که با سلفون یا درپوشِ روی آن را بپوشانید؛ چون رطوبت آن طی زمان گرفته می‌شود و معمولا ژله بعد از 2 روز حالت پاستیلی خواهد گرفت. بنابراین می‌توانید ژله‌های مهمانی خود را از روز قبل آماده کرده و به این ترتیب داخل یخچال نگه‌داری کنید.

درست کردن ژله بستنی

چند نکته درباره تهیه ژله چند لایه و ژله رنگین کمان

همیشه ژله لایه قبلی باید بسته شده باشد اما تا حدی که وقتی انگشت روی آن می‌زنیم کمی حالت چسبندگی داشته باشد (اما بسته شده باشد و مایع و رقیق و شبیه سفیده تخم مرغ نباشد)، در غیر این‌صورت در موقع سرو و پس از برش، لایه‌ها از هم جدا می‌شوند.
محلول ژله لایه دوم باید کاملا خنک شده باشد بعد آن را روی لایه اول که بسته شده است (طبق شرایط بالا) بریزیم.

مواد لازم برای تهیه ژله بستنی ساده
ژله با طعم و رنگ دل‌خواه 1 بسته
بستنی وانیلی 1/2 لیوان
آب جوش کمتر از 1 لیوان

درست کردن ژله بستنی

ژله بستنی، انواع ژله، ژله بستنی رولی، ژله رولی، ژله رولتی، ژله تزریقی

طرز تهیه ژله بستنی ساده

برای تهیه ژله بستنی ابتدا پودر ژله را با آب جوش مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا حل شود.
وقتی کمی هم زدید، ظرف را روی کتری گذاشته و به روش بن‌ماری حل کنید تا پودر ژله ته ظرف نچسبد و شبیه پاستیل نشود.
وقتی ژله کاملا حل شد، بستنی را به آن اضافه کنید و هم بزنید.
سعی کنید فقط در حد مخلوط‌شدن بستنی، ترکیب را هم بزنید تا کف روی آن از بین نرود چون می‌خواهیم یک ژله دولایه درست کنیم.
مخلوط را داخل ظرف سرو ریخته و داخل یخچال قرار دهید تا سفت شود.

درست کردن ژله بستنی

ژله بستنی شما بعد از حدود 25 دقیقه آماده است.

طرز تهیه ژله بستنی چند لایه یا ژله رنگین کمان

ژله بستنی، طرز تهیه ژله بستنی، ژله رنگین کمان، ژله چند لایه، ژله ساده

به همان ترتیب بالا، ژله را ابتدا به روش بن‌ماری در آب جوش حل کنید.
ژله حل‌شده را با بستنی وانیلی مخلوط کنید و مخلوط را هم بزنید تا یک‌دست شود.
مایع را به اندازه‌ای که بتوان یک یا چند لایه دیگر ژله روی لایه اول ریخت داخل قالب بریزید.
ظرف ژله را داخل یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد.
وقتی اولین لایه بسته شد، یک بسته ژله با رنگ و طعم متفاوت به همان روش تهیه کنید و روی لایه قبلی بریزید و داخل یخچال قرار دهید.

درست کردن ژله بستنی

باید این کار را به تعداد رنگ‌ها و لایه‌هایی که دوست‌ دارید داشته باشید، تکرار کنید. می‌توانید با استفاده از 7 رنگ ژله مختلف و با کمک‌گرفتن از همین روش، ژله رنگین‌کمانی درست کنید.

توجه کنید؛ هر لایه را فقط تا زمانی‌که ژله بسته شود داخل یخچال نگه دارید زیرا ماندن طولانی مدت ژله در یخچال باعث سفت‌شدن آن شده و لایه‌ها به خوبی به یگدیگر نمی‌چسبند و در انتها از هم جدا می‌شوند.

درست کردن ژله بستنی

طرز تهیه ژله بستنی رولی:

برای تهیه ژله بستنی رولی ابتدا مثل قبل پودر ژله را به روش بن‌ماری حل کنید و بعد به آن بستنی اضافه کرده، هم بزنید و داخل یک ظرف 20*30 بریزید.
ظرف را داخل یخچال قرار دهید و بعد از 30 تا 40 دقیقه خارج کنید.
اطراف ژله را به آرامی و با نوک چاقو از ظرف جدا کنید.
حالا با یک چاقوی تیز، ژله بستنی را به صورت نوارهای 2 سانتی‌متری برش بزنید و رول کنید و یا ابتدا کل ژله را رول کنید و بعد به اندازه 2 سانت، 2 سانت برش بزنید.
رول‌های آماده شده را سریع داخل یخچال قرار دهید تا آب نشوند.

برای درست کردن ژله بستنی می توانید این ویدیو را تماشا کنید.

منابع

hamdore.com

setare.com

 

برچسب‌ها:, ,

Accessibility