24
مه

درمان خانگی گلو درد – اموزش روش های درمان گلو درد

درمان خانگی گلو درد 1- لیموترش، گلودرد را درمان و بدن را تقویت می‌کند

لیموترش، درمان طبیعی و موثری است. لیموترش خواص اعجاب‌انگیزی دارد که درمان گلودرد یکی از آن‌هاست. این ترش خوشمزه و پرخاصیت ضدعفونی کننده است، تولید گلبول‌های سفید را فعال می‌سازد و به این ترتیب قدرت دفاعی طبیعی بدن را تحریک می‌کند.

روش استفاده: لیموترش را با آب گرم مخلوط کرده و با محلول به دست آمده قرقره کنید. این کار را چندین بار در روز انجام دهید تا علائم بیماری از بین برود.

2-سیر درمان خانگی گلو درد

خواص ضد عفونی و ضد باکتری، و دیگر خواص درمانی موجود در سیر کمک می‌کنند تا گلو درد را از خود دور کنیم.

برگ‌های تازه‌ی سیر را خرد کنید. آن‌ها را وارد دهان‌تان کنید؛ هر از گاهی آن‌ها را بجوید و نفس عمیق بکشید تا آلیسین موجود در آن آزاد شود؛ آلیسین ماده‌ی شیمیایی است که به دلیل خواص ضد باکتریایی‌اش می‌تواند باکتری‌های عامل گلو درد را از بین ببرد.

الف. راه دیگر این‌که، چند قطره روغن سیر را در یک چهارم فنجان آب بریزید. روزی یک بار این محلول را غرغره کنید.
ب. هم‌چنین می‌توانید سیر را به صورت خام بخورید یا آن را به غذا اضافه کنید.
پ. به علاوه، اگر به طعم سیر خام علاقه ندارید، می‌توانید از قرص‌های سیر نیز استفاده نمایید.

3-درخت چای: ضدعفونت و ضدویروس درمان خانگی گلو درد

درخت چای گلودرد را درمان می‌کند. معمولاً از روغن ضروری این گیاه بیشتر استفاده می‌کنند چون ضد قارچ، ضد ویروس و ضدباکتری خوبی است.

روش استفاده: دو قطره روغن ضروری درخت چای را با کمی عسل مخلوط کنید و قبل از این که قورتش دهید چند لحظه در دهان خود نگه دارید. هر روز سه مرتبه این کار را انجام دهید تا علائم بیماری کاملاً از بین برود.

توجه داشته باشید که روغن ضروری این گیاه برای زنان باردار، شیرده و کودکان زیر 3 سال مورد منع مصرف دارد.

روش استفاده: لیموترش را در آب داغ بچکانید و به آن عسل اضافه کنید، هم بزنید و میل کنید.

علاوه بر این می‌توانید 250 میلی لیتر آب گرم را با دو قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید و هم بزنید. در ظرف بپوشانید و اجازه دهید خنک شود. در روز چند بار با محلولی که آماده کرده‌اید قرقره کنید.

لیموترش خواص اعجاب‌انگیزی دارد که درمان گلودرد یکی از آن‌هاست. این ترش خوشمزه و پرخاصیت ضدعفونی کننده است، تولید گلبول‌های سفید را فعال می‌سازد.

و به این ترتیب قدرت دفاعی طبیعی بدن را تحریک می‌کند

4-جوش شیرین درمان خانگی گلو درد

جوش شیرین به خاطر خواص ضد باکتریایی‌اش به عنوان یکی از بهترین درمان‌های گلو درد به شمار می‌رود. یک فنجان آب را با شعله‌ی کم حرارت دهید. نصف قاشق چای خوری جوش شیرین و یک قاشق چای خوری نمک به آن اضافه نمایید. آن‌ها را خوب به هم بزنید. این محلول را روزی سه مرتبه غرغره کنید.
درمان خانگی گلو درد : ۳. آب نمک

نمک با جذب آب از مخاط گلو و کاهش خلط به سرعت می‌تواند باعث تسکین گلو درد شود. یک قاشق چای خوری نمک به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. آن را خوب به هم بزنید. این محلول را غرغره نمایید. برای این‌که به نتیجه‌ی دلخواه برسید، بهتر است این کار را چندین بار در طول روز تکرار کنید.

5-لیمو درمان خانگی گلو درد

لیمو مخاط اضافه را از بین می‌برد، و از این طریق باعث درمان گلو درد می‌شود. آب نصف یک لیمو را بگیرید. آب لیمو را به همراه یک قاشق چای خوری عسل به آب گرم بیفزایید. همه‌ی این مواد را به خوبی با هم مخلوط کنید و به آرامی نوش جان نمایید.

الف. یا این‌که، آب لیمو را به اندازه‌ی مساوی با آب گرم رقیق کنید. این محلول را غرغره نمایید.
ب. لیمو را از وسط نصف کنید و روی یکی از آن دو، مقداری نمک و فلفل بپاشید؛ اکنون لیمو را لیس بزنید و آب آن را به آرامی بمکید.

6-یاه مریم گلی؛ تسکین گلودرد

گیاه مریم گلی برای درمان گلودرد موثر عمل می‌کند. در سال 2009 پژوهشی انجام شد که نشان می‌دهد دهان‌شویه‌ای که از گیاه مریم گلی تهیه شده است برای تسکین گلودرد به اندازه‌ی داروهای موجود موثر عمل می‌کند. برگ‌های این گیاه خواص ضدالتهابی و ضدعفونی دارد.

روش استفاده: 1 تا 3 گرم برگ خشک مریم گلی را در یک فنجان آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. روزانه 5 مرتبه با این محلول قرقره کنید.

گیاه مریم گلی برای زنان باردار، شیرده، کودکان زیر 18 ماه و افرادی که دچار سرطان سینه و صرع هستند مورد منع مصرف دارد.

7-درمان خانگی گلو درد : ۵. دارچین

دارچین دارای خواص قدرتمند آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی است؛ این خواص، دارچین را به یکی از درمان‌های خانگی بسیار موثر برای گلو درد تبدیل کرده است. یک قاشق چای خوری پودر فلفل سیاه و یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با یک لیوان آب گرم مخلوط نمایید. هم‌چنین می‌توانید مقداری هل نیز به این محلول بیفزایید. این محلول را از صافی رد کنید. مایع حاصل را روزی دو تا سه مرتبه غرغره نمایید. هم‌چنین، می‌توانید یک قاشق چای خوری عسل خالص و چند قطره روغن دارچین را با یکدیگر مخلوط کنید. مخلوط عسل و دارچین را روزی دو مرتبه نوش جان کنید تا التهاب و درد ناشی از گلو درد در شما بر طرف شود.

8-انار درمان خانگی گلو درد

انار به عنوان مکمل خوراکی در درمان خانگی بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی، از جمله گلو درد به کار می‌رود. برای تسکین مشکلات مربوط به گلو می‌توانید از انار، محلولی تهیه و آن را غرغره کنید. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در انار التهاب ناشی از گلو درد را کاهش می‌دهند؛ از این رو، انار می‌تواند گلو دردتان را تسکین دهد. پوست انار را در ظرفی حاوی ۳ یا ۴ لیوان آب بریزید و به مدت ۱۲ تا ۱۵ دقیقه بجوشانید. سپس این محلول را از صافی رد کنید. محلول حاصل را می‌توانید به دو طریق استفاده نمایید؛ آن را به صورت دمنوش مصرف کنید یا آن را غرغره نمایید. هم‌چنین، روزانه سه مرتبه نوشیدن آب انار می‌تواند در برطرف کردن گلودرد به شما کمک کند.

9-آویشن: التیام بخش و ضد سرفه درمان خانگی گلو درد

آویشن برای مقابله با آنژین، گریپ، برونشیت و .. موثر است. این گیاه معطر، تقویت کننده‌ی سیستم دفاعی بدن و ضدسرفه بوده و برای درمان گلودرد بسیار موثر است.

روش استفاده: 150 میلی‌لیتر آب جوش را روی یک قاشق چای‌خوری پُر آویشن بریزید. در ظرف را بپوشانید و اجازه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه دم بکشد. سپس محلول را از صاف کنید و روزانه بعد از غذا 3 فنجان از این دم کرده را میل کنید.

توجه داشته باشید نباید بیش از 3 هفته‌ی مدام از دم کرده‌ی آویشن استفاده کرد.

توجه داشته باشید روغن ضروری آویشن برای زنان باردار و شیرده و همچنین برای کودکان زیر 3 سال بدون تجویز پزشک مورد عدم مصرف دارد.

در مصرف این گیاهان نیز افراط نکنید و اگر به گیاهان حساسیت دارید قبل از مصرف این گیاهان با پزشک یا عطار مشورت کنید.

10-سرکه سیب درمان خانگی گلو درد

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتری است که می‌تواند به درمان شماری از بیماری‌ها از جمله گلو درد کمک نماید. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک قاشق چای خوری نمک را با یک فنجان آب گرم به خوبی مخلوط کنید. این محلول را روزی ۳ تا ۴ مرتبه غرغره کنید. روش دیگر این‌که، یک قاشق چای خوری عسل، یک قاشق چای خوری آب لیمو، یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک فنجان آب گرم را با یکدیگر مخلوط کنید. این محلول را یک نفس سر بکشید تا التهاب و درد گلوی‌تان به سرعت برطرف شود.

11-پوست درخت بلوط با آنژین مقابله می‌کند درمان خانگی گلو درد

پوست درخت بلوط برای درمان گلودرد موثر است. درخت بلوط برای درمان زکام، آنژین، لارنژیت مفید است.

روش استفاده: 80 تا 100 گرم پوست درخت بلوط خرد شده را با یک لیتر آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید و سپس محلول را از صاف کنید. هر روز 3 تا 4 مرتبه با این محلول قرقره کنید. این کار را حداکثر 5 تا 6 روز ادامه دهید.

اسطوخودوس ضددرد و ضدالتهاب است و برای درمان بیماری‌های تنفسی مثل برونشیت، رینیت و غیره بسیار موثر است. این گیاه گلودرد و سرفه را درمان می‌کند

12-عسل درمان خانگی گلو درد

خواص ضد باکتریایی عسل به درمان سریع گلو درد کمک می‌کند. یک فنجان آب داغ آماده کنید و آن را به ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری عسل بیفزایید. روزی سه تا چهار مرتبه این محلول را نوش جان کنید. هم‌چنین، می‌توانید یک فنجان از دمنوش مورد علاقه‌تان را آماده و مقداری عسل به آن اضافه نمایید. در طول روز بارها از این دمنوش غنی شده از عسل بنوشید.

روش دیگر این‌که، هر شب پیش از خواب ۲ قاشق چای خوری عسل بخورید تا هم گلو دردتان آرام گیرد و هم خواب آرامی داشته باشید. استفاده از عسل به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای گلو درد به شمار می‌رود.

13-اسطوخودوس: ضدالتهاب درمان خانگی گلو درد

اسطوخودوس ضددرد و ضدالتهاب است و برای درمان بیماری‌های تنفسی مثل برونشیت، رینیت و غیره بسیار موثر است. این گیاه گلودرد و سرفه را درمان می‌کند.

روش استفاده: 20 گرم اسطوخودوس را با یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه بجوشانید. محلول را از صافی رد کنید و روزانه 3 فنجان بنوشید. این کار را حداکثر 5 تا 7 روز تکرار کنید.

توجه داشته باشید که از روغن ضروری این گیاه بدون نظر پزشک استفاده نکنید.

14-آب نبات درمان خانگی گلو درد

با مکیدن آب نبات بدون قند می‌توانید گلو دردتان را تسکین دهید. این درمان خانگی می‌تواند باعث مرطوب ماندن فضای دهان و هم‌چنین توقف سرفه‌های سخت و آزاردهنده‌تان شود. مکیدن آب نبات‌های سرماخوردگی و حتی بستنی یخی نیز می‌تواند کمک بزرگی به تسکین گلو درد کند.

توجه: آب نبات‌ها ممکن است برای خردسالان خطر خفگی به همراه داشته باشند؛ از این رو، استفاده از این روش برای خردسالان توصیه نمی‌شود.

15-پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) درمان خانگی گلو درد

پراکسید هیدروژن در کنار التیام بریدگی‌ها و زخم‌های بدن می‌تواند به عنوان درمان خانگی موثر برای گلو درد نیز به کار رود؛ زیرا این ماده حاوی آنتی‌اکسیدان است. یک فنجان پراکسید هیدروژن را با یک فنجان آب گرم (نه داغ) مخلوط کنید و خوب به هم بزنید. این محلول را غرغره نمایید. اگر از طعم این محلول خوش‌تان نمی‌آید، می‌توانید مقداری عسل نیز به آن بیفزایید.

16-میخک درمان خانگی گلو درد

میخک حاوی اوژنول است که به عنوان ماده‌ی طبیعی برای از بین بردن باکتری‌ها و کاهش درد عمل می‌کند. با افزودن ۳ قاشق چای خوری پودر میخک به آب جوش می‌توانید محلولی برای غرغره کردن درست کنید. آب جوش و پودر میخک را به خوبی با هم مخلوط و سپس غرغره کنید.

17-زردچوبه درمان خانگی گلو درد

زردچوبه خواص ضد التهابی و ضد عفونی‌اش را برای‌تان به ارمغان آورده است و شما می‌توانید از این داروی طبیعی و فوق‌العاده برای درمان گلو دردتان بهره‌مند شوید. به همین دلیل نیز زردچوبه را در فهرست درمان‌های خانگی برای گلو درد جای دادیم. مقداری پودر زردچوبه را به یک لیوان آب یا شیر اضافه کنید. آن را به خوبی به هم بزنید و بنوشید. نوشیدن این محلول به خلاصی‌تان از شر گلو درد کمک می‌کند.

18-فلفل هندی

درد و التهاب ناشی از گلو درد را می‌توان با استفاده از فلفل هندی درمان نمود. کپسایسین موجود در فلفل هندی با تسکین گلو درد باعث کاهش ناراحتی‌های ناشی از این بیماری دردناک می‌شود. با استفاده از فلفل‌پاش، پنج دفعه فلفل را در یک فنجان آب داغ بریزید. فلفل و آب داغ را خوب به هم بزنید و محلول حاصل را غرغره نمایید. هر ۱۵ دقیقه یک بار این کار را تکرار کنید. استفاده از فلفل هندی باعث ایجاد سوزش می‌شود، ولی برای گلو درد درمان خانگی بسیار موثری به حساب می‌آید.

19-دهان شویه

با غرغره کردن دهان‌ شویه‌های موجود در بازار نیز می‌توانید عفونت گلوی‌تان را بهبود بخشید. بنابراین توصیه می‌شود از این درمان خانگی برای گلو درد نیز استفاده کنید.

20-مرطوب کننده‌ی هوا

با استفاده از بخور یا دستگاه‌های مرطوب کننده‌ی هوا رطوبت فضای اتاق‌تان را افزایش دهید؛ زیرا خشکی هوا باعث وخیم‌تر شدن ناراحتی‌های گلو می‌شود. هم‌چنین می‌توانید برای چند دقیقه در حمام مملو از بخار تنفس کنید تا گلو دردتان کمی تسکین یابد.

21-چای (دمنوش) بابونه

بابونه داروی گیاهی شگفت‌انگیز و درمان خانگی موثری برای گلو درد به شمار می‌رود. بابونه مانند یک داروی مسکن عمل می‌کند و التهاب گلو را تسکین می‌دهد. فقط کافی است یک عدد چای کیسه‌ای بابونه را در یک فنجان آب جوش بیندازید. اجازه دهید کیسه‌ی حاوی بابونه ۸ تا ۱۰ دقیقه در آب جوش دم بکشد. سپس در صورت تمایل می‌توانید مقداری آب لیمو و عسل به آن بیفزایید. این دمنوش را روزی ۲ تا ۳ مرتبه نوش جان کنید و از فواید این درمان خانگی برای گلو درد بهره‌مند شوید.

* اگر تا دو روز بیماری‌تان بهبود نیافت و یا تب داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

* برخی معتقدند که درمان‌های گیاهی کاملاً بی‌خطر هستند و از هر گیاهی و به هر میزانی می‌شود استفاده کرد. توجه داشته باشید گیاهان، داروهای بی‌خطری نیستند و نباید در مصرف آن‌ها دچار افراط شد. بعضی مواقع مورد منع مصرف وجود دارد.

* اگر در مصرف یک گیاه دچار شک شده‌اید حتماً با پزشک یا عطار مشورت کنید.

برای اطلاعات بیشتر درمان خانگی گلو درد این ویدیو تماشا کنید.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,