8
فوریه

تشخیص بیماری غدد فوق کلیوی

هنگامی که به غدد آدرنال (همچنین به‌عنوان غدد فوق کلیوی نیز شناخته می‌شوند) می‌اندیشیم، ممکن است واژه استرس در ذهنمان تداعی شود. درست است- غدد آدرنال برای ترشح هورمون معروف آدرنالین شناخته شده است. هورمونی که در شرایط تنش‌زا، به‌سرعت بدن شما را برای مقابله آماده می‌کند. اما غدد آدرنال در زمان‌هایی که استرس ندارید نیز به چرخه سلامتی شما کمک می‌کنند. درواقع آن‌ها هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که برای زنده ماندن شما ضروری هستند.

غدد آدرنال متشکل از دو غده مجزا است که هرکدام بر روی کلیه‌ها مستقر شده‌اند. هرکدام از آن‌ها از دو قسمت مجزا تشکیل شده‌اند.

بخش قشری آدرنال -بخش خارجی غده- هورمون‌هایی تولید می‌کند که برای حیات انسان‌ها ضروری است. ازجمله: کورتیزول (که متابولیسم شما را تنظیم می‌کند و به تنش‌های محیطی پاسخ می‌دهد) و آلدوسترون (که به کنترل فشارخون کمک می‌کند.)
بخش مرکزی آدرنال -بخش داخلی غده- هورمون‌های غیر حیاتی را تولید می‌کند (برای زنده ماندن به آن‌ها وابسته نیستید)، مانند آدرنالین (در هنگام بروز استرس‌ها به شما کمک می‌کند تا با آن‌ها مقابله کنید).

اختلالات و بیماری‌های غدد آدرنال

دلایل متعددی باعث ضعف و یا بروز اختلال در غدد آدرنال می‌شود. مشکل می‌تواند ناشی از خود غده آدرنال باشد و یا به دلیل نقصی که در غدد دیگر به وجود می‌آید، باشد. در زیر اختلالات و بیماری‌های شایع غدد آدرنال آورده شده است:

بیماری آدیسون: این اختلال نادر ممکن است در هر سنی بروز نماید. در این بیماری بخش قشری آدرنال نمی‌تواند به‌اندازه کافی کورتیزول و آلدوسترون تولید کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ما در مورد بیماری آدیسون را مطالعه فرمایید.
سرطان آدرنال: سرطان آدرنال یک سرطان تهاجمی است، اما بروز آن بسیار نادر است. تومورهای بدخیم آدرنال به‌ندرت در خود غده باقی می‌مانند. آن‌ها تمایل دارند به سایر غدد و ارگان‌ها گسترش یابند. ازآنجایی‌که این غدد هورمون‌های خود را به سراسر بدن ارسال می‌کند گسترش سرطان آدرنال با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ما در مورد سرطان آدرنال را مطالعه فرمایید.
سندرم کوشینگ: سندرم کوشینگ یک بیماری نادر است که اساساً معکوس بیماری آدیسون است. در این بیماری هورمون کورتیزول بیش‌ازحد تولید می‌شود. علل بروز آن مختلف است، ازجمله وجود تومور در غده هیپوفیز یا در غده آدرنال. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ما در مورد سندرم کوشینگ را مطالعه فرمایید.
هیپرپلازی مادرزادی آدرنال: این بیماری یک نوع اختلال ژنتیکی است که در آن سطح کورتیزول پایین می‌آید. افراد مبتلا به هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، اغلب به مشکلات هورمونی دیگر نیز مبتلا می‌شوند مانند پایین بودن سطح آلدوسترون (که به حفظ و تعادل آب و نمک بدن کمک می‌نماید).

غدد آدرنال چندین نقش متعدد در سیستم غدد درون‌ریز ایفا می‌کنند. دو بخش بسیار متفاوت این غدد، قشری و مرکزی، به حفظ و تنظیم بسیاری از فرایندهای داخلی از سوخت‌وساز بدن گرفته تا پاسخ به استرس‌های درونی و محیطی، کمک می‌نمایند،

بیمارى آدیسون (Addison) بیماری غدد فوق کلیوی

برچسب‌ها:, , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility