25
مه

درمان گیاهی بواسیر – اموزش روش های درمان بواسیر در خانه

درمان گیاهی بواسیر معرفی گیاهان دارویی در دسترس برای تسکین درد فوری بواسیر کمک می کند تا شما دردناک ترین درد دنیا را راحت تر تحمل کنید. در این مطلب به روش های درمان گیاهی بواسیر اشاره می کنیم.

درمان گیاهی بواسیر از زمان‌های گذشته از خاصیت درمانی و شفابخش برخی گیاهان برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری بواسیر استفاده می‌شده است. پیش از کشف داروهای شیمیایی طبیبان فقط از داروهای گیاهی برای بهبود بیماران خود استفاده می‌کردند، پس اثربخشی بسیاری از گیاهان در امراض مختلف سابقه‌ی دیرینه دارد. تعداد بسیاری از گیاهان می‌توانند در مراحل ابتدایی بیماری هموروئید به کوچک شدن و تسکین درد و التهاب ناشی از آن کمک کنند. با وجود اثبات شدن تأثیر معجزه‌آسای گیاهان در درمان بواسیر یا هموروئید به صورت تجربی باید قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی پزشک خود را مطلع و با او مشورت کنید. پزشک می‌تواند شما را در صورت تأیید دارو در نحوه و میزان مصرف آن راهنمایی کند.
گیاهان نیز مانند بسیاری از داروهای شیمیایی با تأثیر علامتی خود فقط به از بین رفتن نشانه‌های بیماری هموروئید کمک خواهند کرد و به طور کلی آن را ریشه‌کن نمی‌کنند. خاصیت ضدالتهابی اثبات شده در برخی گیاهان می‌تواند با اثر گذاشتن بر پاسخ بدن به آسیب بافت مقعد منجر به کاهش التهاب در آن شوند. برخی گیاهان قابض نیز می‌توانند به کاهش خونریزی بواسیر کمک کنند. داروهای گیاهی می‌توانند برای تسکین علایم آزاردهنده‌ی بواسیر در کنار هریک از برنامه‌ی درمانی بواسیر مؤثر باشند. در ادامه برخی گیاهان مفید در بهبود هموروئید همراه با خاصیت معجزه‌آسایی که دارند معرفی می‌شوند.

علائم بواسیر درمان گیاهی بواسیر

شایعترین علامت بواسیر عبارتست از وجود خون. اگر بواسیر داخلی باشد، خون آن قرمز روشن خواهد بود و بیشتر بر روی کاغذ توالت قابل توجه خواهد بود. در صورتی که بواسیر خارجی باشد، شما می توانید یک لخته خون در اطراف مقعد خود مشاهده کنید. به طور کلی، علائم رایج عبارتند از:

خون ریزی
ورم
خارش
تحریک
لخته های خون در اطراف مقعد
درد مقعدی

آلوئه‌ورا

درمان گیاهی بواسیر آلوئه‌ورا، گیاهی است که به دلیل خواصش در درمان بسیاری از بیماری‌ها کاربرد دارد. خاصیت قابضی این گیاه در کنترل خونریزی و بهبود زخم هموروئید کمک بسیاری می‌کند. استفاده از ژل گیاه آلوئه‌ورا به طور مستقیم بر روی ناحیه‌ی آسیب دیده‌ی مقعد می‌تواند علاوه بر کاهش خونریزی به نرم شدن مدفوع و رفع یبوست فرد نیز کمک کند.

جاروب قصاب (کوله‌خاس)

جاروب قصاب گیاهی است که التهاب موجود در عروق خونی را کاهش می‌دهد. همچنین با تقویت تن دیواره‌های مویرگ‌ها از پارگی و شکنندگی آن‌ها جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان داده که این گیاه در تسهیل حرکت خون از پاها به سمت قلب مفید است. همین خاصیت آن از جمع شدن خون درون مویرگ‌های ناحیه‌ی مقعد از بیماری بواسیر جلوگیری می‌کند. این گیاه می‌تواند به صورت چای یا شربت مصرف شود.

زغال اخته

درمان گیاهی بواسیر زغال اخته یکی دیگر از مکمل‌های گیاهی و طبیعی مورد استفاده در تسکین بواسیر است که به تقویت دیواره‌های مویرگ‌ها کمک می‌کند. تقویت دیواره‌ای حاصل از زغال اخته جریان خون در حال گردش عروق کانال مقعد را تسهیل و از احتمال التهاب و پارگی مویرگ‌های آن ناحیه‌ی تحت فشار می‌کاهد.

شاه بلوط هندی درمان گیاهی بواسیر

شاه بلوط هندی یک درخت برگ‌ریز با گل های سفید صورتی خال خال و دانه بزرگ است. شاه بلوط هندی یک داروی گیاهی مؤثر در بهبود بواسیر است که با تنگ کردن‌ عروق و افزایش تن دیواره‌ها می‌تواند به قدرت پمپاژ خون در آن‌ها کمک کند. این گیاه با کاهش آنزیم‌های از بین برنده‌ی عروق آسیب‌دیده از شکست دیواره‌ها و تشکیل لخته‌ی خون جلوگیری می‌کند. این گیاه می‌تواند به صورت جوشانده و دم‌نوش مصرف شود.
درخت فندق جادوگر
عصاره‌ی درخت فندق جادوگر یک درمان عالی برای از بین بردن درد و خارش ناحیه‌ی بواسیر است. این ماده‌ خنک‌کننده و قابض است. در زمان مصرف موضعی این داروی گیاهی احساس خنکی حاصل از آن همراه با کاهش موقت التهاب در تسکین درد فوری مؤثر است.

اسفرزه درمان گیاهی بواسیر

اسفرزه یک گیاه علفی است که دانه‌های آن با کاهش یبوست می‌تواند به کنترل هموروئید کمک کند. دانه‌های گیاه باید با مقدار زیادی آب یا مایعات مصرف شود. آب به دانه‌های اسفرزه در معده و روده جذب شده و باعث تورم آن‌ها می‌شود. این دانه‌های متورم حرکت مواد غذایی در روده‌ها را تسهیل کرده و سرعت می‌بخشند. البته پوسته‌ی اسفرزه نیز یک منبع طبیعی از فیبر خالص است که به صورت پودر فروخته و همراه با آب مصرف می‌شود.

هلی‌کروسوم درمان گیاهی بواسیر

اسانس هلی‌کروسوم باعث تحریک ترشح اسید معده مورد نیاز برای تجزیه غذا می‌شود و از اختلالات گوارشی جلوگیری می‌کند. همچنین به عنوان یک عامل ضد التهابی موضعی عمل می‌کند. برای استفاده از هلی‌کروسوم، می‌توان دو تا سه قطره از آن را به ناحیه‌ی ملتهب مالید.
بابونه
بابونه، دارای خواص درمانی متعددی است از جمله آرام‌کننده اعصاب، ضد روماتیسمی، ضد اختلالات گوارشی و ضدالتهاب است. بابونه را می‌توان به صورت‌های مختلف دم‌نوش خوراکی، روغن بابونه موضعی و حمام نشسته در آب حاوی بابونه برای درمان هموروئید استفاده کرد.
گیاهان دارویی گل ماهور (زرماهی، درماهی)، آب بشقابی، خاک‌شیر، بومادران، عصاره‌ی دانه انگور و گزنه نیز برای تسکین و بهبود سریع‌تر بواسیر استفاده می‌شوند.

درمان گیاهی بواسیر

سرکه سیب درمان گیاهی هموروئید یا بواسیر

استفاده از سرکه سیب سرخ یکی از محبوب ترین درمان های طبیعی برای بواسیر است. به سادگی یک تکه پنبه یا دستمال توالت را با سرکه سیب خیس کنید و آن را به منطقه بواسیر اعمال کنید.

این روند را تا زمانی که التهاب ناپدید و نشانه ها از بین رود، تکرار کنید. شما احتمالا بهبود را به سرعت می بینید. می توانید سرکه سیب را به وان های نیم تنه کوچک نیز اضافه کرده و روی آن بنشینید.

۱- یخ

مالیدن یخ برروی ناحیه‌ی مقعد، سوزش و خارش شما را تسکین خواهد داد. این روش درمانی، با کوچک کردن هموروئید، در درمان فوری این بیماری بسیار مؤثر خواهد بود.

۲- شستشوی منطقه‌ی تحت تأثیر هموروئید درمان گیاهی بواسیر

از آب گرم و صابون برای شستشوی موضع استفاده کنید.

۳- لباس‌های زیر خود را عوض کنید.

در صورت خونریزی مکرر، از لباس‌های زیر و شورت‌های تمیز و پنبه‌ای استفاده کنید. آلودگی می‌تواند معضلی جدید بر مشکل هموروئید شما بیافزاید.

۴- نشستن در وان آب گرم درمان گیاهی بواسیر

پس از هر بار اجابت مزاج، برای حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در وان آب گرم بنشینید. شما می‌توانید مواد تسکین دهنده‌ای چون نارون کوهی، بابونه و روغن درخت چای را، برای گرفتن نتایجی بهتر به آب اضافه کنید.

۵- سرکه سیب طبیعی درمان گیاهی بواسیر

توپی پنبه‌ای تهیه کنید و آن‌را به سرکه‌ی سیب آغشته نمایید و سپس، به منظور کاهش میزان التهاب، برروی ناحیه‌ مقعد بمالید. برای درمان بواسیر داخلی، یک قاشق چایخوری سرکه‌ی سیب را با نصف لیوان آب گرم مخلوط کنید و سپس آن ‌را بنوشید.

۶- ژل آلوئه‌ورا

عصاره‌ی آلوئه‌ورا را برای ۱ تا ۲ ساعت فریز کنید و سپس بر روی موضع بمالید. این کار، مشکل شما را تسکین خواهد داد.

7-هلی‌کروسوم

اسانس هلی‌کروسوم باعث تحریک ترشح اسید معده مورد نیاز برای تجزیه غذا می‌شود و از اختلالات گوارشی جلوگیری می‌کند. همچنین به عنوان یک عامل ضد التهابی موضعی عمل می‌کند. برای استفاده از هلی‌کروسوم، می‌توان دو تا سه قطره از آن را به ناحیه‌ی ملتهب مالید.
بابونه
بابونه، دارای خواص درمانی متعددی است از جمله آرام‌کننده اعصاب، ضد روماتیسمی، ضد اختلالات گوارشی و ضدالتهاب است. بابونه را می‌توان به صورت‌های مختلف دم‌نوش خوراکی، روغن بابونه موضعی و حمام نشسته در آب حاوی بابونه برای درمان هموروئید استفاده کرد.
گیاهان دارویی گل ماهور (زرماهی، درماهی)، آب بشقابی، خاک‌شیر، بومادران، عصاره‌ی دانه انگور و گزنه نیز برای تسکین و بهبود سریع‌تر بواسیر استفاده می‌شوند.

درمان گیاهی بواسیر ( هموروئید ) با روغن نارگیل درمان گیاهی بواسیر

روغن نارگیل را مستقیما به بواسیر اعمال کرده، شستشو دهید و تکرار کنید. این کار علاوه بر فروکش کردن نشانه ها باعث می شود که هموروئید بعد از چند روز ناپدید شود.
نارون کوهی (witch hazel)

نارون کوهی، درختی است که به عنوان یک داروی قابض و درمانگر مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از نارون کوهی یکی از قدیمی ترین درمان های طبیعی شناخته شده برای هموروئید است. فقط تکه پنبه را با مایع نارون کوهی خیس کنید و آن را به منطقه بواسیر اعمال کنید.

8- ترکیب روغن درخت چای و روغن زیتون

روغن درخت چای معمولاً برای کاهش آثار زخم و یا کاهش التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱ قاشق چایخوری روغن درخت چای را با یک قاشق چایخوری روغن زیتون، به خوبی مخلوط کنید. سپس توپی پنبه‌ای تهیه کرده و با آغشته کردن آن به مخلوط آماده شده، آن‌را برروی ناحیه‌ی آسیب‌دیده بمالید.

9- محلول آب، لیمو و عسل

یک قاشق چایخوری آب لیمو را همراه با یک قاشق غذاخوری عسل در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. این محلول را صبح‌ها، پس از بیدار شدن از خواب و شب‌ها، ۲ ساعت قبل از خوابیدن، بنوشید. پس از مدتی شما آشکارا تغییر در اجابت مزاج خود را حس خواهید کرد. عسل در تسکین بیماری و مرطوب‌سازی و لیمو در کاهش تورم ناشی از هموروئید بسیار مؤثر خواهند بود

10- پوسته‌ی اسفرزه درمان گیاهی بواسیر

پوسته‌ی اسفرزه سرشار از فیبر است و باعث نرم‌تر شدن مدفوع شده و دفع آن را ساده‌تر می‌کند. مصرف مرتب این ماده در کاهش فشار بر رگ‌های متورم و کمک به بهبودی عارضه‌ی هموروئید بسیار مؤثر خواهد بود.

11- آب‌رسانی و مرطوب سازی

از دستمالی مرطوب، غیر داروئی و غیر معطر، برای تمیز کردن، بدون خشک کردن پوست خود، استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید از شیاف مهبلی ویتامین E برای نرم کردن و مرطوب کردن مجدد مقعد استفاده کنید.

۱2- نارون کوهی

برای تسکین طولانی مدت این عارضه، مقدار کمی نارون کوهی را مرتباً برروی ناحیه‌ی ملتهب قرار دهید.

برای اطلاعات بیشتر درمان گیاهی بواسیر این ویدیو را تماشا کنید.

منابع مطلب

iran-clinic.com

nabzema.com

govaresh-zanan.ir

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility