درمان سینوزیت – اموزش روش های درمان سینوزیت

درمان سینوزیت – سینوس یک فضای خالی در بدن است. انواع مختلفی از سینوس وجود دارد، اما سینوزیت بر سینوس های پارانازال، فضاهای پشت صورت که به حفره بینی ختم می شود، تاثیر می گذارد. سینوس های پارانازال همانند غضروف غشای مخاطی همانند بینی عمل می کنند. آنها ترشح لایه ای به نام مخاط تولید می کنند. این مخاط کانال بینی را مرطوب نگه می دارد و تکه های ذرات خاک و میکروب ها را گیر می اندازد.

درمان سینوزیت – سینوزیت زمانی رخ می دهد که مخاط ایجاد می شود و سینوس ها ملتهب می شوند. پزشکان اغلب به سینوزیت به عنوان رینوسینولیت اشاره می کنند، زیرا التهاب سینوس ها تقریبا همیشه با التهاب بینی شناخته شده به عنوان رینیت رخ می دهد.
حقایقی در مورد سینوزیت

در اینجا برخی از نکات کلیدی در مورد سینوزیت وجود دارد.

درمان سینوزیت افراد دارای چهار جفت سینوس هستند (فضاهای خالی پشت استخوان صورت).
آلرژی، باکتری یا ویروس می تواند باعث التهاب سینوس ها یا سینوزیت شود.
معمولا سینوزیت بدون درمان برطرف می شود، اما گاهی اوقات مراقبت های پزشکی مورد نیاز است.
سینوزیت مزمن بیش از 12 هفته طول می کشد.

درمان قطعی سینوزیت

درمان سینوزیت من 30 سالمه و 4 سال بود که سینوزیت داشتم همه راهها رو امتحان کردم از انواع آنتی بیوتیکها گرفته تا انواع داروهای گیاهی. هیچ نتیجه ای در این 4 سال نگرفتم سینوزیتم به شدتی بود که حتی نسیم معمولی در تابستان هم به پیشونیم می خورد سرم درد می گرفت ، نمی تونستم آب خنک بخورم ، یا دوش آب سرد بگیرم . تو ماشین همیشه شیشه ها بالا بود چون مبادا به سرم باد بخوره واقعا کلافه شده بودم ولی تنها روشی که تونست سینوزیت من رو 100% بهبود بده روش زیر بود . با نوشتن این تجربه خواستم کمکی کرده باشم به کسانیکه از بیماری دردناک رنج می برند . امیدوارم شما هم از این روش نتیجه بگیرید .فقط سعی کنید این روش رو به مدت ۷ روز بدون وقفه انجام بدید تا نتیجه لازم رو بگیرید . ضمنا اگه بعد از چند سال احساس کردید تو سرما پیشونیتون درد میگیره فقط کافیه یک یا دو بار این روش رو تکرار کنید که سردردتون از بین بره .

درمان سینوزیت نکته : شاید شما در 3 یا 4 روز اول استفاده از این روش احساس کنید که کاملا خوب شدید ولی برای درمان کامل و خارج کردن تمام عفونتها ، شما باید ۷ روز از این روش رو استفاده کنید .

درمان سینوزیت حاد و زیر حاد

درمان سینوزیت اکثر موارد حاد بدون درمان برطرف خواهند شد. با این حال، سینوزیت می تواند ناراحت کننده باشد، بنابراین مردم اغلب از داروهای خانگی و داروهای بدون نسخه برای تسکین علائم استفاده می کنند. این داروها می تواند درد را کاهش دهد و سینوس ها را از بین ببرد تا درمان مناسب انجام شود:

شستن بینی: همچنین به عنوان شستن سینوسی شناخته شده است، این روش خانگی شامل شستشو و پاکسازی کانال های بینی با آب نمک یا محلول نمکین است.
کمپرس گرم: استفاده از کمپرس گرم بر روی مناطق آسیب دیده صورت می تواند تورم و ناراحتی را کاهش دهد.
سم زدایی: این سم زدایی می تواند علائم درد و تب را کاهش دهد.
استنشاق بخار: استنشاق هوای گرم و مرطوب باعث کاهش گرفتگی بینی می شود. در منزل بخار یک کاسه آب گرم با چند قطره روغن اسطوخودس به کاهش انسداد سینوس کمک می کند. روغنهای ضروری نباید مستقیما اعمال شوند و یا قورت داده شوند.
درمان سینوزیت قرص ها و اسپری ضد گرفتگی: این قرص ها تورم را کاهش می دهد و اجازه می دهد سینوسها تخلیه شوند. بیماران نباید بیش از 3 روز از اسپری استفاده کنند.
جلوگیری از کم آبی بدن و استراحت: به طور منظم مایعات بنوشید و استراحت کنید.

درمان سینوزیت یک پزشک یا داروساز می تواند درمورد این گزینه ها و نحوه استفاده از آنها شما را راهنمایی کند. در موارد زیر، فرد باید به پزشک مراجعه کند:

علائم بیش از 7 تا 10 روز ادامه داشته باشد.
تب بالاتر از 101.5 درجه فارنهایت یا حدود 38.6 درجه سلسیوس باشد.
سردرد (برای رفع سر درد چه باید کرد؟)خیلی زیاد داشته باشید به طوری که با داروهای بدون نسخه برطرف نشود.
اختلالات بینایی رخ دهد یا تورم در اطراف چشم دیده شود.
علائم بعد از مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک ادامه داشته باشد.

درمان سینوزیت اگر سینوزیت علت باکتریایی داشته باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. اگر علائم پس از پایان دوره درمان از بین نرود، فرد باید دوباره به پزشک مراجعه کند.

2- درمان سینوزیت مزمن

سینوزیت مزمن ذاتا باکتریایی نیست، بنابراین بعید است که آنتی بیوتیک ها علائم را حل کنند. عفونت قارچی می تواند با داروهای ضد قارچی درمان شود. اسپری های کورتیکواسترویید می توانند در موارد مکرر کمک کنند، اما نیاز به نسخه و نظارت پزشک دارند. در سینوزیت آلرژیک، درمان آلرژی (آلرژی | علائم، علت و درمان آلرژی ) با تزریق یا کاهش و اجتناب از قرار گرفتن در معرض آلرژن ها مانند گرد حیوانات یا گرد می تواند باعث بروز سینوزیت مزمن شود.
عمل جراحي سینوزیت

درمان سینوزیت مسائل مربوط به ساخت و ساز، مانند جداره متخلخل، ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. جراحی ممکن است در صورت وجود پولیپ، یا سینوزیت توصیه شود. عمل جراحی آندوسکوپی سینوسی روش اصلی مورد استفاده برای درمان است، اما در صورتی که سایر قسمت های بینی تحت تاثیر قرار بگیرند جراحی های دیگر استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر جداره متخلخل باعث ایجاد عفونت های مکرر شود، برای اصلاح این استخوان و غضروف از سپتوم پلاستی استفاده می شود.

برای جلوگیری از بازگشت سینوزیت، ممکن است عمل جراحی مورد نیاز باشد.
جراحی همیشه باید آخرین راه حل برای سینوزیت در کودکان باشد.
بیمه ممکن است بیماران را مستلزم ارائه شواهدی برای اطمینان از عمل جراحی سینوزیت کند. زیرا برای عمل جراحی زیبایی، برای بهبود ظاهر بینی بیمه هزینه ای متقبل نمی شود.

درمان سینوزیت روش درمان :

1- یک قاشق مربا خوری عسل رو با دو قاشق مربا خوری آب مخلوط کنید و در حالت دراز کش دو قطره مخلوط آب عسل رو در هر سوراخ بینی بریزید این کار رو می تونید با قطره چکان انجام بدید . اینکار با یه مقدار سوزش همراه ولی سعی کنید تحمل کنید . 10 ثانیه به صورت دراز کش و 10 ثانیه به صورت سجده . چرک و عفونت در مخاط بینی و پشت حلق شما جمع میشه و باید سعی کنید حسابی مخاط بینی و پشت حلق خودتون رو تخلیه کنید . این ریزش چرک از راه بینی و پشت حلق تا چند دقیقه ادامه داره و شما سعی کنید به محض احساس چرک آن را تخلیه کنید .

2- قبل از انجام روش اول شما باید تمامی وسائل بخورتون آماده باشه تا بعد از 3 دقیقه از اتمام آب و عسل به سرعت سراغ بخور گل بابونه برید این سرعت عمل به خاطر اینکه سینوسها توسط آب و عسل حسابی تحریک شدن و این بخور گل بابونه می تونه باعث بیرون ریختن چرک و عفونت بشه ( گل بابونه زیادی رو داخل دستگاه بخور یا کتری آب می ریزید و به مدت 10 دقیقه بخور با دم و بازدم شدید انجام میدید . در بین بخور هر وقت چرک و عفونت در مخاط بینی زیاد شد آن رو با فین کردن خالی و دوباره بخور رو ادامه می دید ) . بعد از 10 دقیقه بخور یک حوله دور سر و پیشونیتون بکشید و یکبار دیگه چند قطره آب و عسل داخل بینی بندازید و بعد از یک دقیقه دراز کشیدن دوباره به بخور دادن ادامه بدید . اینکار به این دلیله که سینوسها به دلیل بخور دادن حسابی آماده شدن و کوچکترین تحریک می تونه باعث تخلیه شدید عفونتها از سینوسها بشه . تو مرحله بخور هر چقدر چرک و عفونت بیشتری بیرون بریزه درمان شما با موفقیت بیشتری در حال انجامه .

3- بعد از گذشت 5 دقیقه از استفاده کردن بخور گل بابونه نوبت مهمترین قسمت کار میرسه . اکنون مخاط بینی شما حسابی تمیز شده و دسترسی و نفوذ بهتری روی باقیمانده عفونت در داخل سینوسهای شما وجود داره . تو این مرحله شما باید عنبر نصا را که همون (پهن الاغ ماده) و اسم انگلیسی اون (Donkey Stool) هست رو از عطاری خریداری کنید و قسمتی از اون رو تو اسپند دود کن بزارید و روی اجاق گاز با شعله کم قرار بدید و صورتتون رو در مسیر دود قرار بدید و از راه بینی هوا را به داخل کشیده و از راه دهان خارج کنید. حتما باید در زمان انجام اینکار چشماتون رو کامل ببندید چون این دود واسه چشمها مضره . سعی کنید اینکار رو با تنوع انجام بدید یعنی 20 ثانیه با دود کم اینکارو انجام بدید و 20 ثانیه با دود غلیظ طوریکه سوزش شدید در بینی خود احساس کنید شما باید تا زمانیکه عنبر نصا سیاه نشده این کار رو ادامه بدید صولا 3 تا 4 دقیقه طول می کشه که عنبر نصا کاملا سیاه بشه . در ضمن در زمان انجام اینکار چرک وعفونت از راه بینی شما ترشح می شه سعی کنید در زمان احساس چرک حسابی مخاط بینی خودتون رو خالی کنید و باز به اینکار ادامه دهید .

4- استفاده از روغن سیاه دانه که شبها قبل خواب فقط یک قطره داخل یکی از سوراخهای بینی بریزید و شب بعدی داخل سوراخ بینی دیگر .

– شما باید گزینه های 1و2و3 را پشت سر هم و گزینه 4 رو شبها قبل از خواب انجام بدید .

3- 11 روش خانگی درمان سریع سینوزیت
1- بخور گرفتن

درمان سینوزیت بخور یکی از بهترین راه ها برای باز شدن سینوس است. برای تولید بخور مناسب، وارد حمام شوید و آب داغ را باز کنید و در را ببندید تا حمام بخار بگیرد. در حالتی که آب داغ باز است سه تا پنج دقیقه در حمام بمانید. در این حالت گرفتگی بینی برطرف می شود. همچنین می توانید سر را بر روی یک ظرف بخار بگیرید و سر را بپوشانید. ده دقیقه نفس بکشید تا زمانی که حس کنید گرفتگی بینی برطرف شده است.

می توانید از روغن هایی مانند اسطوخودوس، نعناع و اوکالیپتوس در آب حمام استفاده کنید. این روغن ها خاصیت باز کنندگی دارند. روغن اوکالیپتوس خاصیت ضد میکروبی، ضد التهاب و باز کنندگی دارد. همچنین عفونت سینوس را از بین می برد و سینوس ها را پاک می کند. می توانید پنج تا ده قطر از این روغن را داخل آب حمام بریزید.
روغن های گفته شده را از دسترس کودکان دور نگه دارید. این روغن ها می توانند مشکلاتی جدی ایجاد کنند و گاهی نیز حتی باعث مرگ می شوند.

2- استفاده از دستگاه تهویه

درمان سینوزیت گاهی اوقات سینوزیت بسیار خشک است و باعث گرفتگی بینی می شود. دستگاه تهویه مانند بخور عمل می کند. از این دستگاه در هنگام خواب استفاده کنید تا رطوبت منزل افزایش یابد و از گرفتگی بینی جلوگیری شود.

– به خاطر اینکه شما دیگه دچار سینوزیت نشید باید به این نکات توجه کنید :

1- حتما حتما حتما حتما حتما زمانیکه از حمام یا استخر خارج می شید اولین کار شما باید خشک کردن موهاتون باشه که اصلی ترین عامل ایجاد سینوزیت همین مورده. در زمان خیس بود سرتون سینوسهای شما 20 برابر آسیب پذیرتر میشن.

2- دوش خیلی سرد نگرفتن . اگه شما هم مثل من علاقمند به دوش گرفتن با آب خیلی سرد هستید سعی کنید فقط آب سرد روی بدنتون بریزه .

3- در زمان سرما حتما از کلاه یا هد بند استفاده کنید .

4- آب خیلی سرد ننوشید.

5- هیچوت در مجاورت باد کولر نباشید ولی باد خنک به صورت غیر مستقیم اشکالی نداره .

6- مصرف نکردن اسپرها اعم از ادکلن – خوشبو کننده هوا – تمیز کننده ها – براق کنندها – یا تمام موادیکه بوی تند و آزار دهنده دارند .چون اینگونه موادها باعث تورم مخاط بینی و تحریک سینوسها میشن و نهایتا باعث سردردهای شدید میشه.

7- بیشتر موتور سوارها سینوزیت میگرین به خاطر اینکه باد مستقیم به پیشونی و صورت آنها می خوره و در دراز مدت باعث سینوزیت میشه . موتور سوارها حتما باید از کلاه و هد بند استفاده کنن .

8- سعی کنید صبحها صورت خودتون رو با آب ولرم بشوید و بعد از شستن صورت خیلی سریع خشکش کنید .

برای اطلاعات بیشتر درمان سینوزیت این ویدیو را تماشا کنید.

این را به اشتراک بگذارید!

به خواندن ادامه دهید

قبلیبعدی

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *