3
نوامبر

به چالش کشیدن نظریه سیاه چاله استيون هاکينگ

استیون هاوکینگ

استیون هاوکینگ

بايد يک جفت موج صوتي وجود داشته باشد يکي در راست و يکي در سمت چپ بر اساس فيزيک کوانتوم به صورت ناگهاني خلق مي شوند. اين شکل تجسمي “اشعه هاکينگ” است.

.جف” هنوز نتوانسته اين اشعه ديرپا را به دام اندازد” اما معتقد است که ظرف يک سال وقتي که بتواند تجربه اش را اصلاح کند .اين اتفاق خواهد افتاد هيچکس به اندازه لئونارد ساسکيند”، منتظر چنين خبري نبوده” او بيش از 30 سال اخير را در انديشه “اشعه هاگينگ” سپري کرده است.

و عميقاً در مفهوم آن سردرگم است. امروز، او يکي از سردمداران فيزيک تئوريک جهان است. اما کار او اينگونه آغاز نشد . من در 16 سالگي، يک لوله کش بودم. تعمير توالت و فاضلاب و چيزهاي ديگر “ساختمانهاي مراجعينم در “برانکس جنوبي کاري نبود که مي خواستم براي همه عمر انجام بدهم . من هر بار که يک مقايسه ،درباره فيزيک انجام مي دهم .

هميشه به نظر مي رسد که يک ربطي به لوله کشي دارد.مقايسه اي که من بارها و بارها در زمينه سياهچاله ها انجام داده ام .مثل پايين رفتن آب از لوله است. “کشف “تئوري ريسمان ،بسيار با لوله در رابطه است به طوريکه حتي بعضيها مي گويند اين بايد “ساسکيند لوله کش” باشد.

شيفتگي “لئوناردو ساسکيند” درباره سياهچاله ها از 30 سال پيش شروع شد وقتي که او در حال گوش کردن .به گفته هاي “استيون هاکينگ” بود. کلامي که عکس العملي شديد را در پي داشت . من اولين بار سخنراني “استيون هاکينگ” را ،در “سن فرانسيسکو” شنيدم که در آن ادعاي فوق العاده اي را مطرح مي کرد درباره اينکه سياهچاله ها قوانين بنيادين فيزيک را نقض مي کنند موسوم به اطلاعات حفاظتي هفت سال پس از کار موشکافانه “در زمينه “تشعشع سياهچاله :هاکينگ” به يک نتيجه منطقي رسيد” به ازاي هر يک اونس ماده که سياهچاله به هسته خود جذب مي کند.

مقدار هم اندازه اي از انرژي را ساتع ميکند(event horizon)”از “افق رخداد. اما از آنجا که هيچ ربط فيزيکي بين مرکز سياهچاله و “افق رخداد” وجود ندارد, اين دو روند قادر به مبادله هيچ اطلاعاتي نيستند و اين يک مشکلي از نقطه نظر .بنياد فيزيک بود اصل بنيادين فيزيک مي گويد که شما نمي توانيد اطلاعات را نداشته باشيد .

بگذاريد برايتان يک مثال بزنم: فرض کنيد که يک سينک آب داريم. حالا فرض کنيد که پيامي را به اين سينک آب به شکل کُد مورس ارسال مي کنيم با ريختن چند قطره جوهر قرمز رنگ. دريپ،دريپ،دريپ،دراپ،دريپ. ،مي بينيد که اين جوهر قرمز ،مي چرخد اما اگر چند ساعتي صبر کنيد،مي بينيد که اين جوهر سرخ رنگ، در همه آب منتشر مي شود شايد بگوييد، اوه خداي من اطلاعاتي که من دادم همه از بين رفته…..

ديگر هيچکس نمي تواند آن را بازخواني کند. ،اما در اعماق اصل بنيادين فيزيک ،اينطور نيست اطلاعات شما همانجا هستند.اگر مي توانستيد تک تک مولکولها را تماشا کنيد مي توانستيد آن پيام را دوباره سازي کنيد .شايد براي بشر بي نهايت کار سختي باشد که همه اين تصورات را دوباره سازي و دنبال کند اما فيزيک مي گويد که اين اطلاعات موجودند.

اما “استيون هاکينگ” مدعيست که نقاط به خصوصي در جهان هستند که در آنها اين قانون مي تواند شکسته شود.

چه اتفاقي مي افتد وقتي که اطلاعات در سياهچاله فرو مي رود؟ ،”پاسخ اين سوال ، طبق گفته “استيون اين هست که ، از لوله پايين مي رود و کاملاً از جهان ما محو مي شود. اين بزرگترين نقضِ مهم ترين قوانين بنيادين فيزيک بود.

و من شخصاً به شدت شوکه شدم. اگر آنچه که “هاکينگ” مدعي آن بود درست بوده باشد به معناي آن خواهد بود که بخش عمده فيزيک مدرن به شدت ناقص باشد. سياهچاله ها زندگيشان را وقف بلعيدن ستاره ها کرده و هيچ رد پايي هم از اينکه چه کرده اند بر جا نمي گذارند.

هيچ چيز ديگري در جهان اينچنين عمل نمي کند انفجار آتشين يک بمب اتمي ،شايد همه چيز را از درون تبخير کند.

اما همه آن اطلاعات همچنان در اين جهان باقيست هر قدر هم که درهم ريخته باشد. “اما سياهچاله ها بر اساس نظر “هاکينگ اطلاعات را در هم نمي کنند بلکه آنها را کاملاً نابود مي کنند. سال 1981 بود و من از همان زمان درگير اين ماجرا هستم نمي توانستم خودم را از سوالات پيرامون سياهچاله ها رها کنم.

اين بحث به زودي بين اين دو مرد بالا گرفت تمامي عالم فيزيک را هم درگير خودش کرد. اين بازي بيش حد برنده شدن و حقوق او بود اين موضوع درک ما را از جهان تحت تاثير قرار مي دهد. ممکن است 100 ميليون سياهچاله در سرتاسر راه شيري گسترده شده باشد. هر چيزي که بيش از حد به اين بقاياي ستاره هاي از بين رفته نزديک شود با ميدان جاذبه اي فشرده به درون کشيده مي شود.

ولي واقعاً چه اتفاقي براي جرمهايي که به درون اين سياهچاله مي افتند رخ مي دهد؟ آيا به همين سادگي از پهنه هستي محو مي شوند؟

نظر استيون هاکينگ درباره اندازه سیاه چاله ها

چگونه يک جرم با وزني بي نهايت سنگين ممکن می شود

چرا در مصر مقبر های عظیم برای زندگی پس مرگ ساخته شده است

ردیابی سیاه چاله های فضایی از طریق صدا

البرت اينشتاين فضا و زمان را چگونه می دید

چه اتفاقي مي افتد وقتي دو سیاه چاله 2 کهکشان !به هم برخورد کنند

ابر سیاه چاله ها چیستن ؟

درون یک سیاه چاله چه می گذرد

 

 

 

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility