7
فوریه

عوارض احتمالی کلیه پلی‌کیستیک

کاهش عملکرد کلیه (نارسایی کلیه‌ها)

عبارت پزشکی برای کاهش عملکرد کلیه، بیماری مزمن کلیوی می‌باشد. در نتیجه‌ی این وضعیت، ممکن است کلیه‌ها آنطور که باید برای خارج کردن مواد زائد از بدن و حفظ تعادل طبیعی مایعات و مواد شیمیایی بدن کار نکنند.
فشار خون بالا

کلیه‌ها نقش حیاتی در کنترل فشار خون ایفا می‌کنند. ابتلا به ADPKD به شدت احتمال ایجاد مشکل فشار خون را افزایش می‌دهد. فشار خون بالا به خودی خود معمولاً موجب علائمی نمی‌شود. بنابراین ممکن است بدون اینکه از آن آگاه باشید، فشار خون بالا وجود داشته باشد. هرچند عدم درمان فشار خون بالا می‌تواند آسیب بیشتری به کلیه‌ها بزند و خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد. بنابراین تشخیص زود هنگام و درمان فشار خون بالا بسیار مهم است.
کیست در سایر بخش‌های بدن

با اینکه اغلب کلیه‌ها درگیر می‌شوند، اما کیست‌ها ممکن است در بخش‌های دیگری از بدن نیز ایجاد شوند. برای مثال، کیست‌ها بطور شایع در کبد رشد می‌کنند. بطور معمول کیست‌ها در کبد موجب بروز علائم یا مشکلاتی نمی‌شوند. اما در برخی موارد بسیار بزرگ شده و گاهی اوقات درد یا مشکلات دیگری در اثر فشار ناشی از آنها ایجاد می‌شود. اگر مشکلاتی در اثر کیست‌های کبد ایجاد شوند اغلب در مراحل بعدی زندگی -در میانسالی یا پیری- رخ می‌دهند.

آنوریسم یک رگ خونی (شریان) در مغز

تقریباً یک نفر از هر ۱۰ نفر مبتلا به ADPKD دچار آنوریسم در یکی از شریان‌های مغز می‌شود. در بیشتر موارد این امر موجب بروز علائم یا مشکلاتی نمی‌گردد. هرچند این خطر وجود دارد که آنوریسم دچار پارگی شده و موجب خونریزی در مجاورت مغز شود. این مشکل نادر است اما در صورتی که رخ دهد جدی می‌باشد. برخی پزشکان توصیه می‌کنند که افراد مبتلا به ADPKD که سابقه خانوادگی ابتلا به آنوریسم باید بطور منظم اسکن مغزی انجام دهند. اختلال در سایر رگ‌های خونی نیز گاهی اوقات رخ می‌دهد.
اختلالات دریچه قلب

در حدود یک نفر از هر ۵ نفر دچار پرولاپس دریچه میترال می‌گردند. این امر موجب ایجاد یک سوراخ جزئی در دریچه میترال قلب می‌شود. با این حال معمولاً موجب مشکلات جدی نخواهد شد.
درد مداوم (مزمن)

برخی افراد مبتلا به ADPKD دچار درد مداوم در کلیه‌های بزرگ شده‌ی خود می‌شوند.
عوارض بارداری

در زنان مبتلا به ADPKD که باردار می‌شوند احتمال بروز یک عارضه‌ی بارداری به نام مسمومیت بارداری افزایش می‌یابد. هرچند بیشتر زنان مبتلا به این بیماری که باردار می‌شوند یک بارداری طبیعی و بدون عارضه را سپری می‌کنند.

تشخیص کلیه پلی‌کیستیک

چه افرادی به بیماری کلیه پلی‌کیستیک مبتلا می‌شوند؟

کلیه پلی‌کیستیک چیست؟

بیماری کلیه پلی کیستیک ارثی

برچسب‌ها:, ,

Accessibility