26
مه

درمان درد بیضه – اموزش درمان درد بیضه به روش های موثر

درمان درد بیضه وارد شدن ضربه
معمولا کوفتگی و ورم بیضه از جمله عوارض بد ضربات مستقیم به حساب می‌آیند، ولی علی‌رغم وجود این حالت هشداردهنده، در اکثر موارد با انجام اقدامات محافظتی می‌توان طی چند روز این مشکل را برطرف نمود.

– درد بیضه نشانهٔ چیست؟

درمان درد بیضه برای یک مرد چیزی دردناک‌تر از وارد آوردن ضربه‌ای به بیضه‌هایش نیست. اما همهٔ دردهای بیضه ناشی از ضربهٔ خارجی نیست. گاهی منشأ درد در خود آنها است. علت احتمالی درد بیضه بستگی به سن شما دارد. درد بیضه در بزرگسالان می‌تواند ناشی از التهاب اپیدیدیم در اثر عفونت آن باشد. (اپیدیدیم یا بربخ لوله‌ای پیچ‌خورده در پشت بیضه و داخل کیسهٔ آن است.) در اینجا نه تنها پوست بیضه درد می‌گیرد،بلکه احتمالاً احساس تورم یا برآمدگی در اپیدیدیم خواهید کرد.

درد بیضه در کودکان و نوجوانان ممکن است در اثر پیچیده شدن طناب منوی متصل به بیضه به دور آن است. چیزی شبیه به این در کودکان بسیار شایع و کمتر جدی است (گرچه ممکن است دردناک باشد) که پیچ‌خوردگی جائی به نام زائدهٔ بیضه یا اپیدیدیم است. این پیچ‌خوردگی‌ها خودبه‌خود روی می‌دهد، گاهی در حال بازی و گاهی نیز در نیمه شب.
درد بیضه می‌تواند ناشی از اوریون باشد. به‌علاوه، ممکن است علل غیر مستقیمی مثل فشردگی اعصاب پشت، سنگ‌کلیه، سیاهرگ‌های واریسی طناب منوی.

سنگ کلیه درمان درد بیضه

گاهی اوقات حین دفع سنگ ممکن است درد تیزی در ناحیه شکم احساس شود که معمولا این درد به ناحیه بیضه‌ها انتشار می‌یابد. این نوع درد، وجه مشخصه دفع سنگ کلیه است. گاهی حتی ممکن است خون در ادرار ظاهر شود.

زمانی که پزشک در حضور چنین علائمی هیچ‌گونه اختلالی در بیضه‌ها پیدا نکرد، درمان جهت سنگ‌های کلیه توصیه می‌شود.

-درمان درد بیضه درمان درد بیضه

گذراندن وقت در هنگامی که از درد شدید بیضه دولا شده‌اید جایز نیست، چون اگر پیچیده شدن طناب منوی به دور آن علت درد باشد فقط چهار تا شش ساعت تا مرگ بیضه در اثر نرسیدن خون فاصله هست. و وقتی به بیمارستان برسید، تشخیص اینکه درد ناشی از پیچیدگی بیضه، اپیدیدیم، یا فتق است فرقی ندارد. تمام اینها مثل هم دردناکند و تشخیص آن حتی برای پزشک دشوار است. بنابراین، درد حاد بیضه را فوراً به پزشک اطلاع دهید، چون اگر ظرف چند ساعت درمان نشود، به از دست رفتن بیضه منجر می‌گردد.

بیضه را بلند کنید. یک آزمایش ساده، ولی نه دقیق، این است که با گذاشتن بالشی در زیر لمبر، پوشیدن بیضه‌بند، یا تغییر وضعیت بیضهٔ متورم را بلند کنید. درد التهاب اپیدیدیم موقتاً تسکین می‌یابد، ولی درد پیچ‌خوردگی تشدید می‌شود. فرد دچار پیچ‌خوردگی ممکن است تهوع هم داشته باشد یا استفراغ کند.

چرخاندن بیضه را به پزشک بسپارید. پزشک ممکن است بتواند بیضه را بدون جراحی نجات دهد، اما این کار اغلب بسیار دردناک است. معمولاً عمل جراحی اجتناب‌ناپذیر می‌شود. پزشک پیچ‌خوردگی را باز کرده و سپس آن را به درون پوست بیضه می‌دوزد تا دوباره گرفتار نشود. حتی اگر بدون عمل هم پیچ‌خوردگی باز شود، پزشک ممکن است عمل جراحی ثابت کردن بیضه را لازم بداند.

درمان درد بیضه آن را خنک کنید. اگر پزشک پیچ‌خوردگی زائدهٔ بیضه یا التهاب اپیدیدیم را تشخیص دهد، نیازی به جراحی نیست. این پیچ‌خوردگی گرچه دردناک است، اما خطرناک نیست. در این حالت، پزشک کمپرس یخ، بالاگرفتن پوست بیضه و داروهای مسکن به‌مدت چند هفته تجویز می‌کند، گرچه درد به‌طور عادی ظرف دو یا سه روز فروکش می‌کند. با گذاشتن بالش در زیر لمبر یا پوشیدن شورت ورزشی بیضه‌ها را بالا بگیرید. اگر درد طول بکشد، عمل جراحی ممکن است لازم شود.
درد عفونت بیضه. عفونت‌های باکتریائی یا مقاربتی – معمولاً از باکتری ناشناخته، ولی گاهی ناشی از باکتری سوزاک یا کلامیدیا – دردی ایجاد می‌کند که هر ساعت بیشتر می‌شود. گرچه بیشتر افراد مبتلا به عفونت بیضه از نظر جنسی فعالند، ولی تماس جنسی تنها علت این عفونت‌ها نیست. هر باکتری، مخصوصاً باکتری‌های آلوده‌کنندهٔ مجاری ادرار، می‌توانند باعث درد بیضه شوند.

درمان درد بیضه وقتی بیضه عفونی شود، برآمدگئی در داخل پوست آن احساس می‌شود که قرمز و در تماس گرم است. ادرار کردن ممکن است دشوار و ترشح آلت تناسلی دیده شود.

درمان درد بیضه التهاب اپیدیدیم مانند پیج‌خوردگی حال اورژانس ندارد. اما شدت درد ممکن است شما را بی‌درنگ نزد پزشک بفرستد. پزشک آن را با تجویز آنتی‌بیوتیک درمان می‌کند. خود نیز می‌‌توانید کارهائی برای کمک به آن انجام دهید.
استراحت کنید. استراحت در تسریع درمان التهاب اپیدیدیم مؤثر است. بالا گرفتن بیضه درد را کمتر می‌کند.
حمام کنید. دراز کشیدن در وان آب گرم تورم و درد را کم کرده و جریان خون را بیشتر می‌کند.
کمپرس یخ کنید. کمپرس بیضه با یخ نیز درد و تورم را کاهش می‌دهد.

– چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

– درد بیضه یا پوست آن با تورم، تهوع، استفراغ، دردشکم، قرمزی، ترشحات تناسلی، یا اشکال در دفع ادرار همراه است.
درد تناسلی
– درد تناسلی نشانهٔ چیست؟

درمان درد بیضه درد آلت تناسلی به اشکال مختلفی است، اما بیشتر در حالت نعوظ خود را ظاهر می‌کند.
تورم طولانی آلت تناسلی، که پرنعوظی نام دارد، در اول ممکن است به‌صورت نعوظ طبیعی باشد و با آن اشتباه شود. اما علت آن عدم تنظیم گردش خون در آلت تناسلی و معمولاً ناشی از آسیب یا دارو است. برخی مردان دچار بیماری قند یا کم‌خونی داسی شکل مستعد پرنعوظی هستند.
درمان درد بیضه یک ضربه ممکن است آلت نعوظ‌یافته را بشکند و به درد و حتی پرنعوظی منجر شود. ممکن است شکستن آلت عجیب به‌نظر برسد اما واقعیت دارد و حتی گاهی ممکن است به بالا برگشته و کبود شود.
وقتی درد ناشی از ضربه از بین رود، از این موضوع خنده‌تان می‌گیرد، ولی به‌زودی دچار ناراحتی خواهید شد. چون حتی انزال هم نمی‌تواند نعوظ کاذب آن را برطرف کند. دردش را هم نمی‌توانید پنهان کنید. درد مانند پیچیدن نواری لاستکی به دور انگشت است؛ فشار بر آلت بسیار زیاد است و آن را دردناک کرده است.
درمان درد بیضه این فشار ناشی از جراحت سرخرگ درون آلت است. خون زیادی وارد می‌شود ولی نمی‌‌تواند خارج گردد. میزراه هم که از میان آلت تناسلی می‌گذرد ممکن است آسیب ببیند و ایجاد عفونت کند.
آلت تناسلی گاهی بدون نعوظ آسیب می‌بیند. در این حالت ضربه آسیب زیادی به قسمت خارجی دستگاه تناسلی وارد نمی‌کند و فقط اسیب سرخرگی ایجاد می‌کند که به ناتوانی منجر می‌گردد. ضربهٔ خفیف به هرجائی از نوک آلت تناسلی تا سوراخ مقعد می‌تواند سرخرگ را آسیب رسانده و در انسداد ایجاد کند. بیشتر مردم باور ندارند که نصف ساز و کار آلت تناسلی درمان درد بیضه در درون لکن انجام می‌گیرد.
درمان درد بیضه شکسنگی آلت یا بافت نعوظی اگر به پرنعوظی منجر نشود ممکن است به‌طور غلط التیام یابد یا جوشگاه (اثر زخم) به‌جای بگذارد. این اثر زخم نه‌تنها از جریان خون جلوگیری می‌کند، بلکه یکنواختی نعوظ آلت را هم از بین می‌برد. نعوظ به‌طور طبیعی در تمام جهات روی می‌دهد و اگر جوشگاهی موجود باشد، نعوظ در جهت آن انجام نمی‌گیرد. درست مانند چسباندن نواری روی یک بادکنک و باد کردن آن است.
عفونت یا التهاب میزراه هم کمک است جوشگاه ایجاد کند. سخت‌شدگی سرخرگ درون آلت تناسلی در مردان مبتلا به نوعی جمع‌شدگی و سخت‌شدگی دست به‌نام انقباض دوپویترن دیده می‌شود.
علت ایجاد جوشگاه هرچه باشد، نتیجهٔ آن بیماری پیرونی است، یعنی نعوظ دردناک و پیچ‌خوردهٔ آلت تناسلی. این پیچ‌خوردگی در حالت عادی دیده نمی‌شود، ولی ممکن است به‌قدری شدید باشد که عمل نزدیکی را غیر ممکن سازد.

۲. به پشت دراز بکشید. درمان درد بیضه

تا زمانی که کمک‌های پزشکی حرفه‌ای شما برسد، به پشت دراز کشیدن و حمایت از بیضه‌ها به هر روشی که به شما احساس راحتی می‌دهد به از بین بردن فشارهای فیزیکی و ناراحتی کمک می‌کند.

– شما همچنین می‌توانید پشتیبانی از ناحیه‌ی بیضه را با استفاده از بیضه‌بند بالا ببرید. این کار می‌تواند با حفاظت از منطقه در برابر اصطکاک ناشی از تماس بین پاهای‌تان، جنبش دردناک در کیسه‌ی بیضه، و تماس خارجی که می‌تواند به تحریک منجر شود، در تسکین درد بیضه موثر باشد.
۳. یک کیسه یخ روی این منطقه بگذارید.

در صورتی که به طور ناگهانی تورم و درد در این منطقه شروع شد، به آرامی یک کیسه یخ یا یک کیسه سبزیجات منجمد روی بیضه‌های‌تان بگذارید، این کار به تسکین درد و تورم کمک می‌کند.

– استفاده از یک کیسه یخ اقدام مهمی است چرا که اگر تورم در اثر یک مشکل جدی بروز کرده باشد، یخ می‌تواند مدت زمانی را که بیضه می‌تواند بدون منبع خون زنده بماند، افزایش بدهد.
– قبل از آن‌که کیسه‌ی یخ یا بسته‌ی سبزیجات را روی منطقه بگذارید، آن را در یک پارچه‌ی خشک بپیچید تا از سرمازدگی ممانعت کنید.
۴. استراحت کنید و از فعالیت‌های شدید جسمی پرهیز کنید.

زمان بگذارید تا با اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی که می‌توانند درد و تورم را تشدید کنند، بیضه‌ها به طور طبیعی بهبود بیابند. از بلند کردن اجسام سنگین، دویدن و دیگر تمرینات ورزشی سنگین پرهیز کنید.

– اگر استراحت کامل برای‌تان مقدور نیست، پس لباس زیری بپوشید که از بیضه‌ها محافظت کنند. بستن بیضه‌ها نیز می‌تواند مفید باشد.

مطلب مرتبط: ارتباط عجیب میان درمان سرطان پروستات و افسردگی درمان درد بیضه
روش های درمان خانگی درد بیضه شماره ۲: به دنبال علائم باشید.
۱. عوامل خطر را تشخیص بدهید.

چند عامل خطر شایع هم برای عفونت‌های باکتریایی و هم برای عفونت‌های ویروسی وجود دارد که باعث درد بیضه می‌شود. این عوامل خطر عبارتند از:

– فعالیت جنسی
– فعالیت شدید بدنی، مانند دوچرخه‌سواری یا موتورسواری مکرر درمان درد بیضه
– نشستن طولانی مدت، مانند سفر کردن یا رانندگی کامیون به صورت مکرر
– سابقه‌ی پروستات یا عفونت مجاری ادراری
– بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات یا عمل جراحی پروستات، که در مردان مسن شایع است.
– نقص‌های آناتومیک مانند مئاتوس پیشابراه خلفی، که در پسران نابالغ رخ می‌دهد.
۲. تروما را بررسی کنید.

درمان درد بیضه درد بیضه‌ی ناشی از تروما، که پیچش بیضه نام دارد، شامل درد بیضه‌ها و اپیدیدیم می‌شود. اپیدیم مجرایی است که در قسمت زیرین بیضه قرار دارد. برای ارزیابی آن، معاینه‌ی فیزیکی دقیق لازم است. اگر هر گونه ترومای بیضه را تجربه کرده باشید، به خصوص تورشن بیضه ناشی از پیچش بیضه‌ها، حتما از متخصص بخواهید که آن را بررسی کند زیرا این مشکل برای بیضه‌ها بسیار خطرناک است.

– پزشک شما ممکن است رفلاکس پوست بیضه‌ای (Reflax Cremasteric) را در شما بررسی می‌کند، که در موارد بروز تروما وجود ندارد. این بررسی با استفاده از یک چکش مخصوص سنجش رفلاکس در منطقه‌ی داخلی کشاله‌ی ران انجام می‌شود، که در بیضه‌های سالم باعث می‌شود تا بیضه‌ها در کیسه‌ی بیضه‌ای در جای خود قرار بگیرند.
– تورشن بیضه معمولا خود را همراه با یک درد ناگهانی نشان می‌دهد.

۳. درد ناشی از عفونت را تشخیص بدهید. درمان درد بیضه

سن، نقش یک عامل مهم را در تعیین عفونت ایفا می‌کند. علل عفونی درد بیضه عبارتند از: عفونت‌های باکتریایی بیضه و اپیدیدیم. این عفونت به خاطر باکتری‌هایی است که از طریق رکتوم راه خود را به سمت بالا باز می‌کنند، و معمولا در مردان مسن‌تر از ۳۵ سال و جوان‌تر از ۱۴ سال رخ می‌دهد. برای مردان جوان بین ۱۵ تا ۳۵، شایع‌ترین دلیل برای عفونت بیضه‌ها، باکتری منتقله از طریق رابطه‌ی جنسی است، مانند بیماری‌های عفونی کلامیدیا و سوزاک. وقتی این ناحیه در هنگام معاینه لمس شود، درد خواهید داشت. پزشک‌تان ممکن است چک کند که آیا بالا بردن بیضه دردتان را افزایش می‌دهد، چیزی که به عنوان نشانه‌ی پرن (Prehn) شناخته شده‌است.

– درمان عفونت به تسکین درد و مبارزه با بدتر شدن عفونت و گندخونی احتمالی کمک خواهد کرد.
– رفلاکس پوست بیضه همچنان همراه با درد ناشی از عفونت رخ خواهد داد.

۴. احتمال وجود ورم بیضه را بررسی کنید. درمان درد بیضه

ورم بیضه (اورکیت) به علت عفونت ویروسی است، که به طور ناگهانی باعث درد و تورم در بیضه می‌شود. در زمان بروز اورکیت درد حاد و تورم بیضه رخ می‌دهد. اورکیت با توجه به اورکیت اوریونی رخ می‌دهد، نوعی عفونت ویروسی که رخ دادن آن شیوع بیش‌تری دارد اگر که واکسن MMR در اوایل دوران کودکی، یعنی در حدود ۱۱ ماهگی تزریق نشده باشد. حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کودکان مبتلا به اورکیت اوریونی خواهند شد. این بیماری معمولا یک هفته پس از شروع التهاب غدد بناگوشی (که تورم غدد بناگوشی در زیر فک است) آغاز می‌شود.

– هیچ درمانی برای اورکیت اوریونی ویروسی وجود ندارد و ممکن است باعث ناباروری فرد شود. تنها راه ممکن این است که فرد مورد مراقبت و مواظبت حمایت‌گرانه قرار بگیرد، مثلا با استفاده از داروهای مسکن و کیسه‌ی یخ.
۵. احتمال وجود عفونت‌های منتقله از طریق رابطه‌ی جنسی (STI ها) را بررسی کنید.

برای امراض مقاربتی جنسی، علائم به احتمال زیاد درد در بیضه‌ها خواهد بود که ممکن است با سوزش در هنگام ادرار همراه باشد. شروع علائم تدریجی است و ممکن است چند هفته طول بکشد تا بروز کنند. درد بیضه همچنین ممکن است با تهوع و استفراغ و همچنین درد شکم همراه باشد. شما رفلکس پوست‌ بیضه‌ای عادی خواهید داشت.

– سونوگرافی گشاد شدن عروق، توده‌های عفونت، یا تشکیل دمل را نشان می‌دهد.
– شما همچنین ممکن است از علائم دیگری، مانند وجود چرک یا خون در ادرار رنج ببرید.
۶. به دنبال نشانه‌هایی از اپیدیمیت- اورکیت باشید.

درد ناشی از این عفونت باکتریایی به سرعت (حدودا در طول یک روز) توسعه می‌یابد. اپیدیدیم و بیضه‌ها‌ی‌تان به سرعت متورم و بزرگ، قرمز و حساس خواهند شد. این عفونت همچنین باعث بروز درد شدیدی خواهد شد.

– شما همچنین ممکن است به یک عفونت متفاوتی، مانند عفونت دستگاه ادراری یا عفونت مجرای ادرار مبتلا شده باشید.
۷. تست‌های آزمایشگاهی لازم را انجام بدهید.

تست‌های آزمایشگاهی برای تشخیص عفونت مفید هستند. پزشک شما ممکن است ادرار شما را برای احتمال وجود باکتری‌هایی، مانند E coli آزمایش کند. اگر شما مرد جوانی هستید که فعالیت جنسی زیادی دارد، پزشک‌تان ممکن است واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (M-PCR) را روی ادرارتان تجویز کند که نشان می‌دهد به کلامیدیا مبتلا هستید یا سوزاک.

– به طور معمول سونوگرافی به منظور بررسی احتمال وجود مشکلات پیچیده‌تر، برای همه‌ی درد‌ها و تورم‌های کیسه‌ی بیضه انجام می‌شود.
روش های درمان خانگی درد بیضه شماره ۳: درمان درد برای همیشه
۱. با عفونت‌های باکتریایی مقابله کنید.

درمان درد بیضه مردان در هر سنی ممکن است از عفونت‌هایی رنج ببرند که باعث درد بیضه‌ها می‌شود. این عفونت‌ها ممکن است توسط باکتری اشریشیا کلی (E.Coli) یا سایر باکتری‌ها ایجاد شوند. برای مردان مسن‌تر، بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات می‌تواند نقش مهمی را در توسعه‌ی این عفونت‌ها بازی کند. این باکتری‌ها زمانی تجمع می‌یابند که بزرگ شدن پروستات مانع از این می‌شود که مثانه به درستی تخلیه شود. به همین دلیل، باکتری E.coli یا دیگر باکتری‌های دستگاه گوارش می‌توانند انباشته شوند و باعث بروز عفونت شوند.

– درمان پزشکی برای این مشکل شامل کوتریموکسازول یا یک آنتی‌بیوتیک کینولون است. دوره‌ی درمان حدودا ۱۰ روز است، مگر این‌که پروستات هم درگیر شده باشد، که در این صورت درمان ممکن است بیش‌تر طول بکشد.
– اغلب، نشانه‌ی Prehn علائم را تسکین خواهد داد. کیسه‌های یخ نیز مفید هستند.
– شما می‌توانید درد را با تیلنول، موترین، یا حتی داروهای ضد درد قوی‌تر برای چند روز اول را کاهش دهید.
۲. عفونت‌های مقاربتی را درمان کنید.

درمان درد بیضه داروی بیماری‌های منتقله از طریق رابطه‌ی جنسی آنتی‌بیوتیک است. پزشک شما ممکن است برای‌تان سفتریاکسون و به دنبال آن یک دوره زیتهرومکس یا داکسی‌سایکلین تجویز کند. بهبود درد باید طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت آغاز شود. کیسه‌ی یخ و همچنین بالا بردن بیضه می‌تواند کمی درد را تسکین بدهد تا زمانی که منتظر هستید که آنتی‌بیوتیک‌ها تاثیر خودشان را بگذارند. شما همچنین می‌توانید داروهای ضد دردی را که بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسند، به ویژه در طول چند روز اول مصرف کنید.
۳. با ترومای بیضه مقابله کنید.

تروما‌ی بیضه در اثر بیضه‌ی پیچ خورده‌ای که به اندازه‌ی کافی خون دریافت نمی‌کند ایجاد می‌شود. این مشکل به طور معمول پس از بسیاری از انواع مختلف تروما، مانند سر خوردن از روی دوچرخه و ضربه خوردن به کشاله‌ی ران رخ می‌دهد. ترومای شدید بیضه ممکن است طناب منوی (طناب اسپرماتیک) را پیچ بدهد و در این صورت حتما عمل جراحی روی بیضه باید انجام شود. این اختلال سالانه از هر ۱۰۰۰۰۰ مردِ کم‌تر از ۱۸ سال، ۳.۸٪ مرد را را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر درمان درد بیضه این ویدیو را تماشا کنید.

منالع

bazdeh.org

article.tebyan.net

fa.parsiteb.com

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility