26
مه

درمان یبوست در بارداری – علل بروز یبوست بارداری چیست؟

درمان یبوست در بارداری علل بروز یبوست بارداری چیست؟زنان غالبا در طول بارداری به یبوست مبتلا می‌شوند. با این حال، بیشتر زنان به خاطر خجالت و دلایل دیگر دوست ندارند در مورد این مشکل صحبت بکنند. بیایید نگاهی داشته باشیم به برخی از علل یبوست بارداری

درمان یبوست در بارداری
۱. کم‌تر خوردن و کم‌تر نوشیدن:

درمان یبوست در بارداری اگر شما یکی از آن زنانی هستید که از تهوع شدید در اوایل حاملگی خود رنج می‌برند، ممکن است در خوردن و نوشیدن دچار مشکل شوید. در صورت بروز این اختلال، هر گونه از دست دادن مواد مغذی باعث سفتی روده می‌شود. اگر بیش از حد معمول استفراغ می‌کنید، شاید بهتر باشد برخی از خوراکی‌هایی را مصرف کنید فرآیند گوارش را آسان می‌کنند و به این ترتیب مدفوع را نرم می‌کنند.

درمان یبوست در بارداری

۲. تغییرات هورمونی:

درمان یبوست در بارداری وقتی باردار شدید، بدن شما دچار تغییرات هورمونی مختلف می‌شود. برخی از این تغییرات ممکن است سبب شل شدن بعضی از این عضلات شوند، و گاهی اوقات عضلاتی را شل می‌کنند که مسئول فشردن مواد غذایی در دستگاه گوارش هستند. این شل شدن عضلات می‌تواند منجر به یبوست شود، به ویژه اگر شما فیبر مصرف نکنید یا در رژیم غذایی خود به اندازه‌ی کافی آب ننوشید.

درمان یبوست در بارداری یکی دیگر از دلایل یبوست بارداری، افزایش هورمون پروژسترون است. پروژسترون تمام ماهیچه‌های صاف از جمله دستگاه گوارش را در بدن شل می‌کند. این امر تضمین می‌کند که غذا به آرامی از روده و دستگاه گوارش عبور می‌کند.

1. ورزش کردن منظم مادر برای جلوگیری از یبوست در بارداری :
از آن جایی که زنان باردار اغلب تمایلی به ورزش کردن ندارند، به همین علت این نوع فعالیت ها را نادیده می گیرند که این طرز تفکر ممکن است علت شایع بروز مشکل یبوست در بارداری تعداد قابل توجهی از زنان حامله باشد. همانطور که می دانید ورزش کردن به عنوان یک عامل مهم و شناخته شده در تحریک روده های انسان به حساب می آید. به همین دلیل، زنان بارداری باید برای حفظ سلامت وضعیت دستگاه گوارش خود سعی کنند تا ورزش های سبکی را انجام داده و یا حداقل در طول روز، مسافتی را پیاده روی نمایند.

درمان یبوست در بارداری برای ورزش کردن در دوران بارداری، عاقلانه ترین کار این است که از راهنمایی ها و تجربیات یک مربی باسابقه کمک بگیرید. به همین علت، ثبت نام کردن در کلاس های ورزش دوران بارداری یک راه خوب برای فعال نگه داشتن روده ها و سالم ماندن بدن زنان باردار محسوب می شود. در نتیجه، همین تحرک و فعالیت روزانه می تواند از بروز مشکل یبوست در بارداری جلوگیری کند. اگر برای شما به عنوان یک خانم باردار مقدور نیست که در این کلاس های ورزش دوران بارداری شرکت کنید، می توانید یک نقطه از خانه خود را برای انجام حرکات ورزشی بارداری اختصاص دهید و یا در طول روز فقط یک پیاده روی کوتاه در پارک و یا حتی محیط نزدیک خانه خود داشته باشید.

2. رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از یبوست در بارداری:
درمان یبوست در بارداری همانطور که می دانید رژیم غذایی که یک فرد در طول روز استفاده می کند، مهم ترین نقش را در تعیین سلامت دستگاه گوارش او ایفا می کند. در دوران بارداری نیز زن حامله باید مطمئن شود که رژیم غذایی روزانه او سلامت خود بدن و فرزند متولد نشده او را تضمین نموده و قادر خواهد بود تا با مشکل یبوست به وجود آمده در بدنش در این دوره حساس مبارزه کند.
درمان یبوست در بارداری به عنوان یک خانم باردار جوان و کم تجربه به یاد داشته باشید که به دو دلیل عمده، مصرف میوه ها و سبزیجات تازه و خام بهترین مواد غذایی برای مقابله با مشکل یبوست در بارداری یک زن محسوب می شوند. دلیل اول این که سبزیجات و میوه های تازه منبع خوبی از فیبر بوده و به دفع راحت مدفوع کمک می کنند. در نتیجه، مصرف منظم سبزیجات و میوه های تازه می تواند یبوست به وجود آمده در بدن فرد باردار را از بین ببرد. دلیل دوم این است که اگر سبزیجات و میوه ها پخته نشوند (اما همیشه قبل از خورده شدن باید آن ها را با آب بشویید!)، مصرف آنها می تواند دوز خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی را برای رفع نیاز مادر و جنین درون رحم او به بدن زن حامله برساند! در ادامه این مقاله، چند نوع از مواد غذایی که شما به عنوان یک زن حامله می توانید با افزودن به رژیم غذایی روزانه خود، مطمئن شوید که اجابت مزاجتان به صورت طبیعی صورت می گیرد، بیان شده است.

درمان یبوست در بارداری مواد غذایی کمک کنده به درمان یبوست در بارداری:
• میوه های خام مانند موز، انگور فرنگی سیاه، نارنگی، گریپ فروت و پرتقال.
• میوه های خشک مثل برگه زردآلو و آلو.
• سبزیجات فیبردار مانند هویج، کلم، اسفناج، شاهی، کرفس و کنگر فرنگی.
• غلات سبوس دار کامل مانند حبوبات، لوبیا و عدس.

3. نوشیدن مقدار زیادی آب برای درمان یبوست در بارداری:
درمان یبوست در بارداری همانطور که می دانید هیدراته نگه داشتن بدن انسان می تواند راه حل دیگری برای رفع مشکل یبوست در بارداری باشد. در واقع، تعداد قابل توجهی از زنان بارداری که از مشکل یبوست در بدن خود رنج می برند، به احتمال زیاد آب و مایعات دیگر را در این دوران حساس از زندگی خود، به مقدار ناکافی استفاده می کنند!
منطق حکم می کند از آن جایی که در بدن زنان حامله، فشار وارده بر مثانه به دلیل بزرگ شدن رحم آن ها با پیشرفت دوران بارداری افزایش می یابد، به همین علت این افراد به خاطر درد معده و کم شدن فضای آن تمایل زیادی به مصرف مایعات و مواد غذایی ندارند. در نتیجه، بدن این اشخاص در گذر زمان با کمبود آب و مایعات دیگر مواجه شده و سبب بروز مشکل یبوست در بارداری این افراد می شود. در واقع، عدم وجود مایعات به اندازه کافی، باعث سفت شدن مدفوع در بدن زنان باردار گردیده و اجابت مزاج آن ها را با مشکل مواجه خواهد نمود. بنابراین، زنان باردار مخصوصا اگر در فصل های گرم حامله شده اند، باید اطمینان حاصل کنند که مقدار آب مصرفی آن ها در طول روز به اندازه کافی بوده است.

داروهای گیاهی برای از بین بردن مشکل یبوست در بارداری:
جدای از موضوعات گفته شده، داروهای طبیعی و گیاهی زیادی وجود دارند که تصور می شود مصرف آن ها برای مقابله با مشکل یبوست در زنان باردار بسیار مفید باشد. اما، شما حتما باید قبل از مصرف این گیاهان دارویی، برای اطمینان بیشتر با دکتر متخصص زنان و زایمان خود مشورت کرده و از نظریات او در این مورد استفاده کنید!

ماست کمک کننده به زنان باردار برای مقابله با یبوست در بارداری:

درمان یبوست در بارداری به دلیل این که ماست غنی از باکتری های پروبیوتیک است، باعث تحریک روده ها و هضم راحت غذا در بدن انسان شده و از بروز تمام بیماری های گوارشی در بدن افراد، به ویژه زنان باردار جلوگیری خواهد نمود.
بدون شک، باردارشدن یک زن باعث بروز تغییرات جسمی و عاطفی زیادی در بدن او خواهد شد. این عوامل دست به دست هم داده و باعث می شود تا بدن این افراد قوی تر از قبل شود. همچنین، اراده این افراد با گذشت زمان مصمم تر شده و اعتماد به نفس آنها هم بالا خواهد رفت. پس، امیدواریم آشنایی شما به عنوان یک مادر باردار با این نکات مهم، به شما کمک کند تا مشکل یبوست را در کل دوران بارداری خود از بین ببرید. در نهایت، به خاطر داشته باشید که سلامتی کتمل در دوران باردار به شما اجازه خواهد داد تا از این فاز زیبای زندگی خود لذت ببرید.

پوسته گیاه اسفرزه درمان یبوست در بارداری:
این گیاه دارویی در اکثر عطاری ها و داروخانه ها موجود بوده و به خاطر وجود موسیلاژ در ترکیبات آن، باعث می شود تا مدفوع فرد باردار نرم شده و دفع آن به آسانی صورت گیرد.

رژیم غذایی:

درمان یبوست در بارداری باید یادتان باشد که پاستا، کیک و نان سفید و دیگر محصولات آرد سفید از آرد تصفیه‌شده تهیه می‌شوند و دیگر به اندازه‌ی آرد کامل فیبر ندارند. این امر سبب حرکت آهسته‌ی غذا در دستگاه گوارش و اغلب منجر به بروز یبوست می‌شود. این غذاها معمولا مایعات را جذب می‌کنند و ماده‌ای گچ‌مانند را شکل می‌دهند. این ماده‌ی گچ‌مانند می‌تواند یبوست شما را بدتر کند.
مکمل‌های آهن:

اگرچه توصیه می‌شود مکمل آهن را در طول بارداری مصرف کنید، اما آهن اصلا به راحتی قابل هضم نیست. آهن معمولا به روده چسبیده و تنها بخش کوچکی از آن وارد خون می‌شود. این آهن باقی‌مانده با دیگر مواد غذایی هضم‌نشده ترکیب می‌شود و به روده می‌چسبد. اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید که حاوی مقدار زیادی از منابع طبیعی آهن باشد، نباید مکمل‌های آهن را مصرف کنید. رژیم غذایی خود را تنظیم کنید تا بتوانید مصرف مکمل‌های آهن را متوقف کنید، به ویژه اگر برنامه‌ی غذایی کم فیبر و کم آب دارید.
درمان‌های خانگی برای رفع مشکل یبوست بارداری:

ممکن است وسوسه شوید داروهای رفع یبوستی را امتحان کنید که نیازی به نسخه‌ی پزشک ندارند، اما در نظر داشته باشید که آنها دارای سطح بالایی از آسپارتام هستند که می‌تواند برای زنان باردار خطرناک باشد. پس چگونه باید یبوست را درمان کنید؟ خوب، در ادامه درمان‌های خانگی زیر را برای رفع مشکل برای یبوست در دوران بارداری می‌بینید:
۱. لیمو:

درمان یبوست در بارداری اضافه کردن آب یک لیمو به یک لیوان آب گرم باعث تحریک ذائقه و حس بویایی شما می‌شود و همچنین به عنوان یک کاتالیزور عالی برای سیستم گوارش عمل می‌کند به این ترتیب که سموم و مواد هضم‌نشده را از روده‌ی بزرگ خارج می‌کند. شما می‌توانید کمی کنستانتره‌ی آب لیمو بخورید. با این حال، اضافه کردن کمی آب شدت عطر و طعم لیمو را کاهش می‌دهد و کمک می‌کند که مایعات بیش تری به روده‌ی شما اضافه شود. معروف است که ترکیب آب گرم و لیمو سبب پریتالسی (حرکت لوله‌ی گوارش) یا انقباضات روده‌ای می‌شود که به دفع مدفوع کمک می‌کنند.
۲. آب:

درمان یبوست در بارداری بهترین راه برای نرم کردن چیزی این است که به آن آب اضافه کنید، این‌طور نیست؟ خوب، در مورد مدفوع سفت هم این قضیه دقیقا صدق می‌کند. نوشیدن حدود ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز به شما کمک می‌کند آب مورد نیاز را در سیستم بدن‌تان دریافت کنید و به این ترتیب مشکل یبوست را از خودتان دور نگه دارید. مصرف مقدار مناسب مایعات نه تنها مدفوع سفت را نرم می‌کند، بلکه همچنین باعث می‌شود که مواد غذایی راحت‌تر از طریق دستگاه گوارش حرکت کنند.

مطلب مرتبط : ۱۴ بهترین خوراکی طبیعی برای درمان انگل روده
۳. پرتقال:

پرتقال غنی از فیبرهای غذایی و ویتامین C است. یکی از دلایل اصلی یبوست فقدان فیبر غذایی است. بنابراین، پرتقال یکی از بهترین داروها برای درمان یبوست است. هر روز مصرف فیبر را به مقدار کمی افزایش دهید تا به ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر در روز برسید. شما همچنین می‌توانید سایر میوه‌های خانواده‌ی مرکبات مانند گریپ فروت و نارنگی را بخورید.
۴. آب آلو:

درمان یبوست در بارداری آیا در فکر این هستید که چه‌طور یبوست را در دوران بارداری از بین ببرید؟ آب آلو به عنوان یک درمان مؤثر برای یبوست به طور گسترده‌ای مورد تحسین قرار گرفته‌است. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که ۴ تا ۶ بار در روز آب آلو بنوشید تا یبوست را کاهش دهید و مدفوع را نرم کنید. اگر طعم آب آلوی تنها برای شما خیلی قوی است، آن را با کمی آب رقیق کنید و یک تکه لیمو به آن اضافه کنید.
۵. بارهنگ کتانی یا اسپرزه

بارهنگ کتانی یا اسپرزه یکی از بهترین داروهای شناخته شده برای یبوست در هند در نظر گرفته می‌شود، و ملینی است که به مدفوع حجم می‌دهد. اسپرزه حاوی موادی است که مایع را جذب می‌کنند و موسیلاژی تولید می‌شود که حجم مدفوع را زیاد می‌کند. با این حال، اگر شما این روش درمانی را انتخاب کنید، باید هر روز ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. اگر مشکلات قلبی دارید یا مستعد فشار خون بالا هستید، بارهنگ کتانی یا اسپرزه برای شما خوب نیست. به عنوان یک زن باردار، این درمان را تنها به توصیه‌ی پزشک استفاده کنید.

مطلب مرتبط : ۱۵ درمان خانگی اسهال
۶. تخم کتان

تخم کتان یکی دیگر از داروهای محبوب برای رفع مشکل یبوست بارداری است. این دانه‌های کوچک سرشار از فیبر غذایی هستند که کمک می‌کند فیبر مورد نیاز بدن‌تان را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید. تخم کتان همچنین مقدار زیادی امگا ۳ دارد. هرچند همان‌طور که در مورد سایر داروهای خانگی صادق است، شما باید به ازای هر قاشق از تخم کتان ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز بنوشید. از روغن کتان نیز می‌توانید استفاده کنید.
۷. ماساژ:

یبوست در هفته‌های اولیه‌ی بارداری طبیعی است و ما معمولا آن را نادیده می‌گیریم. با این حال، خیلی زود ممکن است به یک مشکل جدی تبدیل شود، بنابراین باید آن را تحت کنترل دربیاورید. یکی از داروهای موثر برای یبوست بارداری، ماساژ دادن معده است. به یاد داشته باشید این کار را به آرامی انجام دهید. از انگشتان‌تان برای ماساژ شکم خود در جهت عقربه‌های ساعت استفاده کنید. اگر شما در معرض خطر زایمان زودرس هستید یا جفت در قسمت پایین رحم است، از این درمان پرهیز کنید.
۸. شل کردن کف لگن:

درمان یبوست در بارداری هر زمان که می‌خواهید دفع مدفوع داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که تنها هستید. عمیق نفس بکشید: اجازه بدهید عضلات در کف لگن شل شوند. گاهی اوقات حتی می‌توانید بایستید تا مدفون از بدن‌تان خارج شود، یا می‌توانید یک زانو را خم کنید و آن را روی لبه‌ی کاسه‌ی توالت فرنگی بگذارید. این حالت بالا بودن یک پا، باعث شل شدن عضلات کف لگن می‌شود و به این ترتیب به رفع یبوست کمک می‌کند.
۹. رفلکسولوژی (بازتاب‌درمانی):

بازتاب‌درمانی یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای بسیاری از بیماری‌ها است. این تکنیک سیستم منحصر به فرد فشار دادن نقاط منحصر به فرد را در اندام به کار می‌برد. بازتاب‌درمانی یک روش کاملا بدون خطر است برای کاهش یبوست در زنان باردار زیرا کاملا طبیعی است. شما می‌توانید از شوهر یا یکی از اعضای خانواده‌تان بخواهید که قسمت سینه‌ی کف پاهای‌تان را برای ریلکس شدن و تسهیل فرآیند گوارش ماساژ بدهند.

اگر در خانه تنها هستید، می‌توانید از مناطق رفلکسولوژی کف دست برای کاهش یبوست استفاده کنید. لبه‌ی کف دست را به طرف انگشتان ماساژ بدهید. به یاد داشته باشید که کف دست خود را در جهت عقربه‌های ساعت ماساژ دهید. شما همچنین می‌توانید زیر هر پای‌تان یک بطری بگذارید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که بطری را در هنگام کتاب خواندن یا تماشای تلویزیون به جلو و عقب بر روی زمین غلت بدهید.
۱۰. آروماتراپی:

حمام آروماتراپی برای کاهش یبوست مفید است. معمولا، استنشاق بوی برخی از روغن‌های خاص می‌تواند به یبوست کمک کند. شما خودتان می‌توانید حمام آروماتراپی را برای کاهش یبوست آماده کنید. ۴ تا ۵ قطره روغن لیمو، گریپ فروت، نارنگی، یا پرتقال شیرین را با روغن حاملی مثل روغن زیتون یا بادام مخلوط کنید و ترکیب حاصل را در آب داخل وان بریزید. این درمان بهترین راه‌حل است اگر به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب داخل وان قرار بگیرید. این روش درمانی بر اساس اصل تحریک مرکز فعالیت در مغز برای القاء خروج مدفوع عمل می‌کند.
۱۱. سبزیجات:

گرچه ما قبلا در مورد برخی از سبزیجات که به رفع مشکل یبوست کمک می‌کنند، صحبت کردیم اما سبزیجات دیگری از قبیل آب‌تره (شاهی آبی)، کلم، آرتیشو، کرفس و اسفناج نیز وجود دارد به به رفع یبوست کمک می‌کنند. مراقب مقدار اسفناجی که مصرف می‌کنید، باشید. اگر شما زیاد آب نمی‌خورید، اسفناج احتمالا بهترین گزینه برای شما نیست زیرا حاوی آهن است که و می‌تواند سبب بروز یبوست شود.
۱۲. غلات کامل:

بسیاری از غذاها به کاهش یبوست کمک می‌کنند، مدفوع را نرم تر می‌کنند، به عنوان ملین طبیعی عمل می‌کنند و با فیبر غذایی یا از طریق سایر فرآیندهای شیمیایی و بیولوژیکی مواد زائد را از سیستم گوارش خارج می‌کنند. غلات سبوس‌دار اغلب سبب افزایش مقدار فیبر داخل بدن و نرم شدن مدفوع می‌شوند، و به این ترتیب یبوست را کاهش می‌دهند.
۱۳. طب فشاری:

این سیستم درمانی متعلق به چین باستان در مواجهه با یبوست موثر بوده‌است. متخصصین این روش درمانی، معمولا معتقدند که یبوست معمولا توسط انسداد انرژی یا چی ایجاد می‌شود. برای رفع انسداد چی، باید نقطه‌ی فشاری را در مرکز شکم پیدا کنید که حدودا ۵ سانتی‌متر زیر ناف قرار دارد. به آرامی این نقطه را فشار داده و فشار را به‌تدریج افزایش دهید. این کار را حدودا ۲۵ تا ۳۰ بار در روز انجام دهید، در مراحل بعدی بارداری خود دست از انجام این روش درمانی بردارید. اگر نگران رخ دادن زایمان زودرس هستید، این نقطه را ۲۰ تا ۳۰ بار فشار دهید و چندین بار در روز تکرار کنید.
۱۴. هومئوپاتی:

هومئوپاتی یا همسان‌درمانی تکنیک‌های جایگزین فراوانی را برای بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات فراهم می‌کند. این روش همچنین می‌تواند به رفع یبوست بارداری کمک کند و برخی از تکنیک‌های آن کاملا موثر بوده‌اند. آلومینیا، بایرونیا، گرافیتس، لیکوپودیوم، نوکس وومیکا و سیلیکا بعضی از داروهای محبوب هومئوپاتی هستند که معمولا پزشکان تجویز می‌کنند.

گرچه بیش‌تر متخصصین طب آلوپاتیک به درمان‌های هومئوپاتی اعتمادی ندارند، اما اگر شما به دنبال یک سیستم درمانی بدون عوارض جانبی هستید، هومئوپاتی کاملا بدون خطر است. با این حال، مطمئن شوید که فردی که داروهای شما را تجویز می‌کند، یک متخصص رسمی هومئوپاتی است.
۱۵. ملین‌ها:

ملین‌ها معمولا دو نوع هستند: نوعی که حجم مدفوع را زیاد می‌کنند و نوعی که انقباضات روده‌ای ایجاد می‌کنند. داروهای ملینی که معمولا حجم مدفوع را افزایش می‌دهند، این کار را با افزایش میزان آب در مدفوع انجام می‌دهند. با این حال، استفاده از داروهای محرک حرکات روده ریسک بروز گرفتگی در روده را همراه خود دارند و همین می‌تواند به برخی از اختلالات بغرنج منجر شود. به یاد داشته باشید که استفاده نامناسب از ملین‌های مضر می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند که برای از بین بردن آنها باید به مدت طولانی تحت درمان قرار بگیرید.

این داروها باید به طور موثر و کارآمد مورد استفاده قرار بگیرند. ملین‌ها معمولا به شما کمک می‌کنند تا یبوست مزمن و حاد را از بین ببرید. مصرف همیشگی داروهای مسهل می‌تواند به تنبل شدن روده و پیچ خوردن آن منجر شود. بنابراین، قبل از تصمیم‌گیری در مورد مصرف ملین‌ها، همیشه با پزشک مشورت کنید. اگر باردار هستید حتما با پزشک خود در مورد بهترین داروهای ملین برای خودتان صحبت کنید.

این درمان‌های طبیعی می‌توانند به شما کمک کنند از اثرات تحریک‌کننده و ناراحت‌کننده‌ی یبوست رهایی بیابید. اگر یبوست بارداری به هیچ یک از این درمان‌های خانگی یا حتی تکنیک‌های جایگزین واکنش نشان ندهد، بهتر است با پزشک‌تان یا حتی یک متخصص درمانی جایگزین مانند متخصص استخوان‌درمانی یا کایروپراکتیک مشورت کنید. متخصصین کایروپراکتیک معمولا معتقدند که عدم بهبودی آسیبی که قبلا به فرد وارد شده ممکن است منجر به بروز تنش و استرس در قسمت‌های ضعیف بدن، از جمله روده و معده شود.

اگر چه این یکی از بهترین روش‌ها برای رفع یبوست بارداری مزمن است، اما شما باید از رابطه‌ی جنسی مقعدی در دوران بارداری خودداری کنید، زیرا این امر می‌تواند منجر به مشکلات بسیاری مانند عفونت واژن یا حتی سوراخ شدن روده شود.
چگونه از بروز یبوست بارداری جلوگیری کنیم؟

چگونه از بروز یبوست بارداری پیشگیری کنیم؟ خوب، اکنون می‌دانیم که تغییرات هورمونی تقریبا همیشه در طول بارداری منجر به یبوست می‌شود، اما روش‌های خاصی برای کاهش یبوستی که ناشی از علل دیگر هستند، وجود دارد. نکات ساده‌ای مانند نکات زیر را دنبال کنید:

– نوشیدن مقدار زیادی آب؛ مطمئن شوید که تشنه نیستید زیرا این امر ممکن است منجر به سفت شدن مدفوع و حتی یبوست شود.

– مقدار زیادی فیبر مصرف کنید. هیچ جایگزینی برای مقدار توصیه شده‌ی فیبر غذایی که باید در رژیم غذایی‌تان باشد، وجود ندارد.

– از خوردن هله هوله پرهیز کنید. اگر چه در هنگام بارداری وسوسه می‌شوید که یک کاسه‌ی بزرگ بستنی یا یک چیزبرگر پر و پیمان بخورید، اما معمولا این خوراکی‌ها حاوی مواد نگهدارنده‌ای هستند که نه تنها برای روده ضرر دارند، بلکه برای شکم نیز مضرند.

موارد بالا بعضی از تکنیک‌های پیشگیری هستند که می‌توانید انجام بدهید تا مطمئن شوید که به دلیل سهل‌انگاری یا زیاده‌روی به یبوست مبتلا نمی‌شوید. به یاد داشته باشید که یبوست بارداری تقریبا اجتناب‌ناپذیر است.

برای اطلاعات درمان یبوست در بارداری این ویدیو را تماشا کنید.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility