27
مه

درمان خون دماغ – ارائه راهکارهایی جدی در درمان خون دماغ

درمان خون دماغ – خون دماغ شدن در بیشتر موارد به علت ضربه و آسیب به بینی صورت می گیرد و چون شبکه عروق بینی در معرض ورود هوای خشک قرار دارد در صورت دستکاری پاره شده و دچار خونریزی می شود.

علت خون دماغ شدن چیست؟ درمان خون دماغ

به طور کلی رگهای خونی که به بینی خونرسانی میکنند، خیلی ظریف هستند، خونریزی بینی یا همان خون دماغ، وقتی اتفاق می‌افتد که به هر دلیلی رگ‌های داخلی بینی چه در پایین تیغه بینی و چه در قسمت‌های بالاتر پاره شود. شایع‌ترین قسمتی که از آن خونریزی بینی آغاز می‌شود پایین بینی و روی دو طرف بینی است که بیشتر به واسطه خشک شدن، دستکاری و پاره شدن رگ به وجود می‌آید.به همین دلیل، علت بیشتر خون دماغ شدن‌ها اغلب به دنبال یک ضربه شدید به بینی است، ولی در برخی موارد دلایل دیگری نیز میتواند علت خون دماغ شدن باشد. برخی دلایل بروز این مسئله عبارتند از:

فین کردن شدید شخص
انگشت داخل بینی کردن و کندن ترشحات خشک شده بینی به وسیله انگشت
بالا رفتن فشار خون (خونریزی پیوسته از بینی اغلب نشانه بالارفتن ناگهانی فشار خون است.)
ضربه به سر و بینی
گرمازدگی و تابیدن آفتاب به سر به ویژه در روزهای گرم و هوای خشک
سرماخوردگی و خشک شدن بینی
وجود تومور در بینی
سخت شدن سرخرگها (وجود بیماری‌هایی نظیر چربی خون، کلسترول بالا و تجمع رسوبات در دیواره سرخرگ‌ها یکی از دلایل خون دماغ شدن در سنین بالا است.)
مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون مانند بعضی انواع آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد روماتیسم
التهاب سینوسها و بیماری سینوزیت
برخی عفونت‌های بینی
آلرژی
كمبود ويتامين‌های K و C و کمبود کلسیم
ارتفاع زیاد
مصرف الکل و مواد مخدر (الکل از انعقاد خون جوگیری کرده و یکی از علتهای خونریزی بینی است)
انحراف تیغه وسط بینی
بوییدن مواد محرک شیمیایی

دلیل خون دماغ شدن کودکان درمان خون دماغ

خون دماغ در کودکان بیشتر به علت خشکی بینی، دستکاری و فین کردن های مکرر بر اثر سرماخوردگی اتفاق می افتد اما در بزرگسالان ممکن است علاوه بر موارد یاد شده بر اثر فشار خون بالا نیز اتفاق افتد.

در صورت خونریزی های مکرر و طولانی از بینی حتما باید به پزشک مراجعه کرد تا علت مورد بررسی قرار گیرد. گاهی بر اثر برخی بیماری های خونی فرد خون دماغ می شود.

خون دماغ شدن
عوامل ایجاد خون دماغ

علت خون دماغ شدن درمان خون دماغ

1- هوای خیلی گرم یا سرد موجب خشکی بینی شده و به خون دماغ شدن فرد منجر می شود .

2- انحراف تیغه وسط بینی، فشار خون بالا، مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و دست کردن داخل بینی همگی از عوامل بروز خونریزی بینی است.

3- گاهی هم در بینی تومور وجود دارد که باعث خونریزی می شود.

4- اشکالات تشریحی مثل اشکالات عروقی مخاط بینی نیز می تواند سبب خون دماغ شود.

5- اگر کسی دچار هر نوع اختلال آناتومیک بینی باشد، مستعد خون دماغ می شود، مثلا در صورت انحراف تیغه بینی، یک طرف بینی بیشتر در معرض هوای خشک قرار می گیرد و مخاطش بسیار خشک می شود.

6- درمان خون دماغ بینی افراد عادی در هوای خشک و با دستکاری ممکن است دچار خونریزی خفیف شود، ولی در کسانی که بیماری زمینه ای و خونی دارند، شدیدتر اتفاق می افتد

7- افزایش فشار خون باعث شکننده تر شدن رگ ها می شود و در اثر تحریک یا یک ضربه کوچک خون دماغ اتفاق می افتد که باید در این حالت به پزشک مراجعه کرد تا فشار خون چک شود چرا که فشار خون بالا می تواند عوارضی چون سکته قلبی را به دنبال داشته باشد.

8- افرادی که از داروهای رقیق کننده خون، آنتی بیوتیک و داروهای ضد رماتیسم استفاده می کنند ممکن است دچار خونریزی بینی شوند

9- افرادی که دچار بیماری های خونی هستند با کمترین تلنگر و ضربه دچار خونریزی بینی می شوند شاید خونریزی اولین علامت باشد و باید به پزشک مراجعه کنند.

درمان خون دماغ شدن در طب سنتی درمان خون دماغ

اولین مرحله درمان خونریزی بینی و بند آمدن خون دماغ، نشاندن بیمار است. سپس محل اتصال قسمتهای استخوانی و غضروفی و درست در لبه برجستگی‌های استخوان بینی را فشار دهید. بعد از چند دقیقه سوراخ بینی در حال خونریزی را با مقداری پنبه یا دستمال کاغذی ببندید.
یکی دیگر از شیوه‌های درمان خون دماغ شدن در طب سنتی، استفاده از گل انبه است، این درمان بسیار موثر بوده، عصاره این گیاه خاصیت بند آوردنده خون دارد.
برگهای تازه گشنیز را آسیاب کنید. سپس یک تا دو قطره از شیره گشنیز آسیاب شده را در سوراخ بینی بچکانید. این امر موجب توقف خونریزی خواهد شد.
از راهکارهای درمان خون دماغ شدن، استفاده از پیاز است. مقداری پیاز رنده شده را با سرکه مخلوط کرده و چند قطره از این مخلوط را در سوراخ بینی بچکانید، از خون دماغ جلوگیری میشود.
یکی از راه‌های توصیه شده در طب سنتی برای درمان خون دماغ شدن، چکاندن 2 الی 3 قطره از ترکیب گلاب 5 واحد + سرکه 2 واحد در سوراخ بینی است.
چنانچه علت خون دماغ شدن به دلیل خشکی بینی باشد، چکاندن اسانس نعنا به بینی از خونریزی‌های مجدد بینی پیشگیری خواهد کرد.
از دیگر راه‌های درمان خون دماغ، استفاده از ضماد تهیه شده با سماق است، به این منظور ضماد آب سماق رابه پیشانی و روی بینی خود بمالید، خونریزی بینی را قطع می کند.
یک تکه پنبه را آغشته به آب لیمو کرده و در سوراخ بینی بگذارید. خون دماغ را برطرف خواهد کرد.
از دیگر راههای خانگی درمان خون دماغ شدن، چکاندن چند قطره آبغوره هنگام خونریزی، در داخل سوراخ بینی است.

راههای درمان خون دماغ

برای درمان خون دماغ ابتدا به سراغ انجام کارهای مهمی می رویم در زمان بروز خون دماغ باید انجام شوند.

کمپرس های سرد باید پشت گردن و همچنین پشت بینی گذارده شود.

پایین آوردن فشار خون

قطع داروهای ضد انعقادی درمان خون دماغ

بیمار باید بنشیند و بالاتنه ی خود را به جلو خم کند و دهان خود را باز نماید او در این حالت می تواند خون را تف کرده و آن را قورت ندهد سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول در آید.

تنها اگر به مدت 5 دقیقه قسمت جلوئی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه ی بینی با انگشت دست بفشاریم بسیاری از خونریزی های بینی مهار می شوند به بیماران گوشزد می شود که پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارند زیرا ممکن است هنگام در آوردن آنها دچار مشکل شوند و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند و اگر سابقه خونریزی شدید یا طولانی وجود دارد یا در حین معاینه بیمار دچار افت فشار خون ارتوستاتیک (کاهش فشار خون

درمان خون دماغ در طب اسلامی

امام باقر علیه السلام در مورد خونریزی بینی درسوره لقمان فرمود :هر دردمندی که خون دماغ شده آیه زیر را بنویسید و به خود ببندد درد و خون ریزی ساکن میگردد .

منها خلقناکم و فیها نعیدکم و منها نخرجکم تاره اخری یومئذ یتبعون الداعی لا عوج له و خشعت الاصوات للرحمن فلاتسمع الا همسا (ک ختوم ج ص 211 ).

امام صادق علیه السلام فرمود :برای بند آوردن خون دماغ ، پودر یا آب میوه سیب خوردنی ، نافع ترین دارو برای درمان است . اگر پیاز رنده شده را با سرکه مخلوط کرده و چند قطره از مخلوط را بر بینی چکانده شود از خون دماغ جلوگیری میشود .

درمان گیاهی خون دماغ درمان خون دماغ

1-برای جلو گیری از خونریزی بینی ، پودر مازو را به اندازه یک گرم با لوله نازکی به داخل بینی فوت می کنند خون بند می آید .

2- ضماد برگ تازه گزنه برای بند آمدن خونریزی بینی مفید است . ( برای کسانیکه سرد مزاج هستند ، در مصرف خوراکی آن باید احتیاط شود و زیاد خوردن آن برای کلیه و روده مضر است و باید آن را با صمغ عربی خورد .)

3- برای بهبود زخم داخل بینی آب انار ترش را بجوشانید تا غلیظ شود. سپس با عسل مخلوط نموده و روی زخم بگذارید.

4- برای جلوگیری از خونریزی بینی چند قطره از جوشانده شکوفه زردآلو را در بینی بچکانید.

5- برای بند آمدن خونریزی بینی، چند قطره از مخلوط آب تره با سرکه را در بینی بچکانید.

6- خاصیت ضد نفخ و ضد قارچ داشته و برای رفع آماس چشم، درمان خونریزی بینی، درمان سیاه سرفه و زخم های دهان بسیار مفید است.

7- خونریزی بینی را برطرف می سازد.

8- ضماد آب سماق به پیشانی و روی بینی ، خونریزی بینی را قطع می کند . ( بانوانی که دارای خونریزی زیاد رحم باشند مقداری سماق را روی کباب چنجه پاشیده و میل نمایند خونریزی قطع میشود )

9- به بینی کشیدن 5گرم گرد سی سنبر رافع خونریزی بینی است .( اسراف در خوردن آن مضر است مخصوصا” گرم مزاج ها بایستی آنرا با کتیرا بخورند .)

درمان خون دماغ
تاثیر گیاهان در بند آوردن خون دماغ درمان خون دماغ

10 – مصرف سیر و دارچین در جلوگیری و بند اوردن خون دماغ موثرند.

11- برای درمان خون دماغ زیره سبز را کوبیده و با سرکه مخلوط کنید و در بینی بچکانید.

12- یک تکه پنبه را آغشته به آب لیمو کرده و در سوراخ بینی بگذارید. خون دماغ را برطرف خواهد کرد.

13- خون ریزی های شدید بینی و همچنین دوران قاعدگی و زخم را متوقف می کند.

14- اگر چند قطره از آبغوره را هنگام خونریزی بینی به درون بینی بچکانید، خونریزی را بند می آورد.

15- نعناع خونریزی بینی را درمان می کند

توصیه های پزشکی موردنیاز در هنگام خون دماغ درمان خون دماغ

خونریزی‌های خفیف بینی اصولا به درمانهای خانگی و ساده پاسخ داده، و به سرعت خون دماغ متوقف میشود. در صورتیکه، خونریزی بینی بیشتر از 20 دقیقه طول کشید و یا شدت آن زیاد بود، مراجعه به پزشک و بیمارستان ضروری بوده و باید درمانهای کاملتری برای شخص بیمار صورت گیرد. در برخی مواقع اختلال‌های انعقادی مثل هموفیلی، لوسمی (سرطان خون)، کمبود پلاکت خون، فشارخون بالا و در بچه‌ها بیماری‌های تنفسی ویروسی یا بیماری‌های زمینه‌ای میتواند علت خون دماغ شدن باشد، که نیاز است به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد.

گاهی خونریزی بینی آنقدر شدید است که برای به‌وجود نیامدن مشکل جدی برای بیمار و حتی به خطر نیفتادن جان او جراحی لازم است که امروزه با آندوسکوپی انجام می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر درمان خون دماغ این ویدیو را تماشا کنید.

منابع

http://setare.com

namnak.com

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility