2
دسامبر

علامت و نشانه های مهم افسردگی

افراد افسرده حداقل 5تا از نشانه های بین المللی که در همه ی کشورها آن را قبول دارند خلق و خوی تنگ و پایین است:
اکثر افراد دچار یک حالت غم و اندوه سنگین بوده و این حالت در اکثر روزها و تقریبا هرروز دارند.

2 .2 بی میلی و عدم لذت بردن از فعالیت های سرگرمی شادی بخش است: که اکثر اوقات و هرروز می باشد. برخاف گذشته، کمتر چیزی باعث می شود که فرد افسرده را خوشحال و شاد کند و اصا حس رغبتی برای انجام شادی آفرینی ندارد.

3 .3 کاهش انرژی و خستگی و بی حالی: که در صبح ها شدیدتر است و ممکن است فرد تامدت ها پس ازبیدارشدن در رختخواب بماند و یا در انجام کارها ضعیف عمل کند. هرچه به پایان روز نزدیک می شویم از شدت خستگی ها کاهش می یابد و سرساعات اولیه ی صبح، شکنجه آور است. اما در برخی موارد هم برعکس است و در برخی از افراد در تمام روز اینگونه است.

4 .4 تغییر اشتها: فرد بیمار غالبا دچار کم اشتهایی شدید و در نتیجه کاهش وزن است و گاهی هم دچار پرخوری می شوند و کمی چاق می شوند.

5 .5 اختلال خواب: دیر می خوابند، صبح زود بیدار می شوند و یا دچار کم خوابی و یا برعکس پرخوابی می شوند و در طول روز بدخواب یا خواب آلود هستند.

6 .6 بی قراری یا رخوت روحی و جسمی

7 .7 کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس: این اشخاص به شدت اعتماد به نفس خود را از دست می دهند. بهطوری که فرد خود را ناتوان و بی ارزش می داند و درحال سرزنش خود است و تقصیرات و حوادث و گناهانی که اصا مقصر نیست را به خود نسبت می دهد.

کاهش قدرت تمرکز، تفکر و تصمیم گیری و به خاطر آوردن:

او در دوران افسردگی خود به افکار منفی فکر می کندو از مسئولیتها و تمرکز به کارهای روزمره اش می افتد. فراموش کار می شود و یا شکایتاز حواس پرتی و بی توجهی از زبان آنها شنیده می شود. آنها افکاری مغشوش و آشفته دارند.

9 .9 درد و اختلالات جسمانی:

این افراد بیماری هایی از قبیل: سردرد، کمردرد، دردهای عضلانی، ناراحتی های گوارشی مثل یبوست، سوهاضمه را مبتا میشوند. بسیاری از دردهای عضلانی، کمردرد، سردرد علت و ریشه ی روحی روانی دارند.

10 احساس ناامیدی:

فرد افسرده آدم منفی بافی است که خود را در بسیاری موارد تک و تنها می بیند و حتی صحبت و توجه دیگران را ترحم تلقی می کند و مداوم آیه یاس می خواند و بهانه گیر می شود و خود و دیگران راسرزنش می کند و از زندگی و پیشرفت و زنده بودن ناامید است حتی در برخی موارد از نعمت و رحمت خداوند هم احساس ناامیدی می کند.

11 افکار خودکشی و یا اقدام به آن:

کسانی که به خود کشی فکر می کنند افسردگی عمیق دارند، آنها با خود می گویند کاش می مردم، دوست ندارم زنده باشم و از زندگی خسته ام.

 

نشانه افسردگی کدامند؟

ما چند نوع افسردگی داریم

افسردگی چه میزان در جامعه رایج است

بین افسردگی و غمگینی فرق بزرگی وجود دارد

افسردگی چیست؟

افسردگی سرطانی خاموش

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility