23
مه

راه های افزایش قد

۱- رژیم غذایی متعادل داشته باشید

خوردن مقدار زیادی پروتئین ضعیف مانند گوشت مرغ ، ماهی، سویا و لبنیات، باعث افزایش رشد ماهیچه ها و استخوان های سالم می شوند. کربوهیدرات ساده مانند پیتزا، کیک، شیرینی و سودا، چیزهایی هستند که باید از آنها دوری کرد.
خوردن مقدار زیادی کلسیم که در سبزیجات برگ سبزرنگ مانند اسفناج و کلم و در لبنیات (ماست و شیر) یافت می شود، کمک می کند تا استخوان های سالم را رشد بدهد.
روی به اندازه کافی مصرف کنید، مطالعات، هرچند تا کنون غیرقابل قبول بوده اند، به ارتباط احتمالی بین کمبود روی و رشد خیره کننده در پسران اشاره می کند. منابع مناسب روی عبارتند از صدف خوراکی، گندم، دانه کدو و کدوتنبل، گوشت بره، بادام زمینی و خرچنگ.
دریافت ویتامین D کافی باعث افزایش رشد استخوان و عضلات در کودکان و کمبود رشد و افزایش وزن در دختران می شود. مقادیر کم ویتامین D را می توان در ماهی، یونجه، قارچ و همچنین غذاهای غنی شده با ویتامین D مانند شیر و غلات یافت. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق ویتامین D از در معرض نور خورشید قرار گرفتن بدست می آید. با فقط ۱۵ دقیقه در روز زیر نور خورشید (به طور متوسط) بودن می توانید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی ویتامین D دریافت می کنید.

2-چه عواملی بر رشد قد انسان تاثیر دارند؟

قد با مجموعه پیچیده ای از ژنتیک و محیط تعیین می شود. قانون اصلی آن را می توان به شکل زیر تعریف کرد:
(ژنتیک + هورمون ها + تغذیه) – استرس

3- در سنین نوجوانی و بلوغ ورزش کنید

در باشگاه عضو شوید. رفتن به باشگاه به شما کمک می کند تا به بسیاری از ماشین های ورزشی و دستگاه های عضلانی دسترسی پیدا کنید. همچنین باعث می شود که انگیزه برای تمرین کردن داشته باشید (اگر در باشگاه باشید اما ورزش نکنید، احساس احمق بودن میکنید)
به یک تیم ورزشی ملحق شوید .افرادی که به تیم های ورزشی می پیوندند می توانند از رقابت طبیعی برای سوزاندن کالری اضافی استفاده کنند و به افزایش قد امیدوار باشند. بهترین چیز در مورد ورزش های تیمی این است که با گذر زمان، شما حتی متوجه نمی شوید که ورزش می کنید.
اگر هیچ کار دیگری نمیکنید، راه بروید. اگر نمیتوانید زمان دیگری برای انجام کاری پیدا کنید، بلند شوید و پیاده روی کنید. به فروشگاه مواد غذایی ،. به کتابخانه ، یا به مدرسه بروید.

4-چه زمان قد کشیدن ما متوقف می شود؟

از نظر ژنتیکی طوری برنامه ریزی شده ایم که پس از اتمام دوران بلوغ قد کشیدن متوقف شود. در این نقطه، فعل و انفعالات پیچیده ژن ها، موادمغذی و هورمون ها به اوج خود می رسد. وقتی ژن ها با همکاری هم رشد بدن را به نقطه ای رساندند که قادر به تولید مثل باشد، هدف رشد به اتمام رسیده است. این اتفاق به طور متوسط در سن 16 سالگی برای دختران و 18 سالگی برای پسران می افتد.

 

5-هر شب به میزان کافی بخوابید

هنگام خواب بدن شما رشد می کند، بنابراین داشتن مقدار زیاد خواب معادل زمان دادن به بدن برای افزایش قد است. در صورتی که پیش از بارداری هستید یا هنوز کمتر از ۲۰ سال سن دارید، هر شب ۹ تا ۱۱ ساعت خواب داشته باشید.

هورمون رشد انسان (HGH) به طور طبیعی در بدن ، به خصوص هنگام خواب عمیق یا ارام ترشح می شود. دریافت خواب مناسب، باعث تولید HGH ، که در غده هیپوفیز تولید میشود خواهد شد.

6- بدانید که اکثر اندازه قد شما توسط ژنتیک از پیش تعیین شده است

دانشمندان بر این باورند که ۶۰ تا ۸۰ درصد میزان افزایش قد شما توسط ژن تعیین می شود. متاسفانه، شما ژن قد بلند دارید یا نه. این به این معنی نیست که اگر والدین کوتاه قد داشته باشید، رشد نمیکنید. داشتن والدین کوتاهتر به این معنی است که احتمال بیشتر کوتاه قد بودن را دارید.

آیا پس از اتمام دوران بلوغ هم قدمان بلندتر می شود؟
شواهد بسیار کمی از رشد قد بعد از دوران بلوغ دیده شده است. انسانها معمولاً در دوران کودکی سریعترین رشد را دارند. همچنین در دوران بلوغ نیز به خاطر جهش های رشد، رشد سریعی دارند.

7-بدانید که اکثر اندازه قد شما توسط ژنتیک از پیش تعیین شده است

دانشمندان بر این باورند که ۶۰ تا ۸۰ درصد میزان افزایش قد شما توسط ژن تعیین می شود. متاسفانه، شما ژن قد بلند دارید یا نه. این به این معنی نیست که اگر والدین کوتاه قد داشته باشید، رشد نمیکنید. داشتن والدین کوتاهتر به این معنی است که احتمال بیشتر کوتاه قد بودن را دارید.

8-جهش های رشد چیستند؟

جهش رشد اصطلاحی است که برای افزایش سریع قد و وزن به کار می رود که معمولاً در دوران بلوغ اتفاق می افتد. کودکان در دوران نوجوانی به بالاترین حد قد دوران بزرگسالی خود می رسند. این رشد قابل توجه، از قسمت های خارجی بدن شروع شده و به قسمت ها داخلی تر ادامه می یابد. دست ها و پاها اولین جاهایی هستند که بزرگ می شوند. نیاز به کفش های تازه اولین نشانه تجربه جهش رشد است. دومین ناحیه بدن، طول پاها و دست ها است که بلندتر می شود. و آخر ستون فقرات ما رشد می کند. آخرین رشد پهن تر شدن سینه و شانه ها در پسران و پهن شدن لگن و ران ها در دختران است.

9- سعی نکنید جلوی افزایش قد خود را بگیرید

ممکن است کار زیادی برای افزایش قد تان وجود نداشته باشد اما می توانید چندین مرحله را انجام دهید تا مطمئن شوید که قد طبیعی شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد. مصرف داروها و الکل در جوانی ممکن است رشد شما را محدود کنند و سوء تغذیه می تواند شما را از رسیدن به قد مناسب بازدارد.

آیا کافئین واقعا افزایش قد شما را محدود می کند؟ مطالعه علمی نشان می دهد که، نه، کافئین رشد را محدود نمی کند. ، با این حال، مصرف کافئین شما را از داشتن خواب صحیح و منظم باز میدارد. کودکان و نوجوانان حدود ۹ تا ۱۰ ساعت خواب نیاز دارند و کافئین ممکن است به توانایی شما برای داشتن خواب زیاد آسیب برساند.
آیا سیگار کشیدن واقعا افزایش قد شما را محدود می کند؟ اثرات سیگار کشیدن و دود دست دوم بر شاخص توده بدنی (BMI) غیرقابل قبول است. طبق گزارش منابع اینترنتی دانشگاه کلمبیا، “اگر چه مطالعات انجام شده عمدتا غیرقابل حل بوده اند، تحقیقات موجود نشان می دهد که کودکان سیگاری یا افرادی که در معرض دود دست دوم هستند، از کسانی که سیگار نمی کشند و یا از بچه های افراد غیر سیگاری کوتاه تر هستند.
آیا استروئیدها واقعا افزایش قد شما را محدود می کنند؟ کاملا بله. استروئیدهای آنابولیک باعث کاهش رشد استخوان در کودکان و نوجوانان می شوند، همراه با کاهش تعداد اسپرم، کاهش اندازه سینه، افزایش فشار خون، شما را در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی قرار میدهند. کودکان و نوجوانانی که از آسم رنج می برند و استفاده از انالایزرهایی که دوزهای اندک استروئید بودزونید را دارند، به طور متوسط ​​نیم اینچ کوتاهتر از کسانی هستند که با استروئیدها درمان نمی شوند.

10-چه نوع رژیم غذایی به افزایش قد کمک می کند؟

یک رژیم غذایی سرشار از موادمغذی که شامل میوه ها و سبزیجات، لبنیات، سیریال، گوشت و میزان کافی آب باشد موجب تقویت فرایند طبیعی افزایش قد می شود.

11-قد خود را بلند تر نشان دهید

به جای خم شدن ، همیشه صاف بایستید. شانه های خود را کمی به سمت عقب بکشید. داشتن یک وضعیت خوب باعث می شود که خیلی بلندتر بنظر برسید!

لباس های تنگ تر خطوط بدن شما را برجسته می کنند. اگر لباسهای گشاد بپوشید، این خطوط ناپدید می شوند و شما را کوچکتر نشان میدهند. لباس هایی متناسب اندامتان بپوشید که در مورد خودتان احساس خوبی داشته باشید، اما نه انهایی را که با پوشیدن آن حس ناراحتی یا عصبی بودن میکنید.

شما همیشه می توانید کفش پاشنه بلند بپوشید، از پوشیدن کفش تخت یا صندل اجتناب کنید . در عوض، کفش های پاشنه بلند بپوشید.

12-هورمون های رشد چیستند؟

هورمون رشد انسان ماده ای است که توسط ساختاری نخود مانند که در عمق مغز درست پشت چشم ها وجود دارد تولید می شود. این ماده معمولاً طی ساعات اولیه خواب و پس از ورزش تولید می شود. عملکرد این هورمون ها تحریک و تقویت رشد در بدن انسان تا اتمام دوران بلوغ است.

13-لباس های رنگ تیره بپوشید

گاهی اوقات بلندتر به نظر رسیدن همان باریک تربه نظر رسیدن است. اگر شما قادر به باریک دیده شدن هستید، شانس خوبی دارید که بلندتر نیز به نظر برسید. رنگ هایی مانند سیاه و سفید، آبی تیره و سبز جنگلی می توانند شما را باریک تر و بلندتر نشان دهند ، به ویژه اگر لباس هایتان از ناحیه ی پایین و بالا تیره باشد.

14-آیا مصرف هورمون رشد باعث بلندتر شدن قد می شود؟

مصرف هورمون رشد فقط طی سالهای شکل گیری موثر هستند. مصرف بیش از حد آن به صورت مصنوعی موجب رشد غیرطبیعی و نامناسب می شود. این واژه توسط تولیدکننده های مختلف مورد استفاده و سوءاستفاده برای فروش محصولات خود که ادعای تقویت رشد را دارند، قرار گرفته است. واقعیت این است که فروش داروهای هورمون رشد شدیداً تحت کنترل است و فقط توسط متخصین تجویز می شود.

15-لباس با خطهای عمودی بپوشید

لباس های با خط های عمودی می تواند شما را بلندتر نشان دهند. نوارهای افقی متضاد عمل میکنند، بنابراین از پوشیدن خطوط افقی اجتناب کنید.

چگونه انتظار واقعی داشته باشید؟

شما احتمالا می توانید افزایش قد خود را با تغییرات رژیم غذایی و شیوه زندگی چند اینچ ادامه دهید، به خصوص اگر هنوز هم نوجوان یا حتی در سن ۲۰ سالگی هستید (برای پسران).
استراتژی های بصری در واقع شما را بلندتر نمی کند، اما می توانند کاری کنند که چند سانتی متر بلند تر به نظر برسید و به شما اعتماد به نفس بیشتری دهند.

نکات مهم:

برای افزایش قد، تا آنجا که می توانید خود را بکشید و حرکات کششی انجام دهید. روی زمین دراز بکشید و ماساژ بگیرید . ماساژها ماهیچه های شما را آرام می کنند و اجازه می دهند کمی بلندتر شوند.
اگر رشدتان متوقف نشده ، رژیم غذایی نگیرید. این می تواند شما را کوتاه تر کند.
هنگامی که نوجوان هستید، اطمینان حاصل کنید که پروتئین کافی در رژیم غذایی خود داشته باشید. سعی کنید ۷۰ گرم (۰.۰۲۵ اونس) پروتئین برای هر پوند وزن بدن بخورید. )به عنوان مثال اگر وزن شما ۱۰۰ پوند است، ۷۰ گرم پروتئین مصرف کنید)
اگر لاغر هستید، سعی کنید لباس های بلند بپوشید، و اگر نیستید، سعی کنید وزن خود را از دست بدهید، بنابراین رشد شما به دلیل وزن تان متوقف نخواهد شد.
شلوار جین، شلوار یوگا، یا شلوار تنگ بپوشید. شلوار گشاد و شلوار راحت شما را کوتاه تر نشان میدهند.
چه کوتاه یا بلند باشید، این جوانب مثبت و منفی برای همه چیز وجود دارد، پس برای کسی که هستید خوشحال باشید.
همچنین پیاده روی به افزایش قد کمک می کند. شما همچنین می توانید از پریدن در تمرین روزانه خود استفاده کنید. همچنین بسیاری یوگا آساناس مانند تاداسانا که به افزایش قد کمک می کند وجود دارد. شما باید یوگا را صبح زود انجام دهید. بنابراین یوگا یک راه خوب برای افزایش قد است.

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility