6
فوریه

درمان مسمومیت با قرص سرماخوردگی

برخی از افراد عادت دارند قرص را بدون آب میخورند اما برای مصرف انواع قرص باید حتما به همراه آن آب کافی نوشیده شود. مری مخاط نازکی دارد و خوردن قرص بدون آب میتواند به مخاط مری آسیب وارد کند.

یکی دیگر از معایب خوردن قرص بدون آب این است که قرص خوب در معده حل نمیشود و همین حل نشدن علاوه بر اینکه در عملکرد قرص اختلال ایجاد میکند، باعث تغلیظ مواد موجود در قرص میشود و همین مسئله آسیب به کلیه و کبد را در پی دارد. برای مصرف قرص استامینوفن باید یک لیوان بزرگ آب همراه با قرص نوشیده شود.

خط خطی هدفمند

قرصها به شکلهای مختلفی تولید میشوند و روی برخی از قرصها، خط وجود دارد و روی برخی دیگر از قرصها خطی وجود ندارد. قرصهایی که بدون خط هستند نباید شکسته شوند ولی قرصهایی را که دارای خط هستند میتوان از محل خط شکست.

البته انجام این کار هم باید با مشورت پزشک باشد چرا که شکستن قرص به معنای کم شدن مقدار داروست و این مسئله میتواند بر روند درمان تاثیر سوء بگذارد.

داروهایی که به صورت کپسول هستند نباید به هیچ عنوان باز شوند. این نوع داروها باید حتما با آب فراوان خورده شوند و به صورت خود به خودی در معده باز شوند، باز کردن کپسول علاوه بر اینکه تاثیر دارو را کم میکند خطراتی را هم برای فرد به همراه دارد که یکی از این خطرات آسیب به مری است.

برچسب‌ها:

Accessibility