25
مه

درمان سوختگی سطحی – ارائه راه کارهای جدید و موثر درمان سوختگی سطحی

درمان سوختگی سطحی سوختگی از شایع‌ ترین صدمه‌ های خانگی به ویژه در میان کودکان است. اصطلاح “سوختگی” تنها به احساس سوزش ناشی از آسیب‌ دیدگی اشاره ندارد. سوختگی‌ ها با صدمه‌ های پوستی شدیدی توصیف می‌شوند که به از بین رفتن بسیاری از سلول‌های آسیب دیده منجر می‌شود. بیشتر افراد بسته به علت و شدت سوختگی بدون بروز عوارض و پیامدهای جدی بهبود می‌یابند.

سوختگي علل متفاوتي دارد از جمله:درمان سوختگی سطحی

* تماس با آتش* سوختگي با گاز، برق و يا مواد شيميايي* آفتاب سوختگي* سوختگي بر اثر جراحي با ليزر و …* تماس پوست با وسايل داغ مانند فر، ماهي تابه و … * اشعه * بخار، آب داغ و روغن داغ.

علائم سوختگي درجه اول:

* قرمزي پوست

* درد و ورم

درمان سوختگی سطحی

سوختگی های درجه یک ممکن است با ریختن آب سرد متداوم بر روی محل سوختگی، پوشاندن محل سوختگی با سلفون و استفاده از داروهای مسکن درد همچون پاراستامول و ایبو پروفن درمان شوند. اکثر موارد سوختگی‌های درجه یک با درمان در منزل التیام می‌یابد. توجه داشته باشید که درمان سریع‌ تر سوختگی به معنای التیام سریع‌ تر است.

رعایت توصیه‌های زیر برای درمان سوختگی درجه یک مفید است:

درمان سوختگی سطحی محل زخم و سوختگی را به مدت 5 دقیقه یا بیشتر در آب سرد بگذارید. آب سرد در درمان سوختگی و ممانعت از گسترش سوختگی‌های بزرگ به قسمت‌های دیگر بسیار مفید است.
آلوئه‌ ورا به عنوان یکی از قدیمی‌ترین داروهای خانگی برای درمان سوختگی شناخته شده‌است. دارای خواص قابض و ضد درد است و به همین دلیل به درمان سریع سوختگی کمک می‌کند.
ابتدا سوختگی را با سرکه یا آب سرد شستشو دهید. بعد ۱یا ۲ برگ تازه‌ی آلوئه‌ورا بردارید . برگ‌ها را فشار دهید و ژل داخل آنها را خارج کنید . سپس به طور مستقیم این ژل را روی سوختگی‌تان بگذارید. باید اجازه بدهید ژل مدتی همان‌جا بماند چرا که اثر خنک‌کننده دارد و سوختگی را به سرعت درمان می‌کند.

درمان سوختگی سطحی در نظر داشته باشید که:

برای تسکین درد استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید.
برای تسکین پوست از کرم یا ژل آلوئه‌ ورا استفاده کنید.
برای محافظت از ناحیه آسیب دیده بر روی آن پماد آنتی بیوتیک بمالید و آن را با باند پانسمان ببندید، البته پانسمان نباید سفت و محکم باشد.

آفتاب سوختگی درمان سوختگی سطحی

آفتاب سوختگی زمانی رخ می‌دهد که شخص به مدت طولانی زیر آفتاب قرار گرفته و به اندازه کافی از کرم‌های ضدآفتاب استفاده نکرده باشد. پرتوهای فرابنفش خورشید به لایه بیرونی پوست نفوذ کرده و باعث قرمز شدن، تاول زدن و پوسته پوسته شدن آن و در مواقعی باغعث سرطان پوست می‌شوند.

در درمان سوختگی سطحی می توانید ماسک سدر را نیز امتحان کنید. درمان سوختگی سطحی

به هیچ وجه یخ روی سوختگی نگذارید، چون یخ در این مورد نه تنها مفید نیست، بلکه آسیب دیدگی را تشدید می‌کند. از قرار دادن پنبه بر روی سوختگی خودداری کنید، چون ممکن است تارهای کوچک پنبه به محل سوختگی بچسبد و احتمال بروز عفونت را افزایش دهد. ضمناً از به کار بردن نسخه‌های درمانی خانگی مانند کره و تخم مرغ نیز اجتناب کنید، چرا که سودمندی آنها به اثبات نرسیده است.

سوختگی با مایعات جوشان درمان سوختگی سطحی

سوختگی با مایعات داغ یکی از دلایل شایع سوختگی‌های درجه یک در کودکان پایین‌تر از ۴ سال است. مایع داغی که از یک قابلمه در حال جوشیدن بیرون می‌ریزد یا بخار مایعات داغ می‌تواند باعث سوختگی دست‌ها، صورت و بدن شود.

این نوع سوختگی‌ها می‌توانند به دلیل حمام یا دوش گرفتن با آب خیلی داغ هم رخ بدهند. دمای آب بی‌خطر، حدوداً ۴۹ درجه سانتی‌گراد یا پایین‌تر از آن است.‌ دماهای بالاتر از این می‌توانند، باعث آسیب‌های پوستی جدی‌تر، خصوصاً برای کودکان خردسال، شوند.

علائم سوختگي درجه دوم: درمان سوختگی سطحی

* تاول

* ورم

* کنده شدن پوست

* درد شديد

علائم سوختگي درجه سوم:

* درد شديد

* سوختگي پوست

* بي حسي

علائم شايع سوختگي درجه يک، دو و سه: درمان سوختگی سطحی

*سردرد* تب* ضعف* از حال رفتن* نبض تند * پوست رنگ پريده و مرطوب *لب ها و ناخن هاي آبي رنگ.

درمان خانگي:

* براي درمان آني سوختگي سطحي مي توانيد قطعه اي يخ روي قسمت هاي متاثر (به مدت چنددقيقه) قرار دهيد.

* ماليدن عسل و باند پيچي کردن قسمت سوخته نيز براي کاهش درد و بهبود آن مفيد است.

* مقدار زيادي ماست روي سوختگي قرار دهيد و پس از 20 دقيقه بشوييد. ماست علاوه بر خنک کردن درد را تسکين مي دهد.

* براي تسکين درد و درمان سوختگي، قسمت سوخته را به مدت چند دقيقه در شير پرچرب فرو کنيد.

* سفيده تخم مرغ نيز براي درمان سوختگي موثر است.

* براي سوختگي هاي شديد، روغن استوقدوس روي زخم بماليد.

* برگ هاي تازه آلوئه ورا را روي محل سوختگي بگذاريد.

* پس از خوب شدن، محتويات کپسول ويتامين E را روي قسمت مذکور بريزيد تا از ايجاد لکه جلوگيري کند.
* جالب است بدانيد که با ماليدن کمي مايع ظرف شويي درد سوختگي کاهش مي يابد.

**** لازم به ذکر است که تنها اقدام سريعي که در مورد سوختگي از نظر علمي تاييد شده است استفاده از آب ولرم به مدت 15-10دقيقه در محل سوختگي است و در استفاده از مواد خانگي براي درمان سوختگي موارد زيادي از افزايش آسيب ديدگي بافتي و بروز عفونت در سوختگي ها را شاهد هستيم .

علائم سوختگی درجه یک درمان سوختگی سطحی

علائم سوختگی‌های درجه یک اغلب جزئی بوده و معمولاً بعد از چند روز بهبود می‌یابند. معمولاً اولین علائم قابل مشاهده قرمزی پوست، درد و ورم هستند. درد و ورم معمولاً خفیف بوده و پس از حدوداً یک روز محل سوختگی شروع به پوست انداختن می‌کند. در مقابل، سوختگی‌های درجه دو باعث ایجاد تاول شده و به دلیل بیشتر بودن عمق زخم سوختگی دردناک‌تر هستند.

معمولاً سوختگی‌های درجه یکی که در نواحی وسیع‌تری از پوست رخ می‌دهند با درد و ورم بیشتری همراه هستند. بهتر است برای زخم‌های سوختگی بزرگ به پزشک مراجعه شود. سوختگی‌های بزرگ به سرعت سوختگی‌های کوچکتر بهبود نمی‌یابند.

ارزیابی وضعیت بیمار: مسیر هوا، تنفس، گردش خون، دسترسی وریدی

درمان سوختگی سطحی ارزیابی سوختگی: سوختگی چقدر عمق داشته و چه مقدار از بدن به آن دچار شده است؟ در طول این مدت می‌توان یک ملافه روی سوختگی‌ها قرار داد.

تمیز کردن: برای اکثر سوختگی‌ها باید از آب و صابون ملایم استفاده شود، البته برای سوختگی‌های ناشی از قیر به یک حلال دارای پایه نفتی نیاز است تا بعد از خنک کردن محلی سوختگی با آب، از آن برای پاک کردن قیر استفاده شود. قسمت‌هایی از پوست که از بافت‌های زیرشان جدا شده‌اند را می‌توان با استفاده از برس یا وسایل ساینده (درم‌ابریژن) برداشت.

خنک کردن: می‌توان با استفاده از آب خنک، گاز یا پارچه بزرگ (برای زخم‌های بزرگ) آغشته به محلول سالین خنک التهاب و درد را محدود کرد. البته باید مراقب بود در کنترل و درمان سوختگی خنک کردن سریع زخم‌های بزرگ، به وسیله یخ و سایر مواد شیمیایی که می‌توانند سوختگی را بدتر کنند باعث هیپوترمیا یا وخیم‌تر شدن زخم نشود.

درمان سوختگی سطحی

کنترل درد: معمولاً استامینوفن به کاهش درد کمک می‌کند اما گاهی اوقات به مسکن‌های قوی‌تری مثل کدئین نیاز است.

کنترل وضعیت سیستم ایمنی: و تزریق واکسن کزاز، در صورت نیاز.

کندن تاول‌ها: در مورد ترکاندن تاول‌های اختلاف نظرهایی وجود دارد.

برخی معتقدند نباید به تاول‌ها دست زد، زیر آن‌ها به شکل مانعی برای عفونت عمل می‌کنند اما برخی دیگر معتقدند که باید تمامی تاول‌ها کنده شوند.
اکثر متخصصان معتقدند که بعد از ترکیدن تاول باید پوست مرده به جا مانده از آن برداشته شود.

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها: معمولاً استفاده از پمادها پیشنهاد می‌شود. همیشه در تمامی سوختگی‌های غیرسطحی می‌بایست برای جلوگیری از عفونت از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده شود.

بانداژ: باید از یک بانداژ غیرچسبان استفاده شود و این بانداژ بعد از استفاده از پمادهای آنتی‌بیوتیک بسته می‌شود.

کنترل خارش: خارش یکی از مشکلات معمول در فرایند بهبودی است و اغلب برای رفع آن از آنتی‌هیستامین‌های سیستمیک (مثل دیفن هیدرامین) استفاده می‌‌شود.

درمان سوختگی

دکتر ادیبی نوع درمان و ترمیم سوختگی را با توجه به موارد زیر تعیین می‌کند:

درمان سوختگی سطحی

سن، وضعیت سلامت عمومی و تاریخچه پزشکی
نوع، درجه، محل و شدت سوختگی
تحمل بیمار نسبت به برخی داروها، روش‌های درمان یا درمان‌های غیردارویی
انتظاراتی که از درمان وجود دارد
نظرها و ترجیحات بیمار

تکنیک‌های درمانی موجود عبارتند از:
لایه‌بردارهای شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی تکنیکی برای از بین بردن جای سوختگی و بهبود ظاهر پوست صورت، گردن و دست‌ها است. در اینجا یک محلول شیمیایی روی پوست مالیده می‌شود که باعث پوسته پوسته شدن و در نهایت کنده شدن آن می‌شود. معمولاً پوست جدید از پوست قدیمی چروک کمتری داشته و از آن صاف‌تر است. همچنین، پوست جدید موقتاً به نور خورشید حساس خواهد بود. لایه‌بردارهای شیمیایی دارای سه نوع اصلی هستند:

لایه‌برداری سطحی یا سرپایی: از اسید آلفا هیدروکسی یا اسید ملایم دیگری، تنها برای نفوذ به لایه بالایی پوست و برداشتن سطح آن به شکلی ملایم استفاده می‌شود. از این نوع درمان برای بهبود تغییر رنگ‌های ملایم پوست، زبری پوست و طراوت دادن به صورت، گردن، قفسه سینه و دست‌ها استفاده می‌شود.
لایه‌برداری متوسط: از اسید تری کلرواستیک یا گلیکولیک برای نفوذ به لایه‌های بیرونی و میانی پوست و حذف سلول‌های تخریب شده استفاده می‌شود. از این نوع درمان برای بهبود خال‌های پیری، چروک‌ها و خطوط ظریف پوست، آکنه و تغییر رنگ‌های ملایم پوست استفاده می‌شود. این درمان، همچنین به صاف کردن پوست‌های زبر و درمان برخی تومورهای پیش سرطانی پوست، یا آکتینیک کراتوز، کمک می‌کند.
لایه‌برداری عمقی: اسید تری کلرواستیک یا فنل روی پوست مالیده شده تا به عمق لایه میانی پوست نفوذ کرده و سلول‌های آسیب دیده آن را بردارد. این نوع درمان خطوط متوسط، لکه‌های پیری، آکنه یا اسکارهای کم عمق را حذف می‌کند. بیماران شاهد بهبود قابل توجهی در پوستشان خواهند بود. این روش بر روی پوست صورت انجام شده و تنها یک بار می‌توان از آن استفاده کرد.

درم‌ابریژن درمان سوختگی سطحی

درم‌ابریژن عملی است که در آن از یک برس سیمی یا یک چرخ الماس با لبه‌های زبر برای برداشتن و صاف کردن لایه بالایی پوست استفاده می‌شود. ناحیه درمان شده بهبود می‌یابد و پوست جدیدی جای پوست برداشته شده رشد می‌کند. از این روش اغلب برای پوست صورت استفاده می‌شود.
لیزر درمانی

پاکسازی پوست با لیزر عملی است که در آن از یک لیزر برای بهبود ظاهر پوست یا درمان عیوب جزئی پوست از طریق برداشتن لایه‌هایی از پوست استفاده می‌شود. معمول‌ترین انواع لیزرهای پاکسازی عبارتند از:

دی‌اکسید کربن: از این نوع لیزر برای درمان چروک‌ها، اسکارها، زگیل‌ها و سایر عارضه‌ها دیگری استفاده می‌شود.

اربیوم: از این نوع لیزر برای چروک‌ها و خطوط سطحی و نسبتاً عمیق صورت، دست‌ها، گردن و سینه استفاده می‌شود. این روش عوارض جانبی کمتری نسبت به لیزر‌های CO2 دارد.

اصلاح اسکارها درمان سوختگی سطحی

پوست تمامی بدن را پوشانده و به عنوان یک سد محافظ برای آن عمل می‌کند. تشکیل بافت اسکار حاصل بهبودی بعد از یک آسیب‌دیدگی (مثل یک تصادف) یا جراحی است. اندازه اسکار تشکیل شده به اندازه، عمق و محل زخم؛ سن شخص؛ وراثت؛ و ویژگی‌های پوست از جمله رنگ آن بستگی دارد. هیچ اسکاری را نمی‌توان به طور کامل برداشت. میزان بهبودی اسکار نیز به عوامل مختلفی از جمله جهت و اندازه اسکار، سن شخص، نوع و رنگ پوست و عوامل وراثتی بستگی دارد.

برای اطلاعات بیشتر درمان سوختگی سطحی این ویدیو را تماشا کنید.

منابع سایت

beytoote.com

dradibi.ir

setare.com

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,

Accessibility