1
اکتبر

درمان ناراحتی روده یا سندرم روده تحریک پذیر

ناراحتی روده ایی

ناراحتی روده ایی

زندگی با سندرم روده تحریک پذیر می تواند چالش برانگیز، دردناک و شرم آور باشد و می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. ما برخی از راه هایی را برای مقابله با این شرایط که ممکن است به برطرف کردن علائم ناخوشایند شما از سندرم روده تحریک پذیر کمک کند، گردآوری کرده ایم.
سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال گوارشی معمولی است که بیش از 10 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد که فقط 5 تا 7 درصد آنها تشخیص داده اند. این وضعیت دو برابر احتمال دارد در زنان از مردان رخ دهد و معمولا در افراد 45 ساله و جوانتر اتفاق می افتد.

IBS باعث ناراحتی شکمی، گاز و تغییرات در الگوهای حرکت روده شما، همچنین اسهال یا یبوست می شود. علت IBS تا حد زیادی ناشناخته است، که مانع توسعه درمان های موثر می شود.

با این حال، به نظر می رسد که تومورهای معمول IBS مانند غذاهای خاص، استرس و تغییرات هورمونی وجود دارد، هر چند این ممکن است از فرد به فرد متفاوت باشد.

تشخیص زودهنگام IBS ممکن است به شما کمک کند که شرایط را کنترل کرده و کنترل زندگی خود را دوباره به دست آورید. در اینجا پنج مرحله برای پیشگیری از اجتناب، جلوگیری از بروز علائم و مقابله با IBS وجود دارد.

 

1. رژیم غذایی خود را تغییر دهید
تغییرات ساده در رژیم غذایی شما اغلب ممکن است از علائم IBS تسکین یابد. هیچ رژیم خاصی برای IBS وجود ندارد و کارهایی که برای یک نفر انجام می شود ممکن است برای دیگران کار نکند. تغییرات مربوط به رژیم غذایی که برای شما مناسب تر است، به علائم و واکنش شما نسبت به غذاهای خاص بستگی دارد.

 

 

غذا مناسب

غذا مناسب

نگه داشتن یک دفتر خاطرات غذایی می تواند به شما کمک کند تا غذاها را شناسایی کنید که علائم شما را بهبود می دهد یا تشدید می کند. پیگیری غذاهایی که می خورید، علائم شما و زمانی که رخ می دهد.

طبق گزارش موسسه ملی دیابت و بیماریهای گوارشی و کلیه، غذاها و نوشیدنی هایی که نشان می دهد نشانه های IBS را بدتر می کند عبارتند از:

غذاهای پر چرب
برخی از محصولات شیری
مشروبات الکلی
کافئین
نوشیدنی های عالی در شیرین کننده های مصنوعی
لوبیا، کلم و سایر غذاهای تولید کننده گاز
بنیاد بین المللی اختلالات گوارشی عملکردی همچنین فیبر نادر، شکلات و آجیل را به عنوان مواد غذایی که احتمالا مشکلی ایجاد می کند، برجسته می کند.

 

فیبر

افزایش فیبر مصرفی شما ممکن است به بهبود علائم یبوست ناشی از IBS کمک کند. غذاهای حاوی فیبر عبارتند از میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل و لوبیا. بزرگسالان توصیه می شود که هر روز 22 تا 34 گرم فیبر مصرف کنند.

هنگام اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی خود، به آرامی مقدار آن را 2 تا 3 گرم در روز افزایش دهید. اضافه کردن فیبر بیش از حد به رژیم غذایی خود را در یک زمان می تواند باعث گاز و نفخ شود و باعث احساس ناراحتی بیشتری در شکم شما می شود.

رژیم کم FODMAP

اگر دچار التهاب پوستی شود، یک رژیم غذایی حاوی الیگوساکارید، اسیدهای آمینه، مونواساکارد و پلی (FODMAP) قابل تخمیر می تواند مؤثر باشد. اینها انواع کربوهیدرات هایی هستند که در روده کوچک جذب می شوند. پنج گروه FODMAP وجود دارد:

فروکتان، از جمله گندم، چاودار، پیاز، کلم بروکلی و سیر
گالاکتو الیگوساکارید، از جمله نخود، عدس، محصولات سویا و لوبیای کلیه
لاکتوز، از جمله شیر گاو، بستنی، ماست، و پنیر
فروکتوز بیش از حد، از جمله سیب، انبه، گلابی، هندوانه و عسل
پلیئول ها، از جمله نکتارین، هلو، آلو، گل کلم و قارچ
محققان نشان می دهند که FODMAP ها در روده کوچک آب را افزایش می دهند، که ممکن است به مدفوع شل و اسهال در IBS کمک کند.

بیشتر FODMAP ها به روده بزرگ انتقال می یابند، در حالیکه میلیاردها باکتری آنها را تحریک می کنند و موجب گاز و نفخ می شوند. کاهش مصرف FODMAP ممکن است این علائم را بهبود بخشد.

بعضی از افراد علائم ناشی از یک یا دو FODMAP دارند، در حالی که دیگران با همه 5 مشکل دارند. غذا فقط باید محدود شود اگر آنها به علائم IBS شما کمک کنند.

در جستجوی راهنمایی از متخصص تغذیه می تواند به شما برای از بین بردن غذاهای FODMAP بالا کمک کند و سپس به آرامی آنها را مجددا وارد کنید تا سطح تحمل پذیری برای شما مناسب باشد.
فیبر

 

2. فعالیت بدنی را افزایش دهید
افزایش سطوح ورزش ممکن است از IBS کمکی کند. ورزش کمک می کند تا انقباض های طبیعی روده خود را تحریک و کاهش استرس، که برخی از علائم IBS را از بین می برد.

زن پوشیدن لباس ورزشی
ورزش برای 20 تا 30 دقیقه در روز ممکن است مشکلات درد و مدفوع مرتبط با IBS را بهبود بخشد.
تحقیقات نشان داده است که شرکت در 20 تا 30 دقیقه تمرین متوسط تا شدید بین سه تا پنج بار در هفته، درد شکمی، مشکلات مدفوع و کیفیت زندگی را در مقایسه با گروه شاهد بهبود می بخشد.

علاوه بر این، از لحاظ جسمی فعال، علائم IBS را از بین می برد.

اگر برای مدتی تمرین نکرده اید، بهتر است فواصل زمانی و مدت فعالیت بدنی را به آرامی بسازید. هدف شما این است که به مدت 30 دقیقه تمرین 5 بار در هفته برسید – همانطور که توسط انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می شود.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility