19
سپتامبر

ارتباط افسردگی، بی خوابی و مرکز پاداش مغز

تحقیقات شکستن نشان می دهد که افزایش فعالیت در ناحیه مغز مسئول توابع مرتبط با پاداش، خطر افسردگی مربوط به مشکلات خواب را کاهش می دهد.
افسردگی شدید باعث تقریبا 4 درصد بار بیماری در ایالات متحده می شود. در سال 2015، حدود 16 میلیون بزرگسال آمریکایی در سن 18 سالگی یا بیشتر گزارش دادند که در یک سال گذشته حداقل یک مورد افسردگی عمده وجود داشته است.

اگر چه طیف وسیعی از گزینه های درمان برای افراد مبتلا به افسردگی وجود دارد، هیچ درمان وجود ندارد و ما هنوز هم می توانیم یاد بگیریم. به همین علت، تحقیق در زمینه فعالیت مغز مرتبط با افسردگی بسیار مهم است.

علل دقیق افسردگی همیشه مشخص نیست، اما بعضی از عوامل شناخته شده برای بازی کردن هستند: خواب ضعیف، به عنوان مثال، عامل خطر نسبتا مشترک است.

اختلال خواب و افسردگی
اگر چه بیخوابی و هیپسومنیا یا خواب آلودگی بیش از حد علائم افسردگی دارند، بیخوابی به شدت با شدت، شروع و عود افسردگی ارتباط دارد.

در واقع افراد بدون افسردگی، اما با بیخوابی، در مقایسه با افرادی که به خوبی خواب میبینند، خطر ابتلا به افسردگی دو برابر شده است. تحقیقات مشابه نشان می دهد که در برخی افراد علائم افسردگی بهبود می یابند اگر مسائل خواب رفع شوند.

در سال های اخیر محققان مطالعه افسردگی توجه بیشتری به تفاوت های فردی در عملکرد مغز دارند.

به طور خاص، یک منطقه به نام striatum شکمی یافته های جالب را به دست آورد. این ناحیه ای از مغز است که در پاداش، انگیزه و رفتار هدایت شده دخیل است.

آزمایشات نشان داده اند که کاهش فعالیت پادتن جیوه با کاهش افسردگی همراه است. همچنين تحريك عميق مغزي استرياتوم شكمي نشان داده شده است كه اثر ضد افسردگي در افراد مبتلا به افسردگي مقاوم به درمان دارد.

به نظر می رسد که سطح بالایی از فعالیت های جسمی جسمی مرتبط با پاداش ممکن است فرد را در برابر اثرات تجربیات منفی باطل کند و احتمال ابتلا به علائم افسردگی را کاهش دهد.

استریاتوم و افسردگی مورد بررسی قرار گرفته است
مطالعه ای که این هفته در مجله علوم اعصاب منتشر شد نگاهی به این نظریه ها در عمق بیشتری گذاشت و بررسی کرد که آیا فعالیت مرتبط با پاداش در striatum شکمی رابطه ی بین اختلالات خواب و علائم افسردگی را تحت تاثیر قرار می دهد یا خیر.

این تحقیق توسط رات اوینون، Ph.D. – از دانشگاه دوک در کارولینای شمالی – که اخیرا با خبرگزاری پزشکی امروز صحبت کرد. او توضیح داد که این تحقیق از دو مطالعه دیگر در آزمایشگاه آنها نشان داده شده است که نشان می دهد چگونه یک منطقه مغز می تواند تاثیر استرس بر افسردگی را تعدیل کند.

“مطالعات نشان داد که افرادی که دچار استرس و فعاليت مرتبط با پاداش بالا در ستون فقرات شكم بودند احتمال كمتري نسبت به علائم افسردگی گزارش كردند.”

برای آخرین تحقیقات آنها، 1،199 بزرگسال جوان که از مطالعات نوروژنتیک دوک گرفته شده بودند، ثبت نام کردند. در ابتدا، شرکت کنندگان پرسشنامه ای درباره کیفیت خوابشان را تکمیل کردند. در مجموع، 35 درصد از شرکتکنندگان به عنوان “خوابیدن ضعیف” شناخته شدند.

بعد، آنها یک بازی حدس زدن کارت بازی کردند که در آن آنها بازخورد مثبت و منفی را برای ایجاد استریاتوم شکمی طراحی کردند. محققان با انجام بازی، داده های عملکردی MRI را به دست آوردند.

آنها دریافتند افرادی که دارای فعالیت جراحی قاعده بیشتر نسبت به پاداش هستند، احتمال ابتلا به علائم افسردگی را در هنگام کمبود خواب ضعیف نشان می دهند. این نتیجه حتی پس از کنترل عوامل مانند سن، جنس، نژاد، استرس زودرس یا اخیر، و علائم اضطراب نیز قابل توجه است.

دکتر آینون خلاصه یافته های MNT.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Accessibility