18
فوریه

معرفی فیلم سینمایی ماهورا

ما قائل به مفهوم و پیام در فیلم و یا بهتر؛ فیلم مفهوم زده نیستیم. پس چرا نقد باید مفهومی باشد؟ نقد باید از ارزیابی مسائل تکنیکی آغاز کند و از خلال میزانسن و ساختار نظام مند فرمیک اثر به تحلیل محتوای آن برسد. در این میان “تم” (مضمون) بسیار ناچیز است و اساسا باید گفت که “تم” مسئله ی هنر نیست، بلکه پرداخت تم و ارتقای آن به سطح محتواست که ارزش مند است؛ برای مثال اگر می گوییم

معرفی فیلم سینمایی امپراطور جهنم

نه به خودی خود خوب است و نه بد. آن چه که اثر را غنا می بخشد، پرداخت آن است. با این متدولوژی به نقد فیلم جاده قدیم می پردازیم.

خلاصه داستان: در روستایی مرزی زیباترین دختر به عنوان عروس هور انتخاب می شود تا یک روز در هفته خود را به آب بسپارد و هور بارور شده و قهرش نگیرد، امین معروف به سمور؛ قاچاقچی ایرانی عروس هور به نام ماهور را می دزد.

بازیگران: ساعد سهیلی, میترا حجار, بهاره کیان افشار, کامران تفتی, احمد کاوری, محسن افشانی, مهدی صبایی, مونا فرجاد, مالک سراج, یوسف مرادیان, داریوش ارجمند

از طرف دیگر زوج جوانِ فیلم که پیش از ازدواج علمی خارج از عرف مرتکب شده اند، نگران سرنوشت مراسم عروسی شان هستند. بعد از کمی کش و قوس و وقت تلف کردن، کرامتی به همه چیز سر و سامان می دهد. اگر این هَپی اند ظاهری نبود، فیلم قطعا مجوز نمی گرفت. به علاوه حدس می زنم که مادر کرامتی و فرزندان و همسرشان هیچ نقشی در بهبود وضعیت او نداشته اند. او ناگهان روی پای خود می ایستد و درست در زمانی که مشکلات بر سر همه آوار شده، وارد عمل می شود. حدس زدن این مسائل آسان است. فقط کافی ست فیلم مشابه اش (فروشنده) را دیده باشید. و به علاوه آگاه باشید که فیلم سازان ما پیرو جشنواره های خارجی هستند و به محض موفقیت فیلمی، دست به کار کُپی پِیست می شوند. به گمانم بیش از این نمی شود سخنی جدی در مورد جاده قدیم گفت. فیلم حقیری ست. نباید بیش از این ملامتش کرد. گناه دارد.

معرفی فیلم سینمایی جاده قدیم

معرفی فیلم سینمایی امپراطور جهنم

معرفی فیلم سینمایی کامیون

معرفی فیلم سینمایی ساعت 5 عصر

معرفی فیلم سینمایی روغن مار

معرفی فیلم سینمایی لاتاری

معرفی فیلم سینمایی لاتاری

معرفی فیلم سینمایی سرو زیر آب

معرفی فیلم سینمایی سو تفاهم

معرفی فیلم سینمایی خفگی

معرفی فیلم سینمایی غیرمجاز

برچسب‌ها:, , ,

Accessibility