25
مه

درمان افتادگی پلک – ارائه راه کارهای درمان افتادگی پلک

درمان افتادگی پلک نام علمی افتادگی پلک فوقانی پتوز است. در فرم خفیف بیماری افتادگی پلک در حد بالای مردمک چشم می باشد ولی در موارد شدیدتر افتادگی پلک منجر به پوشاندن قسمتی از مردمک شده به طوری که میدان بینایی فوقانی را کاهش می دهد. گاهی این مشکل همراه با پف پلکها میباشد.

درمان افتادگی پلک بارزترین علامت پتوز یا بلفاروپتوز خود افتادگی پلک است. سایر علائم عبارتند از مشکل در باز کردن چشم یا نیاز به کج کردن سر به عقب برای بهتر دیدن. خستگی چشم، انحراف چشم، یا دوبینی نیز می‌توانند به همراه پتوز ( افتادگی پلک فوقانی ) اتفاق افتند.

علل افتادگی پلک چشم گوناگونند. برخی ممکن است با افتادگی چشم موروثی متولد شوند، که به آن پتوز (افتادگی پلک فوقانی) مادرزادی گفته می‌شود. اکثر موارد پتوز اکتسابی با بالا رفتن سن و در نتیجه کشیده شدن و شل شدن تاندونی که پلک را باز نگه می‌دارد، ایجاد می‌شوند.

درمان افتادگی پلک علت‌ها و دلایل افتادگی پلک

علل افتادگی پلک چشم گوناگونند. برخی ممکن است با افتادگی چشم موروثی متولد شوند، که به آن پتوز (افتادگی پلک فوقانی) مادرزادی گفته می‌شود. اکثر موارد پتوز اکتسابی با بالا رفتن سن و در نتیجه کشیده شدن و شل شدن تاندونی که پلک را باز نگه می‌دارد، ایجاد می‌شوند.

افتادگی پلک همچنین می‌تواند در اثر تروما، جراحی، یا آسیب به عضلاتی که پلک را بالا می‌کشند یا اعصابی که این عضلات را کنترل می‌کنند، اتفاق افتد. تومورها، اختلالات عصبی، بیماری‌های سیستمیک، و برخی داروهای خاص نیز می‌توانند باعث به وجود آمدن پتوز (افتادگی پلک فوقانی) شوند.

بسته به علت ایجاد آن، پتوز (افتادگی پلک فوقانی) می‌تواند به صورت‌های زیر دسته‌بندی شود:

درمان افتادگی پلک پتوز (افتادگی پلک فوقانی) نوروژنیک: به حالتی گفته می‌شود که اعصاب متصل به عضلات تحت تأثیر قرار بگیرند.
پتوز (افتادگی پلک فوقانی) میوژنیک: به حالتی گفته می‌شود که افتادگی پلک در اثر مشکلی در عضله ایجاد شده باشد که پلک را بالا می‌برد.
پتوز (افتادگی پلک فوقانی) آپونوروتیک: به حالتی گفته می‌شود که تاندون مسئول لیفت پلک کشیده شده و ضعیف شده باشد.

پتوز (افتادگی پلک فوقانی) مکانیکال: به حالتی گفته می‌شود که سنگینی پلک برای عضلات خیلی زیادتر از آن است که بتوانند بلندش کنند.

انواع افتادگی پلک درمان افتادگی پلک

بسته به علت ایجاد آن، پتوز (افتادگی پلک فوقانی) می‌تواند به صورت‌های زیر دسته‌بندی شود:

پتوز (افتادگی پلک فوقانی) نوروژنیک: به حالتی گفته می‌شود که اعصاب متصل به عضلات تحت تأثیر قرار بگیرند.

پتوز (افتادگی پلک فوقانی) میوژنیک: به حالتی گفته می‌شود که افتادگی پلک در اثر مشکلی در عضله ایجاد شده باشد که پلک را بالا می‌برد.

پتوز (افتادگی پلک فوقانی) آپونوروتیک: به حالتی گفته می‌شود که تاندون مسئول لیفت پلک کشیده شده و ضعیف شده باشد.

پتوز (افتادگی پلک فوقانی) مکانیکال: به حالتی گفته می‌شود که سنگینی پلک برای عضلات خیلی زیادتر از آن است که بتوانند بلندش کنند.

ماسک قوی خانگی برای درمان افتادگی پلک: درمان افتادگی پلک

با استفاده از یک سفیده تخم مرغ و یک گوش پاک کن افتادگی پلک را در کمتر از چند دقیقه درمان کنید.برای این کار کافیست بعد از پاکسازی کامل پوست پلک از آرایش سفیده تخم مرغ را با کمک یک گوش پاک کن به روی پلک کاملا پخش کنید . بعد از آنکه به طور کامل سفید تخم مرغ

درمان سریع و ارزان افتادگی پلک
استفاده از زردچوبه و جوش شیرین برای رفع افتادگی پلک پایین چشم:

با ترکیب 1 قاشق چایخوری جوش شیرین

1/2 قاشق چایخوری زردچوبه

آب آناناس تازه

آب لیموی تازه

یک اسکراب قوی برای رفع افتادگی پلک پایین و رفع چین و چروک

درمان پزشکی
استفاده از بوتاکس برای درمان افتادگی پلک درمان افتادگی پلک

اگر چشم‌هایتان در پروسه افتادگی قرار گرفته‌اند و از درمان‌های خانگی مانند لوسیون و معجون استفاده کرده‌اید و قصد دارید که درمان‌های بیشتری انجام دهید، می‌توانید قبل از آن آزمایشی انجام دهید.

انگشت سبابه‌تان را بالای ابرو قرار داده و به آرای بالا بکشید. آیا تغییری در پلک‌تان مشاهده می‌کنید؟ در این صورت، تزریق مقداری بوتاکس بالای خط ابروی‌تان برای درمان افتادگی پلک شما میتواند بسیار مفید باشد.

هزینه نوروتاکسین‌هایی از قبیل بوتاکس، دیسپورت، و زئومین بر اساس واحد تعیین می‌شود. بسته به شدت افتادگی، می‌توانید انتظار استفاده از ۱۰ تا ۱۵ واحد برای هر چشم را داشته باشید. این روش هیچ زمان نقاهتی ندارد اما می‌تواند ۳ تا ۵ روز طول بکشد تا تأثیر کامل آن را در رفع افتادگی پلک ببینید. این کار قطعاً ارزش سرمایه‌گذاری را دارد!
استفاده از فیلرهای پوستی برای درمان افتادگی پلک

لیفتینگ جزئی ابرو راضی‌تان نمی‌کند؟ پس این کار را انجام دهید. انگشت شست‌تان را بالای ابروی‌تان قرار دهید. حالا انگشت سبابه‌تان را نیم اینچ بالایش قرار داده و آن‌ها را به سمت هم بکشید. تفاوتی در پلک بالایی‌تان مشاهده می‌کنید؟ اگر پاسخ‌تان بله است، پس فیلرهای پوستی می‌توانند راه‌حل مناسبی برای‌ رفع افتادگی پلک شما باشند.

در طول این پروسه، یک فیلر پوستی، مثل جوویدرم یا رستیلین، زیر پوست‌تان، دقیقاً پشت ابرو، تزریق خواهد شد، تا به ابروی‌تان بعد داده و باعث می‌شود پلک بالایی‌تان کمتر افتاده به نظر آید.

درمان افتادگی پلک گزینه دیگر تزریق کمی فیلر در ناحیه شقیقه است که پلک‌های‌تان را از گوشه‌های بیرونی می‌کشد. بسته به اینکه در چه مرحله‌ای از پروسه بالا رفتن سن باشید، تزریق در یکی از این نواحی، یا هر دوی آن‌ها، می‌تواند راه‌حل ایده‌آلی برای افتادگی پوست باشد. همچنین تزریق ژل و چربی یکی از روش‌های پرکاربرد درمان پف زیر چشم نیز می باشد. تزریق ژل و چربی در بیمارانی که پف زیر چشم‌شان نتیجه کاهش چربی بالای گونه است، فرورفتگی به وجود آمده را پر می‌کند و در نتیجه پف زیر چشم از بین می‌رود.
استفاده از درمان لیزر برای درمان افتادگی پلک

اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید کاندیدای مناسبی برای استفاده از نوروتاکسین‌ یا فیلر باشید، پس جراحی پلک با لیزر می‌تواند گزینه دیگری برای شما باشد.

درمان افتادگی پلک در حالی که چشم هایتان بسته و آرام است، به صورت قائم بنشینید. همان طور که پلک چشم ها در تمام طول مدت ورزش بسته است، اول به پایین نگاه کرده و بعد تا جایی که ممکن است به بالا نگاه کنید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید.

تمرین شماره ۳

با چشم های بسته و آرام، راست بنشینید. همان طور که چشم ها را در تمام طول تمرین بسته نگه داشته اید، ابروها را تا جایی که می توانید، بالا ببرید و پلک چشم ها را تا حد ممکن به سمت پایین بکشید. در همین حالت بمانید و تا ۵ بشمارید. استراحت کنید و این ورزش را ۵ بار تکرار کنید.

تمرین شماره ۴

با چشم های باز و آرام، به صورت راست بنشینید. پلک بالای چشم ها را تا نیمه ببندید و در همین حال، ابروهایتان را به سمت بالا ببرید. بعد چشم ها را کاملا باز کنید تا سفیدی چشم ها در قسمت بالایی عنبیه دیده شود.

تمرین شماره ۵

درمان افتادگی پلک مثل سه حرکت قبلی، راست بنشینید و در حالی که چشم هایتان باز است، سرتان را صاف نگه دارید. همان طور که سرتان را مستقیم نگه داشته اید، اول به بالا و بعد به پایین نگاه کنید. این حرکت را ۱۰بار تکرار کنید. حالا بدن و سرتان را در حالت قبلی حفظ کنید و این بار، به چپ و راست نگاه کنید. این حرکت را نیز ۱۰ بار انجام دهید.

درمان افتادگی پلک راه‌های پیشگیری و کاهش افتادگی در پلک

برای پیشگیری از افتادگی در پلک باید از بیست و شش سالگی اقدام کنید، ولی اگر از این سن گذشته‌اید هم خیلی نگران نباشید و از همین الان شروع کنید و نکته‌های زیر را به خاطر بسپارید:

بیش از حد در معرض پرتوی مستقیم آفتاب قرار نگیرید، ولی اگر مجبور شدید حتما از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید.

از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعدازظهر از چشم‌هایتان محافظت کنید؛ برای مثال از عینک آفتابی و کلاه لبه‌دار استفاده کنید.

برای کاهش استفاده از نورهای مصنوعی، بخصوص در شب بهتر است به مدت زیاد بیدار نمانید، تا دیروقت مطالعه نکنید، تلویزیون را برای مدت طولانی در نیمه‌شب نگاه نکنید یا حداقل از نورانی کردن اتاق بپرهیزید.

مطالعه با نور زیاد باعث خستگی و آسیب دیدن چشم و در نهایت به پلک می‌شود و پیری زودرس چشم را به همراه دارد. هرچه شخص بعد از غروب زودتر بخوابد، دیرتر به افتادگی پلک دچار می‌شود.

تغذیه نامناسب نیز در افتادگی پلک تاثیر دارد؛ خوردن غذاهای سنگین در آخر شب، غذاهای پرچرب، پرنمک و ترش از مواردی است که باعث التهاب دور چشم می‌شود. صبح‌ها بعد از بیدار‌ شدن، این پف دور چشم به طور کامل قابل مشاهده است و اگر این بی‌احتیاطی‌ها بیشتر شود بعد از مدتی افتادگی پلک نیز ایجاد می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر درمان افتادگی پلک این ویدیو را تماشا کنید.

منبع: نبض ما

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility