8
فوریه

درمان خستگی مفرط

 راه حلی سریع برای خستگی های متوسط
چنانچه شما به خستگی متوسط که هیچ دلیل خاص پزشکی برای آن پیدا نشده است دچارید،ممکن است ورزش کردن یک راه حل خوب باشد.یک پیاده روی یا دوچرخه سواری ۲۰ دقیقه ای به مدت ۳ روز در هفته راه بسیار مناسبی برای غلبه بر خستگی است.

حساسیت های غذایی
بسیاری از پزشکان بر این عقیده اند که آلرژی به بعضی مواد غذایی می تواند باعث خواب آلودگی و خستگی شود.چنانچه پس از خوردن بعضی مواد غذایی خاص دچار کسالت میشوید،احتمال حساسیت به آن ماده غذایی را در نظر بگیرید.
راه حل: می توانید با پزشک خود مشورت کنید و یا اینکه از خوردن مواد غذایی که این حالت را در شما به وجود می آورند خودداری کنید.

دو قطره روغن نعناع روی دستمال بچکانید و استشمام کنید. یا اینکه به آب وان ۲ قطره روغن نعناع و ۴ قطره روغن رزماری اضافه کنید.

هنگام دراز کشیدن، چند بالشت زیر پاهای خود قرار دهید تا پاها بالاتر از سطح سرتان قرار گیرد. این کار باعث خون رسانی بیشتر به مغز می شود و هوشیاری شما افزایش می یابد.

از مصرف زیاد کربوهیدرات های تصفیه شده از جمله قند و آرد سفید بپرهیزید. این نوع مواد غذایی باعث افزایش و افت سریع قند خون می شود. مصرف کیک، اسپاگتی، نان های فانتزی حالت ضعف و خستگی ایجاد می کند.
سیب زمینی خام را خوب بشویید و با پوست برش بزنید و یک شب در آب خیس کنید.

اسفناج سرشار از پتاسیم و ویتامین های B است که برای سوخت و ساز ضروری است. این گیاه را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

مصرف جینسینگ ، از قدیم راهکار موثری برای رفع خستگی مفرط بوده است. این گیاه سیستم عصبی را تحریک می کند. افراد مبتلا به فشار خون بالا از مصرف این گیاه بپرهیزند.

منیزیم، ماده معدنی است که با صدها واکنش شیمیایی در بدن ارتباط دارد و در تغییر دادن پروتئین، چربی و کربوهیدرات به منابع انرژی، نقش ایفا می کند. حتی کمبود خفیف این ماده می تواند باعث خستگی مفرط شود.

ژینکو: مصرف این گیاه روند خون رسانی به مغز را بهبود می بخشدکه این امر باعث هوشیاری فرد و کاهش خستگی مفرط می شود.کوآنزیم کیو۱۰، ماده ای است که در بدن تولید می شود و به میتوکندری کمک می کند تا انرژی تولید کند. کوآنزیم کیو۱۰ در برخی مواد غذایی مانند مغزها موجود است.

 سندرم خستگی مزمن (Chronic Fatigue Syndrome)
چنانچه خستگی شما بیش از ۶ وجود داشته و شدت خستگی شما به حدی است که از عهده کارهای روزانه خود بر نمی آیید،احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد.شایع ترین علامت این بیماری، خستگی شدید و دائم بدون علت خاص است.
راه حل: مشورت با پزشک و انجام دادن بعضی تمرینات بدنی خاص و تغییراتی در سبک زندگی باعث بهبودی می شود.

 حساسیت های غذایی
بسیاری از پزشکان بر این عقیده اند که آلرژی به بعضی مواد غذایی می تواند باعث خواب آلودگی و خستگی شود.چنانچه پس از خوردن بعضی مواد غذایی خاص دچار کسالت میشوید،احتمال حساسیت به آن ماده غذایی را در نظر بگیرید.
راه حل: می توانید با پزشک خود مشورت کنید و یا اینکه از خوردن مواد غذایی که این حالت را در شما به وجود می آورند خودداری کنید.

نوشیدنی هایی که با خستگی مفرط مقابله می کند:

روزانه به میزان کافی آب بنوشید تا دچار بی آبی نشوید. کمبود آب یکی از دلایل خستگی مفرط است.

مصرف نوشیدنی های کافئین دار را به حداقل برسانید.

خواب کافی: حتی در روزهای تعطیل، در ساعت معین بخوابید.

اگر احساس خستگی می کنید و نیاز به خواب دارید زودتر بخوابید به شرطی که هر روز صبح در همان ساعت معین از خواب بیدار شوید.

خواب بین روز نباید بیش از نیم ساعت باشد.

بیماری های قلبی
بیماری های قلبی خصوصا در سنین بالا باعث ایجاد خستگی حتی در حین انجام کارهای ساده روزانه می شوند.
راه حل: مشورت با پزشک و استفاده مرتب از داروهای تجویز شده و تغییراتی در سبک زندگی،باعث تحت کنترل در آمدن بیماری های قلبی می شوند.

دیابت
در افراد دیابتی گلوکز در خون باقی می ماند و توسط سلول ها استفاده نمی شود و به انرژی تبدیل نمی شود.در نتیجه بدن به کمبود انرژی و خستگی دچار می شود.
راه حل: برای تایید ابتلا یا عدم ابتلا به دیابت به پزشک مراجعه کنید.این بیماری نیز قابل کنترل است.

درمان خستگی مفرط

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility