14
فوریه

اموزش ترک ماریجوانا یا گل

۱- تصمیم به ترک بگیرید. بوسیله پرسش سوالاتی در مورد میزان و تعداد دفعات مصرف این دارو، یک ارزیابی صادقانه از مصرف ماری جوانا، انجام دهید. این سوالات می توانند به شما کمک کنند تا راحتتر بتوانید در مورد ترک مصرف ماری جوانا تصمیم بگیرید.

حتی اگر بدانید که ترک دارو بهترین تصمیم است، ولی مردد باشید، در این فرایند با مشکل مواجه خواهید شد.
کم اهمیت جلوه دادن یا ناچیز پنداشتن سطح وابستگی شما به ماری جوانا راحت است. از یک دوست یا یکی از اعضاء خانواده خود در مورد عدم وابستگی مصرف خود، سوال کنید.
با احاطه افراد مختلفی که می توانند به شما کمک کنند، میزان مصرف شما محقق می شود.

۲- به یک متخصص مراجعه کنید. اگر تصمیم به ترک مصرف ماری جوانا گرفته اید، ممکن است در مورد انتخاب موثرترین روش برای انجام این کار، احساس سر در گمی کنید. یک قرار ملاقات با پزشک یا یک کارشناس تعیین کنید تا بتوانید با او در مورد تصمیم خود و روشهای ترک صحبت کنید.

کارشناسان پزشکی که می توانند به شما کمک کنند عبارتند: پزشک مراقبت های ویژه، پزشک متخصص اعتیاد به دارو، مشاور مواد الکلی و داروئی دارای مجوز، روانپزشک یا روانشناس.
ممکن است پزشک مراقبتهای ویژه شما را به یک پزشک متخصص داخلی یا پزشک متخصص اعتیاد دارو ارجاع دهد. همچنین می توانید برای کمک به مقابله با جنبه های احساسی و هیجانی ترک به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید.
در مورد مصرف دارو، با پزشکتان کاملا صادق باشید. صداقت شما می تواند به پزشک کمک کند تا موثرترین روش درمانی را برایتان تنظیم نماید.
فهرستی از تمام داروها، ویتامین ها، مکمل ها یا دیگر داروهای غیر مجازی که مصرف می کنید، تهیه کنید. فراموش نکنید که پزشک برای کمک به شما حضور دارد بنابراین صداقت یک اصل مهم است.
در مورد روشهای درمانی مختلف از پزشک سوال کنید.
پزشک پرسشهایی در مورد میزان مصرف، تلاشهای قبلی برای ترک و سیستم پشتیبان از شما خواهد کرد.

۳- یک روش درمانی تنظیم کنید. شما و پزشک می توانید بهترین روش درمانی مناسب را تنظیم کنید. سعی کنید روش یا روشهایی را انتخاب کنید که بیشترین احساس راحتی را با آنها دارید. برخی از انواع مختلف درمان عبارتند از:

– برنامه درمانی وابستگی شیمیایی: این برنامه ها معمولا شامل جلسات درمانی برای مقابله با اعتیاد و جلوگیری از بازگشت هستند که می توانند بصورت سرپائی، بستری یا پناهگاهی باشند.

– سم زدایی یا درمان ترک دارو: این روش می تواند به شما کمک کند تا با سرعت و سلامت بصورت سرپایی، بستری یا پناهگاهی کشیدن ماری جوانا را متوقف کنید.

– مشاوره یا درمان گفتاری: این روش درمانی می تواند به شما کمک کند تا با میل شدید مصرف دارو مقابله کنید و راهبردهایی را برای جلوگیری از بازگشت به شما ارئه می دهد. مشاوره می تواند باعث اصلاح ارتباطات مخرب ناشی از مصرف شود.

– گروههای خود یاری که اغلب از یک روش ۱۲ مرحله ای استفاده می کنند: اغلب یک مشاور یا درمانگر می تواند به شما کمک کند تا انجمن محلی گروه خود یاری مربوطه را پیدا کنید.

۴- به یاری و کمک خانواده و دوستانتان تکیه کنید. برای درمان، داشتن یک سیستم پشتیبانی قوی بغیر از کارشناسان پزشکی، مهم است. اعضاء خانواده و دوستان خوب می توانند به شما در گذشتن از مشکلاتی مانند ترک کمک کرده و از بازگشت شما جلوگیری کنند.

با خانواده و دوستانتان صادق باشید و از آنها حمایت بطلبید. اینکار تعهد شما را به ترک دارو نشان می دهد.
از اعضاء خانواده و دوستان قابل اعتماد خود بخواهید تا در قرار ملاقاتهای پزشکی یا گروههای پشتیبان با شما همراه باشند.

۵- قرار گرفتن در معرض موارد وسوسه انگیز را محدود کنید. قرار گرفتن در معرض عواملی که باعث وسوسه و یادآوری کشیدن ماری جوانا می شوند، ترک یا محدود کنید. اینکار خطر احتمالی بازگشت را بحداقل می رساند.

هر چه ماری جوانا در منزل یا مکانهای دیگری مانند رختکن باشگاه باقی مانده، دور بریزید. به هزینه ای که صرف خرید آنها کرده اید، فکر نکنید. از فروش آنها که کاری غیر قانونی است، خودداری کنید.
اسامی تمام فروشنده ها را از گوشی تلفن تان حذف کنید. اینکار موجب محدود کردن صرف زمان با دوستان ناشناس می شود مخصوصاً اگر آنها فروشنده یا مصرف کننده باشند.

۶- از قرار گرفتن در موقعیت هایی با ریسک بالا اجتناب کنید. بعضی از موقعیت ها می توانند باعث تمایل شما به برگشت شوند. از مکانها یا افرادی که ممکن است دوباره شما را گرفتار کنند، دوری کنید.

از رفتن به میهمانیها، مشروب فروشی ها و مکانهای عمومی دیگری که می دانید افراد ماری جوانا مصرف می کنند، خودداری کنید. اگر نمی خواهید که مردم دلیل شما را بدانند، براحتی بگویید “متأسفم من برای آنروز برنامه های دیگری را از قبل تنظیم کرده ام”.
با دوستانی که باعث اغواء و تحریک شما به ماری جوانا نمی شوند، وقتتان را سپری کنید. از دوستانتان بخواهید که با خود ماری جوانا نیاورند چون شما در حال ترک هستید.

۷- فعالیت های مختلف را جستجو کنید. مطمعناً شما علایق و فعالیتهای دیگری فراتر از ماری جوانا دارید. سعی کنید وقتتان را صرف انجام فعالیتهای مورد علاقه خود نمائید و یا گزینه های جدید را جستجو کنید. اینکار می تواند به پرت کردن حواس شما از علائم ترک یا وسوسه شما به مصرف مجدد، کمک کند.

۸- نسبت به طرح درمانی تان متعهد باشید. تعهد نسبت به طرح درمانی و دستورالعملهای پزشک از اهمیت زیادی برخوردار است. با اینکه ممکن است شما فکر کنید که مصرف مجدد ماری جوانا می تواند باعث تسکین علائم درد شود و به شما آسیبی نمی رساند، منحرف شدن از طرح درمانی می تواند پیامدهای سلامتی و قانونی جدّی برای شما داشته باشد.

ملاقات با پزشک، حضور در گروههای پشتیبان و مصرف داروهای تجویز شده را ادامه دهید. این کار به تضمین ترک ماری جوانا کمک می کند.
اگر چیزی موجب عدم ناراحتی با استرس شما می شود، برای کشف و بررسی روشهای دیگری که به پاک ماندن شما کمک می کنند با کارشناسان سلامت صحبت کنید.

۹- علائم ترک را تشخیص داده و آنها را کنترل کنید. در هنگام ترک مصرف ماری جوانا شناخت علائم ترک به شما کمک می کند تا بتوانید آنها را بطور مفید و موثر کنترل کنید و خطر احتمالی بازگشت را بحداقل برسانید.

علائم ترک ماری جوانا عبارتند از: تحریک پذیری، اضطراب ، افسردگی، بیخوابی یا بیقراری، خستگی، کاهش اشتها و وزن. علائم ثانویه ترک عبارتند از: معده درد، تعریق، سستی، تب، لرز و سردرد.
شما می توانید از روشهای مختلف از جمله کاهش تدریجی مصرف یا استفاده از داروهائی مانند کربنات لیتیوم یا بوپروپیون، علائم ترک را کنترل کنید. مراقب باشید که شواهد معدودی در مورد منافع سایکوفارمولوژی (روان دارو شناسی) داروهای مخصوص ترک ماری جوانا وجود دارند.

۱۰- اگر مصرف مجدد را شروع کردید، کمک بطلبید. اگر برگشتید فوراً کمک بطلبید. اینکار باعث تضمین عدم مصرف بیش از حدّ یا عدم ترک درمان می شود.

به محض اینکه مصرف مجدد را شروع کردید با پزشک یا کارشناس سلامت روان تماس بگیرید. اگر نتوانستید آنها را پیدا کنید فوراً به اورژانس مراجعه کنید.
همچنین می توانید با فرد حامی، گروه پشتیبان، یا خانواده خود صحبت کنید. آنها می توانند تا زمان دسترسی به پزشک شما را حمایت کنند.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,

Accessibility