12
فوریه

روش سم زدايي يا U.R.O.D ترک اعتیاد

آخرين ، پيشرفته ترين و سريع ترين روش ترک اعتياد ، در حال حاضر روش سم زدايي يا U.R.O.D است . که چند سالي است در کشور ما به کار گرفته شده و مي شود . در اين روش بسته به نوع ماده مخدر ، طريقه استفاده از آن ، و مدت زماني که سبب اعتياد شده است ؛ فرد معتاد بين 4 تا 6 ساعت توسط متخصص بيهوش مي شود .
در مدت زمان بيهوشي داروهايي به بيمار تزريق مي گردد که وي بعد از آن که به هوش مي آيد بسياري از علايم جسمي ترک ماده مخدر را ندارد، مگر عوارض معمولي بعد از بيهوشي . همان گونه که بارها اشاره و تأکيد گرديد ادامه درمان هاي ضروري به عهده روان پزشک معالج است که با بررسي علايم رواني ، برنامه ريزي درماني را شروع مي نمايد . داروهايي که اغلب مورد استفاده قرا رمي گيرند داروهاي ضد ماده مخدر و داروهاي ضروري براي درمان علايم رواني و برخي علايم جسمي باقي مانده مي باشد که ممکن است ضعف ، سستي و … را در بر داشته باشد .
بهتر است که روش سم زدايي در بيمارستان و با نظارت و مراقبت هاي پزشکي انجام گردد . گاهي شنيده مي شود که با اين روش در 24 ساعت ( يک روز ) بيماري اعتياد درمان مي گردد و يا در بعضي از درمانگاه ها و يا مطب هاي اختصاصي در چند ساعت انجام مي شود . اين شنيده ها تا حدودي اغراق آميز به نظر مي رسد و خود نوعي تبليغات تجارتي است . روش سم زدايي بهتر است در بيمارستان صورت پذيرد و لازم است که بيمار بعد از انجام سم زدايي چند روز در بيمارستان بستري باشد تا توسط پزشک معالج علائم جسمي و رواني او به حالتي اطمينان بخش بهبود يافته و بقيه درمان ها به طور سرپايي ادامه يابد .
تشخيص و تصميم گيري در مورد زمان مرخص شدن بيمار معتاد برعهده پزشک معالج است. مهم ترين نکته درماني اين است که بعد از ترخيص ، بيمار بايد از داروهايي که توسط پزشک تجويز مي شود حتماً استفاده کرده و به توصيه هاي او عمل نمايد و تا زماني که لازم باشد به درمان خود ادامه دهد .

روش سم زدايي U.R.O.D هيچ گونه خطري در پي نخواهد داشت . معهذا لازم است که بيمار مورد آزمايشات و معاينات لازم پزشکي قرار گيرد . اگر به دليل يک نوع بيماري ، استفاده از روش سم زدايي غير ممکن باشد بدون شک از روش هاي ديگر ترک و درمان اعتياد مي توان بهره گرفت . بنابر آنچه که گفته شد و چنانچه مي خواهيد در ترک و درمان اعتياد خود يا نزديکان خود موفق باشيد ، رعايت موارد زير ضروري است؛ در غير اين صورت احتمال بازگشت به اعتياد حتمي است :
1- فرد معتاد از ديدگاه پزشکي خصوصاً روان پزشکي بيمار است .
2- فرد معتاد بايد بخواهد و مصمم باشد که از بلاي خانمانسوز اعتياد نجات يابد .
3- ارزيابي هاي روان پزشکي ، روان شناختي ، شخصيتي ، جسمي و … قبل از شروع ترک و درمان ضروري است .
4- بيمار و خانواده بيمار بهتر است که در حد امکان نظريات و توصيه هاي روان پزشک معالج را پذيرفته و به آن عمل نمايند 5- بهتر است فرد معتاد با همراه مورد اعتماد خانواده و روان پزشک معالج در بيمارستان بستري گردد .
6- در صورتي که پزشک معالج صلاح مي داند ، بيمار معتاد در مدت زمان مشخصي ممنوع الملاقات باشد و تمام اطرافيان و نزديکان بايد اين نکته را رعايت نمايند.
7- نوع و روش ترک يا سم زدايي با توافق بيمار معتاد يا خانواده او و روان پزشک معالج تعيين و انتخاب شود.
8- مدت زمان بستري توسط پزشک معالج تعيين و مشخص مي گردد و بيمار و خانواده او نبايد بر خلاف آن عمل نمايند .
9- بعد از انجام ترک اعتياد بيمار بايد حداقل به مدت يک سال تحت نظر روان پزشک به درمان خود ادامه داده و از داروهايي که تجويز مي شود استفاده و به توصيه هاي او عمل نمايد .
10 – درمان هاي غير دارويي مانند روان درماني انفرادي ، گروه درماني ، خانواده درماني و … اگر لازم باشد بهتر است انجام شود.
11- شروع به کار ، فراهم نمودن کاري مناسب ، و بازگشت سريع فرد به کار قبلي در درمان بسيار مؤثر است .
12- فعاليت هاي ورزشي روزانه و منظم يکي از ضروريات درمان است.
13- در حال حاضر پيشرفته ترين ، سريعترين و بهترين روش ترک اعتياد ، روش سم زدايي U.R.O.D مي باشد که بهتر است با بستري شدن در بيمارستان صورت پذيرد .
به اين اميد که شاهد روزي باشيم که اعتياد به مواد مخدر و يا هرگونه اعتياد ديگري در کشور عزيزمان ريشه کن گردد.

بستری

شدن در بیمارستان برای ترک اعتیاد

روش ترک اعتیاد به طور سرپایی

آیا ترک اعتیاد می تواند سلامتی فرد را به مخاطره اندازد؟

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility