10
دسامبر

آیا کتیبه بیستون جعلی است؟ بررسی و پاسخ

در مورد ادعای نخستین این کلیپ مبنی بر آنکه عکس ابتدایی نشان داده شده نخستین عکس از مجموعه بیستون است ابتدا باید دانست که این عکس آیا همانطور که این کلیپ ادعا میکند در سال ١۹١۳ گرفته شده؟ چه کسی این عکس را گرفته؟ و در کجا منتشر شده؟

با رجوع به گالری آرتور سالکلر یعنی همان گالری مورد استناد این فیلم متوجه شدیم که تاریخ گرفته شدن عکس به صورت بازه زمانی مشخص شده بود که بر اساس مندرجات توضیحات عکس این تصویر بین حال نمیدانیم (، سال های ١۹١۳ تا ١۹2۳ گرفته شده است )مندرجات عکس بر اساس چه معیار و سندی سازندگان این فیلم عکس مورد استنادشان را دقیقا متعلق به ١۹١۳ میدانند؟

بر اساس اطلاعات درج شده در این گالری دکتر ارنست هرتسفلد ) 1948 عکاس این تصویر میباشد. دکتر هرتسفلد در این گالری عکس دیگری با کد ١۵48 از کتیبه بیستون دارد که تاریخ گرفته شدن آن نیز همچون عکس پیش بین سال های ١۹١۳ تا ١۹2۳ گزارش شده است

حال اگر بپذیریم به دلیل نا معلومی عکس مورد نظر پورپیرار دقیقا مربوط به سال ١۹١۳ است این را هم باید بپذیریم که این عکس دیگر دکتر هرتسفلد که در همان گالری قرار دارد و در همان بازه زمانی برداشته شده است هم دقیقا مربوط به سال ١۹١۳ است.

البته به نظر میرسد کدهایی که دکتر هرتسفلد بر روی عکسهایش قرار داده به ترتیب زمان برداشت و ثبت عکس باشد، این عکس دکتر هرتسفلد با کد ١۵48 قبل از عکسی گرفته شده که با کد ١۵4۹ مورد استناد پورپیرار است. در نتیجه ادعای پورپیرار مبنی بر آنکه عکس ارائه شده توسط او نخستین عکس و نشان دهنده حالت اولیه کتیبه بیستون است به کلی زیر سوال میرود.

در عکس دکتر هرتسفلد با کد ١۵48 با حال امروزین خود هیچ تفاوتی ندارد. هم داریوش و سربازانش سر جای خود هستند و هم اسیران و هم کتیبهها و نشان فروهر.

اما چرا نیمه دیگر کتیبه بیستون در عکس باکد ١۵4۹ دیده نمیشود؟ پاسخ این سوال با دقت در عکس مورد نظر حاصل میگردد. اگر با دقت به عکس نگاه کنیم خواهیم دید که نیمی از عکس مورد نظر آسیب دیده و سفید شده است.

کلیپ ابطال شناسنامه در رابطه با کتیبه های باستانی کوه بیستون چیست؟

در بیستون داستان داریوش و نبرد با بردیای دروغین چگونه نقل شده است

کوه بیستون سنگ نگارها نشان از چه ثبت تاریخی دارد؟

بیستون و نقش رستم نشانگر چه چیزی است؟

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility