26
مه

درمان تبخال تناسلی – تحقیقات جدید نشان می دهد کودکان سنین 14 تا 49 سال

درمان تبخال تناسلی تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی (به انگلیسی Genital herpes) بیماری بسیار رایجی است. تحقیقات اخیر نشان می دهد بین سنین 14 تا 49 سال از هر 6 نفر 1 نفر به بیماری تبخال تناسلی (HSV) مبتلاست. خوشبختانه راهکارهای خانگی برای درمان علائم تبخال تناسلی وجود دارد که در ادامه اینفوسلامت شما را با آن ها آشنا می کند.

روش های درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی در این قسمت راهکارهایی را برای کنترل و درمان تبخال تناسلی تقدیم تان می کنیم.

حفظ روحیه برای درمان تبخال تناسلی

حتما می پرسید چرا؟ به دو دلیل : اول آنکه اگر شما هم مثل بیشتر مردم باشید، پس از اولین حمله (که ظرف 2 تا 3 هفته پایان می یابد)، حمله های بعدی غیر متوالی بوده و به احتمال قوی به شدت دفعه اول نخواهند بود. دوم آن که اگر جزو دسته ای باشید که تبخال تناسلی برایشان مشکل ایجاد می کند، امروزه دارویی به نام آسیکلوویر وجود دارد که تا 90% از احتمال بروز حمله های بعدی می کاهد. به طور خلاصه می توان گفت چه تبخال تناسلی به سیر طبیعی خود ادامه دهد و چه از دارو کمک گرفته شود بروز بیماری تبخال تناسلی نباید موجب نا امیدی فرد شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

درمان تبخال تناسلی متخصصان هنوز به درستی نمی دانند چه چیز سبب می شود ویروس هر پس به مدت طولانی در بدن مقیم شود، یکباره فعال شده و تولید تبخال تناسلی و مشکل کند. اما بسیاری بر این عقیده اند که تضعیف سیستم ایمنی بدن درست مانند یک کلانتر پیر مست در یک شهر غربی است که از سارقان و راهزنان مسلح دعوت به بازگشت می کند. صحت و سقم وجود رابطه بین تضعیف سیستم ایمنی و بروز بیماری به هر میزان که باشد، عاقلانه است که سیستم ایمنی خود را با مصرف غذاهای مناسب، آرامش، استراحت و ورزش منظم، قوی نگه دارید.

استفاده از آب و صابون در درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی به محض کشف و رویت تبخال تناسلی احتمالاً سعی می کنید عامل مولد بیماری تبخال تناسلی را با انواع داروهای موجود در قفسه داروی خود بمباران کنید.

دست نگه دارید، این کار را نکنید. در مورد زخم های ناحیه تناسلی نیز مانند بقیه زخم ها، احتمال بروز عفونت ثانویه وجود دارد و تنهای چیزی که برای پاکیزه نگه داشتن موضع از باکتری ها نیاز دارید مقداری آب و صابون است. با دارو های موجود در قفسه دارویی خود هرگز قادر به کشتن ویروس هرپس نخواهید بود و تنها ممکن است وضع را وخیم تر کنید. آسیکلوویر تنها دارویی است که در درمان بیماری تبخال تناسلی موثر واقع می شود.

عدم استفاده از پماد ها

درمان تبخال تناسلی تبخال تناسلی برای بهبود به هوای زیادی نیاز دارند. ژل های هیدروکربنی و پماد های آنتی بیوتیک مانع از رسیدن هوا به زخم و کند شدن روند بهبودی می گردند. هرگز از کرم های کورتیزون که مانع از فعالیت سیستم ایمنی می شوند و به این ترتیب موجب رشد بیشتر ویروس می گردند استفاده نکنید.

انتقال تبخال تناسلی

بیماری تبخال تناسلی از طریق تماس مستقیم جنسی (آلت تناسلی، مقعدی یا دهانی) با فرد آلوده منتقل می شود. اگر فرد زخم یا تاول باز شده داشته باشد انتقال راحت تر انجام می شود اما تبخال تناسلی از طریق فردی که هیچ گونه تبخالی ندارد نیز می تواند منتقل شود. روش های جلوگیری از بارداری نمی توانند مانع انتقال ویروس (HSV) شوند. کاندوم های زنانه یا مردانه همیشه در محافظت از بدن در برابر تبخال تناسلی موفق نیستند چرا که زخم ها همیشه در اندام تناسلی نیستند. با این حال استفاده از کاندوم درصدی از خطر ابتلا به تبخال تناسلی می کاهد.

لباس زیر نخی و گشاد درمان تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی از آنجا که رسیدن هوا برای بهبود زگیل تناسلی الزامی است، لازم است حتما از لباس های زیر گشاد و نخی (نه مصنوعی) استفاده شود. اگر ناگریزید از جوراب شلواری های نایلونی استفاده کنید قبل از هر چیز از نخی بودن قسمت بالای آن اطمینان حاصل کنید. اگر می خواهید از مایو، بدون اهمیت دادن به مدل آن استفاده کنید قسمت بالای یک لباس زیر نخی را ببرید و آن را به قسمت پایین مایو بدوزید.

چگونگی تخلیه مثانه

درمان تبخال تناسلی تخلیه ادرار برای مبتلایان تبخال تناسلی می تواند به دلیل اسیدی بودن ادرار و تماس آن با زخم، تولید درد و ناراحتی کند. این مسئله به ویژه در مورد زنان بیشتر صادق است. سعی کنید به کمک یک تکه دستمال لوله شده از برخورد ادرار با زخم جلوگیری کنید. یا می توانید پس از استحمام در آب موجود در وان حمام عمل تخلیه مثانه را انجام دهید.

پرهیز از دست زدن به زخم باز

هر چند این بیماری به تبخال تناسلی معروف است. اما امکان انتقال ویروس به نقاط دیگر بدن از طریق لمس زخم باز و تماس انگشتان با دهان یا چشم وجود دارد. به همین دلیل دست نزدن به زخم بسیار حائز اهمیت است. اگر احتمال می دهید که حین خواب دستتان با زخم تماس پیدا کند به کمک یک پارچه توری مانند، مثل گاز از زخم محافظت کنید.

کمپرس سرد

درمان تبخال تناسلی قرار دادن یخ روی تبخال ها از درد آن ها کم خواهد کرد. بسته های یخ را با حوله بپوشانید تا خیلی سرد نباشد سپس آن را در ناحیه تبخال و زخم قرار دهید. مطمئن شوید که هر بار از حوله تمیزی استفاده کرده و حوله استفاده شده را با آب داغ بشویید. اگر بسته یخ کمکی نکرد، در برخی افراد کمپرس گرم بیشتر تاثیر دارد. آب را جوش آورده و بعد از مدتی که دمای آن کمتر شد، یک حوله تمیز را در آن خیس کنید و آب آن را بگیرید و سپس روی منطقه مورد نظر قرار دهید. هر دفعه از حوله تمیزی استفاده کنید.

وان آب گرم

درمان تبخال تناسلی حمام آب گرم می تواند درد یا ناراحتی زخم و تبخال را کاهش دهد. آب گرم پوست تحریک شده را تسکین داده و آن را تمیز می کند. همچنین می توانید از کمی نمک در آب وان استفاده کنید چرا که این کار به تسکین خارش و بهبود تاول ها کمک می کند. این کار همچنین به خشک تر شدن تاول ها بعد از حمام کمک بیشتری می کند.

جوش شیرین

درمان تبخال تناسلی اگر تاول ها ترکیده و مایع آن ها خارج می شود بهتر است از جوش شیرین برای خشک کردن آن ها استفاده کنید. جوش شیرین همچنین به بهبود درد و خارش نیز کمک می کند. یک عدد پنبه برداشته و آن را خیس کنید. پنبه را با مقداری جوش شیرین خیس کنید و آن را روی ناحیه تاول زده قرار دهید. این کار را چندین بار با پنبه های مختلف انجام دهید تا آلوده نشوند.

از نشاسته ذرت استفاده نکنید. باکتری ها با روغن ذرت رشد یافته و ممکن است باعث عفونت شوند به خصوص اگر تاول یا زخم باز داشته باشید.

روغن زیتون

درمان تبخال تناسلی روغن زیتون نه تنها برای پوست بسیار مفید است بلکه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که برای درمان تاول و زخم مناسب اند. یک فنجان روغن زیتون را با یک قاشق غذاخوری روغن اسطوخودوس و موم عسل را در ظرفی روی حرارت ملایم گرم کنید. زمانی که حباب هایی روی ترکیب ایجاد شد آن را از روی گاز بردارید. زمانی که دمای آن پایین آمد، با یک پنبه تمیز آن را روی تاول ها قرار دهید. این کار را تا زمانی که همه نواحی تاول زده را بپوشاند تکرارا کرده و هر دفعه از پنبه تمیزی استفاده کنید.

اجازه ندهید روغن ها زیاد روی گاز بمانند چرا که روغن زیتون ممکن است بسوزد.

درمان تبخال تناسلی روشهای مختلفی دارد که در بالا به ان اشاره کردیم. اگر دیدید این تبخال درمان نشد حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت ان را تشخیص دهد و سپس راهکاری برای درمان ان به شما پیشنهاد دهد.

درمان گیاهی تبخال تناسلی

درمان تبخال تناسلی گیاهان متعددی برای بهبود تبخال (HSV) وجود دارند. روغن لیمو می تواند درد، خارش و ناراحتی ناشی از تبخال و زخم را بهبود بخشد. تحقیقات اخیر نشان می دهد ترکیبی از مریم گلی و ریواس چینی در کرم ها می تواند برای درمان عفونت HSV و تبخال تناسلی زنان موثر باشد.

جلبک دریایی

درمان تبخال تناسلی تحقیقات نشان داده جلبک دریایی دارای خواص درمانی علائم تبخال تناسلی است. انواع مختلف جلبک دریایی مانند جلبک قرمز از آمریکای جنوبی و هند و خزه دریایی می توانند از عفونت HSV جلوگیری کنند. می توانید این گیاهان دریایی را به سالاد خود اضافه کنید یا از مکمل های آن ها استفاده کنید.

اکیناسه

درمان تبخال تناسلی گیاه اکیناسه برای تقویت سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می تواند از شدت بیماری بکاهد. سعی کنید روزی 3 تا 4 فنجان چای اکیناسه بنوشید. علاوه براین می توانید از مکمل های اکیناسه نیز کمک بگیرید.

مکمل ها

درمان تبخال تناسلی برخی تحقیقات نشان می دهد مکمل های خاصی می توانند به درمان تبخال تناسلی کمک کنند. مکمل ها باید حداکثر 3 تا 4 هفته مصرف شوند. قبل از مصرف مکمل ها حتما با دکتر خود مشورت کنید. برخی مکمل ها با برخی داروها واکنش نشان داده و اثر آن ها را خنثی می کنند.

رژیم غذایی

درمان تبخال تناسلی زمانی که تبخال یا HSV دارید، باید با رعایت رژیم غذایی سالم خود را قوی نگه دارید. از غذاهای فرآوری شده، بسته بندی یا آماده خودداری کنید. میوه، سبزیجات، روغن گیاهی، آجیل و دانه های بیشتری مصرف کرده و مصرف گوشت قرمز را محدود کنید. همچنین مصرف مرغ کم چرب و ماهی را در رژیم غذایی خود افرایش دهید. به کربوهیدرات های مختلفی که در غلات کامل، عدس، لوبیا و سبزیجات یافت می شود روی بیاورید.

از شکر، به خصوص شکری که به محصولات شیرین اضافه می شود جدا پرهیز کنید. اگر چیز شیرینی نیاز دارید اینفوسلامت گیاه استویا را به شما پیشنهاد می کند. این گیاه می تواند 60 برابر شکر شیرین کننده باشد. همچنین از شیرین کننده های مصنوعی نیز پرهیز کنید.

ورزش

درمان تبخال تناسلی بدن ما زمانی که ورزش می کنیم بهتر کار می کند. ورزش را با پیاده روی و آرام آرام شروع کنید. سعی کنید ماشین را دور از محل کار پارک کنید، از پله به جای آسانسور استفاده کرده یا بعد از شام برای قدم زدن بیرون بروید. همچنین می توانید در باشگاهی ثبت نام کرده و مربی بگیرید. بلند کردن وزنه، ورزش های هوازی و یوگا همگی برای بدن بسیار مفیدند. هر کدام را که دوست دارید انتخاب کرده و ادامه دهید.

برای اطلاعات بیشتر راجب درمان تبخال تناسلی این ویدیو را تماشا کنید.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility