14
اکتبر

بیماری از بین رفتن غضروف زانو یا استئوآرتریت زانو

از بین رفتن غضروف

از بین رفتن غضروف

 

استئوآرتریت شایعترین نوع آرتریت است. این یک بیماری مفصلی است که بر روی غضروف در انتهای استخوان تأثیر می گذارد. غضروف یک بافت لغزنده است که یک سطح لغزشی صاف را برای حرکت مشترک فراهم می کند و به عنوان یک بینظم بین استخوان عمل می کند.

Synovium و غضروف دو بخش مفاصل است که به آنها کمک می کند تا به درستی کار کنند. بافت سینوویوم مشترک مفصل را تشکیل می دهد. این بافت مایع تولید می کند که روان کننده مفصل را فراهم می کند و مواد مغذی و اکسیژن را به غضروف تامین می کند.

مطالب این مقاله:

درک osteoarthritis
مراحل استئوآرتریت زانو
تشخیص
رفتار
جلوگیری
درک osteoarthritis
در افراد مبتلا به استئوآرتریت (OA)، غضروفی از بین می رود، و منجر به رشد بیش از حد استخوان می شود. غضروف خشن می شود و سپس شکسته می شود.

هنگامی که غضروف شکسته می شود، باعث درد، تورم و مشکلات حرکت مفصل می شود. این علائم در طول زمان می تواند بدتر شود.

نمودار تشخیص استئوآرتریت زانو.
زانو یکی از مفاصل است که اغلب تحت تاثیر استئوآرتریت قرار دارد.
OA می تواند هر گونه مفصل را تحت تاثیر قرار دهد. این شامل موارد بزرگی مانند زانو یا لگن و موارد کوچکتر مانند مفاصل انگشتان است.

زانو یکی از شایع ترین مفصل های تحت تاثیر OA است. مفاصل زانو، انعطاف پذیری، پشتیبانی، ثبات و حفاظت را فراهم می کنند.

OA در هر سنی ممکن است پیشرفت کند، اما در افراد بالای 65 سال بیشتر شایع است. طبق بنیاد آرتروز، 1 در هر 2 بزرگسال، نشانه های زگیل OA را در طول زندگی خود ایجاد می کند.

عوامل خطر خاصی وجود دارد که می تواند افراد را بیشتر در معرض ابتلا به OA قرار دهد. این شامل:

افزایش سن
چاقی
آسیب مشترک قبلی
استفاده بیش از حد از مفصلعضلات ران ضعیف
ژن ها
مراحل استئوآرتریت زانو چیست؟
OA زانو در طی چند سال به تدریج گسترش می یابد. درمان آن سخت است زیرا گاهی اوقات تشخیص داده نمی شود تا زمانی که مرحله پیشرفته رسیده باشد. در بعضی مواقع، افراد فقط علائم OA را تجربه می کنند زمانی که آسیب به زانو نمی تواند تغییر کند.

OA در مراحل پیشرفت می کند. افراد مبتلا به OA زانو باید به این مراحل و علائم آنها توجه کنند تا شرایط را تحت کنترل نگه دارند.

مرحله 0 – سلامت طبیعی زانو

مرحله 0 پس از یک آسیب یا یک معاینه فیزیکی است که در آن اشعه ایکس گرفته شده است.

اشعه ایکس می تواند تصاویر دقیق استخوان ها را برای کمک به پزشکان تعیین کند که آیا یک بیمار دارای OA است یا خیر. در این مرحله اشعه ایکس هیچ آسیبی را نشان نمی دهد و مفاصل زانو هنوز سالم هستند. هیچ علائمی از OA وجود ندارد

مرحله 1 – جزئی

در این مرحله توده های کوچکی از استخوان (osteophytes نامیده می شود) ممکن است در ناحیه زانو رشد کند. غضروف ممکن است کمی آسیب ببیند. هیچ محدودیتی بین فضای بین استخوان وجود ندارد که نشان دهد غضروف در حال شکستن است.

در مرحله 1، افراد مبتلا به OA بعید است احساس درد و یا تجربه ناراحتی کنند. حتی یک اشعه ایکس مفصلی در این مرحله طبیعی است.

مرحله 2 – خفیف

مراحل استئوآرتریت زانو.
چهار مرحله افزایش شدت ابتلا به استئوآرتریت وجود دارد، از کوچک یا شدید.
در طی این مرحله علائم OA شروع به تشخیص بیشتری می کنند و پزشکان می توانند برخی علائم خاصی از سایش را ببینند.

اشعه X و اسکن مفصل زانو به وضوح بیشتر نشانگر رشد تومور استخوانی هستند و غضروف کمی نازک می شود.

فضای بین استخوان ها طبیعی خواهد بود، اما سطوح و بافت تماس با استخوان سخت می شوند. بافت سخت را باعث می شود استخوان ضخیم تر و متراکم تر شود. به نوبه خود، این منجر به ایجاد یک لایه نازک از استخوان زیر غضروف در مفصل می شود.

افراد مبتلا به OA ممکن است علائم مانند سفتی یا درد مفاصل را تجربه کنند. ناحیه اطراف مفصل زانو ممکن است شروع به احساس خستگی و ناراحتی پس از نشستن برای مدت طولانی کند.

اگرچه ممکن است برخی از آسیب های جزئی وجود داشته باشد، استخوان ها در برابر یکدیگر نابود نمی شوند و یا خراشیده نمی شوند. مایع Synovial هنوز هم موجود است که کمک می کند تا کاهش اصطکاک و افزایش حرکت زانو.

مرحله 3 – متوسط

در این مرحله آسیب به غضروف پیشرفت کرده است. شکاف بین استخوان ها تنگ شده و از دست دادن غضروف روی اشعه ایکس دیده می شود.

در مرحله 3، افراد مبتلا به OA زانو ممکن است شروع به درد و ناراحتی در انجام فعالیت های روزمره کنند. در حال اجرا، راه رفتن، زانو زدن و خم شدن می تواند ناراحتی ایجاد کند. افراد مبتلا به OA زانو نیز ممکن است شروع به تجربه التهاب مشترک کنند.

همانطور که OA پیشرفت می کند، غضروفی همچنان نازک و شکسته می شود. استخوان با ضخامت شدن واکنش نشان می دهد. آنها شروع به رشد و شکل دادن به توده ها می کنند.

بافت مفصل مفصلی ملتهب می شود و ممکن است مایع اضافی ایجاد می کند که تورم را افزایش می دهد. این معمولا به عنوان “آب بر روی زانو” یا به عنوان پزشکی به عنوان synovitis شناخته شده است.

مرحله 4 – شدید

این مرحله پیشرفته ترین مرحله OA است. در این مرحله علائم OA بسیار قابل مشاهده است. فضای مشترک بین استخوان ها بیشتر کاهش می یابد و باعث غش کردن بیشتر می شود.

این شکست پیشرفته، مفصل را سفت می کند و منجر به التهاب مداوم و مایع کمتر در اطراف مفصل می شود. اصطکاک بیشتری وجود دارد

اموزش بک

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

شما اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Accessibility