25
مه

درمان بلغم – اموزش ارائه راه کارهای موثر درمان بلغم

درمان بلغم بنا بر این روایت در روشی که ما برای درمان بیماری‌ها ارائه می‌دهیم، رعایت اصول تغذیه سالم و اصلاح آن حرف اول را می‌زند، و در صورتیکه این اصول بطور صحیح رعایت نگردند، نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد. بر اساس اطلاعاتی که در مرحله قبل از شما دریافت کرده‌ایم، نسخه‌ای تهیه شده که اجرای آن موجب درمان ریشه‌ای کلیه بیماری‌های شما خواهد شد، این نسخه شامل مراحل سه‌گانه زیر است:

درمان بلغم بلغم یکی از اخلاط اربعه یا چهارگانه بدن انسان و معادل آب در طبیعت است. طبعی سرد و تر دارد و درواقع، خون خام، نپخته، سرد و شیرین است. البته بلغم طبیعی کمی گرمی دارد زیرا اگر این گونه نبود اصلا حرکت نمی کرد.

رنگ آن سفید است و حالتی شبیه سفیده تخم مرغ دارد. شاید بتوان گفت که معادل پلاسمای خون است.

این خلط هم مانند خلط دام دارای جایگاه ذخیره ای نیست و در سراسر بدن پراکنده است.

بلغم، استعداد تبدیل شدن به دو خلط سودا و دم را دارد. اوّلی با کاهش رطوبت و دوّمی با افزایش حرارت.

اصلاح طبع افراد بلغم مزاج درمان بلغم :

این افراد باید برای مدتی از خوردن لبنیات و خوردن ترشی جات و مصرف غذاهای سردی بخش بدون حضور مصلح خودداری کنند و بیشتر از غذاهای گرمی بخش مانند : ارده , عسل , شیره انگور یا خرما و یا ارده و خرما استفاده نمایند.

همچنین به جای چای از نوشیدنی های گرمی بخش , دم کرده ی دارچین و مقدار کمی زنجبیل استفاده کنند و هنگام خوردن برنج از ادویه جاتی مانند :هل , دارچین و زیره و شوید و نیز از میوه جات شیرین و رسیده مصرف نمایند.

روزانه مقداری نرمش و ورزش انجام دهند , و یک روز در میان به حمام بروند.

درمان بلغم از تمام غذاهای گرمی بخش مانند گوشت شتر , گوسفند . کبوتر , سار , بوقلمون کباب شده مصرف کنند و از میوه جات رسیده و شیرین مصرف کنند و از ادویجاتی مانن هل , دارچین , زنجبیل , زعفران , جوز هندی , فلفل سیاه و سفید , دانه خردل و سیر و موسیر استفاده کنند و چغندر , شلغم , هویج , کلم قمری , ترب سیاه و سفید و کلم و ساقه کرفس , نعناع , ریحان , جعفری , مرزه ترخون , تره و شوید نیز کنار غذاها حتما استفاده کنند .

– پیاده روی و ورزش: چنان که می بینیم با ورزش چهره انسان گلگون می شود.

– ماساژ.

– بادکش: در یک فرد بلغمی، تنها با بادکش کردن مناطق مناسب بدن و بدون مصرف مکمّل های خونساز هم می توان کم خونی را درمان کرد.

– ایجاد تعریق.

– حمّام و سونا.

درمان بلغم بلغم در واقع همان سیستم ایمنی بدن است که با این نوع تغذیه ضعیف تر می شود و در نتیجه بدن ادمی در مقابل انواع پارازیت ها آسیب پذیر تر می شود در واقع سیستم ایمنی بدن علیه خود وارد عمل می شود که در اصطلاح پزشکی ان را اتوایمیون می نامند بهترین درمان برای بیمارن بلغمی پرهیز از غذاهای نام برده شده می باشد.

با رعایت مسائل فوق به زودی طبع آنان اصلاح و از کسالت و بیماری نجات خواهند یافت . چنین اشخاصی حتی می توانند از مواد بلغم زا که برایشان مضر است میل کنند! ولی با کمی تغییر , تبدیل یا همراهی مصلح آن. مثلا خوردن آب یخ برای این افراد بسیار مضر است و کبد چرب ایجاد می کند لذا بهتر است که همواره از آب ولرم و یا حتی آب جوش کمی سرد شده میل نمایند .

درمان بلغم یا اینکه هنگام استفاده از ماست که مقادیر کم ان بلغم زا و مقادیر زیادش سودا زاست , بهترین کار آن است که از مصلح مزاجی ماست مثل پونه , نعناع , آویشن , زیره و … و یا حتی از مصلح تخصصی ماست یعنی زنیان استفاده شود . پس در مجموع بهترین کار آن است که شما از خوردن مولد تولید کننده بلغم (مثل ماست , دوغ , شیر , سر شیر , خامه , آب یخ دار , شیرینی , مرکبات , جو , آب دم کرده جو و … ) یا به کلی صرف نظر کنید که این امکان تقریبا وجود ندارد و یا اینکه حتی الامکان این گونه مواد را کم تر خورده و هر بار همراه با مصلح ان میل شود ( مصلح ماده ایست خوراکی یا غیر خوراکی که از آن به منظور مرتفع کردن عوارض سایر مواد مصرف شده استفاده می شود ) .

مرحله اول : اصلاح تغذیه

درمان بلغم اولین مرحله از مراحل اصلاح تغذیه دانستن عادات غذایی مضر برای بدن و یافتن جایگزین‌های مناسب برای آن‌هاست. آنچه که بیماری‌های شما را بوجود آورده است، وارد کردن مواد غذایی ناسالم و نامناسب به بدنتان در طول زمانی طولانی است، پس باید قبل از آنکه بدن شما را از سموم بوجود آمده پاک کنیم، جلوی ورود بیشتر این مواد را به بدن شما بگیریم. در ادامه به اختصار به مهم‌ترین عوامل ناسالم کننده ورودی بدن اشاره می‌کنیم. در صورت تمایل به مشاهده لیست کامل ممنوعات عمومی و جایگزین آن‌ها، به این لینک(یا صفحه 125 تا 133 کتاب تغذیه) مراجعه کنید.

درمان بلغم عدم استفاده از روغن‌های صنعتی و استفاده از روغن‌های طبیعی مثل روغن حیوانی(دنبه، زرد و…)، روغن زیتون طبیعی و روغن ارده کنجد(توجه کنید روغن ارده کنجد و نه روغن کنجد پرس سرد)
اصلاح نمک مصرفی از نمک‌های موجود در بازار به نمک دریا(خواص بیشمار این نمک را در اینجا مطالعه کنید)
عدم استفاده از محصولات کارخانه‌ای و دارای مواد نگهدارنده و استفاده از جایگزین‌های خانگی آن‌ها
عدم استفاده از مواد فریزری و استفاده از روش‌های جایگزین‌هایی مثل خشک کردن و قورمه کردن
جایگزین کردن ظروف مسیِ قلع‌اندود، برنجی و چدن طبیعی با طروف تفلون، آلومینیوم، استیل و یکبار مصرف
ترک کامل مصرف چای سبز و سیاه و استفاده از نوشیدنی‌های طبیعی و سنتی مثل دمنوش سیب
کنار گذاشتن سم شیرین(قند و شکر مصنوعی) از برنامه غذایی و جایگزین کردن آن با شیرینی‌های طبیعی مثل قند طبیعی، عسل، شیره‌ها و شکر سرخ

درمان بلغم لازم به ذکر است انجام هر تصمیمی نیاز به زمان دارد و قطعاً ایجاد تغییرات جدی در فرهنگ سلامتی خانواده نیازمند به صرف وقت و حوصله کافیست و انجام ناگهانی و غیر تدریجی موارد گفته شده ممکن است نتیجه‌ای نداشته باشد. در انتها یادآور می‌شویم که هرآنچه در امر پیشگیری هزینه کنید، چندین برابر در درمان پس‌انداز خواهید کرد. علاوه بر اینکه سلامتی نعمتی است که با هیچ پولی جایگزین نمی‌شود. توجه داشته باشید که اصلاح تغذیه صرفاً منحصر به این موضوع که چه نخوریم و چه بخوریم نشده و اینکه چه چیزهایی را چطور مصرف کنیم نیز مسأله مهمی است. در اسلام دستورات بسیار ارزشمندی در این زمینه دارد که رعایت آن‌ها با آنکه ساده هستند اما اثرات فوق‌العاده‌ای در سلامتی ما خواهد داشت. در صورت تمایل به کسب اطلاعات کامل در این خصوص می‌توانید به این لینک مراجعه و یا از کتب معتبر اسلامی بهره بگیرید. مهم‌ترین این دستورات عبارتند از:

درمان بلغم گفتن ذکر «بسم الله الرحمن الرحیم » در ابتدای غذا
استفاده از مال حلال و طیب
خوردن در بهترین ساعات(صبح و شام) و در دو وعده
وضو گرفتن یا شستن دست ها، پیش از غذا
خوردن نمک در ابتدا و انتهای غذا
فوت نکردن به غذا
عدم مصرف مایعات با غذا
نخوردن پخته و خام با هم(مثل سالاد و غذای پخته)
نخوردن گوشت و لبنیات با هم
کوچک برداشتن لقمه خوب جویدن آن
پرهیز از خوردن غذا قبل از گرسنگی
پرهیز از پرخوری
نخوردن غذاي گرم و خوردن غذاي نيمه گرم قبل از سرد شدن

مرحله دوم : پاکسازی سموم درمان بلغم

هر ماده ناسالم غذایی پس از خورده شدن، سمومی را در بدن انباشته می‌کند. بدن به طور طبیعی توان دفع سموم را داراست، اما اگر مقادیر این سموم زیاد شوند بدن مجبور به انباشته کردن این سموم خواهد شد. لازم است تا قبل از اتمام کار طی یک برنامه فشرده، سموم انباشته شده را از بدن شما خارج کنیم. برای این منظور رژیم غذایی-دارویی زیر را برای مدت ۱۰ روز بطور دقیق انجام دهید.

دو وعده در روز آش آبغوره به عنوان وعده اصلی غذایی مصرف کنید.(جهت مشاهده نحوه تهیه آش آبغوره اینجا کلیک کنید)
پودر منضج و مسهل بلغم (یا سه گانه/ثلاثه) و حب نزله و حب دوای بلغم را طبق دستور درج شده بر روی جعبه آن مصرف نمایید
مصرف نوشدارو با عسل بدلیل خواص بیشمار آن به شما اکیدا توصیه می‌شود(حداقل یک استکان در روز)
مرحله سوم : تعدیل مزاج

به مدت دو هفته از خوردن تمامی غذاهای سرد و تر خودداری نمایید و در مقابل در این مدت غذاهای با مزاج گرم وخشک را به همراه مصلحاتشان زیاد مصرف کنید بعد از دو هفته همه غذاهای سالم وتازه را با مصلح آنها مصرف نمائید

جهت مشاهده مزاج هر غذا و اطلاع از مصلحات آنها بر روی این لینک کلیک کنید

مداومت بر اذکار زیر جهت تسریع درمان شما مفید می‌باشند: یاحمید – یاذوالجلال و الاکرام – یارشید – یاشکور – یاشهید – یاعفو – یالطیف – یاماجد – یامانع – یامبدء – یامجید – یامحی – یامذل – یامهیمن – یامؤمن – یانافع

موارد زیر را رعایت نمایید درمان بلغم :

آب ولرم در ناشتا زیاد بخورید چون پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)میفرمایند : خوردن آب گرم در ناشتا بلغم را از بین میبرد

سویق خشک زیاد بخورید چون امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: سویق خشک در ناشتا سودا و صفرا و بلغم را از بین میبرد

شکر طبرزد زیاد بخورید چون امام رضا (علیه السلام) میفرمایند: شکرطبرزد (سرخ –قرمز) بلغم را از بین میبرد

قرائت قرآن زیاد داشته باشید و عسل زیاد بخورید و کندر زیاد بجوید چون پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) میفرمایند: سه چیز حافظه را زیاد میکند و بلغم را از بین میبرد قرائت قرآن و عسل و کندر

خرمای بُرنِی زیاد بخورید چون امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: خرمای برنی بلغم را از بین میبرد

سیب زیاد بخورید چون امام کاظم(علیه السلام) میفرمایند: خوردن سیب برای بلغمی که غالب شده است مفید است

ریشه ترب زیاد بخورید چون امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: ریشه ترب بلغم را از بین میبرد

پیاز زیاد بخورید چون امام صادق (علیه السلام) میفرمایند: پیاز بلغم را از بین میبرد

زیاد شانه کنید چون امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: زیاد شانه کردن بلغم را از بین میبرد

مسواک زیاد بزنید چون پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) میفرمایند: سه چیز حافظه را زیاد میکند و بلغم را از بین میبرد قرائت قرآن و مسواک کردن و خوردن کندر.

حمام زیاد بروید چون پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) میفرمایند: دوای بلغم حمام است(دراین زمان که حمام اساسی وجود ندارد بهترین روش، استفاده از سونای خشک به مدت دو هفته و در هر روز به مدت حداقل چهار ساعت میباشد)

روغن زیتون زیاد بخورید چون پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) میفرمایند: روغن زیتون بلغم را از بین میبرد

کشمش زیاد بخورید چون پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) میفرمایند: کشمش بلغم را میبرد

روزه زیاد بگیرید چون پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) میفرمایند: سه چیز حافظه را زیاد میکند و بلغم را از بین میبرد قرائت قرآن و مسواک کردن و روزه.

نمک و آویشن زیاد بخورید چون امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: نمک و آویشن هرگاه با هم خورده شوند بلغم را می سوزانند.

درمان بلغم قبل از غذا از ترکیب زنیان و آویشن و سیاهدانه و نمک به مقدار یک قاشق چای خوری همیشه بخورید چون پیامبر(صلی الله وعلیه وآله وسلم) میفرمایند: خوردن این ترکیب قبل از غذا باعث از بین رفتن بلغم میشود.

دوای بلغم امام صادق (علیه السلام) را هر شب هنگام خواب به اندازه فندق(معادل سه حب) بخورید

آب باران زیاد بنوشید چون امام صادق (علیه السلام) میفرمایند. آب باران بنوشید چون داروی هر دردی است.

سرمه زیاد بکشید چون امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: هرگاه سرمه بکشید بلغم از بین میرود و دهان خوش بو میشود

 

برای اطلاعات بیشتر درمان بلغم این ویدیو را تماشا کنید.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility