1
اکتبر

چگونه مغز مردان و زنان متفاوت است؟

تفاوت بین مغز زن ها و مردها

تفاوت بین مغز زن ها و مردها

یکی از مسائل مهم ما در درک ما از دو جنس زیست شناختی است: آیا مغز مردانه و زنانه متفاوت است؟ اگر چنین است، چگونه و چگونه این مربوطه است؟

مطالعات بسیاری وجود دارد که هدف آن کشف مسئله اختلافات اساسی میان مغز مردان و زنان است. اما نتایج به نظر می رسد به شدت متفاوت است، یا تفاسیر داده شده به یافته های اصلی در اختلاف است.

در مطالعات موجود، محققان هر گونه تفاوت فیزیولوژیکی بین مغز مردان و زنان را مورد بررسی قرار داده اند. آنها سپس الگوهای فعال سازی در مغز شرکت کنندگان هر دو جنس را بررسی کردند تا ببینند آیا مردان و زنان به همان محرک های درونی و وظایف شناختی یا حرکتی مشابه همانند هستند.

سرانجام، پرسش مطرح می شود این است: آیا هر کدام از این تفاوت ها بر نحوه انجام وظایف زنان و مردان تاثیر می گذارد؟ و آیا این تفاوت ها بر مردان در برابر حساسیت به اختلالات مغزی متفاوت تاثیر می گذارد؟

اغلب پاسخ های واضح و روشن وجود ندارد، و دانشمندان تمایل دارند در مورد بعضی از اساسی ترین جنبه ها – مانند اینکه آیا اختلاف فیزیولوژیکی قابل توجهی بین مغز مردان و زنان وجود دارد مخالفت می کنند.

در این مقاله، ما به برخی از مطالعات اخیر در رابطه با این سؤالات نگاه می کنیم و به شما ارائه می دهیم و خلاصه ای از این که در آن تحقیقات در حال انجام است.

آیا تفاوت های سخت افزاری وجود دارد؟
به طور فزاینده ای، مقالات آنلاین و کتاب های علمی محبوب به مطالعات علمی جدید برای ارائه توضیحات سریع و آسان از “چرا مردان از مریخ و زنان از زهره می آیند،” به پرپراش یک پرفروش شناخته شده در مورد مدیریت ارتباط heterosexual رابطه.

یک مثال از این کتاب، کتابی از موسسه گوریان است که بر آن است که دختران و پسران نوزاد با توجه به اختلافات عصبی اساسی آنها متفاوت است. نویسندگان معتقدند، ممکن است در نهایت ناسالم بودن فرزندپروری غیر متمایز باشد.

ماشین برای پسران، دخترانه برای دختران؟

دکتر نیرا شاه، استاد روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا، همچنین نشان می دهد که برخی از رفتارهای اساسی که برای بقا و تکثیر ضروری است، مربوط به بازتولید و حفظ خود است که در مردان و زنان متفاوت است.

اینها، اضافه می کند، “به جای اینکه یاد بگیرند […] [در حیوانات]” ذاتی است، بنابراین مدار باید در معرض پیشرفت در مغز قرار بگیرد. این مدارها باید بسته به نوع جنسیتی که شما دنبال آن هستید متفاوت باشند. ”

 

بعضی از نمونه هایی که به این “تفاوت های ذاتی” تحمیل شده اند، اغلب از مطالعات در مورد اولات های مختلف مانند میمون های رسوس می آیند. یک آزمایش برای دختران مرد و زن به طور معمول اسباب بازی های “دخترانه” یا “پسرانه” (“چرخ”) و مشاهده کرد که کدام یک از اسباب بازی ها هر کدام ترجیح می دهند.

این گروه از محققان دریافتند که میمون های ریز مردانه به نظر می رسد به طور طبیعی از اسباب بازی های “چرخ” استفاده می کنند، در حالی که زنان اغلب با اسباب بازی های “پلاستیکی” بازی می کنند.

این، آنها استدلال کرد، نشانه ای بود که “پسران و دختران ممکن است فعالیت های جسمانی مختلف را با انواع مختلف رفتار و سطوح مختلف هزینه های انرژی ترجیح دهند.”

یافته های مشابه توسط محققان انگلیس در مورد پسران و دختران بین 9 تا 32 ماهگی گزارش شده است – زمانی که بعضی محققان نشان می دهند که کودکان برای ایجاد کلیشه های جنسیتی خیلی جوان هستند.

تفاوت های ظاهری در ترجیحات از طریق یک سخت افزار دیفرانسیل مختلف در مغز زن و مرد بیان شده است. با این حال، انتقادات از این دیدگاه نیز فراوان است.

برخی از متخصصان معتقدند که صرف نظر از این که چگونه انسانها از لحاظ بیولوژیکی شباهت به انسانها دارند، میمون ها و سایر حیوانات هنوز انسانی نیستند، و درک ما از مردان و زنان غریزه حیوانات مرد و زن را هدایت می کند اشتباه

محققان اغلب در زمینه ی نوزادان و کودکان کم سن و سال را شناسایی می کنند. پسران و دختران می توانند در سن 2 سالگی الگوهای کلی جنسیتی را توسعه دهند و طعم آنها برای اسباب بازی های “دخترانه” یا “پسرانه” ممکن است تحت تاثیر قرار دادن والدین آنها قرار گیرد، حتی اگر والدین خود همیشه از ادامه دادن کلیشه ها آگاه نباشند .

از این منظر که ترجیحات جنسیتی را می توان از طریق فعالیت هورمونی توضیح داد و اختلاف در مغز مردان و زنان باقی می ماند، بنابراین بحث برانگیز است.

الگوهای مختلف فعال سازی مغز
با این حال، تعدادی از مطالعات وجود دارد که مشخصه الگوهای مختلف فعال سازی در مغز مردان در مقابل زنان با همان کار و یا در معرض محرک های مشابه.

جهت یابی

یکی از این مطالعات، فعالیت مغز خاص جنسی را در زمینه ناوبری فضایی بررسی کرد. محققان از MRI ​​عملکردی (fMRI) برای نظارت بر اینکه چگونه مغز مردان و زنان به یک کار پیچیده پاسخ داد، استفاده شد.

در فعالیت های خاص خود، شرکت کنندگان هر دو جنس مجبور به پیدا کردن راه خود را از یک پیچ و خم مجازی مجازی.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility