26
مه

درمان التهاب روده – اموزش درمان های موثر التهاب روده

درمان التهاب روده تعريف

شامل يك گروه از بيماريهاي روده است كه باعث التهاب مزمن دستگاه گوارش ميشود كه از دهان شروع و به مقعد ختم ميشود. دستگاه گوارش مسئول هضم وجذب موادغذايي وارد شده به آن است و هر التهابي در اين مسير اين پروسه را مختل مينمايد.

درمان التهاب روده انواع اصلی بیماریهای التهابی روده

شايعترين انها كوليت اولسروز و كرون ميباشد

. كوليت اولسروز معمولا روده بزرگ را گرفتار ميكند در حاليكه كرون هرقسمتي از دستگاه گوارش را گرفتار ميكند هر چند كه شايعترين محل انتهاي روده باريك است.

علل بيماريهاي التهابي روده

درمان التهاب روده نامشخص است هرچند كه مسئله ژنتيك و اختلال سيستم ايمني در آن دخيل هستند.

فاكتورهاي مساعد كننده در بیماریهای التهابی روده كدامند؟

درمان التهاب روده مهمترين فاكتورهاي مساعد كننده عبارتند از:

سيگار هم مساعد ميكند و هم علايم را تشديد مينمايد.

نژاد در نژاد سفيد و يهوديها بيشتر ديده ميشود

سن در هرسني ديده ميشود ولي اكثرا زير٣٥سال هستند

سابقه فاميلي بطوريكه در خواهر و برادر و فرزندان فرد بيمار هم ديده ميشود

جنس: كوليت بيشتر در مردان و كرون در زنان ديده ميشود.

درمان التهاب روده علايم بیماریهای التهابی روده كدامند؟

شامل اسهال و دفع خون و دردهاي شكمي و كاهش وزن و كم خوني است

همچنين علايم غير گوارشي مثل گرفتاري چشم و پوست و مفاصل ديده ميشود.

عوارض بیماریهای التهابی روده كدامند؟

سوء تغذيه و كاهش وزن

فيستول و فيشر مقعدي

سوراخ شدن روده ها

انسداد روده ها

درمان التهاب روده خودمراقبتی

گرچه رژیم خاصی نیست که برای جلوگیری یا درمان IBD مفید تشخیص داده شده باشد، اما ایجاد تغییرات غذایی می‌تواند به کنترل علائم کمک کند. مهم است که با پزشک‌تان درباره‌ی تغذیه سالم صحبت کنید در عین اینکه مطمئن می‌شوید مواد مغذی لازم را به بدن‌تان می‌رسانید. برای مثال برحسب علائم‌تان، پزشک ممکن است بخواهد میزان دریافت فیبر یا لبنیات مصرفی‌تان را کاهش بدهید. همچنین بدن ممکن است وعده‌های کوچک با تعداد بیشتر را بهتر بپذیرد. به‌صورت کلی نیازی به پرهیز غذایی خاصی در این بیماری وجود ندارد مگر غذاهایی که علائم را در شما به وجود می‌آورند یا تشدید می‌کنند.

یکی از مداخلات تغذیه‌ای که احتمال دارد پزشک از شما بخواهد رعایت رژیم کم‌‌باقی‌مانده (low-residue diet) است. در رژیم کم‌باقی‌مانده محدودیت غذایی بسیار بالاست و هدف از آن کاستن از میزان فیبر و سایر مواد هضم‌نشدنی‌ای است که از روده‌ی بزرگ دفع می‌شوند.

رعایت رژیم کم‌باقی‌مانده کمک می‌کند علائمی مانند اسهال و درد شکمی فروکش کنند. نکته‌ی مهم حین پیروی از رژیم کم‌باقی‌مانده این است که مطمئن شوید طول مدت لازم برای مراعات آن را درست فهمیده باشید؛ زیرا در رژیم کم‌باقی‌مانده تمام مواد مغذی که به آن احتیاج دارید تأمین نمی‌شود. همچنین پزشک ممکن است مصرف مکمل‌های ویتامینی را برای شما تجویز کند.

درمان التهاب روده جنبه‌ی مهم دیگر خودمراقبی در بیماری‌های التهاب روده مدیریت استرس است. استرس می‌تواند باعث تشدید علائم IBD بشود. شاید خوب باشد که فهرستی از مواردی که موجب استرس شما می‌شوند را پیدا کنید و بعد ببینید کدام‌یک را می‌توانید از روال روزمره‌تان حذف کنید. همچنین، زمانی که متوجه شدید استرس به سراغ‌تان آمده کشیدن چند نفس عمیق و بیرون دادن آن به آرامی می‌تواند از تنش شما بکاهد.

درمان پزشکی

هدف درمان‌های پزشکی در بیماری IBD، این است که پاسخ التهابی ناهنجار سرکوب شود تا بافت لوله‌ی گوارش فرصتی برای بهبود داشته باشد. زمانی که این بهبودی حاصل شود به تبع آن باید شاهدِ از بین رفتن علائم اسهال و درد شکمی باشیم. زمانی که علائم تحت کنترل درآمدند، درمان پزشکی تمرکز خود را روی کاهش دفعات عود بیماری و حفظ دوره‌ی خاموشی بیماری قرار می‌دهد.

پزشکان معمولا برای درمان IBD داروها را به صورت مرحله‌به‌مرحله تجویز می‌کنند. در شیوه‌ی مرحله‌ای ابتدا داروهای کم‌ضررتر یا داروهایی که دوره‌ی مصرف کوتاه‌تری دارند تجویز می‌شوند؛ اگر این داروها تسکین مورد نظر را فراهم نکرد داروهای مرحله‌ی بالاتر استفاده می‌شوند.
داروهای ضدالتهاب

درمان التهاب روده درمان معمولا با آمینوسالیسیلات‌ها (aminosalicylates) آغاز می‌شود که داروهای ضدالتهاب شبیه به آسپرین هستند:

سولفاسالازین یا آزولفیدین (sulfasalazine / Azulfidine)؛
اولسالازین یا دیپنتوم (olsalazine / Dipentum)؛
بالسالازید یا کولازال (balsalazide/ Colazal)؛
مسالامین یا آساکول/ لیالدا/ پنتاسا/ آپریسو (mesalamine/ Asacol, Lialda, Pentasa, Apriso).

مسالامین (مزالازین، مسالازین) نام‌های مختلف دارویی هستند که به‌صورت خوراکی، شیاف مقعدی یا تنقیه برای درمان کولیت اولسراتیو به کار می‌رود.

این دسته داروها به علت خاصیت ضدالتهابی خود هم برای تسکین علائم در دوره‌ی تشدید بیماری و هم برای حفظ دوره‌ی خاموشی بیماری کاربرد دارند. پزشک همچنین ممکن است برای تخفیف علائم داروهای ضداسهال، ضداسپاسم و کاهنده‌ی اسید تجویز کند. فراموش نکنید که نباید از داروهای ضداسهال بدون تجویز پزشک استفاده کنید.

اگر دچار بیماری کرون هستید، به‌خصوص زمانی که این بیماری با مشکلاتی مانند بیماری‌های بافت اطراف مقعد همراه است، پزشک ممکن است مصرف یک آنتی‌بیوتیک‌ را در کنار سایر داروها‌یتان تجویز کند. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در کولیت‌های اولسراتیو کمتر معمول است.

درمان التهاب روده برنج در رژیم غذایی

برنج سفید بیشتر از برنج قهوه­ای فرآوری می­شود و به همین دلیل رژیم­های سالم بیشتر شامل برنج قهوه­ای می شود که فیبر بیشتری دارد و برخلاف برنج سفید دارای سبوس است. اما در بیماران مبتلا به التهاب روده بزرگ که به رژیم­های دارای فیبر کم نیاز دارند، برنج سفید غذایی مناسب است. دکتر بن کیم، فیزیوتراپ، متخصص طب سوزنی و مسئول رادیوی بهداشت اونتاریو توصیه می­کند که بیماران مبتلا به التهاب روده بزرگ در رژیم غذایی خود حتما وعده­هایی از برنج سفید را لحاظ کنند. توصیه می­شود که قبل از افزودن مقدار قابل ملاحظه­ای فیبر به رژیم غذایی حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین توصیه شده بیماران مبتلا به التهاب روده بزرگ از مصرف کافئین، نوشابه­های گازدار و محصولات لبنی اجتناب کنند؛ زیرا این موادغذایی می ­توانند باعث تشدید اختلالات گوارشی شوند.

پربیوتیک­های برنج

پربیوتیک تولید شده از فیبر برنج می­تواند در کاهش التهاب بیمارانی که بیماری التهابی شکمی مانند التهاب روده بزرگ دارند مفید باشد. تحقیقات آزمایشگاهی در ژاپن نشان می­دهد که التهاب روده بزرگِ گروهی که با پربیوتیک­های سبوس برنج تغذیه شده­اند نسبت به گروه کنترل شده کمتر است. در «ژورنال تحقیقات گوارشی اسکاندیناوی» آمده است که پربیوتیک­های فیبرهای برنج خواص ضد التهابی بسیار خوبی برای درمان بیماری­های التهابی شکم دارند.

برای اطلاعات بیشتر راجب درمان التهاب روده این ویدیو را تماشا کنید.

منابع

chetor.com

hidoctor.ir

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility