7
فوریه

درمان بیماری کلیه پلی کیستیک

درمانی وجود ندارد که بتواند بر رشد کیست‌ها تاثیر بگذارد هرچند این موضوع در حال بررسی و پژوهش است. هدف از درمان کنترل علائم و عوارض تا حد امکان می‌باشد. این فرایند ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشد:

درمان فشار خون بالا

کنترل مناسب فشار خون می‌تواند روند پیشرفت آسیب کلیوی و در نتیجه بیماری کلیه پلی‌کیستیک را آهسته کند.
کنترل بیماری مزمن کلیوی

کنترل مناسب فشار خون (و میزان قند خون در صورت ابتلا به دیابت)
مصرف دارو برای پایین آوردن میزان کلسترول
در صورت نیاز برطرف کردن عوامل خطر شیوه زندگی. این امر شامل موارد زیر است:
ترک سیگار
مصرف یک رژیم غذایی سالم که شامل مصرف پایین نمک است.
کنترل وزن و دور کمر
فعالیت فیزیکی منظم
کاهش مصرف الکل

کنترل درد

در صورت ابتلا به درد دائمی در اثر بزرگ شدن کلیه‌ها باید از مسکن استفاده کرد. گاهی اوقات ممکن است برای تخلیه یا برداشتن کیست‌های بسیار بزرگ که موجب فشار و درد می‌باشند، عمل جراحی انجام شود. گاهی نیاز به سایر روش‌های تسکین درد خواهد بود.
درمان سایر کیست‌ها

اگر کیست‌های دیگری در سایر بخش‌های بدن ایجاد شوند و موجب بروز علائم و مشکلات گردند، در این صورت ممکن است نیاز به درمان‌های متعدد دیگری باشد. برای مثال در صورتی که یک کیست در کبد موجب مشکلاتی شود گاهی اوقات می‌توان آن را تخلیه کرد یا برداشت.
عفونت‌های ادراری و کلیوی

درمان فوری هرگونه عفونت مجرای ادراری یا کلیوی اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات یک کیست عفونی می‌شود که ممکن است نیاز به درمان طولانی مدت با آنتی‌بیوتیک یا درمان‌های دیگر داشته باشد.

راهنمایی

توصیه می‌شود که سالی یک بار اسکن سونوگرافی کلیه‌ها، کنترل فشار خون و آزمایش‌های خون برای بررسی عملکرد کلیه‌ها انجام شود.
بهتر است از ورزش‌های تماسی که احتمال برخورد شدید به شکم یا پهلوها وجود دارد پرهیز شود. کلیه‌های بزرگ شده بیشتر در معرض آسیب یا حتی پارگی در اثر ضربه‌هایی هستند که معمولاً به کلیه‌ها آسیب نمی‌رسانند. برای مثال یک تکل محکم در فوتبال.
بدون تجویز پزشک از داروهای مسکن ضد التهابی مانند ایبوپروفن، ایندومتاسین و غیره استفاده نکنید. این داروها می‌توانند موجب بدتر شدن عملکرد کلیه در برخی افراد شوند. برخی داروهای دیگر نیز ممکن است بر کلیه‌ها تاثیر بگذارند. بنابراین در صورت تجویز یک دارو توسط پزشک، به او اطلاع دهید که مبتلا به ADPKD هستید.

برچسب‌ها:, , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility