24
جولای

راه حل رفع هنگ در ویندوز های مختلف

Windows 7

رایانه‌ی خود را روشن کنید و پشت سر هم کلید F8 را بدون توقف فشار دهید. به ‌جای ظاهر شدن صفحه لاگین، باید وارد صفحه‌ای ای به نام Advanced Boot Options شده باشید. از میان گزینه‌های موجود،Safe mode  را انتخاب نمایید. بعد از اینکه وارد رایانه شدید، روی گزینه‌ی استارت کلیک کنید و msconfig را تایپ کرده و سپس اینتر را بزنید تا وارد برنامه‌ی پیکربندی و تنظیمات سیستم شوید. حالا تب Startup را انتخاب کنید. همان‌طور که می‌بینید هرکدام از آیتم‌ها چک باکس مخصوص خود را دارد. آیتم‌هایی که در چک باکس خود علامت تیک را دارند، فعال‌شده هستند. در این مرحله این آیتم‌های فعال را به خاطر بسپارید تا اگر نیاز بود بعداً بتوانید آن‌ها را غیرفعال کنید.

 

 

Windows 8.1 یا Windows 10

سیستم را به طور طبیعی بوت کنید. هنگامی که صفحه ی لاگین نمایش داده شد، روی دکمه ی power در سمت راست صفحه نمایش کلیک کنید. در حالیکه کلید شیفت را پایین نگه داشته‌اید، گزینه‌ی restart  را انتخاب نمایید. در صفحه‌ی Choose an option، گزینه Troubleshoot > Advanced options > Startup Settings > Restart را انتخاب نمایید. هنگامی که کامپیوتر دوباره بوت شد و گزینه‌های تنظیمات Startup ظاهر شد، عدد 4 را فشار دهید تا وارد safe mode شوید. حالا روی نوار وظیفه (taskbar) راست کلیک کرده و گزینه‌ی Task manager  را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده تب Startup را انتخاب کنید. اگر این تب را ندیدید، در گوشه پایین ‌و ‌از سمت چپ،  روی گزینه more detail کلیک کنید. از ستون Status می‌توانید برنامه‌های فعال را مشاهده کنید. با راست کلیک کردن بر روی هر کدام از برنامه‌ها، می‌توانید آن‌ها را غیر فعال کنید.

بعد از اینکه برنامه‌ها را غیر فعال کردید، دوباره سیستم را بوت کنید. اگر مشکل اولیه رفع نشد، می‌توانید دوباره این‌کارها را انجام دهید و برنامه‌های دیگر را غیر فعال کنید.

رفع مشکل هنگ کردن ویندوز 10

تعمیر فایل های سیستمی معیوب

پیشنهاد می کنیم تا نرم افزار Reimage Plus را دانلود نمایید. این نرم افزار فایل های سیستمی را اسکن کرده و در صورت یافتن فایل های معیوب آن ها اصلاح می کند. اگر پس از فرایند اسکن فایل های گم شده یا فایل های معیوب توسط نرم افزار یافت شدند، آن ها را با استفاده از گزینه مناسب اصلاح کنید. سپس ببینید که آیا هنوز سیستم شما هنگ می کند یا خیر. در صورتی که باز هم این مشکل رخ داد روش زیر را امتحان کنید.

به روز رسانی درایور کارت گرافیکی

بسیاری از درایورها که برای ویندوز ۷ یا ویندوز ۸٫x نوشته شده اند به خوبی در ویندوز ۱۰ کار می کنند. با این حال اگر شما درایور قدیمی خود را بر روی ویندوز ۱۰ نصب کردید یا آن ها هم چنان پس از آپگرید ویندوز ۷/۸/ویستا به ویندوز ۱۰ بر روی سیستم شما قرار دارند، بنابراین وقت آن است که پیش از هر کاری ابتدا درایور را آپدیت نمایید.

دو راه برای این کار وجود دارد. راه اول این است که آپدیت را از طریق بخش Device Manager انجام دهید و راه دوم استفاده از سایت سازنده کارت گرافیکی به منظور آپدیت درایور است.

کلید ویندوز را پایین نگه داشته و سپس کلید X را بفشارید. از منوی ظاهر شده گزینه Device Manager را انتخاب کنید و سپس به بخش Display adapters بروید. بر روی نام کارت گرافیکی خود کلیک راست کرده (بهتر است نام کارت گرافیکی خود بر روی کاغذی یادداشت کنید.) و سپس به مسیر زیر بروید:
Update driver software -> Search automatically for updated driver software
سپس با توجه به دستورالعمل هایی که بر روی صفحه ظاهر می شود کار را ادامه دهید. اگر درایور پیدا شد و آپدیت گردید، کامپیوتر را ریست کرده و مدتی با آن کار کنید و ببینید که آیا باز هم دچار مشکل می شود یا خیر. اگر در سیستم تغییر مثبتی رخ نداد به سایت سازنده کارت گرافیکی بروید. درایور مربوطه را دانلود، نصب و در نهایت سیستم را تست کنید. اگر با به روز رسانی درایور کارت گرافیکی مشکل حل نشد، این بار درایور کارت صوتی را به روز رسانی کنید و سیستم را مورد آزمایش قرار دهید.

مشکل باز هم حل نشد، پس ممکن است ایراد از Winsock باشد.

ریست کردن Winsock Catalog

کلید ویندوز را نگه داشته و سپس کلید X را بفشارید. سپس از منوی ظاهر شده گزینه Command Prompt Admin را انتخاب نمایید. در خط فرمان Command Prompt دستور زیر را نوشته و کلید Enter را بزنید.

netsh winsock reset

سپس سیستم را یک بار ریست کرده و مورد آزمایش قرار دهید.

استفاده از روش Clean Boot برای بوت کردن سیستم

Clean Boot روشی مفید برای غیرفعال کردن سرویس ها و برنامه هایی است که ربطی به مایکروسافت ندارند و ممکن است در فرایندهای عادی تداخل ایجاد کنند. بنابراین ممکن است تعدادی برنامه و سرویس وجود داشته باشند که در هنگام بالا آمدن ویندوز به طور خودکار اجرا شوند، در صورتی که ممکن است اصلا به آن ها نیازی نباشد. بیشتر کاربران از این موضوع آگاهی ندارند و همین سرویس ها می توانند سی‌پی‌یو، رم و هارد دیسک را اشغال کنند که در نهایت این امر منجر به استفاده غیرضروری از منابع سیستم و کند شدن ویندوز می شود و دمای سی‌پی‌یو را افزایش می دهد. به همین علت زمانی که شما با مشکل مصرف بالای منابع سیستم روبرو می شوید استفاده از  Clean Boot می تواند بسیار مفید باشد. به شما پیشنهاد می کنیم که هر دو ماه یک بار از Clean Boot استفاده نمایید. زیرا با گذشت زمان ممکن است باز هم برنامه های دیگری در زمان بوت شدن کامیپوتر خود را به صورت خودکار اجرا نمایند.

اجرای Clean Boot در ویندوز ۱۰

۱ – کلید ویندوز را پایین نگه داشته و سپس کلید R را بفشارید.  با انجام این کار پنجره Run باز می شود.

برچسب‌ها:, , , ,

Accessibility